Sprzedaj w maju?

Sprzedaj w maju?
Data dodania: 2020-05-11 (22:05) Komentarz giełdowy XTB

„Sell in May and go away” – tak głosi stara giełdowa mantra. W zasadzie od początku bieżącego miesiąca sytuacja na giełdach jest dosyć mieszana. Na początku spadki, potem budowa wzrostów, które zniwelowane zostały fatalnymi danymi z amerykańskiego rynku pracy. Dzisiaj w obawie przed kolejną falą koronawirusa akcje wyprzedawane są na całym świecie.

Donald Trump próbował w zeszłym tygodniu podbudować nieco nastroje wskazując na to, że rozmowy handlowe idą w dobrą stronę. Dane dotyczące handlu międzynarodowego z Chin również wskazywały na to, że bardzo powoli wszystko wraca do normy. Początek tego tygodnia pokazuje jednak, że nastroje są zupełnie odwrotne. W zeszłym tygodniu pojawiły się dane z amerykańskiego rynku pracy. Spadek zatrudnienia był gargantuiczny. Zatrudnienie straciło ponad 20 milionów ludzi. Wcześniej rekordowy raport pod względem spadku zatrudnienia wskazywał na spadek na poziomie 800 tys. osób. Pomimo tego, że raport pod pewnymi względami był lepszy od fatalnych oczekiwań, to jednak pokazuje, że amerykańska gospodarka w najbliższym czasie otrzyma jeszcze większy cios niż w I kwartale. Ze względu na duże połączenia między rynkiem pracy, gospodarką, a nastrojami na giełdach, analitycy z amerykańskiego banku Goldman Sachs wskazują, że w perspektywie 3 miesięcy indeks S&P 500 może stracił 18%. Obecnie badanie inwestorów AAII wskazuje, że jedynie 23,7% z nich jest obecnie nastawionych na wzrosty z obecnych poziomów na giełdach. Odsetek pozytywnie nastawionych inwestorów zmalał o ok. 7% w porównaniu do poprzedniego tygodnia. Obecnie ok. 53% inwestorów jest nastawionych negatywnie. Zwykle badania te mogą wskazywać na zbyt nadmierną pewność lub zbyt pesymistyczne nastawienie. W tym wypadku wydaje się jednak, że inwestorzy zauważyli, iż kupowali w ostatnim czasie złudne nadzieje.

Faktycznie spółki nie mają się czym pochwalić. Tesla wskazuje na spadającą sprzedaż w Chinach oraz problemy produkcyjne. Operator hoteli Marriott mówi o fatalnych danych dotyczących minionego kwartału oraz na temat najbliższej przyszłości. Bardzo silnie tracą dzisiaj linie lotnie oraz Boeing. Z drugiej strony mamy dosyć pozytywne informacje z rynku ropy, choć pozytywne tylko powierzchownie. Arabia Saudyjska poinformowała o dodatkowym cięciu produkcji od czerwca. Ruch ten jest wywołany chęcią przywrócenia bilansu na rynku szybciej od oczekiwań, ale również tym, że inne państwa jak Irak nie są skłonne do podporządkowania się porozumieniu. Widać wobec tego, że porozumienie i jego wpływ może być kruchy. Niemniej ropa naftowa odbijała dzisiaj po spadkach sięgających niemal 3%.

Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że sezonowo bardzo dużo rynków traciło w maju. Oczywiście tym razem sytuacja może być inna gdyż zwykle jest to powiązane z chęcią realizacji zysku z początku roku. Niemniej duża część rynków, w tym przede wszystkim wschodzące traci dosyć mocno w ostatnim czasie. Po godzinie 17 obserwujemy umiarkowane spadki na Wall Street, oprócz indeksu Nasdaq, który zyskuje niemal 0,2%. Spadki w Europie na koniec dnia są dosyć „rozstrzelone”. Z jednej strony spadki we Francji czy w Hiszpanii powyżej 1,5%, w Niemczech na poziomie 1%, natomiast we Włoszech czy w Wielkiej Brytanii cofnięcie jest minimalne. Pomimo wzrostu na giełdzie w Rosji czy w Turcji, spore spadki widoczne były dzisiaj na WIG20. Sesja zamknęła się spadkiem na poziomie -1,19%.

Źródło: Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy Fed jest wiarygodny?

Czy Fed jest wiarygodny?

2022-06-30 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj obserwujemy w zasadzie kompletną wyprzedaż na większości rynków finansowych. Indeksy giełdowe cofają się bardzo mocno, wyprzedawane są surowce, nawet pomimo tego, że dane inflacyjne zaskoczyły niewielkim spadkiem. Teoretycznie rynek powinien reagować euforią, że szczyt inflacji może być już za nami. Z drugiej strony ostatnie stwierdzenia Fed sugerują, że wcale nie ma powodów do zadowolenia i istnieje duża szansa, że świat nie tylko wpadnie w recesję, ale być może nawet w stagflację.
Rynek szacuje możliwość wystąpienia globalnej recesji

Rynek szacuje możliwość wystąpienia globalnej recesji

2022-06-29 Komentarz giełdowy XTB
Spowolnienie gospodarcze, szalejąca inflacja, zaostrzająca się polityka banków centralnych czy zerwane łańcuchy dostaw - to właśnie te czynniki zdominowały nastroje panujące na rynkach finansowych. Dzisiejsza sesja giełdowa nie jest wyjątkiem i po raz kolejny testuje nastroje inwestorów, którzy nieustannie analizują możliwości wystąpienia światowej recesji. Mimo iż w kręgu analityków giełdowych rewizja raportu o PKB nie wywołuje nadmiernej ekscytacji, tak dzisiaj sytuacja stała się zupełnie odmienna, a to za sprawą danych o wydatkach konsumenckich, które w pierwszym kwartale wyniosły zaledwie 1,8%.
Czy indeksy giełdowe zdołają utrzymać kierunek wzrostowy?

Czy indeksy giełdowe zdołają utrzymać kierunek wzrostowy?

2022-06-27 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja, a szczególnie jej początek, przyniosła kontynuację sentymentu z końcówki minionego tygodnia. Pomimo wciąż utrzymujących się obaw związanych z inflacją, a także możliwej recesji, główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu wystartowały bardzo dobrze dzisiejszy handel, a mimo cofnięcia które obserwowaliśmy w dalszej części dnia, ostatecznie zakończyły sesję wyżej. Wzrosty okazały się jednak ograniczone i znacznie mniejsze niż w piątek, niemniej kierunek wzrostowy został utrzymany (przynajmniej na razie).
Zielona końcówka tygodnia na rynku akcji

Zielona końcówka tygodnia na rynku akcji

2022-06-24 Komentarz giełdowy XTB
Piątkowa sesja na rynku akcji przyniosła powiew optymizmu. Rosnąca w zastraszającym tempie inflacja, zaostrzanie polityki przez główne banki centralne na świecie, a także widmo recesji w gospodarce, sprowadziły w ostatnim czasie indeksy giełdowe na niższe poziomy. Niemniej w każdym trendzie mamy do czynienia z korektami i dzisiejszy ruch wzrostowy na ryzykownych aktywach należy tłumaczyć odreagowaniem. Na ile będzie ono trwałe?
Rynek szykuje się na kryzys

Rynek szykuje się na kryzys

2022-06-23 Komentarz giełdowy XTB
Nie ma wątpliwości, że w tym momencie zdecydowana większość inwestorów, innych uczestników rynków czy również społeczeństwo oczekuje nadejścia kryzysu. Wczoraj takie domysły zostały potwierdzone przez Jerome Powella, szefa Rezerwy Federalnej, który dostrzega duże prawdopodobieństwo takiego problemu. Kryzys generalnie może też służyć do samego ograniczenia wzrostu cen, choć jednocześnie istnieje ryzyko tzw. stagflacji, czyli połączenia wysokiej inflacji oraz spowolnienia gospodarczego lub nawet recesji.
Wzrosty - kupujący zmęczyli się recesją?

Wzrosty - kupujący zmęczyli się recesją?

2022-06-22 Komentarz giełdowy XTB
Od kilku tygodni obserwujemy natłok informacji i danych z gospodarki, które informują o prawdopodobnej recesji i spowolnieniu światowej gospodarki. Lawinę informacyjną przekazywaną przez media podpierają twarde odczyty ekonomicznych danych. Dziś przed senatem USA sytuację gospodarczą komentował szef Rezerwy Federalnej, Jerome Powell.
Kupujący nie boją się recesji

Kupujący nie boją się recesji

2022-06-21 Komentarz giełdowy XTB
Dziś obserwujemy polepszający się sentyment inwestorów mimo danych ekonomicznych, które powinny straszyć rynek i utrzymywać go w niepewności. Czy dzisiejsze wzrosty na indeksach oznaczają, że byki stają się głuche na ostrzeżenia i publikacje danych świadczących o możliwej recesji? Czy czynniki straszące dotychczas rynki tracą swoją moc? Zespół analityków Goldman Sachs wskazał na 30% prawdopodobieństwo wejścia w recesję w przyszłym roku, w porównaniu z i tak pesymistyczną 15% prognozą wcześniej.
Mieszane sentymenty przed decyzją FED

Mieszane sentymenty przed decyzją FED

2022-06-14 Komentarz giełdowy XTB
Dziś obserwujemy ograniczoną zmienność na indeksach. Wczorajsza kaskadowa wyprzedaż straciła dziś na sile, rynki powstrzymują się ze zdecydowanymi krokami przed jutrzejszą decyzją FED w sprawie kolejnej stóp procentowych. Popyt wciąż jednak boi się w zdecydowany sposób wrócić do gry, a ‘najmniejsza linia oporu’ wciąż kieruje indeksy na południe. Czy jutrzejsza decyzja FED uratuje rynek akcji przed dalszymi spadkami? Czy może jastrzębi zwrot jest już zawarty w cenach aktywów?
Paniczna wyprzedaż na Wall Street

Paniczna wyprzedaż na Wall Street

2022-06-13 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa przynosi duże wyprzedaże na szerokim rynku. Spadki obserwujemy na wszystkich sesjach od azjatyckiej, europejskiej po amerykańską gdzie indeksy giełdowe otworzyły się w fatalnych nastrojach. Piątkowe tąpnięcie jest kontynuowane, nadzieje wokół odreagowania na początku tygodnia zostały brutalnie pogrzebane. Czego możemy spodziewać się po decyzji FED w tym tygodniu i co może powstrzymać dalsze wyprzedaże?
Pogrom kupujących przed weekendem

Pogrom kupujących przed weekendem

2022-06-10 Komentarz giełdowy XTB
Podaż i popyt od dłuższego czasu toczyły między sobą walkę, z której któraś ze stron musiała wyjść zwycięsko. Byki próbowały swoich sił, lecz kolejny raz zostały zmuszone do kapitulacji przez aktywną podaż. Dziś obserwujemy prawdziwy pogrom na giełdowych indeksach. Czy to dopiero początek mocniejszego ruchu na południe? Jeszcze kilka dni temu prognoza wydana przez analityków Bank of America wieszcząca S&P500 w okolicach 3200 punktów pachniała czarnowidztwem. Jednak w obliczu słabych danych o galopującej inflacji i fatalnym sentymencie konsumentów wycena ta, choć wciąż abstrakcyjna wydaje się możliwa.