Nowy tydzień na rynku akcji rozpoczyna się od spadków

Dzisiejsza sesja na rynku akcji w Europie rozpoczęła się poniżej piątkowego zamknięcia. Tuż po tym jak rozpoczął się handel, główne indeksy giełdowe na Starym Kontynencie ruszyły w górę, jednak wzrosty nie zostały utrzymane do końca dnia. Ostatecznie sesja zakończyła się pod kreską. Niemiecki indeks giełdowy DAX stracił 0,33%, z kolei francuski CAC40 przecenił się 1,4%, a londyński FTSE100 zamknął się 1,66% niżej.
Spadki obserwowaliśmy także na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie gdzie indeks 20 największych spółek stracił 1,22% . Wśród polskich blue chipów najgorzej radziły sobie spółki PGE, PZU, PKO BP, gdzie przecena przekroczyła 5%. Z kolei na plusie sesję zakończyły tylko CD Projekt, PKN Orlen, JSW, i Allegro.
Jeśli chodzi natomiast o sesję za oceanem, tutaj również widać gorsze nastroje. Główne indeksy giełdowe w Stanach Zjednoczonych korygują zeszłotygodniowe wzrosty. W momencie przygotowywania tego komentarza najmocniej traci Russell, gdzie spadki przekraczają 1,5%, z kolei Dow Jones zniżkuje 1,23%, S&P500 traci 0,8%, a Nasdaq notowany jest 0,6% niżej. Warto jednak zaznaczyć że pomimo dzisiejszych spadków, ten miesiąc i tak jest bardzo dobry (jeden z najlepszych w historii) dla amerykańskich indeksów. W listopadzie mogliśmy obserwować solidne wzrosty, które były głownie napędzane przez wybory w USA, pozytywne wiadomości dotyczące szczepionki na koronawirusa, a także ogólnie lepsze dane ze Stanów Zjednoczonych. Czy grudzień przyniósł korektę, a może dalszy rajd na rynku akcji?
Źródło: Łukasz Stefanik, Analityk rynków finansowych XTB
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze
Odwrót na Wall Street
2021-01-21 Komentarz giełdowy XTBDzisiejszy dzień na rynkach zaczął się bardzo optymistycznie. Praktycznie wszędzie obserwowaliśmy wzrosty. Dopiero w trakcie drugiej części sesji amerykańskiej wśród inwestorów pojawiły się obawy dotyczące szybkości wsparcia dla gospodarki, które ma nadejść ze strony amerykańskiej administracji.
Dobre nastroje nie opuszczają inwestorów, kolejne rekordy w USA
2021-01-20 Komentarz giełdowy XTBPodczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować dobre nastroje na rynku akcji. O ile informacje o zaostrzeniu, jak i przedłużeniu restrykcji dotyczących koronawirusa w Europie nie są niczym dobrym dla gospodarki, tak inwestorów nie opuszcza optymizm. Dzisiejszy sentyment można więc tłumaczyć nadziejami co do dalszej stymulacji przez programy pomocowe.
WIG20 liderem w Europie
2021-01-18 Komentarz giełdowy XTBPierwsza sesja w nowym tygodniu handlowym nie przyniosła znaczących ruchów na rynku akcji. Główne indeksy giełdowe z Europy rozpoczęły handel poniżej piątkowego zamknięcia, jednak tuż po godzinie 9:00 inicjatywę przejęli kupujący. Ostatecznie niemiecki indeks giełdowy zdołał zamknąć się 0,46% na plusie, podczas gdy francuski CAC40 zyskał 0,12%.
Kolejne oznaki wybuchu inflacji
2021-01-15 Komentarz giełdowy XTBOczywiście nie można jeszcze mówić o tym, że mamy do czynienia z wybuchem takiej inflacji z którym borykały się kraje np. w latach 70. Inflacja w większości krajów na świecie znajduje się poniżej celów inflacyjnych, które często wynoszą ok. 2%. Niemniej w obecnych czasach, kiedy banki centralne dostarczają gigantyczną ilość gotówki na rynki, ...
Niezdecydowanie na rynku akcji
2021-01-12 Komentarz giełdowy XTBPodczas dzisiejszej sesji nie poznaliśmy żadnych kluczowych danych makro, które mogłyby w znaczący sposób wpłynąć na rynek akcji. Wczoraj obserwowaliśmy korektę spadkową na większości pakietów w Europie, z kolei wtorek przyniósł mniejsze ruchy na głównych indeksach giełdowych. Ostatecznie niemiecki DAX, jak i francuski CAC40 straciły 0,15%, a londyński FTSE100 zamknął się 0,7% niżej.
Republikańska rewolucja i demokratyczny ład
2021-01-07 Komentarz giełdowy XTBWczorajsze zamieszki w Kapitolu przejdą z pewnością do historii. Zwolennicy Trumpa, którzy nie mogli pogodzić się z jego przegraną dopuścili się wtargnięcia na teren amerykańskiego Konresu. Sama sytuacja nie miała dużego wpływu na rynki, ale już wyniki wyborów uzupełniających w Georgii mają spory wpływ na to, co dzieje się na giełdach oraz na pozostałych rynkach.
Niepewność w drugą sesję nowego roku
2021-01-05 Komentarz giełdowy XTBNa rynek wkradła się niepewność, aczkolwiek nie oznacza to zmniejszenia zaangażowania inwestorów. Wiele rynków zalicza dzisiaj spore wahania, choć w przypadku rynku giełdowego obserwujemy raczej stonowane nastroje, przede wszystkim w przypadku głównych rynków. Rynki wydają się czekać na bardzo ważne wiadomości ze Stanów Zjednoczonych.
Noworoczna chciwość na rynku
2021-01-04 Komentarz giełdowy XTBDzisiaj pierwsza sesja giełdowa w nowym roku i z pewnością przynajmniej część inwestorów będzie brała ten dzień jako pozytywny wyznacznik dla całego miesiąca, a być może nawet całego roku. Warto jednak pamiętać, że efekt stycznia często ma miejsce jedynie początkiem miesiąca i w dużej mierze jest powiązany z wcześniejszą optymalizacją podatkową. Czy mizerne wyniki globalnych indeksów będą wyznacznikiem dla GPW w kolejnych dniach?
Ostudzenie nastrojów na rynku akcji przed Nowym Rokiem
2020-12-30 Komentarz giełdowy XTBDzisiejsza sesja na europejskim rynku akcji rozpoczęła się od wzrostów, które w kolejnych godzinach handlu zostały zniwelowane. Pod koniec dnia główne indeksy giełdowe na Starym Kontynencie znajdują się w rejonach poziomu odniesienia. W momencie przygotowywania tego komentarza niemiecki indeks giełdowy DAX traci 0,25%, podczas gdy francuski CAC40 jest notowany 0,1% niżej, a np. włoski FTSE MIB rośnie 0,15%.
Rekordy na rynku akcji w USA i nowe maksima na DAX
2020-12-29 Komentarz giełdowy XTBDzisiejsza sesja na rynku akcji w Europie rozpoczęła się w bardzo dobrych nastrojach. Obserwowany wczoraj, jak i dziś w godzinach porannych optymizm był wynikiem kilku czynników. Po pierwsze rozpoczął się masowy proces szczepienia ludności przeciwko koronawirusowi, co daje nadzieję na szybsze odmrażanie gospodarki i ożywienie w 2021 roku. Po drugie Wielka Brytania i Unia Europejska doszły do porozumienia w sprawie umowy handlowej.