Wyprzedaż dolara trwa

Pierwsze dni grudnia przynoszą kontynuację listopadowych nastrojów. Na rynkach akcji mamy euforię, zaś dolar coraz mocniej traci. Dziś przed nami kolejne publikacje indeksów aktywności, ale dane są raczej tłem. Wczorajszy raport ADP okazał się rozczarowaniem. W listopadzie według tych szacunków w sektorze prywatnym USA przybyło 307 tys. miejsc pracy (lub raczej zostało przywróconych bo cały czas mówimy o przywracaniu głównie przejściowych zwolnień) – o 103 tys. mniej niż oczekiwano.
Dane nie miały jednak praktycznie żadnego wpływu na rynek. Nadal panują tu świetne nastroje. Wszystkie ważniejsze amerykańskie indeksy są albo na historycznych maksimach, albo tuż poniżej. Jednocześnie w okolicach maksimów w USA są też dziennie statystyki zakażeń i zgonów z powodu pandemii – wczoraj odpowiednio blisko 204 tys. i ponad 2,8 tys. Inwestorzy przestali jednak zwracać na te dane uwagę – po pierwsze panuje przeświadczenie, że dzięki szczepionkom za chwilę wszystko wróci do normy, po drugie rynki liczą na pakiet fiskalny, który obiecuje prezydent-elekt. Mamy tu zatem do czynienia z pewnym paradoksem – fatalna sytuacja pandemiczna napędza rynkową euforię. Napędza ją oczywiście także coraz większa nonszalancja inwestorów indywidualnych, którzy (po małych turbulencjach z września) znów rzucili się na opcje na akcje (opcje call na akcje dają możliwość znacznego zarobku gdy cena akcji rośnie i jednocześnie całkowitej straty kapitału, gdy cena spadnie).
Ta euforia coraz śmielej przekłada się na rynek walutowy, a na tym korzysta złoty. Kluczowy tutaj był ruch na parze EURUSD. Przełamanie poziomu 1,20 oznaczało uruchomienie zleceń stop-loss. Osłabienie dolara można byłoby przypisać deklaracjom Joe Bidena, iż jego priorytetem jest „hojny pakiet fiskalny”, ale prawdziwym powodem jest rynkowa euforia. Sytuacja przypomina tę z początku 2018, kiedy na fali euforii para wyszła górą z podobnej konsolidacji i w dość krótkim czasie udało jej się dotrzeć powyżej 1,25. Podobnie jak wtedy już w momencie wybicia poziom pozycjonowania spekulacyjnego na EUR był bardzo wysoki, co ostatecznie okazało się zbyt dużym ciężarem dla pary. Fundamentalnie nie ma specjalnie podstaw do dalszego umocnienia euro, ale pamiętajmy, że w krótkim terminie zwykle ma to niewielkie znaczenie. Na tych ruchach korzysta złoty i gdyby scenariusz sprzed niespełna trzech lat miał się powtórzyć, kurs USDPLN mógłby tąpnąć nawet poniżej 3,60 (przynajmniej przejściowo).
Dziś w kalendarzu finalne wskaźniki PMI dla sektora usług (9:15 – 10:30) oraz podobny indeks ISM dla USA (16:00). O 8:45 euro kosztuje 4,4817 złotego, dolar 3,6970 złotego, frank 4,1383 złotego, zaś funt 4,9522 złotego.
Źródło: dr Przemysław Kwiecień CFA, Główny Ekonomista XTB
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2021-01-22 Komentarz tygodniowy TMS BrokersŚrednioterminowe nadzieje ścierają się z krótkoterminowymi ryzykami, co utrudnia zawiązanie stabilnego trendu wzrostowego ryzykownych aktywów. Optymizm podparty zaszczepieniem ludności i planami fiskalnego wsparcia ożywienia nie powinien zaniknąć, ale z rozwinięciem nowej fali wzrostów inwestorzy czekają na silny impuls – być może od Fed w środę?
Informacyjna próżnia
2021-01-22 Raport DM BOŚ z rynku walutW piątek rano widzimy próbę podbicia dolara na szerokim rynku, co można wiązać ze schłodzeniem nastrojów na rynkach akcji. Na Wall Street mieliśmy realizację zysków, podczas kiedy nastroje w Azji zdominowały obawy związane z COVID. Według doniesień planowany jest lockdown na części obszaru Hong Kongu, ale i też większe restrykcje mają dotknąć wybrane miasta w Chinach - tamtejsze władze obawiają się transmisji wirusa w kontekście zbliżających się obchodów chińskiego Nowego Roku.
Stabilne dane z Europy
2021-01-22 Poranny komentarz walutowy XTBEuropejskie gospodarki nadal muszą mierzyć się z serią ograniczeń. Jak na te okoliczności wstępne indeksy PMI z Europy i tak wypadły nieźle. Coraz bardziej rozgrzany jest za to amerykański rynek nieruchomości. Przełom roku nie był specjalnie dobry dla europejskiej gospodarki. Co prawda udało się „rzutem na taśmę” znaleźć porozumienie ws. Brexitu, ale i tak wyjście Wielkiej Brytanii z UE wiąże się z komplikacjami.
EBC mniej zaniepokojony siłą euro?
2021-01-22 Komentarz poranny TMS BrokersNastroje na rynkach w piątek pogarszają się przy przerzuceniu uwagi na rozwój pandemii w Chinach. Przygasa wstępny entuzjazm podsycany nadziejami na nowy bodziec fiskalny ze strony nowo zaprzysiężonego prezydenta USA, a inwestorzy przeszli do realizacji zysków przed weekendem. Na FX oznacza do redukcję pozycji sprzedaży USD z wyłączeniem EUR/USD, który znalazł wsparcie w czwartkowym przekazie EBC.
Dolar słabszy, ale nie tak jak można by było tego oczekiwać
2021-01-21 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutCzwartek przynosi nieznaczne osłabienie dolara na głównych zestawieniach. Można odnieść wrażenie, że inauguracja rządów Bidena bardziej emocjonuje inwestorów na rynkach akcji - indeksy na Wall Street wybiły się wczoraj na nowe maksima - podczas, kiedy rynek FX pozostaje nieco z boku. Teraz kiedy skończył się medialny show, uwaga rynków skupi się na analizie bieżących spraw i rzeczywistej ocenie tego, co "proponuje" rynkom finansowym Joe Biden, a także jakie są rzeczywiste możliwości działania.
Przypominamy sobie o reflacji
2021-01-21 Komentarz poranny TMS BrokersRynki globalne przywitały nowego prezydenta USA pozytywnymi nastrojami i umacnianiem się ryzykownych aktywów, gdyż inwestorzy liczą na wsparcie ożywienia gospodarczego dodatkowym planem fiskalnym i wyraźny spadek ryzyka nagłych zwrotów w polityce. Reflacja wraca jako motyw przewodni dla rynków.
Biden przywitany euforią
2021-01-21 Poranny komentarz walutowy XTBNiemal 2% zyskał wczoraj indeks spółek technologicznych, tych samych, które mają stać się przedmiotem zwiększonych regulacji ze strony administracji Bidena. Dzień inauguracji z pewnością nie był dniem zmartwień na Wall Street. W środę wszystkie ważniejsze amerykańskie indeksy odnotowały nowe historyczne maksima. Rynek reagował tak, jakby pożegnał właśnie najbardziej anty-rynkowego prezydenta.
A co chcemy usłyszeć?
2021-01-20 Raport DM BOŚ z rynku walutŚroda przynosi powrót do słabszego dolara w ślad za poprawiającymi się nastrojami na rynkach akcji. Wprawdzie wczorajsze zeznania Janet Yellen przed Kongresem nie wniosły wiele ponad to, co rynki wiedziały już wcześniej, to jednak sformułowanie o działaniach na "wielką skalę" w jakimś sensie pobudza wyobraźnię inwestorów, którzy oczekują większej aktywności polityków w temacie stymulacji fiskalnej w najbliższych miesiącach.
Lockdowny niestraszne rynkom
2021-01-20 Poranny komentarz walutowy XTBTydzień na rynkach rozpoczął się w bardzo dobrych nastrojach i nie przerwały tego nawet wczorajsze informacje o zacieśnieniu restrykcji w Europie Zachodniej. Dolar z kolei zareagował osłabieniem na wystąpienie Janet Yellen.
Zmiana
2021-01-20 Komentarz poranny TMS BrokersObawy o jastrzębi ton Janet Yellen okazały się bezpodstawne, a poparcie dla potężnych wydatków fiskalnych skutkuje wzrostami na rynku akcji i osłabieniem dolara. Kolejne godziny prawdopodobnie upłyną na odliczaniu czasu do zaprzysiężenia J. Bidena.