PLN nie skorzystał z wyższych poziomów na EUR/USD

Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi dalsze wzrosty eurodolara ponad 1,21 USD. Co ciekawe jednak brak jest zwyczajowej reakcji na PLN. Złoty kwotowany jest następująco: 4,4723 PLN za euro, 3,6901 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1266 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9375 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,269% w przypadku obligacji 10-letnich.
Ostatnie godziny handlu na globalnych rynkach przyniosły dalsze podbicie aktywów rynków wschodzących vs tych notowanych na rynkach rozwiniętych. Mowa tu jednak o rynkach akcyjnych, w przypadku EM, a dokładniej koszyka CEE sytuacja była dość niespotykana. Podbicie eurodolara ponad 1,21 USD oznacza słabszego dolara na szerokim rynku, co zwyczajowo wspiera waluty wschodzące. Tym razem jednak złoty zanotował lekkie osłabienie, powracając nad 4,45 PLN za euro. Trudno jednak wskazać na istotniejsze przyczyny takiego ruchu. RPP, pomimo rekordowo późnej godziny publikacji, nie przyniosła niespodzianek. Kwestia funduszy unijnych znajduje się w trakcie negocjacji. Niemniej ruch ten oznacza iż potencjał zejścia do ok. 4,4 PLN za euro wydaje się być ograniczony.
W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych wskazań makro z rynku krajowego. Na szerokim rynku będzie to dzień spod znaku wskazań usługowych indeksów PMI (ISM dla USA).
Z rynkowego punktu widzenia wydaje się iż konsolidacja blisko 4,45 EUR/PLN będzie podtrzymana.
Źródło: Konrad Ryczko, Analityk DM BOŚ SA
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2021-01-22 Komentarz tygodniowy TMS BrokersŚrednioterminowe nadzieje ścierają się z krótkoterminowymi ryzykami, co utrudnia zawiązanie stabilnego trendu wzrostowego ryzykownych aktywów. Optymizm podparty zaszczepieniem ludności i planami fiskalnego wsparcia ożywienia nie powinien zaniknąć, ale z rozwinięciem nowej fali wzrostów inwestorzy czekają na silny impuls – być może od Fed w środę?
Informacyjna próżnia
2021-01-22 Raport DM BOŚ z rynku walutW piątek rano widzimy próbę podbicia dolara na szerokim rynku, co można wiązać ze schłodzeniem nastrojów na rynkach akcji. Na Wall Street mieliśmy realizację zysków, podczas kiedy nastroje w Azji zdominowały obawy związane z COVID. Według doniesień planowany jest lockdown na części obszaru Hong Kongu, ale i też większe restrykcje mają dotknąć wybrane miasta w Chinach - tamtejsze władze obawiają się transmisji wirusa w kontekście zbliżających się obchodów chińskiego Nowego Roku.
Stabilne dane z Europy
2021-01-22 Poranny komentarz walutowy XTBEuropejskie gospodarki nadal muszą mierzyć się z serią ograniczeń. Jak na te okoliczności wstępne indeksy PMI z Europy i tak wypadły nieźle. Coraz bardziej rozgrzany jest za to amerykański rynek nieruchomości. Przełom roku nie był specjalnie dobry dla europejskiej gospodarki. Co prawda udało się „rzutem na taśmę” znaleźć porozumienie ws. Brexitu, ale i tak wyjście Wielkiej Brytanii z UE wiąże się z komplikacjami.
EBC mniej zaniepokojony siłą euro?
2021-01-22 Komentarz poranny TMS BrokersNastroje na rynkach w piątek pogarszają się przy przerzuceniu uwagi na rozwój pandemii w Chinach. Przygasa wstępny entuzjazm podsycany nadziejami na nowy bodziec fiskalny ze strony nowo zaprzysiężonego prezydenta USA, a inwestorzy przeszli do realizacji zysków przed weekendem. Na FX oznacza do redukcję pozycji sprzedaży USD z wyłączeniem EUR/USD, który znalazł wsparcie w czwartkowym przekazie EBC.
Dolar słabszy, ale nie tak jak można by było tego oczekiwać
2021-01-21 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutCzwartek przynosi nieznaczne osłabienie dolara na głównych zestawieniach. Można odnieść wrażenie, że inauguracja rządów Bidena bardziej emocjonuje inwestorów na rynkach akcji - indeksy na Wall Street wybiły się wczoraj na nowe maksima - podczas, kiedy rynek FX pozostaje nieco z boku. Teraz kiedy skończył się medialny show, uwaga rynków skupi się na analizie bieżących spraw i rzeczywistej ocenie tego, co "proponuje" rynkom finansowym Joe Biden, a także jakie są rzeczywiste możliwości działania.
Przypominamy sobie o reflacji
2021-01-21 Komentarz poranny TMS BrokersRynki globalne przywitały nowego prezydenta USA pozytywnymi nastrojami i umacnianiem się ryzykownych aktywów, gdyż inwestorzy liczą na wsparcie ożywienia gospodarczego dodatkowym planem fiskalnym i wyraźny spadek ryzyka nagłych zwrotów w polityce. Reflacja wraca jako motyw przewodni dla rynków.
Biden przywitany euforią
2021-01-21 Poranny komentarz walutowy XTBNiemal 2% zyskał wczoraj indeks spółek technologicznych, tych samych, które mają stać się przedmiotem zwiększonych regulacji ze strony administracji Bidena. Dzień inauguracji z pewnością nie był dniem zmartwień na Wall Street. W środę wszystkie ważniejsze amerykańskie indeksy odnotowały nowe historyczne maksima. Rynek reagował tak, jakby pożegnał właśnie najbardziej anty-rynkowego prezydenta.
A co chcemy usłyszeć?
2021-01-20 Raport DM BOŚ z rynku walutŚroda przynosi powrót do słabszego dolara w ślad za poprawiającymi się nastrojami na rynkach akcji. Wprawdzie wczorajsze zeznania Janet Yellen przed Kongresem nie wniosły wiele ponad to, co rynki wiedziały już wcześniej, to jednak sformułowanie o działaniach na "wielką skalę" w jakimś sensie pobudza wyobraźnię inwestorów, którzy oczekują większej aktywności polityków w temacie stymulacji fiskalnej w najbliższych miesiącach.
Lockdowny niestraszne rynkom
2021-01-20 Poranny komentarz walutowy XTBTydzień na rynkach rozpoczął się w bardzo dobrych nastrojach i nie przerwały tego nawet wczorajsze informacje o zacieśnieniu restrykcji w Europie Zachodniej. Dolar z kolei zareagował osłabieniem na wystąpienie Janet Yellen.
Zmiana
2021-01-20 Komentarz poranny TMS BrokersObawy o jastrzębi ton Janet Yellen okazały się bezpodstawne, a poparcie dla potężnych wydatków fiskalnych skutkuje wzrostami na rynku akcji i osłabieniem dolara. Kolejne godziny prawdopodobnie upłyną na odliczaniu czasu do zaprzysiężenia J. Bidena.