Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

2020-09-25 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Rynki przeszły w fazę redukcji ryzykownych pozycji pod naporem czynników fundamentalnych i technicznych. Impas w negocjacjach pakietu fiskalnego w USA raczej nie zostanie przerwany aż do wyborów prezydenckich. Tymczasem Europa zmaga się z drugą falą zachorowań na COVID-19. Niepewność o perspektywy globalnego ożywienia będzie przenikać przez odczyty makro w najbliższych dniach.
Nastawienie risk-off nadal króluje

Nastawienie risk-off nadal króluje

2020-09-25 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Po trzech dniach zwyżek wartości amerykańskiego dolara, wczoraj notowania indeksu USD wyhamowały zwyżkę, a dzisiaj konsolidacja trwa. Zmienność na rynku dolara pod koniec tygodnia jest niewielka. Wczorajsze zaskakujące decyzje banków centralnych Węgier i Turcji chwilowo pomogły ich walutom, uznawanym za bardziej ryzykowne, odreagować część strat w relacji do dolara.

Tankowce z powrotem u wybrzeży Libii

Tankowce z powrotem u wybrzeży Libii

2020-09-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spadku cen ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia, jego druga połowa przyniosła większą aktywność strony popytowej i szansę na neutralne zakończenie całego tygodnia. Notowania ropy naftowej Brent obecnie oscylują w okolicach 42,30-42,40 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy WTI porusza się w rejonie 40,20-40,30 USD za baryłkę.
Ile jeszcze straci złoty?

Ile jeszcze straci złoty?

2020-09-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Dla złotego ten tydzień jest bardzo słaby. Notowania dolara w ekspresowym tempie wzrosły o 15 groszy, ale złoty tracił też mocno względem euro, a frank był wczoraj najdroższy od maja. Co dalej? Jak wspominałem w poprzednich komentarzach, duży ruch na walutach spowodowany jest głównie redukcją ekstremalnego pozycjonowania.
Gorsze nastroje na rynku akcji w Europie i odbicie w USA

Gorsze nastroje na rynku akcji w Europie i odbicie w USA

2020-09-24 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji na rynku akcji ponownie przeważają sprzedający. Główne rynki w Europie rozpoczęły dzień od luk spadkowych, co miało związek z wczorajszą przeceną na rynku w Stanach Zjednoczonych. Jak widać inwestorzy ponownie zaczęli obawiać się konsekwencje koronawirusa. W ostatnich danych widać wyraźny wzrost liczby zachorowań, a warto wspomnieć, że rozpoczyna się sezon jesienny, co może tylko pogorszyć sytuację.
Sam FED to za mało?

Sam FED to za mało?

2020-09-24 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Dolar wyraźnie zyskał na szerokim rynku w środę, zwłaszcza wieczorem w ślad za silną przeceną na Wall Street, która tylko nasiliła globalny tryb risk-off. Czwartek przynosi próbę oddechu - amerykańska waluta jest mocniejsza, ale kosmetycznie. Nie oznacza to bynajmniej, że jesteśmy po przesileniu. Argumenty, jakie stały za wczorajszym ruchem nie są krótkoterminowe.
Wybory ryzykiem dla rynków?

Wybory ryzykiem dla rynków?

2020-09-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Do niedawna na rynkach panowało przekonanie, że listopadowe wybory w USA są niemal gwarancją hossy. Zakładano, że Donaldowi Trupowi będzie bardzo zależeć na utrzymaniu koniunktury, co zwiększyłoby jego szanse na reelekcję. Może się jednak okazać, że będzie całkiem inaczej. Wczoraj notowania S&P500 zamknęły się najniżej od końca lipca. Nadal oczywiście są to dość wysokie poziomy w kontekście dołków z marca, ale mamy już największą korektę całej hossy.
Gwałtowne przeceny na rynku srebra

Gwałtowne przeceny na rynku srebra

2020-09-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku srebra są wyjątkowo emocjonujące. Ceny tego kruszcu ugięły się bowiem pod naciskiem siły amerykańskiego dolara i powiązanej z nią przeceny na rynku złota. W rezultacie, już w poniedziałek notowania srebra zniżkowały o 10% i pokonały w dół wsparcie w okolicach 26 USD za uncję. W późniejszych dniach spadki się pogłębiły – wczoraj cena srebra zniżkowała o imponujące 6% i dzisiaj kontynuuje przecenę.
Fed na ratunek? Nie tym razem

Fed na ratunek? Nie tym razem

2020-09-24 Komentarz poranny TMS Brokers
Awersja do ryzyka i siła dolara zdominowały handel na rynkach finansowych. Przy braku pozytywnych informacji kapitulacja z pozycji bierze górę, nakręcając testy i przełamania poziomów technicznych. Ryzykowne waluty (AUD, NZD, NOK, SEK) są pod największą presją. Słabnie też złoty.
2-miesięczne minima na złotym

2-miesięczne minima na złotym

2020-09-24 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi dalsze spadki eurodolar i w konsekwencji podtrzymanie presji na walutach EM, w tym PLN. Eurodolar testuje 1,1660 USD. Złoty kwotowany jest następująco: 4,5163 PLN za euro, 3,8742 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1945 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9204 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,351% w przypadku obligacji 10-letnich.
Indeksy w Europie tracą pod koniec sesji

Indeksy w Europie tracą pod koniec sesji

2020-09-23 Komentarz giełdowy XTB
Pomimo, że dzisiejsza sesja na europejskim parkiecie rozpoczęła się od wzrostów, tak z każdą kolejną godziną sprzedający coraz mocniej napierali, przez co zdecydowana większość dzisiejszych wzrostów na głównych parkietach została wymazana. W środę niemiecki indeks DAX zamknął sesję zaledwie na 0,4% plusie, z kolei CAC40 zyskał 0,6%.
Żonglowanie argumentami

Żonglowanie argumentami

2020-09-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dolar nadal jest najmocniejszą walutą, zyskując dzisiaj na szerokim rynku. To nie tylko wynik pokrywania krótkich pozycji w USD na fali rosnącego globalnego ryzyka, ale i też problemów lokalnych walut. Risk-off to wypadkowa obaw o przywracanie rygorystycznych obostrzeń w celu powstrzymania pandemii COVID-19, ...
Dolar coraz mocniejszy

Dolar coraz mocniejszy

2020-09-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Wtorek był dniem uspokojenia na globalnych rynkach po bardzo burzliwym poniedziałku. Indeksy giełdowe odbijały, szczególnie w USA. Jednak dolar cały czas się umacnia, sugerując, że to jeszcze nie czas na powrót do wakacyjnej sielanki. Poniedziałek był dniem zejścia na ziemię dla wielu inwestorów, którzy zakładali, że pandemia to już temat przeszłości – przynajmniej z rynkowego punktu widzenia.
Nierozważne zasiewanie wątpliwości

Nierozważne zasiewanie wątpliwości

2020-09-23 Komentarz poranny TMS Brokers
Techniczne przełamania na EUR/USD, GBP/USD i AUD/USD napędzały domykanie krótkich pozycji w USD, które przez wakacje były skrzętnie budowane na fali pozytywnych nastrojów. Odkup dolara podsycały też komentarze członka Fed Evansa, który wybrzmiał niepotrzebnie jastrzębio. Charles Evans powiedział wczoraj, że gdy inflacja wzrośnie powyżej 2 proc., Fed może wtedy zacząć podnosić stopy procentowe, a polityka monetarna i tak pozostanie akomodacyjna.
Zapowiedzi wzrostu produkcji ropy naftowej w Libii

Zapowiedzi wzrostu produkcji ropy naftowej w Libii

2020-09-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Początek bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej upływa pod znakiem przewagi strony podażowej. W pewnej mierze odpowiada za to siła amerykańskiego dolara, ale nie tylko – na rynku ropy naftowej mamy do czynienia z coraz słabszymi fundamentami.
Początek wzrostu zmienności wokół PLN

Początek wzrostu zmienności wokół PLN

2020-09-23 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi spadek eurodolara poniżej pełnego zakresu 1,17 USD, co podbija presję na waluty EM, w tym PLN. Złoty kwotowany jest następująco: 4,4825 PLN za euro, 3,8375 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1638 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8785 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,325% w przypadku obligacji 10-letnich.
Indeksy w Europie próbują się podnieść po poniedziałkowym załamaniu

Indeksy w Europie próbują się podnieść po poniedziałkowym załamaniu

2020-09-22 Komentarz giełdowy XTB
Podczas wtorkowej sesji mogliśmy obserwować próbę odrabiania strat po poniedziałkowej silnej przecenie. Główne indeksy giełdowe na Starym Kontynencie rozpoczęły handel nieznacznie powyżej ceny wczorajszego zamknięcia, jednak przez całą sesję dominowały mieszane nastroje.
Złoto pod presją silnego dolara amerykańskiego

Złoto pod presją silnego dolara amerykańskiego

2020-09-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja pokazała, jak istotną rolę pełni amerykański dolar na rynkach surowcowych. Siła dolara negatywnie przełożyła się na ceny wielu surowców – począwszy od surowców energetycznych, przez metale szlachetne i przemysłowe, aż do towarów rolnych.
Sporo ryzyk, mało wygranych

Sporo ryzyk, mało wygranych

2020-09-22 Komentarz poranny TMS Brokers
Poniedziałkowy pogrom na rynkach miał swoje źródła w niekorzystnym układzie technicznym, który został nadwyrężony przez podwójne uderzenie obaw o powrót restrykcji związanych z koronawirusem i wątpliwości wokół pakietu fiskalnego w USA. Jednak co dla jednych jest problemem, dla innych staje się szansą i wizja powrotu do pracy w domu ożywiła sektor technologiczny.
Burzliwy poniedziałek na rynkach

Burzliwy poniedziałek na rynkach

2020-09-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnie tygodnie przyniosły nieco turbulencji na Wall Street, ale na szerokim rynku było spokojnie, wręcz sielankowo. Jeszcze w piątek pisałem o tym, że nastroje są wręcz podejrzanie dobre. Wczoraj uległo to zmianie i to w dość burzliwy sposób.