Mrozy kłopotliwe w amerykańskim sektorze naftowym

Po mocnym rozpoczęciu bieżącego tygodnia, notowania ropy naftowej dzisiaj oddają część zwyżek. Korekta jest jednak niewielka, a ceny ropy nie oddalają się od wypracowanych wczoraj wielomiesięcznych maksimów. Cena ropy Brent pozostaje w rejonie 63 USD za baryłkę, a notowania ropy WTI walczą o utrzymanie się w okolicach 60 USD za baryłkę.
W ostatnich dniach wielu inwestorów już wręcz wyczekuje jakiejś mocniejszej korekty cen ropy naftowej, zwłaszcza że rynek ten jest już mocno przegrzany wskaźnikowo. Niemniej, na razie informacje z różnych części świata wspierają stronę popytową. Po prognozach dotyczących utrzymywania się dużego popytu na ropę w Azji (w tym w dynamicznie rozwijających się Indiach) oraz po niedawnych niepokojących doniesieniach z Półwyspu Arabskiego (związanych z wojną domową w Jemenie), obecnie przyszedł czas na mrozy w USA.
Wyjątkowo niskie temperatury powietrza w Stanach Zjednoczonych wyraźnie przełożyły się bowiem na problemy z tamtejszą infrastrukturą naftową. Mrozy najmocniej dotknęły stan Teksas, w którym aż 3 mln gospodarstw domowych i biznesów zostało tymczasowo bez prądu. Niektóre lokalne rafinerie wstrzymały bowiem działalność operacyjną, a dodatkowe środki ostrożności nałożono na operatorów ropociągów i gazociągów.
Sytuacja w Teksasie jest istotna, bowiem kraj ten odpowiada za produkcję aż 4,6 mln baryłek ropy naftowej dziennie, a na jego terytorium znajduje się aż 31 rafinerii, czyli najwięcej spośród wszystkich amerykańskich stanów. Sytuacja uderzy jednak w rynek ropy dwutorowo: z jednej strony wstrzyma produkcję, co pozytywnie przełoży się na ceny ropy naftowej, ale z drugiej strony doprowadzi także do mniejszego przerobu surowca, czyli mniejszego popytu na ropę ze strony rafinerii. Ten pierwszy czynnik ma jednak większe znaczenie, bowiem zapasy paliw i tak są w miarę duże, a sam spadek wydobycia może przynajmniej częściowo doprowadzić do obniżenia się zapasów ropy na drodze do niwelowania globalnej nadwyżki surowca.
ZŁOTO, SREBRO
Silna konkurencja dla złota i srebra.
Na globalnych rynkach finansowych w ostatnich dniach zagościł optymizm. Siły strony popytowej nie było jednak widać na rynku złota – notowania tego kruszcu nie przerwały złej passy z ostatnich miesięcy i w pierwszej połowie lutego pozostawały pod presją podaży. Obecnie cena złota porusza się niewiele powyżej poziomu 1800 USD za uncję.
Tymczasem na rynku srebra mieliśmy do czynienia z emocjonującym przełomem stycznia i lutego, jednak po dynamicznych zwyżkach przyszły równie gwałtowne przeceny, a późniejsze dni na rynku tego kruszcu upływały pod znakiem delikatnych zwyżek cen.
Jak podaje agencja Reuters, w tygodniu zakończonym 10 lutego fundusze oparte o złoto i srebro zanotowały największe odpływy kapitału od trzech miesięcy. Wynikało to przede wszystkim z dużej konkurencji, jaką stanowiły inne aktywa. Chociażby na samym rynku surowców silne wzrosty zanotowały ropa naftowa oraz miedź, czyli surowce silnie powiązane z globalną koniunkturą. Również zwyżki głównych indeksów akcji zachęcały inwestorów do podejmowania większego ryzyka i przenoszenia kapitału z rynków metali szlachetnych.
Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze
Decyzja OPEC+ wsparciem dla cen ropy naftowej
2021-03-05 Komentarz surowcowy DM BOŚWczoraj na rynku ropy naftowej najważniejszym wydarzeniem było spotkanie przedstawicieli krajów OPEC+, podczas którego zapadła decyzja na temat planów wydobywczych producentów ropy naftowej w kwietniu. Decyzja nie była dużym zaskoczeniem, ale jednak nie była również bazowym scenariuszem oczekiwanym na rynku.
Spotkanie OPEC+ w centrum uwagi inwestorów
2021-03-04 Komentarz surowcowy DM BOŚWczoraj notowania ropy naftowej odbiły się w górę, odrabiając część strat z wcześniejszych sesji. W rezultacie, notowania ropy gatunku WTI powróciły ponad 61 USD za baryłkę, zaś notowania ropy naftowej Brent zwyżkowały ponad 64 USD za baryłkę.
Amerykańskie łupki przestały być konkurencją dla OPEC?
2021-03-03 Komentarz surowcowy DM BOŚPo trzech wyraźnie spadkowych sesjach, notowania ropy naftowej dzisiaj rano się stabilizują, a nawet nadrabiają część strat z poprzednich dni. Inwestorzy jednak w tym tygodniu ewidentnie tkwią w wyczekiwaniu na decyzję OPEC+ w sprawie limitów produkcji ropy naftowej (spotkanie rozpoczyna się w czwartek), jak również analizują wypowiedzi docierające na rynek z ważnej konferencji energetycznej CERAWeek.
Znaczący spadek ilości ropy przechowywanej na tankowcach
2021-03-02 Komentarz surowcowy DM BOŚJuż w najbliższy czwartek będzie miało miejsce kolejne spotkanie państw OPEC+, mające na celu decyzję w sprawie dalszego kształtu porozumienia naftowego. Dla inwestorów ważne będą dwie równorzędne kwestie. Po pierwsze, będą oni wypatrywać zmian w samym porozumieniu OPEC+, a po drugie, będą oni wyczekiwać na informacje związane z wielkością dodatkowych cięć wydobycia, ...
Tydzień pod znakiem konferencji energetycznej na świecie
2021-03-01 Komentarz surowcowy DM BOŚBieżący tydzień na rynku ropy naftowej najprawdopodobniej upłynie pod znakiem dwóch wydarzeń. Po pierwsze, pod koniec tygodnia oczekiwana jest decyzja OPEC+ dotycząca wielkości produkcji ropy naftowej w ramach porozumienia naftowego. Po drugie, w dniach 1-5 marca odbędzie się konferencja CERAWeek – najsłynniejsza na świecie konferencja poświęcona globalnym rynkom energii, na ogół odbywająca się w Houston, lecz tym razem, jak wiele innych wydarzeń, organizowana całkowicie zdalnie.
Negatywna dywergencja w notowaniach ropy naftowej WTI
2021-02-26 Komentarz surowcowy DM BOŚRopa naftowa traci blisko 1% w reakcji na wzmocnienie amerykańskiego dolara. Ropa naftowa wycofała się z rekordowych poziomów z uwagi na włączenie rynkowego "risk off". Wyprzedaż na rynkach obligacji, prowadząca do silniejszego dolara amerykańskiego i rosnących rentowności, ciąży na towarach, które nie przynoszą rentowności.
W pobliżu 10- letnich maksimów
2021-02-25 Komentarz surowcowy DM BOŚCeny miedzi zbliżyły się podczas handlu w Szanghaju do 10-letnich maksimów. Rajd tego metalu wyraźnie przyśpieszył po tym, jak Prezes Fed-u J. Powell potwierdził ultraluźną politykę pieniężną w celu wspierania wzrostu w największej gospodarce świata. Najpłynniejszy kontrakt na miedź zyskiwał dzisiaj w Szanghaju aż 4,5%.
Korekta wzrostowa na żółtym metalu
2021-02-24 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania złota bardzo krótkoterminowo konsolidują się w wąskim zakresie 1815,00 – 1794,30 USD przed dzisiejszym wystąpieniem Powella przed Senacką Komisją Bankową. Wielomiesięczna fala słabości amerykańskiego dolara jest już w większości wyceniona przez graczy z rynku złota a nawet mieliśmy w minionych tygodniach trochę rozkorelowania żółtego kruszcu wobec nowych rekordów słabości USD.
Prognozy spadku produkcji ropy z łupków w USA.
2021-02-22 Komentarz surowcowy DM BOŚNa rynku ropy naftowej dzieje się obecnie dużo – inwestorzy próbują oszacować wpływ mrozów w Teksasie na produkcję ropy, spekulują na temat możliwych działań OPEC+ oraz rozważają możliwe scenariusze dotyczące utrzymywania się lub luzowania pandemicznych restrykcji. Najwięcej uwagi poświęca się obecnie planom OPEC+, ponieważ wielkimi krokami zbliża się decyzja rozszerzonego kartelu, dotycząca wielkości produkcji ropy naftowej od kwietnia.
Duże oczekiwania wobec OPEC+ i ostrożność Saudyjczyków
2021-02-19 Komentarz surowcowy DM BOŚRynek ropy naftowej w ostatnich tygodniach był już mocno rozgrzany, a zwyżki doprowadziły notowania ropy naftowej do najwyższych poziomów od ponad roku. Wczoraj jednak nastąpiło już pewne przesilenie, a notowania ropy zawróciły w dół i dzisiaj rano kontynuują zniżkę. Wczorajsze dane Departamentu Energii, pokazujące znaczący spadek zapasów ropy naftowej w USA w minionym tygodniu, stanowiły pewne wsparcie dla kupujących, ale nie na długo.