Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Korekta wzrostowa na rynku akcji
2020-11-02 Komentarz giełdowy XTBPodczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować bardzo dobre nastroje na rynku akcji. Główne indeksy w Europie zakończyły dzień na solidnym plusie, niemniej należy podkreślić że dzisiejsze wzrosty są jedynie korektą w ostatnim silnym ruchu spadkowym. Wzrosty sięgające dwóch procent wyglądają solidnie, jednak należy pamiętać że sytuacja pandemiczna w Europie wciąż jest poważna, co może rodzić ryzyko dalszych spadków.
Powyborczy chaos?
2020-11-02 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutNowy tydzień i nowy miesiąc zaczęliśmy z bagażem pandemicznych obaw, czemu nie pomogły informacje o wprowadzeniu lockdownu w Wielkiej Brytanii od 5 listopada (otwarte będą tylko sklepy z podstawowymi produktami, oraz szkoły i uczelnie). Rewizja strategii lockdownu zostanie przeprowadzona 2 grudnia, ale zakłada się, że ewentualne wyraźniejsze poluzowanie restrykcji może mieć miejsce nie wcześniej, niż w okolicach Świąt Bożego Narodzenia.
Dynamiczne przeceny na rynku ropy naftowej
2020-11-02 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej kontynuują wyraźny ruch na południe. Notowania ropy gatunku WTI dzisiaj dotarły już do okolic 34 USD za baryłkę, z kolei ceny ropy Brent spadły poniżej 37 USD za baryłkę. W obu przypadkach, notowania ropy znalazły się na najniższym poziomie od końcówki maja br.
Jeszcze jeden dzień
2020-11-02 Komentarz poranny TMS BrokersNa dzień przed wyborami w USA i przy niekończących się negatywnych informacjach z frontu walki z wirusem na rynku walutowym dominuje redukcja ryzyka. EUR/PLN pozostaje ponad 4,60. Za to na rynku akcji widać próby odbicia po fatalnym ubiegłym tygodniu, ale nikt nie przywiązuje uwagi do dzisiejszych zmian.
Czy rynki złapią oddech?
2020-11-02 Poranny komentarz walutowy XTBPo najgorszym tygodniu na rynkach od wiosny rynki miały weekend aby nabrać trochę dystansu do rzeczywistości. Na razie wygląda na to, że ta sztuka się udała, a pomogły m.in. lepsze dane makro. Tak czy owak, zapowiada się kolejny, niezwykle interesujący tydzień.
Niespokojnie przed wyborami
2020-10-30 Komentarz giełdowy XTBRynek niestety kolejny raz przechodzi do defensywy. Jest to niechlubny rekord dotyczący ilości nowych przypadków koronawirusa na świecie. Teraz koronawirus przyćmiewa najważniejsze wydarzenia na świecie, choć przyszły tydzień może przynieść nieco inne postrzeganie rynków. Tym czasem ten tydzień kończy się niestety dla rynku bardzo negatywnie.
Za nami październik, ale listopad nie będzie lepszy
2020-10-30 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutPiątek przynosi mieszane nastroje na rynku walut - w efekcie zmiany w wycenie dolara nie są zbyt duże. Nadal słaba pozostaje turecka lira (traci dzisiaj 0,54 proc.), a także waluty naszego regionu CEE (choć drugi w zestawieniu złoty słabnie zaledwie o 0,13 proc., a trzeci forint o 0,11 proc.). W przestrzeni G-10 nie najlepiej radzi sobie funt, ...
Duże zwolnienia w sektorze naftowym i wyczekiwanie na działania OPEC+
2020-10-30 Komentarz surowcowy DM BOŚWczorajsza sesja na rynku ropy naftowej przyniosła spore przeceny – notowania zarówno ropy gatunku WTI, jak i gatunku Brent, zniżkowały o ponad 3%, schodząc na najniższe poziomy od ponad czterech miesięcy. Dzisiaj rano presja sprzedających na rynku ropy nadal się utrzymuje. Spadek notowań ropy był kwestią czasu, ponieważ sytuacja fundamentalna na tym rynku nie uzasadniała kontynuacji wzrostów z wcześniejszych kilku miesięcy.
Ale to już było…
2020-10-30 Komentarz poranny TMS BrokersDzisiejsze przedpołudniowe odczyty dynamiki PKB Eurolandu mają szansę wskazać, że gospodarka odbijała w imponującym dwucyfrowym tempie w ujęciu kwartał do kwartału. Optymistycznie wyglądały też wczorajsze odczyty z USA. Odgrywają jednak one rolę co najwyżej miłego wspomnienia i mogą skłaniać do westchnienia: „kiedyś to było.” Dziś, choć od końca poprzedniego kwartału mija zaledwie miesiąc wydają się one tak odległe, że wręcz nierealne.
Niechlubne rekordy
2020-10-30 Poranny komentarz walutowy XTBWe wczorajszym komentarzu pisałem o czekającej nas lawinie wydarzeń, która… miała zostać przyćmiona przez to, co nęka nas od lutego. Tak też niestety się stało. EBC, dane z USA, nawet wyniki kwartalne największych gigantów zeszły na drugi plan, ustępując kolejnym niechlubnym rekordom zachorowań.
Próba stabilizacji złotego przy 4,6 EUR/PLN
2020-10-30 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie niższych poziomów na eurodolarze oraz nieco mocniejszego PLN. Złoty kwotowany jest następująco: 4,6219 PLN za euro, 3,9576 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,3253 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1131 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,144% w przypadku obligacji 10-letnich.
Góra problemów
2020-10-29 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutZgodnie z oczekiwaniami prezydent Macron ogłosił wczoraj we Francji narodowy lockdown, który potrwa miesiąc począwszy od najbliższego piątku, co ma na celu ograniczenie transmisji COVID-19 w społeczeństwie. Otwarte pozostaną szkoły, przedszkola i miejsca kultu religijnego, ale generalnie możliwość przemieszczania się zostanie mocno ograniczona.
Spadkowa seria na wykresie cen miedzi
2020-10-29 Komentarz surowcowy DM BOŚTydzień temu notowania miedzi w USA dotarły do tegorocznych maksimów, sięgając okolic 3,20 USD za funt. Niemniej, od tego czasu na rynku miedzi dominuje strona podażowa. Ostatnie kilka sesji na rynku miedzi to czas powolnego, ale systematycznego osuwania się cen miedzi na południe. Obecnie cena miedzi w USA oscyluje w okolicach 3,06-3,07 USD za uncję.
Złoty w spirali wyprzedaży
2020-10-29 Komentarz poranny TMS BrokersRynki finansowe przeżyły w tym tygodniu brutalne zderzenie z pandemiczną rzeczywistością a inwestorzy zostali zmuszeni do ponownej wyceny perspektyw wzrostu gospodarczego. Szok zdaje się jednak ustępować i inwestorzy swoją uwagę przenosić będą na dzisiejsze posiedzenie EBC i przyszłotygodniowe wybory prezydenckie w USA.
Rynki znów panikują
2020-10-29 Poranny komentarz walutowy XTBTakiej sesji jak wczoraj nie mieliśmy od marca. Na europejskich rynkach lała się krew, a Warszawa niestety przewodziła temu trendowi. Inwestorzy ewidentnie zaczęli panikować. Dziś obserwujemy delikatne uspokojenie sytuacji, a przed nami seria wydarzeń dużego kalibru. Od dobrych kilku miesięcy rynki ignorowały ryzyko powrotu restrykcji związanych z pandemią.
Tego miało nie być...
2020-10-28 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutŚroda przynosi wzrost napięć na rynkach za sprawą rosnącego prawdopodobieństwa wprowadzenia powszechnych lockdownów we Francji i Niemczech, aby powstrzymać zbyt szybką transmisję COVID-19 w społeczeństwach. Spekuluje się, że prezydent Macron miałby ogłosić taką decyzję dzisiaj wieczorem, a lockdown miałby obowiązywać przez miesiąc od najbliższego piątku. Liczba zakażonych we Francji wyniosła wczoraj ponad 33 tys. (ale w weekend przekraczała 50 tys.).
Duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA
2020-10-28 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej wczoraj nie zdołały obronić zwyżki, a dzisiaj rano na rynku tym z powrotem pojawiła się presja spadkowa. Ceny ropy WTI obecnie poruszają się już poniżej poziomu 39 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent oscylują niewiele powyżej 40 USD za baryłkę.
Złoty traci na ograniczeniach w Europie
2020-10-28 Poranny komentarz walutowy XTBObawy o ograniczenia związane z pandemią powoli zamieniają się w rynkową panikę. Inwestorzy zdali sobie sprawę, że nie skończy się na selektywnych i powierzchownych zmianach. Choć sytuacja jest inna niż na wiosnę, koszty ekonomiczne będą duże.
Odroczony pesymizm wobec euro?
2020-10-28 Komentarz poranny TMS BrokersAwersja do ryzyka dostaje świeże paliwo ze wszystkich stron. Negocjacje fiskalne w USA zostało odłożone na termin po wyborach prezydenckich, których wynik wcale nie musi niczego ułatwić. W międzyczasie druga fala pandemii nasila się w Europie, zmuszając władze do podjęcia drastycznych środków.
EUR/PLN testuje 4,60 PLN, lockdown'y psują nastroje
2020-10-28 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy handel na rynku FX przynosi nieco słabszego eurodolara oraz, w konsekwencji, podbicie lekkiej presji na PLN. Złoty kwotowany jest następująco: 4,5587 PLN za euro, 3,8949 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,2646 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0612 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,168% w przypadku obligacji 10-letnich.