Bitcoin i ether doświadczyły poważnego krachu

Bitcoin i ether doświadczyły poważnego krachu
Cotygodniowy komentarz rynkowy dot. kryptowalut
Data dodania: 2021-12-06 (12:59)

Bitcoin i ether doświadczyły w weekend poważnego krachu, obniżając wartość kryptowalut o około 20 proc. Aktualnie ceny nieco się odbiły, ale obie kryptowaluty wciąż są notowane znacznie poniżej poziomów sprzed weekendu. Bitcoin rozpoczął ostatni tydzień obrotów w okolicach 57 000 dolarów, z pewnymi wahaniami w ciągu tygodnia, ale nie były one nadzwyczajne. Sytuacja zmieniła się jednak w piątek, gdy kryptowaluta ta zaczęła gwałtownie spadać. BTC spadł do poziomu 45 412 dolarów w ciągu kilku godzin – co oznaczało prawie 20 procentowy spadek.

Ether również padł ofiarą tego załamania. Po wzroście do wartości 4 700 dolarów w połowie tygodnia, ETH zaczął w piątek spadać z około 4 600 dolarów do 3 652 dolarów – to także spadek o ponad 20 proc. Od tego czasu obie kryptowaluty odzyskały pewną stabilność, a ich ceny nieznacznie się odbiły. BTC jest obecnie notowany w okolicach 47 900 dolarów, podczas gdy ETH w okolicach 4 000 dolarów. Spekuluje się, co spowodowało ten krach, a niektórzy analitycy powołują się na wygaśnięcie pozycji lewarowanych. Tymczasem inne dowody wskazują na znaczny wzrost aktywności inwestorów przenoszących kryptowaluty z portfeli na giełdy, co sprawia, że reakcja na ruchy cenowe jest bardziej gwałtowna. Szersze obawy rynku o nowy wariant koronawirusa – Omicron – wydają się też mieć w tym przypadku znaczenie.

Bitcoin spot ETF rusza w Kanadzie

Znany fundusz zarządzający aktywami Fidelity Investments uruchomił w Kanadzie fundusz ETF Bitcoina. Fundusz ten - nazwany Fidelity Advantage Bitcoin ETF - inwestuje bezpośrednio w Bitcoina lub poprzez instrumenty pochodne. Co najmniej 98 proc. udziałów w ETF-ie będzie przechowywanych w „zimnych portfelach”.

Fundusz jest notowany na giełdzie w Toronto z oznaczeniem FBTC. Fundusz będzie miał opłatę za zarządzanie dla inwestorów wynoszącą 0,4 proc., przy czym klienci otrzymają możliwość inwestowania dolarów kanadyjskich lub amerykańskich. Kanada jest popularnym miejscem dla ETF-ów kryptowalutowych z ponad 20 dostępnymi dla kanadyjskich inwestorów. Oferta Fidelity jest jednak wyjątkowa wśród kryptowalutowych ETF-ów, ponieważ oferuje fizyczne posiadanie bitcoina, a nie handel na kontraktach terminowych.

MercadoLibre akceptuje kryptowaluty

Główny serwis aukcyjny Ameryki Łacińskiej MercadoLibre pozwala teraz klientom w Brazylii na wymianę i płacenie za produkty w kryptowalutach. Firma ogłosiła, że użytkownicy w Brazylii będą mogli kupować, trzymać i sprzedawać Bitcoina, Ether oraz Stablecoin Pax Dollar, oparty na dolarze amerykańskim. Połączenie dwóch głównych kryptowalut i stablecoina na MercadoPago – platformie płatniczej MercadoLibre – umożliwi klientom przeprowadzanie transakcji na produkty wyceniane w walucie fiducjarnej za pomocą kryptowalut. MercadoPago jest autoryzowany przez bank centralny Brazylii, co ułatwiło firmie rozpoczęcie operacji kryptowalutowych w tym kraju. Ale MercadoLibre działa w wielu krajach Ameryki Środkowej i Południowej, co oferuje potencjalną bazę klientów na poziomie kilku milionów dla nowych płatności kryptowalutowych, gdy firma poszerzy swoją ofertę.

Square przeprowadza rebranding w następstwie odejścia Dorseya z Twittera

Firma płatnicza Square ogłosiła, że zmienia nazwę na "Block", kilka dni po tym, jak jej dyrektor naczelny, Jack Dorsey, ustąpił ze stanowiska szefa Twittera. Firma w swoim oświadczeniu zaznaczyła, że nowa nazwa może mieć wiele skojarzeń, ale wśród nich było wykorzystanie technologii Blockchain, z której używają w niektórych swoich projektach. Square Crypto, osobna inicjatywa firmy, która ma na celu promowanie wykorzystania Bitcoina, również zmienia nazwę na Spiral.

Square jednak nie zniknie - Square pozostaje nazwą firmy zajmującej się sprzedażą, która znajduje się w portfolio firm, do którego należą teraz także Cash App, TIDAL i TBD54566975. Jack Dorsey ogłosił swoje nagłe odejście z Twittera w zeszłym tygodniu, a wielu spekulowało, że chce on poświęcać więcej czasu na projekty kryptowalutowe i blockchainowe, na czele z firmą Block, która właśnie przeszła rebranding.

Szef kryptowalut Meta odchodzi z firmy

Szef kryptowalutowego działu Meta (dawniej Facebook) odchodzi z firmy, ponieważ uruchomienie stablecoina Diem nadal pozostaje pod znakiem zapytania. David Marcus ogłosił, że odejdzie z firmy po siedmiu latach pracy nad ofertą finansową Meta, którą rozpoczął w maju 2018 r., kiedy po raz pierwszy ogłoszono projekt kryptowalutowy firmy Libra. Projekt ten później przekształcił się w portfel płatności o nazwie Novi z przynależnym do niego kryptoaktywem o nazwie Diem. Od tego momentu uruchomiono portfel kryptowalutowy, ale start Diem pozostaje niepewny.

Meta napotkała znaczne przeszkody w uruchomieniu swoich produktów kryptowalutowych. Komentując odejście Marcusa, dyrektor naczelny Meta, Mark Zuckerberg, skomentował jego post: „Nie zaszlibyśmy z Diem tak daleko bez twojego przywództwa i jestem wdzięczny, że uczyniłeś Metę miejscem, w którym podejmujemy tak znaczące decyzje”.

Źródło: Simon Peters, analityk kryptowalut w eToro
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

2025-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj EBC zgodnie z szerokimi oczekiwaniami rynku obniżył koszt pieniądza w strefie euro o 25 punktów bazowych. Decyzja była jednogłośna. Pojawiły się głosy o redukcję w wysokości 50 pb ale nie uzyskały one poparcia. Kurs EUR/USD był niewrażliwy na te doniesienia i poruszał się w wąskiej konsolidacji pomiędzy poziomami 1,1380 a 1,1350. Kolejne cięcie EBC wynikało w dużej mierze ze wzrostu niepewności gospodarczej, którą wywołuje polityka Donalda Trumpa.
Próba odreagowania spadków

Próba odreagowania spadków

2025-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki finansowe poruszają się obecnie po grząskim gruncie, na który wpływają napięcia geopolityczne i wskaźniki ekonomiczne. Wall Street doświadczyło wczoraj znacznego spadku, spowodowanego wyprzedażą akcji technologicznych po wprowadzeniu przez Donalda Trumpa ograniczeń dotyczących sprzedaży chipów do Chin. Nasdaq spadł o 3,1%, S&P 500 o 2,25%, a Dow Jones o 1,7%. Mimo to kontrakty terminowe na indeksy amerykańskie są notowane nieznacznie wyżej, co wskazuje na potencjalne ożywienie.
Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

2025-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dzisiejsza decyzja Europejskiego Banku Centralnego stanowi kluczowy punkt tygodnia na rynkach finansowych, jednak oczekiwania co do niespodzianek ze strony EBC są ograniczone. Po krótkim okresie niepewności co do możliwości kolejnej obniżki stóp procentowych, rynki niemal w pełni zdyskontowały taki scenariusz. Tradycyjnie EBC nie ulega presji krótkoterminowych wydarzeń i zmienia swoje nastawienie stopniowo.
Perspektywy przełomu jednak nie widać?

Perspektywy przełomu jednak nie widać?

2025-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Jak na razie nic nie wskazuje na to, aby Amerykanie i Chińczycy mieli zasiąść do stołu rozmów, aby rozładować wzajemny impas w polityce handlowej. Każdego dnia dowiadujemy się raczej o kolejnych działaniach wymierzonych w przeciwnika, choć nie są one tak "eskalujące" jak te z ubiegłego tygodnia. Dzisiaj agencje piszą o 245 proc cłach Trumpa na wybrane chińskie produkty - chodzi głównie o igły i strzykawki, oraz zaostrzenie eksportu zaawansowanych chipów przez Nvidię (wcześniej ustalono, że układy H20 miały jednak nie podlegać kontroli sprzedaży do Chin).
Rynek walutowy nie wykazuje paniki

Rynek walutowy nie wykazuje paniki

2025-04-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Od „Dnia Wyzwolenia” w USA, który miał miejsce 2 kwietnia, sytuacja geopolityczna i gospodarcza uległa dynamicznym zmianom. Wprowadzenie ceł, ich częściowe zawieszenie, rozpoczęcie negocjacji bez widocznych perspektyw na przełom, a także zapowiedzi kolejnych barier handlowych – wszystko to znalazło odzwierciedlenie na rynkach finansowych.
Bezpieczne waluty zyskują na wartości

Bezpieczne waluty zyskują na wartości

2025-04-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Frank w stosunku do dolara jest mocniejszy niż w chwili, kiedy SNB zdecydował się na uwolnienie swojej waluty w 2015 roku. Jen również zyskuje w stosunku do amerykańskiej waluty, z różnicą między długimi i krótkimi pozycjami w historii. Choć złoto nie jest walutą, to jest bezpieczną przystanią i notuje kolejne historyczne szczyty. Czy dolar stracił swój status bezpiecznej waluty? Wojna handlowa nie jest zakończona, nawet jeśli doszło do pewnego zawieszenia ceł i pewnych odstępstw.
Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

2025-04-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ostatnie ruchy Donalda Trumpa - zastosowanie wyłączeń w nałożonych już cłach na Chiny - rynki potraktowały jako sygnał, że "genialna" strategia handlowa Białego Domu zaczyna się sypać i dalszej eskalacji nie będzie, raczej szukanie dróg do deeskalacji. W efekcie mamy odbicie na giełdach i kryptowalutach, oraz stabilizację na amerykańskim długu po silnej wyprzedaży z zeszłego tygodnia, oraz na dolarze.
Rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny czas

Rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny czas

2025-04-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Choć dopiero mamy połowę kwietnia, rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny miesiąc. Do głównych czynników spowalniających wzrost należy zaliczyć hamujące inwestycje w sektorze AI, ograniczenia fiskalne oraz egzekwowanie przepisów imigracyjnych, Również istotna jest rola działań DOGE. Wprowadzenie ceł jest ostatnim z głównych zagrożeń. Wśród inwestorów panuje niski poziom zaufania. W ostatnim czasie widoczne było jednak pozycjonowanie rynku sugerujące oczekiwanie “ulgi”.
Czy Trump przegrywa wojnę handlową?

Czy Trump przegrywa wojnę handlową?

2025-04-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Nieścisłości dotyczące ceł ze strony Stanów Zjednoczonych są tak ogromne, że w zasadzie nikt nie wie, jakie stawki obowiązują na różne kategorie produktów. W ciągu weekendu Trump wskazał, że zamierza wyłączyć elektronikę z potężnych 145% ceł na Chiny, a obecnie mówi się, że mają obowiązywać pierwotne stawki 20%. Trump mówi również, że zawieszenia ceł nie oznaczają, że nie będą one obowiązywać w przyszłości, ale jednocześnie zapowiada kolejne możliwe ulgi dla innych sektorów. Czy ostatnie działania pokazują, że Trump traci swoją przewagę w wojnie handlowej?
Wyjątki to objaw słabości Trumpa?

Wyjątki to objaw słabości Trumpa?

2025-04-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Na to zdają się po cichu liczyć rynki, po tym jak Biały Dom zakomunikował, że elektronika użytkowa z Chin będzie wyłączona spod horrendalnych ceł (stawka wyniesie zaledwie 20 proc.) i nie wykluczył, że podobny ruch dotknie też import półprzewodników. Czy to sygnał, że Donald Trump zaczyna odczuwać presję ze strony biznesu, który zwyczajnie jest na niego "wściekły"?