Bitcoin i ether doświadczyły poważnego krachu

Bitcoin i ether doświadczyły poważnego krachu
Data dodania: 2021-12-06 (12:59) Cotygodniowy komentarz rynkowy dot. kryptowalut

Bitcoin i ether doświadczyły w weekend poważnego krachu, obniżając wartość kryptowalut o około 20 proc. Aktualnie ceny nieco się odbiły, ale obie kryptowaluty wciąż są notowane znacznie poniżej poziomów sprzed weekendu. Bitcoin rozpoczął ostatni tydzień obrotów w okolicach 57 000 dolarów, z pewnymi wahaniami w ciągu tygodnia, ale nie były one nadzwyczajne. Sytuacja zmieniła się jednak w piątek, gdy kryptowaluta ta zaczęła gwałtownie spadać. BTC spadł do poziomu 45 412 dolarów w ciągu kilku godzin – co oznaczało prawie 20 procentowy spadek.

Ether również padł ofiarą tego załamania. Po wzroście do wartości 4 700 dolarów w połowie tygodnia, ETH zaczął w piątek spadać z około 4 600 dolarów do 3 652 dolarów – to także spadek o ponad 20 proc. Od tego czasu obie kryptowaluty odzyskały pewną stabilność, a ich ceny nieznacznie się odbiły. BTC jest obecnie notowany w okolicach 47 900 dolarów, podczas gdy ETH w okolicach 4 000 dolarów. Spekuluje się, co spowodowało ten krach, a niektórzy analitycy powołują się na wygaśnięcie pozycji lewarowanych. Tymczasem inne dowody wskazują na znaczny wzrost aktywności inwestorów przenoszących kryptowaluty z portfeli na giełdy, co sprawia, że reakcja na ruchy cenowe jest bardziej gwałtowna. Szersze obawy rynku o nowy wariant koronawirusa – Omicron – wydają się też mieć w tym przypadku znaczenie.

Bitcoin spot ETF rusza w Kanadzie

Znany fundusz zarządzający aktywami Fidelity Investments uruchomił w Kanadzie fundusz ETF Bitcoina. Fundusz ten - nazwany Fidelity Advantage Bitcoin ETF - inwestuje bezpośrednio w Bitcoina lub poprzez instrumenty pochodne. Co najmniej 98 proc. udziałów w ETF-ie będzie przechowywanych w „zimnych portfelach”.

Fundusz jest notowany na giełdzie w Toronto z oznaczeniem FBTC. Fundusz będzie miał opłatę za zarządzanie dla inwestorów wynoszącą 0,4 proc., przy czym klienci otrzymają możliwość inwestowania dolarów kanadyjskich lub amerykańskich. Kanada jest popularnym miejscem dla ETF-ów kryptowalutowych z ponad 20 dostępnymi dla kanadyjskich inwestorów. Oferta Fidelity jest jednak wyjątkowa wśród kryptowalutowych ETF-ów, ponieważ oferuje fizyczne posiadanie bitcoina, a nie handel na kontraktach terminowych.

MercadoLibre akceptuje kryptowaluty

Główny serwis aukcyjny Ameryki Łacińskiej MercadoLibre pozwala teraz klientom w Brazylii na wymianę i płacenie za produkty w kryptowalutach. Firma ogłosiła, że użytkownicy w Brazylii będą mogli kupować, trzymać i sprzedawać Bitcoina, Ether oraz Stablecoin Pax Dollar, oparty na dolarze amerykańskim. Połączenie dwóch głównych kryptowalut i stablecoina na MercadoPago – platformie płatniczej MercadoLibre – umożliwi klientom przeprowadzanie transakcji na produkty wyceniane w walucie fiducjarnej za pomocą kryptowalut. MercadoPago jest autoryzowany przez bank centralny Brazylii, co ułatwiło firmie rozpoczęcie operacji kryptowalutowych w tym kraju. Ale MercadoLibre działa w wielu krajach Ameryki Środkowej i Południowej, co oferuje potencjalną bazę klientów na poziomie kilku milionów dla nowych płatności kryptowalutowych, gdy firma poszerzy swoją ofertę.

Square przeprowadza rebranding w następstwie odejścia Dorseya z Twittera

Firma płatnicza Square ogłosiła, że zmienia nazwę na "Block", kilka dni po tym, jak jej dyrektor naczelny, Jack Dorsey, ustąpił ze stanowiska szefa Twittera. Firma w swoim oświadczeniu zaznaczyła, że nowa nazwa może mieć wiele skojarzeń, ale wśród nich było wykorzystanie technologii Blockchain, z której używają w niektórych swoich projektach. Square Crypto, osobna inicjatywa firmy, która ma na celu promowanie wykorzystania Bitcoina, również zmienia nazwę na Spiral.

Square jednak nie zniknie - Square pozostaje nazwą firmy zajmującej się sprzedażą, która znajduje się w portfolio firm, do którego należą teraz także Cash App, TIDAL i TBD54566975. Jack Dorsey ogłosił swoje nagłe odejście z Twittera w zeszłym tygodniu, a wielu spekulowało, że chce on poświęcać więcej czasu na projekty kryptowalutowe i blockchainowe, na czele z firmą Block, która właśnie przeszła rebranding.

Szef kryptowalut Meta odchodzi z firmy

Szef kryptowalutowego działu Meta (dawniej Facebook) odchodzi z firmy, ponieważ uruchomienie stablecoina Diem nadal pozostaje pod znakiem zapytania. David Marcus ogłosił, że odejdzie z firmy po siedmiu latach pracy nad ofertą finansową Meta, którą rozpoczął w maju 2018 r., kiedy po raz pierwszy ogłoszono projekt kryptowalutowy firmy Libra. Projekt ten później przekształcił się w portfel płatności o nazwie Novi z przynależnym do niego kryptoaktywem o nazwie Diem. Od tego momentu uruchomiono portfel kryptowalutowy, ale start Diem pozostaje niepewny.

Meta napotkała znaczne przeszkody w uruchomieniu swoich produktów kryptowalutowych. Komentując odejście Marcusa, dyrektor naczelny Meta, Mark Zuckerberg, skomentował jego post: „Nie zaszlibyśmy z Diem tak daleko bez twojego przywództwa i jestem wdzięczny, że uczyniłeś Metę miejscem, w którym podejmujemy tak znaczące decyzje”.

Źródło: Simon Peters, analityk kryptowalut w eToro
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Mechanizm dyskontowania

Mechanizm dyskontowania

12:42 Raport DM BOŚ z rynku walut
A jednak Powell całkowicie zrzucił wczoraj maskę "gołębia". Możemy mieć podwyżki stóp procentowych nawet na każdym posiedzeniu w tym roku począwszy od marca, a w czerwcu FED zajmie się tematem ograniczania bilansu banku centralnego (QT), który to program mógłby wystartować od lipca. Wszystkie argumenty, jakie wyciągał niedawno Powell zostały utrącone - nawet rynek pracy zachowuje się bardzo dobrze, co zauważył wczoraj sam zainteresowany. Wyścig FED z czasem właśnie się rozpoczyna. Ale czy, aby powinniśmy się go rzeczywiście bać?
Fed podniesie stopy w marcu

Fed podniesie stopy w marcu

09:55 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajsze posiedzenie Fed było bardzo wyczekiwane przez rynki finansowe. Można powiedzieć, że pod kątem dramaturgii mierzonej zmiennością notowań nie było rozczarowania. Ani Fed, ani Powell nie powiedzieli specjalnie niczego nowego, co nie znaczy, że nie czeka nas duża zmiana. Rynki zastanawiały się, czy Fed może czymś zaskoczyć. W grę wchodziło natychmiastowe zakończenie dodruku, który obecnie jest wygaszany. Skoro bowiem Fed chce walczyć z inflacją, po co jeszcze dokładać rynkowi pieniądza? Tak się jednak nie stało i początkowo inwestorzy wzięli to za dobrą monetę.
Złoty słabszy po Fed

Złoty słabszy po Fed

08:47 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi wyraźnie mocniejszego dolara po Fed oraz kontynuację spadku wyceny PLN na zestawieniach. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5880 PLN za euro, 4,0905 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,4232 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4936 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,903% w przypadku obligacji 10-letnich.
Banki centralne muszą posuwać się do przodu...

Banki centralne muszą posuwać się do przodu...

2022-01-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiaj wieczorem głos zabierze szef FED, który znalazł się w niełatwej pozycji, ale w dużej mierze na własne życzenie. W efekcie rynki finansowe zaczynają wchodzić w pewną schizoferenię - raz twierdzą, że Jerome Powell da dzisiaj do zrozumienia, że podwyżki stóp są konieczne, ale będą wyważone - innym razem podbijają stawkę, co do skali koniecznego zacieśnienia w tym roku, które w zasadzie powinno być znaczące. Błędy popełnione przez FED w drugiej połowie 2021 r. powodują, że teraz próby interpretacji pewnych faktów, stają się dość trudną sprawą.
Ryzyko konfliktu szkodzi złotemu

Ryzyko konfliktu szkodzi złotemu

2022-01-26 Poranny komentarz walutowy XTB
W ostatnich dniach wspominałem w komentarzach, iż na rynku złotego zapanowała nieuprawniona sielanka. W tym tygodniu ewidentnie się zakończyła. Ryzyko konfliktu na Ukrainie odgrywa tu kluczową rolę. Dziś jednak na pierwszym planie jest Fed. W ostatnich miesiącach kurs EURPLN przebywał w lekko wznoszącej się konsolidacji, a to oznaczało, że niedawny test 4,50 oznaczał „silnego” bądź „wykupionego” złotego – stan, w którym rynek raczej koncentruje się na pozytywnych aspektach, takich jak podwyżki stóp procentowych w Polsce (czy w ogóle w naszym regionie).
Próba sił

Próba sił

2022-01-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Powell, czy Putin - który z nich będzie w najbliższych dniach ważniejszy dla rynków finansowych? A może żaden z nich. Szef FED może za chwilę zacząć brzmieć mało wiarygodnie, jeżeli z jednej strony będzie mówił o konieczności utrzymania akomodacyjnego podejścia i rozważnym podnoszeniu stóp procentowych, a z drugiej będzie tak naprawdę zmuszony zdecydowanie działać, aby naprawić błędy, jakie popełnił FED w ocenie sytuacji w zeszłym roku.
Strach i chciwość

Strach i chciwość

2022-01-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajszy dzień na rynkach, a szczególnie sesja na Wall Street, był doskonałym potwierdzeniem powiedzenia, iż na giełdach rządzą chciwość i strach. Potężna przecena została wymazana, ale widać już wyraźnie, że te rok będzie inny. W pewnym momencie przecena na technologicznym indeksie Nasdaq sięgała blisko 5%, a ostatecznie rynek zamknął się po zielonej stronie. Tak niesamowite zwroty nie są częste – ostatni miał miejsce ponad 20 lat temu, podczas… krachu spółek internetowych.
Impuls spadkowy na złotym

Impuls spadkowy na złotym

2022-01-25 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Wtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi dalsze podtrzymanie presji na eurodolarze oraz zauważalnie słabszego PLN. Rynek czeka na jutrzejszy Fed. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5660 PLN za euro, 4,0369 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,4054 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4382 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu 3,901% w przypadku obligacji 10-letnich.
Eskalacja...

Eskalacja...

2022-01-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nerwowość na rynkach narasta na co składają się dwa elementy - obawy o politykę FED i jej skutki dla Wall Street, która zaliczyła w zeszłym tygodniu największą wyprzedaż od czasów covidowej paniki w marcu 2020 r., a także coraz mniej stabilną sytuację na Ukrainie. O ile w pierwszym przypadku szef FED może próbować uspokoić rynki finansowe już w najbliższą środę, chociaż wiarygodność Powella maleje, co pokazują "jastrzębie" prognozy banku Goldman Sachs na ten rok - wzrost stóp o 100 p.b. w tym roku to za mało - o tyle w przypadku Ukrainy to wielka niewiadoma.
Czy to już rynkowy kryzys?

Czy to już rynkowy kryzys?

2022-01-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Zmienność na rynkach rozgrzewała się od początku tego roku, aby osiągnąć punkt kulminacyjny na koniec miesiąca. Na rynkach szczególnie spekulacyjnych, czyli na giełdzie oraz na kryptowalutach trwa totalna wyprzedaż. Tego samego nie możemy jednak powiedzieć o rynku walutowym czy rynku surowców. Czy w takim razie inwestorzy faktycznie powinni przygotować się na najgorsze? Oczywiście tematem przewodnim tego tygodnia jest decyzja Rezerwy Federalnej w najbliższą środę. W tym wypadku raczej nikt nie spodziewa się działania.