Najciemniej jest zawsze przed świtem?

Najciemniej jest zawsze przed świtem?
Data dodania: 2022-09-30 (20:40) Komentarz giełdowy XTB

Podczas wieńczącej tydzień sesji inwestorzy zdecydowanie nie mogą narzekać na nudę. Nieoczekiwanie Wall Street pnie się w górę mimo niepokojącego odczytu inflacji PCE i rewizji w dół indeksu zaufania konsumentów wg. Uniwersytetu Michigan. Czy popyt decyduje się powoli na odwrócenie spadkowych tendencji? Z punktu widzenia analizy technicznej amerykańskie indeksy znajdują się na kluczowych poziomach, NASDAQ utrzymuje się na linii 200 sesyjnej średniej kroczącej, którą ostatni raz złamał ... podczas kryzysu 2008 roku, co wiązało się kaskadową wyprzedażą. Czy popyt zdoła odzyskać momentum i wyjdzie cało z próby sił?

Pomijając wzrosty na Wall Street dane z amerykańskiej gospodarki za sierpień dopełniły niepokojącego, inflacyjnego krajobrazu. Bazowa inflacja PCE w sierpniu wyniosła 4,9% wobec 4,7% oczekiwanej (dynamika 0,6% w ujęciu miesięcznym). Inflacja PCE jest preferowaną przez Fed miarą do oceny trendów inflacyjnych. Zaskakująco o 0,1% wzrosła też też realna konsumpcja, wobec obiecującego 0,1% spadku w lipcu. Początkowa reakcja kontraktów na indeksy była spadkowa, ponieważ odczyt pokazuje wciąż galopujące ceny mimo jastrzębiego Fed i kilku dużych podwyżek stóp (pivot na jeszcze bardziej jastrzębi Fed). Pokazuje to, że ściąganie masowo rozdawanego w czasie 2020 - 2021 pieniądza z rynku nie jest łatwe i co gorsza... Może okazać się walką z wiatrkami, jeśli inflacja okaże się ugruntowana (dzisiejszy odczyt wsparł prawdopodobieństwo takiego scenariusza), co w połączeniu z jastrzębim bankiem centralnym oznaczałoby dla USA twarde lądowanie. Dzisiejszą reakcję rynku trudno jednoznacznie racjonalizować, być może rynki odebrały dzisiejszy PCE jako sygnał dający nadzieję na to, że Rezerwa Federalna zacznie rozważać zasadność dalszych podwyżek stóp w otoczeniu niereagującej na nie inflacji. Wciąż jednak wydaje się to myśleniem życzeniowym.

Odczyt CPI w Polsce wskazał na wzrost o 17,2% w ujęciu rocznym wobec i tak pesymistycznych prognoz na poziomie 16,5% i poprzedniego odczytu 16,1%. Teoretycznie wzrost inflacji powinien powstrzymać RPP przed podwyżkami stóp jednak wciąż nie jest pewne jak zachowa się Rada ponieważ zgodnie z narracją prof. Glapińskiego cykl podwyżek miał mieć się już ku końcowi. Wydaje się, że RPP może jednak nie zaryzykować podwyżek stóp zimą, gdy rosnąć będą prawdopodobnie ceny energii i być może wróci z podwyżkami wiosną, 'gdy opadnie kurz'. Najbliższe posiedzenie odbędzie się we środę, 5 października. WIG20 tracił dziś 0,16% i wciąż utrzymuje się poniżej 1400 punktów. Na fali wyższego odczytu inflacji ponad 2% zniżkowały walory Allegro. Rynek obiegła informacja o przysowej restrukturyzacji Getin Noble Bank, wobec czego traciły walory Getin Holding. W Europie sesję zdominował odczyt inflacji w strefie euro, która poszybowała w okolice 10% wobec 9,1% poprzednio i prognoz na poziomie 9.7%. Mimo to niemiecki DAX zyskał 0,74%, indeksowi pomogło wyższe otwarcie Wall Street.

Przemówienie Putina odbyło się bez niespodzianek, prezydent Rosji poinformował o aneksji zdobytych terytoriów Ukrainy i wyraził gotowość do negocjacji pokojowego rozwiązania z Ukrainą, co pośrednio może stanowić tło dla dzisiejszego odreagowania. Prawdopodobnie jednak wystąpienie spotka się ze stanowczą krytyką zarówno ze strony USA jak i Ukrainy, która deklarowałą już wielokrotnie że nie będzie zważać na bezprawne działania Rosji i będzie kontynuować odzyskiwanie utraconych terytoriów. Dzisiejsze odreagowanie wydaje się korzystnym tłem dla wzrostowej korekty na indeksach ponieważ ma miejsce w końcówce tygodnia, która zwykle wiąże się z awersją do ryzyka i zamykaniem pozycji przed weekendem. Dalszy przebieg sesji za oceanem wciąż może charakteryzować podwyższona zmienność. Jest zdecydowanie zbyt wcześnie by mówić o całkowitym odwróceniu spadkowych tendencji lecz jeśli byki utrzymają trend możemy obserwować spekulacyjne wzrosty w końcówce notowań wynikające z tzw. 'strachu przed ominięciem okazji'. Taki przebieg byłby pozytywnym wskazaniem na otwarcie indeksów w przyszłym tygodniu, w końcu jeszcze niedawno rynki nie widziały nadziei na wzrosty. Z kolei osłabienie w końcówce sesji może przełożyć się na słaby sentyment na poniedziałkowej sesji.

Wall Street ma za sobą udany początek notowań. S&P500 zyskuje prawie 0,8%, ponad 1% rośnie już NASDAQ, nieco mniej zyskuej Dow Jones, który pnie się o 0,35% w górę. Zdecydowanie lepiej radzą sobie walory BigTech, wyceny Apple, Alphabet i Amazon skaczą w górę. Meta Platforms zyskuje blisko 4%.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Mocne NFP wstrząsnęło Wall Street

Mocne NFP wstrząsnęło Wall Street

2022-12-02 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszy mocny raport NFP z amerykańskiego rynku pracy wylał trochę zimnej głowy na głowy byków rozpalone marzeniami o zbliżającym się luzowaniu polityki monetarnej Fedu. W ostatnim dniu notowań przed weekendem Wall Street zdołało już zamortyzować część spadków i próbuje widzieć w nich tylko korektę. Wciąż mocny rynek pracy stanowi jednak zagrożenie.
Fed będzie podnosił mniej

Fed będzie podnosił mniej

2022-12-01 Komentarz giełdowy XTB
Jerome Powell dosyć wyraźnie zaskoczył rynki podczas wystąpienia w ostatni dzień listopada. Wyraźnie wskazał on, że Rezerwa Federalna podniesie stopy mniej niż 75 punktów bazowych podczas posiedzenia w połowie grudnia. Chociaż można powiedzieć, że jest to ważny sygnał dla inwestorów, to nie można powiedzieć, że jest to pełny punkt zwrotny, a jedynie hamowanie tuż przed zakrętem.
Sesja na GPW pod znakiem wyników

Sesja na GPW pod znakiem wyników

2022-11-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na GPW upływa pod znakiem marazmu - WIG20 oscyluje w okolicach 0,20%. Dzisiejszy dzień i wczorajszy czas po sesji to przede wszystkim wyniki trzech znaczących spółek,z których JSW odnotowuje dzisiaj wzrost ponad 14%. JSW - Jastrzębska Spółka Węglowa wygenerowała w 3 kwartale 2022 roku 2,14 mld zł zysku netto wobec 252,6 mln zł zysku netto za ten sam kwartał, rok temu. Zysk operacyjny na poziomie 2,6 mld przebił zeszłoroczny wynik na poziomie 358 mln zł. Spółka podwoiła swoje przychody ze sprzedaży, z 2,58 mld zł do 5,14 mld zł. Lepsze wyniki to przede wszystkim wyższe ceny sprzedaży węgla koksowego.
Spadkowa sesja na GPW przy umacniającym się złotym

Spadkowa sesja na GPW przy umacniającym się złotym

2022-11-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na GPW upływa pod znakiem ponad jednoprocentowej przeceny na WIG20. Najgorzej radzą sobie akcje Allegro i Pepco odnotowując ponad cztero procentowe spadki. Liderem wzrostów okazała się JSW (ponad 4% na plusie) oraz PZU. W dniu dzisiejszym kalendarz ekonomiczny był stosunkowo ubogi jeśli chodzi o wydarzenia makro, jak i ważniejsze informacje ze spółek, jednak warto wspomnieć o kilku istotnych kwestiach. Para EURUSD przekroczyłą na początku nowego tygodnia pięciomiesięczne maksimum pomimo słabego sentymentu rynkowego spowodowanego protestami w Chinach.
Europejskie indeksy rosną - czy niedźwiedzie zapadły w sen zimowy?

Europejskie indeksy rosną - czy niedźwiedzie zapadły w sen zimowy?

2022-11-24 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie indeksy mają za sobą kolejną, udaną sesję choć protokół Europejskiego Banku Centralnego wskazał ponure prognozy dla strefy euro i mimo wszystko (przynajmniej na razie) utrzymującą się 'jastrzębią' determinację bankierów centralnych do inflacji do 2% celu. Nastrojom na indeksach 'pomógł' opublikowany wczoraj protokół FOMC, który potwierdził, że Fed prawdopodobnie obniży kwoty kolejnych podwyżek stóp. Indeksy z USA nie miały dziś jednak 'okazji' by świętować pivot ponieważ amerykańska giełda jest dziś zamknięta ze względu na Święto Dziękczynienia.
Większe emocje na stadionie niż na GPW

Większe emocje na stadionie niż na GPW

2022-11-23 Komentarz giełdowy XTB
Sądząc po dzisiejszym stracie WIG20 w wysokości 0,24% zdaje się, że inwestorzy - pół żartem, pół serio - podzielili się dzisiaj na dwie grupy. Na tych, którzy zamiast śledzić notowania giełdowe musieli “odchorować” wczorajszy popis naszej kadry w meczu z Meksykiem, i na tych, którym więcej emocji (a być może i pieniędzy dzięki zakładom bukmacherskim) dostarczyło nieoczekiwane zwycięstwo reprezentacji Japonii w meczu z Niemcami z wynikiem 2:1.
Byki wracają na indeksy

Byki wracają na indeksy

2022-11-22 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przebiega w pozytywnych nastrojach, zarówno amerykańskie jak i europejskie indeksy giełdowe notują umiarkowane wzrosty. Inwestorzy wracają do zakupów mimo przemówień bankierów centralnych sygnalizując, że stres jaki przeżywały rynki w obliczu zmian w polityce monetarnej chwilowo zaczyna się osłabiać. Szefowa Fed z Cleveland, Loretta J. Mester w umiarkowany sposób komentowała dziś sytuację w polityce monetarnej USA.
Stopniowe studzenie nastrojów na GPW

Stopniowe studzenie nastrojów na GPW

2022-11-21 Komentarz giełdowy XTB
W dniu dzisiejszym na WIG20 ponownie panują nastroje sprzyjające wyprzedaży, zapoczątkowane przez wzrost niepewności na froncie wojny w Ukrainie spowodowanej nieoczekiwaną eskalacją konfliktu ze strony Rosji. WIG20 stracił 1,27%, z czego największe spodki odnotowały Allegro z wynikiem 4,51% na minusie, CD Projekt z wynikiem 3,94% poniżej kreski i CCC z wynikiem 3,76% na minusie. Na plus wyróżniły się akcje PGE, które w dniu dzisiejszym zyskały na wartości 2,47%.
Jastrzębie znów krążą nad Wall Street?

Jastrzębie znów krążą nad Wall Street?

2022-11-18 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj indeksy giełdowe oddały wzrosty z otwarcia w obliczu jastrzębich komentarzy członków Rezerwy Federalnej oraz presji podażowej w końcówce tygodnia, która sygnalizuje realizację zysków. Szefowa bostońskiego Fedu, Susan M. Collins podzieliła się dziś z rynkiem komentarzami, które zostały jastrzębio odebrane na Wall Street.
Wall Street chce szybko pożegnać korektę

Wall Street chce szybko pożegnać korektę

2022-11-17 Komentarz giełdowy XTB
Dziś główne indeksy giełdowe notują osłabienie nastrojów po dynamicznej, wzrostowej passie choć na Wall Street obserwujemy duży napływ kupujących w drugiej części sesji. W ciągu ostatnich dwóch dni byki miały okazję poczuć błogostan, obserwując wybuch euforii spowodowany niższą inflacją na Wall Street. Jednak czy odczyt ten jest tak samo ważny dla Fed i czy wskazuje na szybki pivot? Z pewnością jest ważny, jednak na rewolucję prawdopobonie znów jest zbyt wcześnie.