Przed znaczącym skokiem zmienności?

Przed znaczącym skokiem zmienności?
Data dodania: 2022-10-03 (12:05) Raport DM BOŚ z rynku walut

Poniedziałkowy handel na rynku FX jest mieszany, jeżeli chodzi o pozycję dolara. Ten wyraźniej traci wobec walut Antypodów, które próbują odbijać przed spodziewanymi w tym tygodniu decyzjami RBA (jutro) i RBNZ (w środę) - w obu przypadkach oczekuje się ruchu na stopach o 50 punktów baz. Pośród walut G10 amerykańska waluta zyskuje tylko wobec jena (USDJPY łamie barierę 145,00), na co wpływ miały słabsze odczyty japońskich indeksów aktywności w biznesie Tankan, ...

... oraz wewnętrzny raport BOJ wskazujący, że mimo obserwowanego odbicia inflacji, bank centralny nie powinien rezygnować z dotychczasowej ultra-luźnej polityki. W przypadku funta i euro notujemy nieznaczne zwyżki. W pierwszym przypadku rynek zareagował na porzucenie przez kanclerza Kwartenga jednego z punktów reformy podatkowej (obniżenia obciążeń dla najbogatszych), chociaż wydaje sie, że to nie rozwiązuje obaw - w nocy agencja S&P utrzymała rating Wielkiej Brytanii na obecnym poziomie AA, ale obniżył perspektywę do stabilnej. W przypadku euro uwagę zwracają odczyty indeksów PMI dla przemysłu za wrzesień, które niewiele różnią się od pierwszych szacunków. Niemniej po zeszłotygodniowym podbiciu EURUSD jest już nieco wysoko i będzie potrzebować kolejnych "jastrzębich" komentarzy ze strony EBC, ewentualnie kolejnej próby rozegrania na rynkach scenariusza tzw. pivotu FED. Mowa o oczekiwaniach, że Rezerwa Federalna mogłaby znacząco spowolnić tempo podwyżek stóp w sytuacji wyraźnego pogorszenia się sytuacji gospodarczej. Chociaż ze strony członków FED nadal płyną mocno "jastrzębie" komentarze - w piątek Lael Brainard i John Williams (a więc znaczące osobistości) powtórzyli, że FED nie zrezygnuje z restrykcyjnej polityki dopóki nie będzie pewien, że inflacja zaczyna spadać - to jednak w sytuacji publikacji ważnych danych (w tym tygodniu ISM i odczyty Departamentu Pracy) na rynku zwyczajowo pojawia się ten wątek.

Niemniej równie dobrze możemy mieć ciszę przed burzą. Na rynku spekuluje się o tym, ze na dniach upadnie duży bank inwestycyjny, a większość wskazuje na Credit Suisse, który być może zostanie zmuszony do operacji bail-out. Wiele będzie zależeć od tego jak sprawnie zostałoby to przeprowadzone i na ile odbiłoby się to całym europejskim sektorze bankowym. Obserwowana w ostatnich tygodniach silna wyprzedaż na rynkach długu mogła odbić się także na kondycji innych instytucji.

Dzisiaj w kalendarzu mamy jeszcze odczyt przemysłowego PMI z Wielkiej Brytanii (godz. 10:30), oraz USA (godz. 15:45). O godz. 16:00 opublikowany zostanie też przemysłowy ISM za wrzesień.

EURUSD - problemy banków zaważą na euro?

Najbliższe dni mogą pokazać, na ile decydenci są przygotowani na to, aby sprawnie przeprowadzić operację bail-outu dużego banku, aby jego upadek nie miał nadmiernych reperkusji na szerokim rynku. Jest to na tyle ważne, że w Europie można znaleźć instytucje podobne do najczęściej przywoływanego dzisiaj Credit Suisse. Niemniej sam fakt takiego bail-outu może zaważyć na euro, gdyż rynek zacznie się zastanawiać na ile wpłynie to na przyszłe decyzje Europejskiego Banku Centralnego dotyczące stóp procentowych w kontekście kondycji sektora bankowego. Zwłaszcza, że można się obawiać, że seria znaczących ruchów doprowadziłaby do poważniejszej recesji w gospodarce, ale i też pod dużym znakiem zapytania może być wtedy zachowanie się włoskiego długu.

Technicznie euro po ostatnich zwyżkach jest już wysoko. Warto będzie obserwować reakcje na ewentualne, kolejne "jastrzębie" komentarze członków ECB, ale i też te bardziej ostrożne ze strony innych decydentów, polityków, odnoszące się m.in. do wątku banków. Teoretycznie nie można wykluczyć podejścia pod 0,9950, gdzie mamy silne opory (w tym 8-miesięczną linię trendu spadkowego), ale generalnie strefa 0,9863-0,9950 powinna stanowić w najbliższych dniach duży problem, nawet w  sytuacji utrzymującej się słabości dolara na szerokim rynku.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dolar dalej opada w dół

Dolar dalej opada w dół

12:35 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dane Departamentu Pracy USA, jakie poznaliśmy w piątek po południu nie były słabe i mogą mieć znaczenie dla FED - aż 263 tys. nowych etatów poza rolnictwem jest dowodem na to, że rynek pracy nadal pozostaje relatywnie silny. Rynek chyba woli to jednak zweryfikować przy okazji publikacji komunikatu i nowych projekcji makro ze strony FED, co będzie mieć miejsce 14 grudnia.
Tanieje gaz ziemny na NYMEX-ie

Tanieje gaz ziemny na NYMEX-ie

10:20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Piątek przyniósł niewielkie zmiany wartości głównych indeksów rynku akcji w USA (S&P 500 -0,12 proc., DJIA +0,1 proc., Nasdaq Composite -0,18 proc.). Dziś rano na giełdach Azji i Oceanii zwracał uwagę silny – 4,51 proc. – wzrost Hang Senga, który wyszedł na najwyższy poziom od 3 miesięcy. Na rynkach akcji w Europie brak było na początku nowego tygodnia jakiejś wyraźniejszej tendencji (DAX -0,36 proc., CAC 40 –0,25 proc.).
Czy Fed przejmie się rynkiem pracy?

Czy Fed przejmie się rynkiem pracy?

10:17 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z amerykańskiego rynku pracy za listopad okazały się być naprawdę imponujące. Mocny przyrost zatrudnienia przy potężnym wzroście dynamiki płac. To dobre dane z perspektywy gospodarki, ale z pewnością nie są zbyt optymistyczne pod względem ograniczenia inflacji. Fed od dłuższego czasu zmienił retorykę w stosunku do potrzeby mocnych podwyżek, dlatego ostatnie dane będą dla Fedu obciążeniem. Czy jednak na pewno?
Walka o pivot

Walka o pivot

2022-12-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Rynki przefiltrowały wczorajsze słowa szefa FED na swój sposób - Jerome Powell potwierdził, że rozsądnym byłoby przejście do umiarkowanego tempa podwyżek stóp procentowych, co kończy agresywny cykl posunięć o 75 punktów bazowych. Podwyżka stóp 14 grudnia o 50 punktów baz. jest już w pełni wyceniona i inwestorów będzie interesować to, co zobaczymy później.
Dolar por presją po słowach Powella

Dolar por presją po słowach Powella

2022-12-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Wydarzeniem wczorajszej sesji było wystąpienie prezesa Rezerwy Federalnej, które to dostarczyło ogromnej zmienności na rynku. Jerome Powell zapowiedział niższe tempo podwyżek stóp procentowych, czego od dłuższego czasu oczekiwali inwestorzy. Co prawda wielu uczestników rynku już od początku października wierzyło w tzw. pivot Fed czyli zmianę w polityce banku centralnego, niemniej wczorajsze potwierdzenie tej tezy przez Powella przyniosło euforię na rynku akcji i cofnięcie na dolarze amerykańskim.
Złoty mocniejszy po Powellu

Złoty mocniejszy po Powellu

2022-12-01 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi wyższe zakresu handlu na eurodolarze oraz zauważalnie mocniejszego PLN po wczorajszym wystąpieniu Powella. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6717 PLN za euro, 4,4750 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,7401 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4119 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,581% w przypadku obligacji 10-letnich.
Wydarzeniem ostatnich godzin na światowych rynkach było bez wątpienia wystąpienie Powella w USA.
Czy Powell potwierdzi pivot?

Czy Powell potwierdzi pivot?

2022-11-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Postawione pytanie może brzmieć absurdalnie biorąc pod uwagę to, że szef FED wielokrotnie w ostatnich miesiącach gasił aspiracje "gołębi", nieraz dość brutalnie, jak podczas sympozjum w Jackson Hole w końcu sierpnia. Dzisiaj Jerome Powell będzie przemawiał w Brooking Institution, a tematem będą sprawy dotyczące inflacji, oraz perspektyw dla rynku pracy i gospodarki w ogóle. Od 4 grudnia (niedziela) decydenci w FED mają tak zwany okres ciszy, kiedy to nie powinni wypowiadać się na tematy związane z polityką monetarną z racji posiedzenia zaplanowanego na 14 grudnia.
Inflacja niższa, ale to nie koniec

Inflacja niższa, ale to nie koniec

2022-11-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Według wstępnych szacunków w listopadzie inflacja w Polsce wyniosła 17,4% w skali roku i była niższa niż w październiku, kiedy to wynosiła 17,9%. To dobre dane, jednak górka inflacyjna nie jest jeszcze za nami. Spadek cen paliw, zatrzymanie wzrostu cen energii oraz częściowe wyhamowanie wzrostu cen żywności stały w listopadzie za spadkiem inflacji. Okazała się ona niższa nie tylko względem października, ale także oczekiwań rynku. Czy to oznacza, że szczyt inflacji w Polsce jest już za nami? Niestety nie.
Jakie są szanse na przełamanie 1,05 na eurodolarze?

Jakie są szanse na przełamanie 1,05 na eurodolarze?

2022-11-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Eurodolar dwukrotnie przetestował w ostatnim czasie poziom 1,05 ale nie zdołał go pokonać. Od dwóch tygodni obserwujemy konsolidacje notowań, rynek czeka na jakiś przełom w danych, żeby wygenerować kolejny zdecydowany impuls i wyznaczyć kierunek na najbliższy czas. Do końca tygodnia będziemy otrzymywać dużo publikacji makro. Dziś w centrum uwagi inflacja w Europie ale także przemówienie Powella w Brookings Institution.
Rynki kontra FED

Rynki kontra FED

2022-11-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Jeszcze wczoraj na rynkach pojawiły się spekulacje, że chińskie protesty społeczne mogą skłonić tamtejsze władze do zmiany podejścia w temacie polityki zero-COVID. W efekcie podczas handlu w Azji na rynkach widać było lepsze nastroje, ale konferencja prasowa zwołana dzisiaj rano nie wniosła wiele. Chińskie władze ograniczyły się do poinformowania o planach nasilenia akcji szczepień dla osób najstarszych, oraz dały też do zrozumienia, że wprowadzane obostrzenia mają być lepiej dopasowane (także w temacie lokalnym).