Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Nowa Rada kluczowa dla złotego

Nowa Rada kluczowa dla złotego

2021-12-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Poniedziałek rozpoczął się od niewielkiej przeceny na rynku złotego. W tym tygodniu na walutach rządzić będzie Fed i w mniejszym stopniu inne banki centralne, ale inwestorzy na rodzimym rynku powinni już powoli spoglądać na potencjalny skład nowej RPP. Po grudniowej decyzji Rady powoli opada kurz, jednak inwestorzy wiedzą, że zadanie zostało jedynie w części wykonane. Inflacja w grudniu może nawet przekroczyć 8% i choć w przyszłym roku powinna spadać, zejście choćby w okolice celu inflacyjnego jest mało realne.
Trudne decyzje banków centralnych

Trudne decyzje banków centralnych

2021-12-14 Komentarz poranny TMS Brokers
Ten tydzień jest naszpikowany decyzjami banków centralnych. Oprócz największych (Fed, BoE, EBC, BoJ, SNB) o kształcie polityki monetarnej będą decydować banki centralne Węgier, Chile, Norwegii, Rosji oraz Meksyku. Wszystkie instytucje znajdują się pod coraz większą presją wynikającą z galopującej inflacji. Być może nadzieje pokładane w bankach centralnych są przesadzone. Jeśli wzrost cen wynika tylko i wyłącznie z niedoborów podaży, to wówczas zbyt restrykcyjna polityka monetarna może zdławić zagregowany popyt.

Spokojny początek tygodnia na rynku akcji

Spokojny początek tygodnia na rynku akcji

2021-12-13 Komentarz giełdowy XTB
Podczas pierwszej sesji w nowym tygodniu handlowym możemy obserwować raczej dobre nastroje na rynku akcji. Zdecydowana większość europejskich indeksów rozpoczęła handel od ruchu w górę i aktualnie jest notowana na plusie, choć wzrosty są ograniczone. W momencie przygotowywania tego komentarza, czyli tuż przed rozpoczęciem sesji w USA, najlepiej na Starym Kontynencie radzi sobie niemiecki DAX, który rośnie około 0,6%.
Ostatni ciekawy tydzień?

Ostatni ciekawy tydzień?

2021-12-13 Raport DM BOŚ z rynku walut
Zwyczajowo w okolicach 20 grudnia płynność rynku zaczyna maleć, a w okresie między świętami Bożego Narodzenia, a Nowym Rokiem, na rynku bardziej aktywni od inwestorów są księgowi, którzy domykają kalendarzowe transakcje. Okres dziwnych przepływów i nieco zagadkowych ruchów - tak jest co roku i teraz nie powinno być inaczej. Tym samym nadchodzący tydzień może być ostatnim, ciekawym okresem w tym roku.
Teoretycznie w centrum uwagi jest decyzja FED, która zdaniem rynku może być przełomowa i tym samym ważniejsza od sygnałów, jakie napłyną z innych banków centralnych.
Bez zaskoczeń na rynku ropy naftowej

Bez zaskoczeń na rynku ropy naftowej

2021-12-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły miniony tydzień na wyraźnym plusie – był to najlepszy tydzień na tym rynku od sierpnia bieżącego roku. Nowy tydzień na rynku ropy rozpoczyna się także przewagą kupujących, aczkolwiek ruch wzrostowy ma niewielki zakres. Na rynku ropy naftowej dużo się dzieje, ale obecny rozwój wydarzeń jest zgodny z oczekiwaniami. Po pierwsze, Stany Zjednoczone ogłosiły, że 17 grudnia nastąpi sprzedaż 18 milionów baryłek ropy naftowej z oficjalnych rezerw – niemniej, nie jest to zaskoczenie, bowiem USA zapowiadały uwolnienie części swoich strategicznych rezerw ropy, a teraz stopniowo realizują ten plan.
Szeroka presja inflacyjna w USA

Szeroka presja inflacyjna w USA

2021-12-13 Komentarz poranny TMS Brokers
Inflacja w USA bije rekordy. Odczyt na poziomie 6,8 proc. jest najwyższy od czerwca 1982 roku. Rynek nie został jednak w żaden sposób zaskoczony, ponieważ wszystkie wskaźniki wypadły „w punkt” i były zgodne z oczekiwaniami. Dolar osłabił się a złoto zyskało. Indeksy giełdowe zakończyły piątkową sesję nad kreską. Dane te mogą wpłynąć na środową decyzję Rezerwy Federalnej. Ceny konsumpcyjne w USA wzrosły w listopadzie o 0,8 proc. w stosunku do października. Po wyłączeniu cen energii i żywności, dynamika cen miesiąc do miesiąca wyniosła solidne 0,5 proc.
Inflacja w USA dziś nadaje rytm

Inflacja w USA dziś nadaje rytm

2021-12-10 Komentarz poranny TMS Brokers
Dziś dane na temat inflacji pokażą Stany Zjednoczone. Istnieje szansa, że odczyt listopadowy będzie stanowił szczyt dynamiki. Oczekiwania rynkowe są na poziomie 6,8 proc. Jeśli przewidywania potwierdzą się, będzie to najwyższy poziom od 1982 roku. Czynniki, które kreują ceny są cały czas takie same. To oczywiście silny popyt dzięki solidnym dochodom w warunkach dużych niedoborów materiałów oraz stały wzrost cen energii.
Próba stabilizacji przy 4,60 za euro

Próba stabilizacji przy 4,60 za euro

2021-12-10 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Piątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi nieco mocniejszego PLN na głównych zestawieniach oraz konsolidację na eurodolarze. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6021 PLN za euro, 4,0712 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,4034 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,3787 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,076% w przypadku obligacji 10-letnich.
Cena ropy na drodze do najlepszego tygodnia od sierpnia

Cena ropy na drodze do najlepszego tygodnia od sierpnia

2021-12-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po gwałtownych przecenach na koniec listopada, początek grudnia przyniósł dynamiczne odbicie notowań ropy naftowej – na tyle dynamiczne, że cena tego surowca znajduje się na dobrej drodze do zakończenia bieżącego tygodnia największym wzrostem od sierpnia br. Wiele będzie zależeć od dzisiejszej sesji, bowiem zmienność na rynku ropy pozostaje wysoka, a wczoraj pojawiło się na tym rynku więcej pesymizmu. Najwięcej niepewności na rynku ropy naftowej budzi potencjalny rozwój sytuacji pandemicznej na świecie. O ile listopadowa panika, wywołana rozprzestrzenianiem się wariantu Omikron, już raczej minęła, to nie oznacza to jeszcze zupełnego zażegnania problemu.
Jest przestrzeń dla podwyżek

Jest przestrzeń dla podwyżek

2021-12-10 Poranny komentarz walutowy XTB
Kolejna konferencja prezesa Glapińskiego za nami i po raz drugi zapowiedź wydaje się dość konkretna. Złoty umiarkowanie zyskuje, ale dziś czekamy jeszcze na bardzo ważne dane. W środę Rada podniosła główną stopę procentową do 1,75%, a zatem poziomu wyższego niż przed pandemią. Mimo to reakcja rynku to niewielkie rozczarowanie, gdyż część rynku (w tym my) liczyła na ruch o 75 punktów bazowych. Jednak to rozczarowanie udało się zminimalizować na konferencji.
Dolar straci, bo FED jest bardziej przewidywalny?

Dolar straci, bo FED jest bardziej przewidywalny?

2021-12-09 Raport DM BOŚ z rynku walut
Powyższa teza może brzmieć dziwnie - przecież to prezes Powell zaskoczył inwestorów przyznając w Kongresie w końcu listopada, że podwyższona inflacja nie jest już "przejściowa" i decydenci powinni podjąć stosowne działania w postaci przyspieszenia taperingu. Ale o podwyżkach stóp procentowych w 2022 r. już nadmiernie nie mówił, chociaż niektórzy bardziej "jastrzębi" przedstawiciele tego gremium dawali do zrozumienia, że scenariusz pierwszego ruchu zaraz po wygaszeniu QE nie jest wykluczony.
Złoty traci mimo podwyżki stóp

Złoty traci mimo podwyżki stóp

2021-12-09 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas wczorajszej sesji Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na podwyżkę stóp procentowych o 0,5%, co było zgodne z rynkowymi oczekiwaniami. Złoty jednak nie umocnił się, mimo iż podwyżka zazwyczaj powinna umacniać walutę. Dlatego tak się stało? Decyzja nie była zaskakująca i została wcześniej zdyskontowana przez rynek. Poza tym patrząc na kontrakty terminowe, rynek wycenia, że na koniec marca stopy wzrosną jedynie o około 30 punktów bazowych, podczas gdy jeszcze dwa tygodnie temu było to znacznie więcej.
Ropa jeszcze długo pozostanie głównym paliwem globalnej gospodarki

Ropa jeszcze długo pozostanie głównym paliwem globalnej gospodarki

2021-12-09 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej kontynuują odreagowanie wzrostowe po wcześniejszych dynamicznych przecenach. Obecnie cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych (ropa WTI) oscyluje w okolicach 73 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w rejonie 76,40 USD za baryłkę. Odbicie notowań ropy naftowej nastąpiło przede wszystkim ze względu na przejaskrawiony pesymizm wcześniej – zwłaszcza ten związany z wpływem wariantu Omikron na globalną gospodarkę. Póki co restrykcje zostały wprowadzone jedynie w ograniczonym zakresie, ...
NBP nie zaskakuje podwyżką stóp procentowych

NBP nie zaskakuje podwyżką stóp procentowych

2021-12-08 Komentarz giełdowy XTB
Zgodnie z oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej działająca przy NBP podjęła decyzję o podwyżce stóp o 50 punktów bazowych. Można powiedzieć, że rynek czuje się nieco rozczarowany, gdyż pojawiały się przesłanki na nieco większy ruch. Z drugiej strony z komunikatu wynika, że źródeł inflacji powinniśmy szukać poza granicami Polski, na co bank centralny swoimi decyzjami nie ma wpływu. Czy można liczyć na dalsze ruchy? Jak taka decyzja wpłynie na inwestorów giełdowych?
Omikron nie taki straszny?

Omikron nie taki straszny?

2021-12-08 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wygląda na to, że rynki doszły do wniosku, że nadmierne poświęcanie czasu Omikronowi i jego wpływowi na globalną gospodarkę może być błędne. Zaczynają dominować ci, których zdaniem ostatnie zamieszanie stworzyło tylko okazję do zakupów interesujących aktywów po atrakcyjnych cenach - dobry przykład takiego podejścia widać na Wall Street, gdzie S&P500 bardzo szybko powrócił w okolice, gdzie był przed pojawieniem się pierwszych informacji o pojawieniu się nowego wariantu koronawirusa.
Dzień z RPP

Dzień z RPP

2021-12-08 Komentarz poranny TMS Brokers
Przełom grudnia i listopada to stosunkowo dobry okres dla złotego. W ciągu kilku dni PLN odrobił większą część strat względem głównych rywali, ale to nie oznacza, że z rynku całkowicie zniknęły ryzyka, które złotemu ciążyły. W dużej mierze za umocnieniem złotego stoi poprawa nastrojów na rynkach bazowych, ale tak jak w przypadku gwałtownej przeceny złotego, tak i w przypadku jego aprecjacji trudno znaleźć jeden czynnik, który był decydujący.
Złoty czeka na RPP

Złoty czeka na RPP

2021-12-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Dziś polskie media ekonomiczne będą miały o czym pisać – Rada zbiera się po raz ostatni w tym roku i być może czeka nas bardzo długa debata. Wszystko dlatego, że konferencja prezesa Glapińskiego została zaplanowana dopiero na jutro. Rada podniosła w tym roku stopy dwukrotnie – na dwóch poprzednich posiedzeniach, jednak nadal na poziomie 1,25% są one niewspółmiernie niskie względem wynoszącej 7,7% inflacji.
Stabilizacja notowań ropy naftowej

Stabilizacja notowań ropy naftowej

2021-12-08 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich tygodniach na rynku ropy naftowej było wyjątkowo nerwowo. Końcówka listopada przyniosła gwałtowne przeceny tego surowca, jednak na początku grudnia cena ropy naftowej równie dynamicznie zaczęła odbijać się w górę, odrabiając część strat. Tymczasem dzisiaj rano notowania ropy stabilizują się w okolicach wczorajszego poziomu zamknięcia. Po tak dużym pesymizmie, jaki pojawił się na rynku ropy w związku z wariantem Omikron, ...
Czekając na Radę Polityki Pieniężnej

Czekając na Radę Polityki Pieniężnej

2021-12-08 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi odbicie eurodolara oraz lekką zwyżkę PLN w oczekiwaniu na decyzję RPP. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5846 PLN wobec euro, 4,0594 PLN względem dolara amerykańskiego, 4,3888 PLN za franka szwajcarskiego oraz 5,3737 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,242% w przypadku obligacji 10-letnich.
Czy to już rajd Świętego Mikołaja?

Czy to już rajd Świętego Mikołaja?

2021-12-07 Komentarz giełdowy XTB
Podczas wczorajszej sesji mogliśmy obserwować dobre nastroje na rynku akcji, dziś jest podobnie, a nawet lepiej. Główne indeksy giełdowe z Europy rozpoczęły handel od luk wzrostowych, a w kolejnych godzinach mogliśmy obserwować jednostronny ruch w górę. Inwestorzy najwidoczniej przestali obawiać się nowego wariantu koronawirusa. Co także ciekawe, obawy dotyczące szybszej normalizacji polityki monetarnej przez Fed, także odeszły na drugi plan. Najwidoczniej mamy do czynienia z tzw. rajdem Świętego Mikołaja.