Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
W tym tygodniu
2017-09-18 Raport poranny FMCMPoza Polską: W tym tygodniu kluczem do wydarzeń będzie środowy wieczór. Wtedy o godzinie 20:00 poznamy nowe projekcje makroekonomiczne FOMC i decyzję Fed w sprawie stóp procentowych. Teoretycznie jest możliwe, że Rezerwa wykona ruch w górę, ale tak naprawdę to wątpliwe.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2017-09-15 Komentarz tygodniowy TMS BrokersW przyszłym tygodniu wszystkie oczy będą zwrócone na Fed, gdzie stawką jest podtrzymanie oczekiwań na grudniową podwyżkę stop procentowych. Poznamy także stanowisko banków centralnych Japonii i Norwegii. Na polu danych największa uwaga będzie na PKB z Nowej Zelandii, PMI z Eurolandu i inflacji z Kanady.
Koreańczycy znów sprowokowali, ale rynki się do tego przyzwyczaiły?
2017-09-15 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKOREA PÓŁNOCNA: W piątek rano reżim przeprowadził kolejną próbę rakietową – pocisk przeleciał nad północną Japonią i spadł do Pacyfiku w odległości 2.200 km od lądu. Zdaniem armii USA był to pocisk balistyczny zasięgu pośredniego – IRBM, ale zdaniem Japończyków mógł to być międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM).
Powrót do fundamentów
2017-09-15 Komentarz poranny TMS BrokersNocna próba balistyczna Korei Północnej przechodzi bez wielkiego echa. Po pierwsze: pocisk przelatujący nad Japonią i spadający do Pacyfiku nie jest zinterpretowany jako wejście konfliktu na wyższy poziom (pomimo posiadania przez reżim bomby wodorowej i największego zasięgu osiągniętego w dzisiejszej próbie).
Budzi się inflacja
2017-09-15 Poranny Szkic walutowy AFSWzrost inflacji w USA to nie przejściowy efekt wywołany huraganami, ale szersza tendencja związana ze słabością dolara i podrożeniem surowców. Proces ten nasili się w dalszej części roku, co powinno skłonić Fed do zwiększenia restrykcyjności polityki pieniężnej. To doskonałe warunki do umocnienia dolara.
PLN wyhamował spadki, inwestorzy patrzą na szeroki rynek
2017-09-15 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi wyhamowanie spadków na notowaniach PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2778 PLN za euro, 3,5920 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7264 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8164 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,227% w przypadku obligacji 10-letnich.
Przemysł, sprzedaż i inne dane z USA
2017-09-15 Raport poranny FMCMCo nas czeka? Rankiem będziemy mieli parę wypowiedzi przedstawicieli Europejskiego Banku Centralnego: o 7:45 wystąpi Yves Mersch, o 8:00 Daniele Nouy, o 10:15 Sabine Lautenschlaeger. O 11:00 poznamy bilans handlu zagranicznego Eurolandu.
Dolar podtrzymuje wzrosty, ale…
2017-09-14 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutInflacja CPI z USA, jaką poznaliśmy dzisiaj o godz. 14:30 wypadła nieźle. Dane „podstawowe” o 0,1 p.p. przekroczyły prognozy – wzrost cen w sierpniu wyniósł 0,4 proc. m/m i 1,9 proc. r/r, ale już w ujęciu bazowym, tj. bez żywności i energii wypadły zgodnie z szacunkami, tj. 0,2 proc. m/m i 1,7 proc. r/r.
Po decyzji SNB: zmiana języka nie zmienia słabej pozycji CHF
2017-09-14 Komentarz popołudniowy TMS BrokersSzwajcarski Bank Narodowy nieznacznie złagodził język w odniesieniu do wartości franka, ale
w dalszym ciągu jest zainteresowany jego osłabieniem, któremu nie zamierza prędko stawać na drodze. SNB nie zamierza uczestniczyć w wyścigu innych banków centralnych w normalizacji polityki pieniężnej, co ustawia franka na straconej pozycji w średnim i długim terminie.
w dalszym ciągu jest zainteresowany jego osłabieniem, któremu nie zamierza prędko stawać na drodze. SNB nie zamierza uczestniczyć w wyścigu innych banków centralnych w normalizacji polityki pieniężnej, co ustawia franka na straconej pozycji w średnim i długim terminie.
Trumpowi ufamy, znowu
2017-09-14 Komentarz poranny TMS BrokersDolar króluje teraz na rynku, a świeżym powodem jest ożywiona nadzieja, że prezydent Trump jest w stanie współpracować z obiema partiami Kongresu. Ale dziś potrzebny jest dobry odczyt inflacji, zęby podtrzymać rajd USD. Poza tym mamy decyzje SNB i Banku Anglii.
Wyższa inflacja w USA i mocniejszy dolar?
2017-09-14 Poranny Szkic walutowy AFSPrzeceniony zbyt mocno dolar zaczyna odzyskiwać blask. Zbliża się do najwyższego poziomu od 2 tygodniu. Oczekiwana ścieżka zacieśnienia polityki pieniężnej w USA jest naszym zdaniem zbyt płaska. Spodziewamy się, że rynek zacznie w pełni dyskontować grudniową podwyżkę wraz z oczekiwanym przez nas przyspieszeniem inflacji.
Amerykańska inflacja, tym razem CPI
2017-09-14 Raport poranny FMCMNa rynkach: Wczoraj poznaliśmy inflację PPI z USA, po czym dolar znacząco się umocnił, pomimo też iż odczyt był w gruncie rzeczy rozczarowujący, tj. w tym wypadku niski. Dziś o 14:30 poznamy inflację konsumencką CPI (wraz z z jej wersją bazową). Do tego w tym samym momencie pojawi się odczyt nt. tygodniowej liczby wniosków o zasiłek.
Utrzymanie presji podażowej na złotym
2017-09-14 Komentarz do rynku złotego DM BOŚCzwartkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi utrzymanie presji na wycenę złotego, którego kwotowania (na większości zestawień) są najniżej od blisko miesiąca. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,2839 PLN za euro, 3,6087 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7362 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7635 PLN w relacji do funta szterlinga.
Zmiana
2017-09-13 Komentarz poranny TMS BrokersJest więcej spokoju w handlu na rynkach finansowych w środę bez jednoznacznego lidera na FX. Dolar zatrzymał wzrosty z poprzednich dni, ale rynek już nie wykorzystuje takich sytuacji od prędkiej wyprzedaży waluty. Coś się zmieniło w nastawieniu inwestorów. Ponadto funt pozostaje mocny w oczekiwaniu na BoE, a nad złotym zbierają się czarne chmury.
Złoty nieco słabszy po informacjach KE
2017-09-13 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy handel na rynku walutowym przynosi utrzymanie słabszego PLN wobec zagranicznych dewiz. Ruchy ten widoczne są przede wszystkim na zestawieniach z euro oraz brytyjskim funtem.
Negatywny impuls dla złotego
2017-09-13 Poranny Szkic walutowy AFSW ostatnich dniach zarówno czynniki globalne – w największym stopniu determinujące wycenę złotego, jak i dotyczące stricte Polski oddziałują w kierunku osłabienia rodzimej waluty. Naszym zdaniem ta tendencja utrzyma się podczas najbliższych kilku, a nawet kilkunastu sesji. Dolar zyska na wartości, a na światowych rynkach apatyt na ryzyko nieco osłabnie.
Dziś dane o przemyśle Eurolandu
2017-09-13 Raport poranny FMCMGłówna para, szeroki rynek: Eurodolar pozycjonuje się w rejonie 1,1985-90. Wykres jest wyraźnie powyżej minimów, jakie osiągnięto wczoraj, gdy notowano 1,1925. Jakiś wpływ na to mogły mieć wypowiedzi S. Mnuchina, Sekretarza Skarbu USA.
Podaż wygrała
2017-09-12 Komentarz giełdowy DM BOŚBardzo udane wczorajsze sesje w USA, które były już częściowo wczoraj skonsumowane w Europie, przełożyły się na dobre nastroje w Azji i działały pozytywnie na początek notowań w Europie. W trakcie sesji miały nie być publikowane żadne ważne dane, więc była szansa na próbę podejścia pod 2550 pkt.
Mnuchin w USA, S&P w Polsce
2017-09-12 Raport wieczorny FMCMDzisiejsze wahania: Główna para walutowa krąży dziś w obszarze 1,1925 – 1,1975, przy czym dotychczas tak to wygląda. Nie było jakichś szczególnych danych makro, a wystąpienie p. Constancio z EBC było raczej ogólnikowe i dotyczyło ogólnych skutków luźnej polityki monetarnej w Eurolandzie.
Dolar będzie musiał zmierzyć się z ważnymi danymi makro
2017-09-12 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutKOREA PÓŁNOCNA: Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję ws. nałożenia nowych sankcji na KRLD w odpowiedzi na próbę nuklearną z 3 września. Ostatecznie pod głosowanie poddano jednak złagodzoną wersję projektu, aby uniknąć ryzyka weta ze strony Chin i Rosji. I tak wprowadzono limit na dostawy ropy naftowej – w tym roku do 0,5 mln baryłek, a w 2018 r. i kolejnych latach do 2 mln baryłek.