Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Wskaźniki makro kontra waluty

Wskaźniki makro kontra waluty

2017-08-23 Raport poranny FMCM
Draghi i PMI: O 9:00 wypowie się dziś Mario Draghi, czyli prezes EBC. Wystąpi podczas ceremonii otwarcia konferencji ekonomistów w niemieckim Londau. Można podejrzewać, że wystąpienie to będzie miało czysto kurtuazyjny charakter, ale oczywiście nie zaszkodzi o nim pamiętać.
Spokojny handel na złotym, rynek czeka na impulsy z zewnątrz

Spokojny handel na złotym, rynek czeka na impulsy z zewnątrz

2017-08-23 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynku walutowym nie przynosi większych zmian na wycenie złotego, którego notowania kontynuują ruchy konsolidacyjne. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2735 PLN za euro, 3,6341 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7526 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,6570 PLN w relacji do funta szterlinga.

ZEW zawiódł

ZEW zawiódł

2017-08-22 Raport wieczorny FMCM
Niemiecki indeks: Mówi się często, że indeks ZEW (Zentrum fur Europaeische Wirtschaftsforschung) nie jest tak ważny jak wskaźnik Ifo, który poznamy w piątek. My również powtórzyliśmy tę obiegową opinię – i zasadniczo jest ona słuszna, aczkolwiek warto mieć na względzie, że dziś ZEW uplasował się na poziomie jedynie 10 pkt. Tymczasem oczekiwano zejścia z 17,5 pkt do 15 pkt.
Wtorkowy powrót dolara do łask

Wtorkowy powrót dolara do łask

2017-08-22 Komentarz wieczorny TMS Brokers
Dzisiejsze rozczarowanie oceną perspektyw niemieckiego indeksu ZEW (10,0 pkt, konsensus: 15,0 pkt) nie powinno być traktowane jako wysoce zaskakujące. Powyższe stanowisko potwierdza znikoma reakcja inwestorów, którzy w trakcie wtorkowej sesji oczekiwali na pojawienie się impulsu istotnie podbijającego zmienność na rynku walutowym.
Ekonomiści nie wierzą w reelekcję Yellen

Ekonomiści nie wierzą w reelekcję Yellen

2017-08-22 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Kluczowe informacje z rynków: USA: Jedynie 17 proc. ankietowanych w sierpniowej ankiecie National Association for Business Economics ekonomistów uważa, że Janet Yellen pozostanie w fotelu prezesa FED na kolejną kadencję (po lutym 2018 r.).
Pierwsze symptomy słabnięcia

Pierwsze symptomy słabnięcia

2017-08-22 Komentarz poranny TMS Brokers
Sesje tego tygodnia odbywają się w cieniu ewidentnego wyczekiwania na weekendowe sympozjum bankierów centralnych w amerykańskim kurorcie Jackson Hole. Inwestorzy czujność zachowują również w kwestii zamieszania politycznego w USA oraz napić geopolitycznych wokół Korei Północnej. Dopiero na dalszym planie są nieliczne publikacje makro.
Niemiecki ZEW i co poza tym?

Niemiecki ZEW i co poza tym?

2017-08-22 Raport poranny FMCM
W kalendarium i na wykresach: O 11:00 poznamy indeks niemieckiego instytutu ZEW. Nie jest to wskaźnik tak ważny jak indeks Ifo, który pojawi się w piątek, ale zasadniczo można go uznać za istotny. Prognozuje się zejście z 17,5 pkt do 15 pkt.
PLN bez zmian, inwestorzy czekają na Jackson Hole

PLN bez zmian, inwestorzy czekają na Jackson Hole

2017-08-22 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, wtorkowy handel na rynku walutowym nie przynosi większych zmian na wycenie złotego – możemy jednak dostrzec lekką chęć podbicia notowań PLN na bazie zwyżki EUR/USD. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2770 PLN za euro, 3,6230 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7603 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,6673 PLN w relacji do funta szterlinga.
Parę rzeczy po drodze do piątku

Parę rzeczy po drodze do piątku

2017-08-21 Raport wieczorny FMCM
Co widać na świecie: Po południu eurodolar podskoczył z rejonów typu 1,1730 do 1,1825 (czy nawet wyżej, według niektórych platform). Tym samym dolar stracił na wartości, euro stało się droższe. W gruncie rzeczy w kalendarium nie było zbyt wiele, ale może tym się objawiają wahania nastrojów przed Jackson Hole?
Sesja pod chińskie dyktando

Sesja pod chińskie dyktando

2017-08-21 Komentarz wieczorny TMS Brokers
Brak rewelacji w poniedziałkowym kalendarzu makroekonomicznym skutecznie przesunął centrum uwagi inwestorów w stronę rynku surowców, gdzie nastroje istotnie warunkowały doniesienia z chińskiej gospodarki.
Tydzień pod dyktando wystąpień bankierów centralnych

Tydzień pod dyktando wystąpień bankierów centralnych

2017-08-21 Poranny Szkic walutowy AFS
Obecna strategia komunikacji Europejskiego Banku Centralnego nastawiona na powstrzymanie aprecjacji euro za pomocą słownych komunikatów nie przynosi rezultatów. W tym tygodniu M. Draghi będzie miał aż dwie okazje, by dokonać zmiany podejścia. Czy będzie miał na tyle odwagi, by potwierdzić to, pod co rynek gra już od kilku miesięcy?
Myślami przy piątku

Myślami przy piątku

2017-08-21 Komentarz poranny TMS Brokers
W nadchodzących dniach oczy inwestorów będą zwrócone na kurort Jackson Hole w amerykańskich Górach Skalistych, gdzie w najbliższy weekend odbywać będzie się coroczne sympozjum bankierów centralnych. W gronie przemawiających będą przede wszystkim prezes Fed Janet Yellen i prezes ECB Mario Draghi.
Od niczego przez PMI, ZEW, Ifo – do Jackson Hole

Od niczego przez PMI, ZEW, Ifo – do Jackson Hole

2017-08-21 Raport poranny FMCM
Zaczynamy tydzień: Napisaliśmy: "od niczego". Powiedzmy, że chodzi o prawie nic, bo jednak coś w dzisiejszym kalendarium mamy, ale niewiele. O 14:30 w Kanadzie pojawi się czerwcowy odczyt na temat sprzedaży w hurcie, natomiast o 16:30 poznamy australijski indeks Conference Board, obejmujący wskaźniki wyprzedzające.
Powrót notowań polskiego złotego do spadków

Powrót notowań polskiego złotego do spadków

2017-08-18 Komentarz giełdowy DM BOŚ
Okolice 93 pkt. okazały się skutecznym technicznym oporem na wykresie indeksu BOSSAPLN. Notowania indeksu, po środowej dynamicznej zwyżce, wczoraj poruszały się przez większość czasu w okolicach środowego zamknięcia, jednak już pod większą presją podaży – i dzisiaj kontynuują delikatny zjazd w dół.
W oczekiwaniu na kolejne polskie dane

W oczekiwaniu na kolejne polskie dane

2017-08-18 Raport poranny FMCM
Główne pary i dane makro: Na eurodolarze widzimy dziś rano poziom czy raczej zakres 1,1730-35. Z kolei para eurofunt rezyduje przy 0,9105 – z grubsza w połowie drogi między wczorajszymi minimami i maksimami. USD/GBP jest na 0,7760 – i można to podsumować podobnie.
Powrót do punktu wyjścia

Powrót do punktu wyjścia

2017-08-17 Komentarz poranny TMS Brokers
Wartość euro, jena, dolarów kanadyjskiego i australijskiego, franka szwajcarskiego oraz walut skandynawskich względem dolara jest niemal dokładnie na pułapie z końca lipca. Eurodolar plasuje się do tego idealnie w połowie przedziału wahań 1,1680 – 1,1840. Sierpniowe niezdecydowanie to nie tylko typowy letni marazm – podsycają je również sprzeczne sygnały.
To zapiski z ECB, a nie FED mogą być teraz ważniejsze

To zapiski z ECB, a nie FED mogą być teraz ważniejsze

2017-08-17 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Kluczowe informacje z rynków: USA: Raphael Bostic (nowy, bo urzędujący dopiero od dwóch miesięcy szef oddziału FED w Atlancie, ale bez prawa głosu w FOMC w tym roku) przyznał wczoraj, że model gospodarczy Atlanta GDPNow wskazuje, że druga połowa roku może być wyraźnie lepsza.
EBC i głosy z Fed – dziś w programie

EBC i głosy z Fed – dziś w programie

2017-08-17 Raport poranny FMCM
Na świecie: O 10:30 poznamy dane lipcowe z Wielkiej Brytanii o sprzedaży detalicznej, prognozuje się wyniki +0,2 proc. m/m oraz +1,4 proc. r/r. Para GBP/EUR jest dość nisko, na poziomie 1,0960 – co obrazuje słabość funta i siłę euro, bo np. w początkach miesiąca notowano 1,12.
Polska gospodarka rozpędzona

Polska gospodarka rozpędzona

2017-08-17 Poranny Szkic walutowy AFS
Przy sprzyjających tendencjach globalnych oraz wsparciu ze strony dobrych danych o PKB, złoty zyskał wyraźnie na pierwszej sesji po świątecznej przerwie. Dziś odda część zysków. Na świecie wznowienie siły euro po odebranym jako łagodny sprawozdaniu z posiedzenia Rezerwy Federalnej w lipcu. Dolar wiele już jednak nie straci.
Dynamiczne umocnienie polskiej waluty

Dynamiczne umocnienie polskiej waluty

2017-08-17 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Wczorajsza sesja już praktycznie od pierwszych godzin była okresem przewagi strony popytowej na rynku polskiego złotego. Notowania indeksu BOSSAPLN, które rozpoczynały środę w okolicach poziomu 92,25 pkt., jeszcze przed południem sięgnęły poziomu 92,70 pkt., a wieczorem otarły się nawet o poziom 93 pkt.