Dolar pozostaje w odwrocie, ale to funt zadziwia swoją słabością

Dolar pozostaje w odwrocie, ale to funt zadziwia swoją słabością
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2017-12-12 (11:40)

Kluczowe informacje z rynków: USA: W poniedziałek po południu polskiego czasu doszło do niezbyt groźnej w skutkach eksplozji w korytarzu łączącym dwie stacje metra w regionie Times Square na Manhattanie w Nowym Jorku. Sprawdza, który działał sam, został ujęty. Nie podano, czy działał w powiązaniu z organizacją terrorystyczną.

USA / PODATKI: Wyliczenia komisji pracującej nad wspólną wersją ustawy podatkowej wskazują na to, że zwiększy ona dług publiczny o 1 bln USD w ciągu najbliższej dekady. Oczekuje się też, że niższe podatki zwiększą dynamikę wzrostu gospodarczego w długim okresie do 2,9 proc. z 2,2 proc. obecnie.

USA / WYBORY UZUPEŁNIAJĄCE DO SENATU: W nocy polskiego czasu z wtorku na środę odbędą się wybory uzupełniające do Senatu w stanie Alabama, które są konieczne po tym, jak Jeff Sessions objął stanowisko prokuratora generalnego. Według średniej z sondaży sporządzanej przez RealClearPolitics Republikanin Roy Moore ma niewielką przewagę nad Demokratą Doug Jones’em (48,1 proc. do 45,9 proc.), ale różne ośrodki podają sprzeczne wyniki.

CHINY: China Securities Journal podał, że o ile polityka Ludowego Banku Chin w przyszłym roku najprawdopodobniej pozostanie neutralna z łagodnym nastawieniem, o tyle nie można odrzucić scenariusza podwyżki stóp procentowych. Z kolei zdaniem China Daily kurs juana powinien pozostawać w przedziale 6,4-6,8 w relacji do dolara. W kolejnym źródle zwraca się uwagę, że władze przygotowują stosowne działania w kontekście reformy podatkowej w USA i planowanych podwyżek stóp procentowych przez FED (m.in. może to być podwyżka stóp procentowych, lub zacieśnienie kontroli nad przepływami kapitału). Na 18-20 grudnia zaplanowano specjalną konferencję ekonomiczną.

AUSTRALIA: Indeks zaufania dla biznesu NAB spadł w listopadzie do 6 pkt. z 8 pkt., indeks bieżącej kondycji spadł do 12 pkt. z 21 pkt. Opublikowane zostały też dane nt. dynamiki cen domów w III kwartale – nieoczekiwanie odnotowano spadek o 0,2 proc. k/k, a w ujęciu r/r ceny wyhamowały do 8,3 proc.

SZWECJA: Inflacja CPI w listopadzie wypadła lepiej od oczekiwań rosnąc o 0,2 proc. m/m i 1,9 proc. r/r, pozytywnie zaskoczyła też inflacja bazowa CPIF (0,2 proc. m/m i 2,0 proc. r/r).

WIELKA BRYTANIA: Inflacja CPI w listopadzie wypadła nieco lepiej od prognoz rosnąc o 0,3 proc. m/m i 3,1 proc. r/r, a w ujęciu bazowym o 0,3 proc. m/m i 2,7 proc. r/r.

EUROSTREFA / NIEMCY: Indeks ZEW w grudniu spadł do 17,4 pkt. z 18,7 pkt. w listopadzie (szacowano 18,0 pkt.). Lepiej od oczekiwań wypadł jednak subindeks bieżących warunków gospodarczych, który wzrósł do 89,3 pkt. z 88,8 pkt. w poprzednim miesiącu (oczekiwano 88,5 pkt.).

Opinia: Obserwowana w poniedziałek korekta dolara zaczyna wyhamowywać, chociaż „otoczenie” rynkowe od wczoraj nie uległo zmianie. Jutro kończy się dwudniowe posiedzenie FED – powszechnie oczekiwana podwyżka stóp o 25 p.b. może zostać przyćmiona przez spekulacje nt. terminu kolejnego ruchu. We wczorajszym rannym raporcie zwracałem uwagę, że przekaz ze strony FED nie musi być mocny, co mogłoby podbić oczekiwania na marzec 2018 r.– odchodząca Janet Yellen nie ma ku temu zbytnich powodów biorąc pod uwagę ostatnie dane makro. W temacie podatków nadal trwają prace w połączonej komisji nad wspólną wersją ustawy, a na razie nie napłynęły nowe spekulacje nt. możliwego rozkładu głosów po tym, jak w niedzielę swoje „wątpliwości” wyraziła republikańska senator Susan Collins. Niemniej dolar może, choć nie musi mieć powody do zmartwień – w nocy odbędą się wybory uzupełniające do Senatu w stanie Alabama. Sondaże dają niewielką przewagę Republikaninowi Roy’owi Moore’owi, ale biorąc pod uwagę kontrowersje związane z jego osobą w pewnych środowiskach, jego wygrana nie jest pewna. Gdyby Republikanie przegrali Alabamę, to ich przewaga w Senacie stopniałaby do 51 głosów, co mogłoby utrudnić procesy legislacyjne w przyszłym roku, który będzie też kluczowy ze względu na częściowe wybory w listopadzie.

Na wykresie koszyka dolara FUSD nadal pozostajemy poniżej ważnego oporu w rejonie 94,10 pkt. i to się na razie nie zmieni. Nie można wręcz wykluczyć, że korekta zostanie pogłębiona i zejdziemy w „mocny” rejon 93,14 pkt.

Dzisiaj dolar najbardziej traci w relacji z walutami skandynawskimi (SEK i NOK), chociaż tam mamy ostatnio mocną huśtawkę nastrojów w związku ze zbliżającymi się posiedzeniami Norges Banku (14.12), oraz Riksbanku (20.12). Dzisiaj wyraźnym wsparciem dla korony szwedzkiej stały się listopadowe dane nt. inflacji CPI, które mogą stać się argumentem za mniej „gołębim” przekazem ze strony banku centralnego w przyszłym tygodniu. Przypomnę, że stopy procentowe w Szwecji są ujemne (-0,5 proc.) i mamy też własny program QE, chociaż gospodarka przyspiesza, a inflacja wcale nie jest taka niska. Oficjalnie bank centralny chce się upewnić, czy jej wzrosty będą trwałe, ale czy to nie sprawi, że przegapi się odpowiedni termin na wyjście z luźnej polityki?

Na wykresie dziennym USD/SEK mamy zalążek formacji podwójnego szczytu, oraz dywergencje na wskaźnikach. Zasięg z wcześniejszej odwróconej formacji RGR, jaka rysowała się od sierpnia do października b.r. został zrealizowany w listopadzie.

Nadal dużo emocji budzi funt – opublikowane dzisiaj dane nt. listopadowej inflacji CPI nie stały się pretekstem do odreagowania tej waluty, chociaż nie można wykluczyć, że reakcja będzie opóźniona. Przed nami jeszcze dane z rynku pracy (to już jutro), oraz dynamika sprzedaży detalicznej i posiedzenie Banku Anglii (w czwartek). Na funcie wciąż ciążą obawy związane z Brexitem – wczoraj pojawiły się spekulacje, jakoby ministrowie w rządzie premier May, Boris Johnson i Michael Gove (frakcja optująca za tzw. twardym Brexitem) mieli inną wizję na negocjacje dotyczące dostępu do wspólnego rynku i oczekiwali, że May uwzględni ich postulaty w zamian za poparcie, jakiego udzielili jej w ostatnich dniach przy negocjowaniu porozumienia z UE, które może otworzyć drzwi do drugiej, kluczowej fazy rozmów. Trudno ocenić ile w tym prawdy – media nadal drążą wątek „niezdyscyplinowanych” ministrów – ale to sygnał, że druga i najważniejsza z punktu widzenia gospodarczych interesów Wielkiej Brytanii wcale nie będzie taka łatwa. Dla rynków finansowych istotne będzie to, jak szybko uda się uzgodnić tzw. okres przejściowy (ma trwać około 2 lat) i na jakich warunkach – dopiero wtedy zobaczymy tzw. rajd ulgi, który zmniejszy obawy związane z tzw. twardym, bądź też chaotycznym Brexitem, które mogłyby zainicjować odpływ tzw. wielkiego biznesu z Wielkiej Brytanii w 2018 r.

Na wykresie GBP/USD mamy naruszenie wsparcia przy 1,3336-41, choć na razie niewielkie. Układ techniczny zaczyna się jednak pogarszać – wczoraj doszło do złamania linii wzrostowej trendu, a dzisiaj mógł mieć miejsce tzw. ruch powrotny. Jeżeli dzisiaj nie powrócimy ponad 1,3341, to spadki będą kontynuowane. Mocne wsparcie to strefa 1,3215-55.

Relatywnie spokojnie jest na parze EUR/USD. Odczyt indeksu ZEW miał neutralny wydźwięk. Wczorajsze wzrosty zostały zatrzymane przez opór przy 1,1804, który został tylko nieznacznie i chwilowo naruszony. Wsparcie to dołek z 8 grudnia przy 1,1729.

Źródło: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Kim jest twórca Bitcoina?

Kim jest twórca Bitcoina?

11:08 Ciekawostki walutowe
Pomimo tego, że Bitcoin od wielu lat funkcjonuje w przestrzeni finansowej, kryptowaluta wciąż owiana jest pewną dozą niepewności i tajemniczości. Co więcej, ta aura dotyczy również samego twórcy wirtualnego środka płatniczego. Co tak naprawdę wiemy o postaci, kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto? Zapraszamy do dzisiejszej publikacji!
Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

11:07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Usługi w Europie radzą sobie dobrze. Gorzej jest z przemysłem. Tak przynajmniej wynika z opublikowanych wczoraj wstępnych wskaźników PMI. Te same dane dotyczące amerykańskiej gospodarki pokazały spadek w obydwu tych obszarach, co jest kolejnym dowodem na to, że amerykańska gospodarka spowalnia, mimo, że do tej pory była zadziwiająco odporna na podwyżki stóp procentowych. Kurs EURUSD urósł do poziomu 1,07, gdzie przebiega istotny opór techniczny.
Odbicie na indeksach

Odbicie na indeksach

2024-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Jesteśmy w okresie blackout-u, co oznacza, że na rynek nie „wypłyną” żadne komentarze ze strony przedstawicieli Fed-u. To również informacja, że na przyszły tydzień zaplanowane jest kolejne posiedzenie FOMC. Dziś w centrum uwagi znajdą się odczyty PMI dla Europy. Wskaźnik dla usług dla strefy euro zaskoczył wynikami za luty i marzec opuszczając obszar recesji (powyżej 50 pkt.). Oczekiwana jest dalsza poprawa sytuacji. Wczoraj indeksy giełdowe w USA oraz te na Starym Kontynencie odnotowały pozytywną sesję.
Japoński jen na 34-letnich minimach

Japoński jen na 34-letnich minimach

2024-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek tygodnia nie był specjalnie udany dla japońskiej waluty. Jen w stosunku do dolara wybił się na nowe 34-letnie minima, tym samym uwydatniając zupełnie odmienne nastawienie dotyczące polityki monetarnej Banku Japonii oraz Rezerwy Federalnej. Jastrzębi zwrot dokonywany na przestrzeni ostatniego miesiąca, który mocno ograniczył spektrum potencjalnych obniżek stóp FED w tym roku, silnie działa na rentowności obligacji amerykańskich, a to bezpośrednio koreluje z silnym dolarem.
Studzenie emocji...

Studzenie emocji...

2024-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Weekend nie przyniósł informacji mogących prowadzić do jakiejś kolejnej eskalacji na Bliskim Wschodzie, wręcz odwrotnie - Iran dał do zrozumienia, że "sprawa jest załatwiona" - co może sugerować możliwą deeskalację w geopolityce w kolejnych dniach. To pozwoli skupić się rynkom na innych tematach, a konkretnie na dalszych perspektywach dla rynków akcji, gdyż to będzie mieć przełożenie na tzw. globalny sentyment.
Rynek czeka na piątkowe dane

Rynek czeka na piątkowe dane

2024-04-22 Komentarz poranny TMS Brokers
W piątek dominowały negatywne nastroje ze względu na utrzymujące się napięcia geopolityczne. Nie bez znaczenia było również ograniczanie przez rynki oczekiwań dotyczących obniżek stóp procentowych Fed w związku z ryzykiem inflacyjnym. Po kolejnych doniesieniach, że atak Izraela nie wywołał szybkiego odwetu ze strony Iranu sytuacja nieco się uspokoiła. Ostatecznie Nasdaq Composite stracił 2,1 proc. a SP500 spadł o 0,9 proc. Jedynie Dow Jones wyszedł na plus i zanotował wynik 0,6 proc. Złoty był nieco mocniejszy ale wciąż jest zdecydowanie słabszy niż przed tygodniem.
To tylko turbulencje?

To tylko turbulencje?

2024-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Ubiegły tydzień był dość wyboisty dla notowań złotego. W pewnym momencie dolar kosztował już nawet ponad 4,12 złotego. Sytuacja jednak uspokoiła się – czy było to tylko jednorazowa zmienność? Na rynku dzieje się naprawdę sporo. Mamy napięcia geopolityczne na Bliskim Wschodzie, oddalającą się perspektywę obniżek stóp procentowych w USA, startujący dość nerwowo sezon wyników kwartalnych w USA. Tworzy to dość ciekawy kontekst dla rynku złotego, na którym nie brakuje też wpływu lokalnych czynników.
nerwowy poranek, ale nic poza tym

nerwowy poranek, ale nic poza tym

2024-04-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
Informacje o poranku o tym, że Izrael zaatakował cele w Iranie zmroziły rynki - reakcją była ponownie ucieczka od ryzyka, ale finalnie napięcie szybko ustąpiło. Kolejne doniesienia wskazały na wybuchy w pobliżu kluczowej bazy wojskowej w Isfahan, a operacja miałaby zostać przeprowadzona z użyciem dronów. Niemniej sam Iran szybko zdementował doniesienia, jakoby miała to być operacja izraelska, dając do zrozumienia, że nie było żadnych poważnych zniszczeń.
Dolar zaczął słabnąć

Dolar zaczął słabnąć

2024-04-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartkowy ranek przynosi kontynuację widocznej w środę korekty wcześniejszych zwyżek dolara. Gorzej wypadają jeszcze niektóre waluty rynków wschodzących, które kosmetycznie tracą, ale na głównych majors widać odreagowanie. Podobnie jak wczoraj na uwagę zasługuje siła walut Antypodów, korony szwedzkiej, czy też funta - a więc tych walut, które zwyczajowo są wrażliwe na wahania globalnego ryzyka.
Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

2024-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj inwestorzy ponownie redukowali ryzyko. Amerykańskie akcje kontynuowały spadki. Ponownie słabo radziły sobie spółki technologiczne. To wszystko pokłosie niepewności co do obniżek stóp procentowych przez Fed w tym roku, słabych raportów poszczególnych spółek i utrzymujących się napięć na Bliskim Wschodzie. Indeks Sp500 tracił czwartą sesję z rzędu. Rentowności amerykańskich obligacji spadły wczoraj po wtorkowym wzroście wywołanym „jastrzębim” tonem przewodniczącego Fed Jerome Powella. Dolar lekko stracił. Wczoraj opublikowano Beżową Księgę.