Lagarde zapowiedzią „gołębiej” polityki ECB

Lagarde zapowiedzią „gołębiej” polityki ECB
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2019-07-03 (11:56)

Kluczowe informacje z rynków: CHINY / DANE: Usługowy indeks PMI Caixin wypadł w czerwcu gorzej od oczekiwań spadając do najniższego poziomu od 4-miesięcy (52,0 pkt. wobec 52,7 pkt. w maju). W efekcie PMI Composite znalazł się na najniższym poziomie od blisko 3-lat (50,6 pkt. wobec 51,5 pkt. miesiąc wcześniej).

WIELKA BRYTANIA / BANK ANGLII/ DANE: Szef BOE „zaskoczył” rynki wczoraj po południu swoją gotowością do cięcia stóp. Carney dał do zrozumienia, że wzrost gospodarczy w II kwartale może być „znacząco” niższy, co będzie wymagać stosownego działania ze strony banku centralnego. Tymczasem opublikowane dzisiaj dane PMI za czerwiec ponownie wypadły słabo – wskaźnik dla usług spadł w czerwcu do 50,2 pkt. z 51,0 pkt. w maju.

IRAN / UNIA EUROPEJSKA / USA: Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) potwierdziła doniesienia samych Irańczyków, że zapasy nisko wzbogaconego uranu przekroczyły limit narzucony porozumieniem z 2015 r. (300 kg). Na specjalnym posiedzeniu spotkali się wczoraj szefowie MSZ najważniejszych krajów Unii Europejskiej, a prezydent USA powiedział, że Iran gra z ogniem. Na pilną naradę w Waszyngtonie został wezwany wiceprezydent USA, Mike Pence.

UNIA EUROPEJSKA/ KOMISJA EUROPEJSKA/ RADA EUROPEJSKA/ EUROPEJSKI BANK CENTRALNY: Po długich naradach unijni przywódcy osiągnęli kompromis w kwestii obsady najważniejszych stanowisk w UE. Szefową Komisji Europejskiej zostanie Niemka Ursula von der Leyen, szefem Rady Europejskiej Belg, Charles Michel, a prezesem ECB, Francuzka, Christine Lagarde (była minister finansów, a obecnie szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Politycy zapewniają, że Largarde będzie apolityczna, ale rynek zarzuca jej brak doświadczenia w banku centralnym, oraz „polityczny” życiorys – pojawiają się obawy, że jej 8-letnia kadencja, która rozpocznie się w październiku, może być nacechowana „gołębim” podejściem do polityki monetarnej.

EUROSTREFA/ DANE: Ostateczny odczyt czerwcowego wskaźnika PMI dla usług w strefie euro wypadł nieco lepiej, niż we wcześniejszych szacunkach (53,6 pkt. wobec 53,4 pkt. i 52,9 pkt. w maju). Całościowy PMI Composite wyniósł 52,2 pkt.

SZWECJA / RIKSBANK: Bank centralny nie zmienił parametrów polityki (jak oczekiwano). Komunikat wypadł jednak „jastrzębio”, gdyż nie dokonano zmian w projekcji dotyczącej kolejnych posunięć – Riksbank teoretycznie nadal, zatem zakłada, że na przełomie roku może dojść do podwyżki stóp procentowych. Zwrócono uwagę na zachowanie się inflacji CPI, oraz ostatnie dobre dane z gospodarki.

Opinia: Jeszcze wczoraj około południa rynek spekulował (doniesienia Bloomberga), że Europejski Bank Centralny może nadmiernie nie spieszyć się z cięciem stóp procentowych, gdyż decydenci będą chcieli poczekać na rozwój wypadków – w efekcie szanse na „gołębie” zaskoczenie w lipcu (posiedzenie zaplanowane jest na 25.07) nie są duże. Wieczorem było już nieco inaczej. Myślę, że mało kto brał nawet kilka dni temu pod uwagę, że to Christine Lagarde zostanie namaszczona przez polityków na nową szefową Europejskiego Banku Centralnego. Nawet, jeżeli według „klucza” miałby to być przedstawiciel Francji, to na krótkiej liście rynków wymieniany był chociażby Benoit Couere. Nazwisko Lagarde pojawiło się w spekulacjach zaledwie dwa dni temu, po tym jak widać było, że proces obsady unijnych stanowisk zaczyna się niebezpiecznie przedłużać i pojawia się ryzyko impasu, a zarazem „blamażu” starej gwardii polityków UE. Nie da się jednak uniknąć posądzeń o dalsze upolitycznianie procesu zarządzania Unią, zamiast pójścia w stronę jej zarządzania przez technokratów. Nowa szefowa KE to prawa ręka Angeli Merkel, a Christine Lagarde do wytrawna polityk, a nie ekonomistka potrzebna na coraz trudniejsze czasy i wyzwania przed którymi staje strefa euro i jej waluta. Podejmowane przez nią decyzje mogą być bardziej zależne od presji ze strony polityków (z jej wyboru poza Francją, co jest akurat oczywiste, cieszyć się będą Włosi i inne kraje z których dyscypliną fiskalną jest krucho), a także doradców – w przekazie do rynków od października (kiedy Lagarde obejmie stanowisko po Draghim) wzrośnie rola głównego ekonomisty ECB, Philipe’a Lane’a, który akurat ma „gołębie” poglądy.

Wcale nie jest, zatem powiedziane, że Draghi na odchodne (w końcu lipca, lub we wrześniu) nie zdecyduje się na wyprzedzające cięcie stóp procentowych, zwłaszcza, że dane makroekonomiczne wypadają marnie, a nie jest też jasne, czy Europa zdoła uniknąć „gospodarczego” trzęsienia ziemi w końcu października, jakim byłby bezumowny Brexit. Zresztą Mark Carney, szef Banku Anglii wczoraj bez ogródek powiedział, że cięcie stóp może okazać się konieczne niezależne od tego, co ostatecznie zdecydują politycy – spowolnienie brytyjskiej gospodarki jest faktem, który znajduje potwierdzenie w danych (dzisiaj poznaliśmy kolejne słabe odczyty PMI z Wysp).

Efekt – presja na euro będzie się utrzymywać, chociaż nie oznacza to, że wspólna waluta przegra z dolarem. Możliwa skala luzowania w USA w relacji do EZ jest większa, co może sprawić, że USD już niedługo znajdzie się pod presją. Niemniej trzeba zaznaczyć, że euro może nie być najlepszym wyborem do gry na taki scenariusz – perspektywa wyraźniejszych wzrostów EURUSD w najbliższych miesiącach nie jest duża. Nawet spojrzenie na długoterminowe wykresy tej pary wskazuje, że wyraźne sforsowanie bariery 1,15 może być bardzo trudne.

W krótkim okresie na EURUSD może dojść do testowania okolic 1,1240, które bazują na wsparciu w postaci dolnego ograniczenia kanału wzrostowego rysowanego od końca maja b.r. Szanse na taki scenariusz wzrosną, o ile notowania nie wybiją wcześniej oporu przy 1,1295-1,1315. W kalendarzu do końca dnia mamy jeszcze dane z USA – ADP o godz. 14:15, choć jego wskazania bywają mieszane wobec tego, co ostatecznie pokazuje Departament Pracy, a także ISM dla usług z godz. 16:00 (tu odczyt może mieć pozytywny wydźwięk). Dzisiaj wieczorem rynek może też pozycjonować się pod to, że jutro w USA mamy dzień wolny – obchody Dnia Niepodległości.

„Jastrzębie” akcenty w przekazie szwedzkiego Riksbanku pozwoliły dzisiaj rano na umocnienie się korony szwedzkiej – USDSEK odbił się od oporu wskazywanego we wczorajszym popołudniowym wpisie. Rosną szanse na retest czerwcowych dołków przy 9,24-9,25 i ich naruszenie. Zwracam uwagę na to, że po tej fali spadkowej może pojawić się większe odbicie, gdyż widoczne będą dywergencje na wskaźnikach.

Kolejne słabe dane PMI z Chin, oraz pojawiające się niejasności w temacie zniesienia amerykańskich sankcji na koncern Huawei, doprowadziły do całkowitego zamknięcia niedzielnej luki spadkowej na USDCNH. Skala ruchu zdaje się sugerować, że scenariusz flagi na USDCNH jest realny – wybicie ponad 6,91 może być kwestią kilku(nastu) dni i być może warto potraktować ten wykres jako wyprzedzający dla globalnego sentymentu na innych aktywach…

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jen traci przed decyzją BoJ

Jen traci przed decyzją BoJ

2024-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni pełny tydzień handlu w kwietniu dobiega końca. Nie oznacza to jednak, że sytuacja rynkowa robi się senna, ponieważ paradoksalnie to właśnie sesje czwartkowa oraz piątkowa mogą zapewnić inwestorom największy skok zmienności. Na rynku akcyjnym uwaga zwraca się w kierunku wyników Alphabet oraz Microsoft, w przypadku rynku walutowego pełna uwaga kieruje się na parę USDJPY, która jutro będzie reagowała jednakowo na decyzję BoJ w sprawie stóp procentowych oraz raport o inflacji PCE w USA.
Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

2024-04-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza sesja na Wall Street była mało zmienna a indeksy giełdowe zakończyły sesję w okolicy punktu odniesienia. W handlu posesyjnym mocno spadły akcje Meta Platforms (ponad 15 proc.) mimo dobrych wyników za I kwartał. Otrzymaliśmy „jastrzębie” komentarze z EBC oraz BoE. Dziś rynek czeka na odczyt PKB z USA za I kwartał. Wczoraj mocno rosły rentowności 10-letnich niemieckich oraz brytyjskich obligacji rządowych. To pokłosie m.in. słow Joachima Nagela – wchodzącego w skład Rady Prezesów EBC oraz szefa Bundesbanku.
Co Japończycy zrobią z jenem?

Co Japończycy zrobią z jenem?

2024-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Reakcja rynków wpierw na wyniki Tesli we wtorek (były słabsze, a akcje poszły podczas wczorajszej sesji mocno w górę), a później wczoraj wieczorem po publikacji wyników przez Metę i IBM (były lepsze, a mamy silne spadki) może być jednak dowodem na to, że na Wall Street wciąż utrzymuje się duża niepewność i rośnie też polaryzacja nastrojów wśród inwestorów. W efekcie trudno jest ocenić, czy mamy szanse na kontynuację lepszego sentymentu widocznego od początku tygodnia, czy też za chwilę na rynki powróci emocjonalny rollercoaster, jaki mieliśmy wcześniej.
Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

2024-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Słabsze szacunki indeksów PMI w USA za kwiecień dały wczoraj impuls rynkom - inwestorzy potraktowali dane, jako "gołębie" licząc na to, że FED jednak zdecyduje się obniżyć stopy procentowe na jesieni - chociaż prawdopodobieństwo takiego scenariusza we wrześniu nadal nie przekracza 70 proc. Dodatkowego wsparcia dostały indeksy na Wall Street, które dobrze zachowywały się jeszcze w poniedziałek. Dolar we wtorek stracił na szerokim rynku, potwierdzając tym samym tygodniowe wskazania z indeksu dolara po ostatnim piątku.
Kim jest twórca Bitcoina?

Kim jest twórca Bitcoina?

2024-04-24 Ciekawostki walutowe
Pomimo tego, że Bitcoin od wielu lat funkcjonuje w przestrzeni finansowej, kryptowaluta wciąż owiana jest pewną dozą niepewności i tajemniczości. Co więcej, ta aura dotyczy również samego twórcy wirtualnego środka płatniczego. Co tak naprawdę wiemy o postaci, kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto? Zapraszamy do dzisiejszej publikacji!
Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

2024-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Usługi w Europie radzą sobie dobrze. Gorzej jest z przemysłem. Tak przynajmniej wynika z opublikowanych wczoraj wstępnych wskaźników PMI. Te same dane dotyczące amerykańskiej gospodarki pokazały spadek w obydwu tych obszarach, co jest kolejnym dowodem na to, że amerykańska gospodarka spowalnia, mimo, że do tej pory była zadziwiająco odporna na podwyżki stóp procentowych. Kurs EURUSD urósł do poziomu 1,07, gdzie przebiega istotny opór techniczny.
Odbicie na indeksach

Odbicie na indeksach

2024-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Jesteśmy w okresie blackout-u, co oznacza, że na rynek nie „wypłyną” żadne komentarze ze strony przedstawicieli Fed-u. To również informacja, że na przyszły tydzień zaplanowane jest kolejne posiedzenie FOMC. Dziś w centrum uwagi znajdą się odczyty PMI dla Europy. Wskaźnik dla usług dla strefy euro zaskoczył wynikami za luty i marzec opuszczając obszar recesji (powyżej 50 pkt.). Oczekiwana jest dalsza poprawa sytuacji. Wczoraj indeksy giełdowe w USA oraz te na Starym Kontynencie odnotowały pozytywną sesję.
Japoński jen na 34-letnich minimach

Japoński jen na 34-letnich minimach

2024-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek tygodnia nie był specjalnie udany dla japońskiej waluty. Jen w stosunku do dolara wybił się na nowe 34-letnie minima, tym samym uwydatniając zupełnie odmienne nastawienie dotyczące polityki monetarnej Banku Japonii oraz Rezerwy Federalnej. Jastrzębi zwrot dokonywany na przestrzeni ostatniego miesiąca, który mocno ograniczył spektrum potencjalnych obniżek stóp FED w tym roku, silnie działa na rentowności obligacji amerykańskich, a to bezpośrednio koreluje z silnym dolarem.
Studzenie emocji...

Studzenie emocji...

2024-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Weekend nie przyniósł informacji mogących prowadzić do jakiejś kolejnej eskalacji na Bliskim Wschodzie, wręcz odwrotnie - Iran dał do zrozumienia, że "sprawa jest załatwiona" - co może sugerować możliwą deeskalację w geopolityce w kolejnych dniach. To pozwoli skupić się rynkom na innych tematach, a konkretnie na dalszych perspektywach dla rynków akcji, gdyż to będzie mieć przełożenie na tzw. globalny sentyment.
Rynek czeka na piątkowe dane

Rynek czeka na piątkowe dane

2024-04-22 Komentarz poranny TMS Brokers
W piątek dominowały negatywne nastroje ze względu na utrzymujące się napięcia geopolityczne. Nie bez znaczenia było również ograniczanie przez rynki oczekiwań dotyczących obniżek stóp procentowych Fed w związku z ryzykiem inflacyjnym. Po kolejnych doniesieniach, że atak Izraela nie wywołał szybkiego odwetu ze strony Iranu sytuacja nieco się uspokoiła. Ostatecznie Nasdaq Composite stracił 2,1 proc. a SP500 spadł o 0,9 proc. Jedynie Dow Jones wyszedł na plus i zanotował wynik 0,6 proc. Złoty był nieco mocniejszy ale wciąż jest zdecydowanie słabszy niż przed tygodniem.