Trump wywiera presję na Europę?

Trump wywiera presję na Europę?
Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2019-07-02 (16:11)

Kluczowe informacje z rynków: AUSTRALIA / RBA: RBA obniżył stopy procentowe o 25 p.b. do 1,00 proc., ale w komunikacie dał do zrozumienia, że dalsze dostosowanie polityki pieniężnej będzie zależne od sytuacji na rynku pracy, oraz w gospodarce. Stwierdzono, że presja inflacyjna była ostatnio przytłumiona i bazowa CPI może osiągnąć cel 2,00 proc. w przyszłym roku.

Dzisiejszy przekaz odebrano jako sygnał, że bank centralny przechodzi w tryb wait&see. Wpływ na to mogą mieć też doniesienia, jakoby rząd Australii był coraz bliżej zatwierdzenia wartego aż 158 mld AUD (w przeciągu 10 lat) pakietu fiskalnego, który zakłada m.in. ulgi podatkowe.

NOWA ZELANDIA / DANE: Indeks zaufania w biznesie spadł w II kwartale do najniższego poziomu od ponad 10 lat (-34 pkt. wobec -29 pkt. wcześniej).

USA / UNIA EUROPEJSKA/ RELACJE HANDLOWE: Powraca temat konfliktu pomiędzy Airbusem, a Boeingiem – Amerykanie powołując się na raport WTO twierdzą, że nielegalne subsydiowanie Airbusa przez UE doprowadziło do strat Boeinga i firm z nim współpracujących w wysokości 11 mld USD. W ramach „działań odwetowych” proponuje się nałożenie wyższych taryf celnych na wybrane produkty. Jeszcze w kwietniu opublikowana została lista produktów o wartości 21 mld USD, które mogłyby zostać objęte wyższymi stawkami. Wczoraj opublikowana została kolejnych o wartości 4 mld USD.

EUROSTREFA / DANE: Sprzedaż detaliczna w Niemczech wzrosła w maju o 4 proc. r/r (szacowano 2,7 proc. r/r).

USA/ CHINY/ RELACJE HANDLOWE: Prezydent Trump potwierdził wczoraj rozpoczęcie nowej rundy rozmów handlowych z Chinami, dał do zrozumienia, że to Chiny powinny wykonać pierwszy ruch. Tymczasem chiński premier Li przemawiając na Światowym Forum Gospodarczym (WEF) powtórzył, że Chiny nie będą wykorzystywać kursu juana do poprawy konkurencyjności waluty i zależy im na jego wyważonym i stabilnym kursie. Tymczasem przedstawiciel chińskiego resortu handlu (MOFCOM) ocenił, że liczba chińskich firm, które raportowały o zakłóceniach w łańcuchu dostaw w wyniku wojny handlowej z USA jest mała i temat jest do ogarnięcia przez władze.

WIELKA BRYTANIA / DANE / BREXIT: Indeks PMI dla sektora budowlanego spadł w czerwcu do 43,1 pkt. z 48,6 pkt. (oczekiwano 49,3 pkt.). To najniższy poziom od 10 lat. Tymczasem w temacie Brexitu – przedstawiciele Borisa Johnsona twierdzą, że będzie chciał on zaproponować UE nową umowę nt. wolnego handlu po Brexicie (co pozwoli przekonać się, jakie będzie nastawienie do rozmów), a z kolei Jeremy Hunt twierdzi, że niemiecka kanclerz Merkel miała mu powiedzieć, że renegocjacja umowy ws. Brexitu jest możliwa.

Opinia: Rozgrzebywanie dawnego konfliktu pomiędzy Boeingiem, a Airbusem właśnie w tym momencie jest pewnym zaskoczeniem, ale i też pasuje do taktyki Trumpa. Europa jest gospodarczo słaba (potwierdziły to wczorajsze odczyty przemysłowego indeksu PMI za czerwiec), ale i też politycznie (po majowych wyborach do PE trudno skompletować silną większość, co udowadnia przebieg procesu obsady najważniejszych stanowisk w UE), oraz decyzyjnie (testem dla Komisji Europejskiej w najbliższych miesiącach będzie to, jakie podejście wypracuje wobec naruszania przez Włochy reguł budżetowych). Amerykanie to wiedzą i na swój sposób próbują to wykorzystać. Czy rzeczywiście chodzi tu o „rewanż” za Airbusa? Raczej doszukiwałbym się wywierania presji na Europę, aby przekonać ją do zbudowania wspólnego frontu politycznego przeciwko Iranowi (odpuszczenie Turcji tematu sankcji za pomysł zakupu rosyjskich rakiet, to dowód na to, że USA zmieniają podejście i budują nowe „sojusze”). Na razie to co przedstawili Amerykanie to „propozycje” – zobaczymy, jak ustosunkuje się do tego Komisja Europejska i czy będziemy szli w stronę strategii „wet za wet”.
Na razie jednak to zamieszanie z europejskimi cłami nie wspiera euro. Kurs EURUSD spadł wczoraj wieczorem poniżej ważnej strefy 1,1295-1,1315, oraz dolnego ograniczenia krótkoterminowego kanału spadkowego przy 1,1305. Jeżeli powrót ponad w/w strefę nie będzie udany, to czekać nas będzie zejście w stronę 1,1240, gdzie przebiega dolne ograniczenie kanału wzrostowego rysowanego od końca maja b.r.

Spójrzmy jeszcze na wykres AUDUSD. Cięcie stóp przez RBA nie doprowadziło do trwałego naruszenia wsparcia przy 0,6965. Tygodniowe wskaźniki RSI9 i MACD nadal dają korzystne sygnały. W efekcie wciąż nie można wykluczyć, że rynek spróbuje ponownie podejść w kolejnych dniach pod linię spadkową trendu przy 0,7035.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

12:02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Słabsze szacunki indeksów PMI w USA za kwiecień dały wczoraj impuls rynkom - inwestorzy potraktowali dane, jako "gołębie" licząc na to, że FED jednak zdecyduje się obniżyć stopy procentowe na jesieni - chociaż prawdopodobieństwo takiego scenariusza we wrześniu nadal nie przekracza 70 proc. Dodatkowego wsparcia dostały indeksy na Wall Street, które dobrze zachowywały się jeszcze w poniedziałek. Dolar we wtorek stracił na szerokim rynku, potwierdzając tym samym tygodniowe wskazania z indeksu dolara po ostatnim piątku.
Kim jest twórca Bitcoina?

Kim jest twórca Bitcoina?

11:08 Ciekawostki walutowe
Pomimo tego, że Bitcoin od wielu lat funkcjonuje w przestrzeni finansowej, kryptowaluta wciąż owiana jest pewną dozą niepewności i tajemniczości. Co więcej, ta aura dotyczy również samego twórcy wirtualnego środka płatniczego. Co tak naprawdę wiemy o postaci, kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto? Zapraszamy do dzisiejszej publikacji!
Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

11:07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Usługi w Europie radzą sobie dobrze. Gorzej jest z przemysłem. Tak przynajmniej wynika z opublikowanych wczoraj wstępnych wskaźników PMI. Te same dane dotyczące amerykańskiej gospodarki pokazały spadek w obydwu tych obszarach, co jest kolejnym dowodem na to, że amerykańska gospodarka spowalnia, mimo, że do tej pory była zadziwiająco odporna na podwyżki stóp procentowych. Kurs EURUSD urósł do poziomu 1,07, gdzie przebiega istotny opór techniczny.
Odbicie na indeksach

Odbicie na indeksach

2024-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Jesteśmy w okresie blackout-u, co oznacza, że na rynek nie „wypłyną” żadne komentarze ze strony przedstawicieli Fed-u. To również informacja, że na przyszły tydzień zaplanowane jest kolejne posiedzenie FOMC. Dziś w centrum uwagi znajdą się odczyty PMI dla Europy. Wskaźnik dla usług dla strefy euro zaskoczył wynikami za luty i marzec opuszczając obszar recesji (powyżej 50 pkt.). Oczekiwana jest dalsza poprawa sytuacji. Wczoraj indeksy giełdowe w USA oraz te na Starym Kontynencie odnotowały pozytywną sesję.
Japoński jen na 34-letnich minimach

Japoński jen na 34-letnich minimach

2024-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek tygodnia nie był specjalnie udany dla japońskiej waluty. Jen w stosunku do dolara wybił się na nowe 34-letnie minima, tym samym uwydatniając zupełnie odmienne nastawienie dotyczące polityki monetarnej Banku Japonii oraz Rezerwy Federalnej. Jastrzębi zwrot dokonywany na przestrzeni ostatniego miesiąca, który mocno ograniczył spektrum potencjalnych obniżek stóp FED w tym roku, silnie działa na rentowności obligacji amerykańskich, a to bezpośrednio koreluje z silnym dolarem.
Studzenie emocji...

Studzenie emocji...

2024-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Weekend nie przyniósł informacji mogących prowadzić do jakiejś kolejnej eskalacji na Bliskim Wschodzie, wręcz odwrotnie - Iran dał do zrozumienia, że "sprawa jest załatwiona" - co może sugerować możliwą deeskalację w geopolityce w kolejnych dniach. To pozwoli skupić się rynkom na innych tematach, a konkretnie na dalszych perspektywach dla rynków akcji, gdyż to będzie mieć przełożenie na tzw. globalny sentyment.
Rynek czeka na piątkowe dane

Rynek czeka na piątkowe dane

2024-04-22 Komentarz poranny TMS Brokers
W piątek dominowały negatywne nastroje ze względu na utrzymujące się napięcia geopolityczne. Nie bez znaczenia było również ograniczanie przez rynki oczekiwań dotyczących obniżek stóp procentowych Fed w związku z ryzykiem inflacyjnym. Po kolejnych doniesieniach, że atak Izraela nie wywołał szybkiego odwetu ze strony Iranu sytuacja nieco się uspokoiła. Ostatecznie Nasdaq Composite stracił 2,1 proc. a SP500 spadł o 0,9 proc. Jedynie Dow Jones wyszedł na plus i zanotował wynik 0,6 proc. Złoty był nieco mocniejszy ale wciąż jest zdecydowanie słabszy niż przed tygodniem.
To tylko turbulencje?

To tylko turbulencje?

2024-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Ubiegły tydzień był dość wyboisty dla notowań złotego. W pewnym momencie dolar kosztował już nawet ponad 4,12 złotego. Sytuacja jednak uspokoiła się – czy było to tylko jednorazowa zmienność? Na rynku dzieje się naprawdę sporo. Mamy napięcia geopolityczne na Bliskim Wschodzie, oddalającą się perspektywę obniżek stóp procentowych w USA, startujący dość nerwowo sezon wyników kwartalnych w USA. Tworzy to dość ciekawy kontekst dla rynku złotego, na którym nie brakuje też wpływu lokalnych czynników.
nerwowy poranek, ale nic poza tym

nerwowy poranek, ale nic poza tym

2024-04-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
Informacje o poranku o tym, że Izrael zaatakował cele w Iranie zmroziły rynki - reakcją była ponownie ucieczka od ryzyka, ale finalnie napięcie szybko ustąpiło. Kolejne doniesienia wskazały na wybuchy w pobliżu kluczowej bazy wojskowej w Isfahan, a operacja miałaby zostać przeprowadzona z użyciem dronów. Niemniej sam Iran szybko zdementował doniesienia, jakoby miała to być operacja izraelska, dając do zrozumienia, że nie było żadnych poważnych zniszczeń.
Dolar zaczął słabnąć

Dolar zaczął słabnąć

2024-04-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartkowy ranek przynosi kontynuację widocznej w środę korekty wcześniejszych zwyżek dolara. Gorzej wypadają jeszcze niektóre waluty rynków wschodzących, które kosmetycznie tracą, ale na głównych majors widać odreagowanie. Podobnie jak wczoraj na uwagę zasługuje siła walut Antypodów, korony szwedzkiej, czy też funta - a więc tych walut, które zwyczajowo są wrażliwe na wahania globalnego ryzyka.