Trump wywiera presję na Europę?

Trump wywiera presję na Europę?
Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2019-07-02 (16:11)

Kluczowe informacje z rynków: AUSTRALIA / RBA: RBA obniżył stopy procentowe o 25 p.b. do 1,00 proc., ale w komunikacie dał do zrozumienia, że dalsze dostosowanie polityki pieniężnej będzie zależne od sytuacji na rynku pracy, oraz w gospodarce. Stwierdzono, że presja inflacyjna była ostatnio przytłumiona i bazowa CPI może osiągnąć cel 2,00 proc. w przyszłym roku.

Dzisiejszy przekaz odebrano jako sygnał, że bank centralny przechodzi w tryb wait&see. Wpływ na to mogą mieć też doniesienia, jakoby rząd Australii był coraz bliżej zatwierdzenia wartego aż 158 mld AUD (w przeciągu 10 lat) pakietu fiskalnego, który zakłada m.in. ulgi podatkowe.

NOWA ZELANDIA / DANE: Indeks zaufania w biznesie spadł w II kwartale do najniższego poziomu od ponad 10 lat (-34 pkt. wobec -29 pkt. wcześniej).

USA / UNIA EUROPEJSKA/ RELACJE HANDLOWE: Powraca temat konfliktu pomiędzy Airbusem, a Boeingiem – Amerykanie powołując się na raport WTO twierdzą, że nielegalne subsydiowanie Airbusa przez UE doprowadziło do strat Boeinga i firm z nim współpracujących w wysokości 11 mld USD. W ramach „działań odwetowych” proponuje się nałożenie wyższych taryf celnych na wybrane produkty. Jeszcze w kwietniu opublikowana została lista produktów o wartości 21 mld USD, które mogłyby zostać objęte wyższymi stawkami. Wczoraj opublikowana została kolejnych o wartości 4 mld USD.

EUROSTREFA / DANE: Sprzedaż detaliczna w Niemczech wzrosła w maju o 4 proc. r/r (szacowano 2,7 proc. r/r).

USA/ CHINY/ RELACJE HANDLOWE: Prezydent Trump potwierdził wczoraj rozpoczęcie nowej rundy rozmów handlowych z Chinami, dał do zrozumienia, że to Chiny powinny wykonać pierwszy ruch. Tymczasem chiński premier Li przemawiając na Światowym Forum Gospodarczym (WEF) powtórzył, że Chiny nie będą wykorzystywać kursu juana do poprawy konkurencyjności waluty i zależy im na jego wyważonym i stabilnym kursie. Tymczasem przedstawiciel chińskiego resortu handlu (MOFCOM) ocenił, że liczba chińskich firm, które raportowały o zakłóceniach w łańcuchu dostaw w wyniku wojny handlowej z USA jest mała i temat jest do ogarnięcia przez władze.

WIELKA BRYTANIA / DANE / BREXIT: Indeks PMI dla sektora budowlanego spadł w czerwcu do 43,1 pkt. z 48,6 pkt. (oczekiwano 49,3 pkt.). To najniższy poziom od 10 lat. Tymczasem w temacie Brexitu – przedstawiciele Borisa Johnsona twierdzą, że będzie chciał on zaproponować UE nową umowę nt. wolnego handlu po Brexicie (co pozwoli przekonać się, jakie będzie nastawienie do rozmów), a z kolei Jeremy Hunt twierdzi, że niemiecka kanclerz Merkel miała mu powiedzieć, że renegocjacja umowy ws. Brexitu jest możliwa.

Opinia: Rozgrzebywanie dawnego konfliktu pomiędzy Boeingiem, a Airbusem właśnie w tym momencie jest pewnym zaskoczeniem, ale i też pasuje do taktyki Trumpa. Europa jest gospodarczo słaba (potwierdziły to wczorajsze odczyty przemysłowego indeksu PMI za czerwiec), ale i też politycznie (po majowych wyborach do PE trudno skompletować silną większość, co udowadnia przebieg procesu obsady najważniejszych stanowisk w UE), oraz decyzyjnie (testem dla Komisji Europejskiej w najbliższych miesiącach będzie to, jakie podejście wypracuje wobec naruszania przez Włochy reguł budżetowych). Amerykanie to wiedzą i na swój sposób próbują to wykorzystać. Czy rzeczywiście chodzi tu o „rewanż” za Airbusa? Raczej doszukiwałbym się wywierania presji na Europę, aby przekonać ją do zbudowania wspólnego frontu politycznego przeciwko Iranowi (odpuszczenie Turcji tematu sankcji za pomysł zakupu rosyjskich rakiet, to dowód na to, że USA zmieniają podejście i budują nowe „sojusze”). Na razie to co przedstawili Amerykanie to „propozycje” – zobaczymy, jak ustosunkuje się do tego Komisja Europejska i czy będziemy szli w stronę strategii „wet za wet”.
Na razie jednak to zamieszanie z europejskimi cłami nie wspiera euro. Kurs EURUSD spadł wczoraj wieczorem poniżej ważnej strefy 1,1295-1,1315, oraz dolnego ograniczenia krótkoterminowego kanału spadkowego przy 1,1305. Jeżeli powrót ponad w/w strefę nie będzie udany, to czekać nas będzie zejście w stronę 1,1240, gdzie przebiega dolne ograniczenie kanału wzrostowego rysowanego od końca maja b.r.

Spójrzmy jeszcze na wykres AUDUSD. Cięcie stóp przez RBA nie doprowadziło do trwałego naruszenia wsparcia przy 0,6965. Tygodniowe wskaźniki RSI9 i MACD nadal dają korzystne sygnały. W efekcie wciąż nie można wykluczyć, że rynek spróbuje ponownie podejść w kolejnych dniach pod linię spadkową trendu przy 0,7035.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

12:57 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna handlowa nie wychodzi prezydentowi USA na dobre. Chińczycy nie myślą o tym, aby zacząć rozmawiać z Amerykanami, aby przełamać impas, który zmierza w stronę "zimnej wojny handlowej", a negocjacje z krajami, które wyraziły taką chęć w zamian za 90 dniowe zwolnienie z podwyższonych taryf celnych, idą wolno. W zeszłym tygodniu Trump pisał o dużych postępach w rozmowach z Japonią, tymczasem nie ma sygnałów, aby porozumienie miało zostać szybko podpisane.
Czy Trump zwolni szefa Fed?

Czy Trump zwolni szefa Fed?

06:57 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć poniedziałek był dniem wolnym w wielu europejskich gospodarkach, handel na Wall Street trwał już normalnie. Początek tego tygodnia nie jest jednak dobry dla amerykańskiego dolara, gdyż prezydent Trump próbuje podważać niezależność banku centralnego i kolejny raz w social media wskazuje na chęć zastąpienia Jerome Powella. Oprócz tego wciąż pojawiają się ogromne niepewności dotyczące handlu międzynarodowego, który w niedługim czasie może mieć coraz większy wpływ na amerykańską gospodarkę.
EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

2025-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj EBC zgodnie z szerokimi oczekiwaniami rynku obniżył koszt pieniądza w strefie euro o 25 punktów bazowych. Decyzja była jednogłośna. Pojawiły się głosy o redukcję w wysokości 50 pb ale nie uzyskały one poparcia. Kurs EUR/USD był niewrażliwy na te doniesienia i poruszał się w wąskiej konsolidacji pomiędzy poziomami 1,1380 a 1,1350. Kolejne cięcie EBC wynikało w dużej mierze ze wzrostu niepewności gospodarczej, którą wywołuje polityka Donalda Trumpa.
Próba odreagowania spadków

Próba odreagowania spadków

2025-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki finansowe poruszają się obecnie po grząskim gruncie, na który wpływają napięcia geopolityczne i wskaźniki ekonomiczne. Wall Street doświadczyło wczoraj znacznego spadku, spowodowanego wyprzedażą akcji technologicznych po wprowadzeniu przez Donalda Trumpa ograniczeń dotyczących sprzedaży chipów do Chin. Nasdaq spadł o 3,1%, S&P 500 o 2,25%, a Dow Jones o 1,7%. Mimo to kontrakty terminowe na indeksy amerykańskie są notowane nieznacznie wyżej, co wskazuje na potencjalne ożywienie.
Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

2025-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dzisiejsza decyzja Europejskiego Banku Centralnego stanowi kluczowy punkt tygodnia na rynkach finansowych, jednak oczekiwania co do niespodzianek ze strony EBC są ograniczone. Po krótkim okresie niepewności co do możliwości kolejnej obniżki stóp procentowych, rynki niemal w pełni zdyskontowały taki scenariusz. Tradycyjnie EBC nie ulega presji krótkoterminowych wydarzeń i zmienia swoje nastawienie stopniowo.
Perspektywy przełomu jednak nie widać?

Perspektywy przełomu jednak nie widać?

2025-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Jak na razie nic nie wskazuje na to, aby Amerykanie i Chińczycy mieli zasiąść do stołu rozmów, aby rozładować wzajemny impas w polityce handlowej. Każdego dnia dowiadujemy się raczej o kolejnych działaniach wymierzonych w przeciwnika, choć nie są one tak "eskalujące" jak te z ubiegłego tygodnia. Dzisiaj agencje piszą o 245 proc cłach Trumpa na wybrane chińskie produkty - chodzi głównie o igły i strzykawki, oraz zaostrzenie eksportu zaawansowanych chipów przez Nvidię (wcześniej ustalono, że układy H20 miały jednak nie podlegać kontroli sprzedaży do Chin).
Rynek walutowy nie wykazuje paniki

Rynek walutowy nie wykazuje paniki

2025-04-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Od „Dnia Wyzwolenia” w USA, który miał miejsce 2 kwietnia, sytuacja geopolityczna i gospodarcza uległa dynamicznym zmianom. Wprowadzenie ceł, ich częściowe zawieszenie, rozpoczęcie negocjacji bez widocznych perspektyw na przełom, a także zapowiedzi kolejnych barier handlowych – wszystko to znalazło odzwierciedlenie na rynkach finansowych.
Bezpieczne waluty zyskują na wartości

Bezpieczne waluty zyskują na wartości

2025-04-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Frank w stosunku do dolara jest mocniejszy niż w chwili, kiedy SNB zdecydował się na uwolnienie swojej waluty w 2015 roku. Jen również zyskuje w stosunku do amerykańskiej waluty, z różnicą między długimi i krótkimi pozycjami w historii. Choć złoto nie jest walutą, to jest bezpieczną przystanią i notuje kolejne historyczne szczyty. Czy dolar stracił swój status bezpiecznej waluty? Wojna handlowa nie jest zakończona, nawet jeśli doszło do pewnego zawieszenia ceł i pewnych odstępstw.
Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

2025-04-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ostatnie ruchy Donalda Trumpa - zastosowanie wyłączeń w nałożonych już cłach na Chiny - rynki potraktowały jako sygnał, że "genialna" strategia handlowa Białego Domu zaczyna się sypać i dalszej eskalacji nie będzie, raczej szukanie dróg do deeskalacji. W efekcie mamy odbicie na giełdach i kryptowalutach, oraz stabilizację na amerykańskim długu po silnej wyprzedaży z zeszłego tygodnia, oraz na dolarze.
Rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny czas

Rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny czas

2025-04-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Choć dopiero mamy połowę kwietnia, rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny miesiąc. Do głównych czynników spowalniających wzrost należy zaliczyć hamujące inwestycje w sektorze AI, ograniczenia fiskalne oraz egzekwowanie przepisów imigracyjnych, Również istotna jest rola działań DOGE. Wprowadzenie ceł jest ostatnim z głównych zagrożeń. Wśród inwestorów panuje niski poziom zaufania. W ostatnim czasie widoczne było jednak pozycjonowanie rynku sugerujące oczekiwanie “ulgi”.