Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Co zwycięży: chciwość, czy strach?
2020-03-13 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutOKIEM ANALITYKA: Dolar jest w piątek nieco słabszy kontynuując korektę zapoczątkowaną wczoraj wieczorem po decyzji FED, który podjął nadzwyczajne środki decydując się na przeprowadzenie operacji repo w wysokości (uwaga!) 500 mld USD i rozszerzeniu zestawu możliwych instrumentów pod tego typu transakcje.
Rada Polityki Pieniężnej powinna działać
2020-03-13 Poranny komentarz walutowy XTBWielu inwestorów chciałoby, aby ten tydzień już się skończył, a weekend przyniósł uspokojenie i odmianę. Przed nami jeszcze jednak piątkowa sesja. Jeszcze trzy godziny temu na rynku panowała absolutna panika, teraz widać próbę uspokojenia. Zobaczymy na jak długo.
Wyraźne podbicie USD/PLN, rynek FX zaczyna reagować
2020-03-13 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, piątkowy handel na rynku FX przynosi podtrzymanie mocniejszego dolara oraz słabości PLN na głównych parach. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3836 PLN za euro, 3,9120 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1418 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9087 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,813% w przypadku obligacji 10-letnich.
Strach rządzi rynkami
2020-03-12 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutRozczarowanie decyzjami Donalda Trumpa dało rynkom kolejny pretekst do wyprzedaży. W temacie pakietu ratunkowego prezydenta USA otrzymaliśmy ogólniki i mało konkretnych decyzji, a zakaz podróżowania przez 30 dni do Europy zupełnie zaskoczył inwestorów. Początkowo miał on dotyczyć także handlu, ale później szef Białego Domu uściślił, że w żadnym stopniu nie zostanie on dotknięty ograniczeniami.
Nie ma czasu na drobne kroczki
2020-03-12 Komentarz poranny TMS BrokersPogrom na rynkach akcji trwa dalej, a świeży katalizator do paniki bierze się z ogłoszonego przez prezydenta Trumpa zakazu podróży z Europy. Groźba jeszcze większych zakłóceń dla globalnej gospodarki wymaga zdecydowanej reakcji. Czy dziś będzie EBC na taką stać?
Poranna decyzja Banku Anglii o cięciu stóp
2020-03-11 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutSytuacja na rynkach 10 marca: W środę największym zaskoczeniem jest poranna decyzja Banku Anglii o cięciu stóp aż o 50 p.b. (do 0,25 proc.) na nieplanowanym posiedzeniu – ruch związany z ryzykiem dotyczącym koronawirusa. Rynek wyceniał możliwy ruch w marcu, ale na 25 p.b. – stąd też pierwszą reakcją był spadek funta.
Gdy jedni zawodzą, inni dogadzają
2020-03-11 Komentarz poranny TMS BrokersW środę rano wskazówka na barometrze rynkowych nastrojów skacze między strefami „risk-off” i „risk-on”. Z USA przyszło rozczarowanie tym, co otrzymano od Białego Domu względem tego, co dzień wcześniej obiecywano w temacie walki z wirusem. Ale gdy jedni zawodzą w postępach działań, inni zdają się dawać więcej niż się po nich oczekuje.
Garść dobrych informacji
2020-03-11 Poranny komentarz walutowy XTBWczorajszy dzień na rynkach nie należał do najbardziej udanych. Nadzieje na odbicie zostały brutalnie zgaszone w trakcie sesji amerykańskiej. Tak jak kiedyś rynek szybko powracał do wzrostów, tak teraz powraca do spadków. Jest jednak trochę dobrych informacji.
Inwestorzy szacują możliwe działania instytucji centralnych
2020-03-11 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian zarówno na eurodolarze jak i na parach związanych z PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3090 PLN za euro, 3,7961 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0738 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9283 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,536% w przypadku obligacji 10-letnich.
Szukając punktu zaczepienia
2020-03-10 Komentarz poranny TMS BrokersRynki próbują odbić po poniedziałkowym załamaniu, ale doniesienia związane z koronawirusem przypominają, że może być jeszcze gorzej, zanim będzie lepiej. Inwestorzy muszą manewrować między informacji o objęciu czerwoną strefą całych Włoszech a zapowiedziami nowego pakietu gospodarczego w USA. Awersja do ryzyka będzie podtrzymywana, ale będą się trafiać okresy rajdów ulgi.
Rynek czeka na pomoc
2020-03-10 Poranny komentarz walutowy XTBPoniedziałek przyniósł na rynkach wyprzedaż nie widzianą od 2008 roku, jednak dziś na otwarciu w Europie widać promyki nadziei. Lepsze nastroje to efekt oczekiwań na pomoc – tym razem ze strony polityki fiskalnej. Donald Trump zdaje sobie sprawę, że jego głównym przeciwnikiem w wyścigu o Biały Dom może nie być ani Joe Biden, ani Bernie Sanders, a koronawirus.
Opada kurz po „czarnym poniedziałku”, PLN pozostaje stabilny
2020-03-10 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWtorkowy, poranny handel nie przynosi istotniejszych zmian na wycenie polskiej waluty. Eurodolar notuje lekki ruch korekcyjny. PLN kwotowany jest następująco: 4,3068 PLN za euro, 3,7879 PLN względem dolara amerykańskiego, 4,0475 PLN wobec franka szwajcarskiego oraz 4,9382 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,391% w przypadku obligacji 10-letnich.
Poniedziałek przynosi ogromny wybuch zmienności na rynkach
2020-03-09 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutPoniedziałek przynosi ogromny wybuch zmienności na rynkach, co wynika z kilku rzeczy. Po pierwsze strach przed koronawirusem – dynamicznie rosnąca liczba zakażeń we Włoszech sprawiła, że władze wprowadziły drastyczne ograniczenia, co do przemieszczania się ludności w północnych regionach kraju, które są epicentrum COVID-19.
Czarny Poniedziałek
2020-03-09 Poranny komentarz walutowy XTBOstatnie dwa tygodnie na rynkach finansowych były bardzo burzliwe. To jednak nic w porównaniu z sytuacją, którą mamy dziś. Inwestorów ogarnęła panika. Do tego obserwujemy załamanie cen ropy naftowej w wyniku zerwania porozumienia OPEC-Rosja.
STRACH x KRACH
2020-03-09 Komentarz poranny TMS BrokersNiepewność związana z rozprzestrzenianiem się Covid-19 w Europie i USA jest multiplikowana przez krach na rynku ropy spowodowany zerwaniem sojuszu pomiędzy OPEC a Rosją. Kurs ropy runął nawe 30 proc. a rynek pogrąża się w chaosie, który obrazuje m.in. 3 – proc. umocnienie jena, 5 – proc. spadki kontraktu na S&P500 i gigantyczna presja na waluty surowcowe. Rubel traci ponad 8 proc., korona norweska jest na historycznych minimach. EUR/USD dotarł w okolice 1,15.
Tąpnięcie na ropie, możliwa korekta na PLN
2020-03-09 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia na rynku FX przynosi dynamiczne ruchy na większości par – wynikające z wydarzeń na rynku ropy naftowej (ok. 30% spadek kwotowań). Eurodolar przetestował 1,14924 USD. Złoty kwotowany jest następująco: 4,3110 PLN za euro, 3,7853 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0546 PLN względem szwajcarskiego franka oraz 4,9617 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,631% w przypadku obligacji 10-letnich.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2020-03-06 Komentarz tygodniowy TMS BrokersNa rynkach nasila się ucieczka od ryzykownych aktywów w stronę złota i obligacji w obliczu rozprzestrzeniającego się po świecie wirusa. Póki nie zobaczymy skoordynowanych działa na polu fiskalnym i monetarnym trudno będzie o odbicie. W przyszłym tygodniu decyzja o luzowaniu polityki EBC wydaje się przesądzona. Rynek będzie też uważnie śledził indeksy nastrojów konsumentów i biznesu.
Globalna wyprzedaż na ryzykownych aktywach
2020-03-06 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutSytuacja na rynkach 6 marca: Globalna wyprzedaż na ryzykownych aktywach (przede wszystkim rynkach akcji) trwa, a kapitały płyną szeroko w stronę bezpiecznych obligacji. Wątkiem wiodącym jest strach przed dalszym rozprzestrzenianiem się koronawirusa, zwłaszcza w Europie i USA (bo sytuacja w Chinach od pewnego czasu zeszła na dalszy plan).
Ponowna ucieczka od ryzyka
2020-03-06 Komentarz poranny TMS BrokersGlobalny rynek akcji dołuje, kapitał ucieka w obligacje, złoto i jena. Uwaga skupia się na tempie, z jakim wirus rozprzestrzenia się poza Chinami i rynki nie uspokoją się, póki epidemia nie osiągnie punktu kulminacyjnego. Albo przywódcy państw i banki centralne nie przekonają inwestorów, że kontrolują sytuację.
NFP w cieniu epidemii
2020-03-06 Poranny komentarz walutowy XTBDzisiejsze dane z USA najprawdopodobniej pokażą, że amerykański rynek pracy w lutym był mocny. Normalnie byłoby to korzystne dla dolara, który jednak traci wobec dolara i jena. Rynki wywierają presję na dalsze obniżki stóp procentowych. Zwykle raport NFP przyciąga ogromną uwagę, szczególnie inwestorów na rynku walut. Od jego wskazań może zależeć polityka Fed i w zależności od tego, co pokazują dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach, kształtują się oczekiwania na przyszłe stopy procentowe.