Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Słaby dolar, możliwa lekka korekta na PLN
2020-03-06 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi słabszego dolara oraz lekkie osłabienie PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3117 PLN za euro, 3,8368 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0622 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9688 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,697% w przypadku obligacji 10-letnich.
Logika strachu
2020-03-05 Raport DM BOŚ z rynku walutTo, że wyobraźnia kreuje nastroje poprzez emocje nie jest czymś szczególnym. W czwartek nośnym wątkiem staje się ogłoszenie stanu wyjątkowego w amerykańskiej Kalifornii – kilkanaście dni temu zdecydowano się na taki ruch w stanie Waszyngton. Z racji faktu, że mamy czwartek, a zatem bliżej do weekendu, który może (teoretycznie) przynieść różne informacje nt. rozwoju COVID-19 i podnieść nerwowość na początku przyszłego tygodnia, takowa zaczyna pojawiać się już teraz.
Odbicie, które nic nie mówi
2020-03-05 Komentarz poranny TMS BrokersWall Street znalazło powód do zadowolenia w lepszym odczycie ISM dla usług i przeznaczeniu przez Kongres prawie 8 mld USD na walkę z koronawirusem. Otrzymaliśmy dowody, że polityka fiskalna i monetarna zostały zaprzęgnięte do przeciwdziałania skutkom wirusa. To wystarczy, by zatrzymać panikę, ale działania tylko ze strony USA to za mało na mocniejsze odbicie.
Koronawirus jest już globalny
2020-03-05 Poranny komentarz walutowy XTBBieżący tydzień na rynkach finansowych przynosi jak na razie spore odbicie po ubiegłotygodniowej panice. Ruchy motywowane są jednak luzowaniem monetarnym, gdyż wirus szybko się rozprzestrzenia i można powiedzieć, że obecnie już ma skalę globalną.
Nieoczekiwany ruch FED
2020-03-04 Raport DM BOŚ z rynku walutSytuacja na rynkach 4 marca : Nieoczekiwany ruch FED (jednomyślne cięcie stóp o 50 p.b. na nadzwyczajnym posiedzeniu wczoraj po południu i gotowość do dalszych posunięć w razie potrzeby) sprawił, że dolar pozostał słaby na głównych układach i nie ma zbytnio siły, aby się podnieść.
Fed zdominował rynki
2020-03-04 Komentarz walutowy XTBPomimo, że inwestorzy oczekiwali ruchu ze strony Fed na najbliższym posiedzeniu, tak wczorajsza nadzwyczajna i nie zapowiedziana decyzja o obniżce stóp procentowych była sporym zaskoczeniem. Rezerwa Federalna obcięła stopy procentowe o 50 punktów bazowych, co jak wynika z komunikatu i wczorajszej konferencji miało na celu wspomożenie gospodarki.
Niektórym po prostu nie dogodzisz
2020-03-04 Komentarz poranny TMS BrokersFed skradł show we wtorek nadzwyczajną obniżką stóp procentowych o 50 pb, jednak reakcja rynków nie jest pomyślna. Zamiast znaleźć uspokojenie, inwestorzy zaczęli dywagować, czy Fed nie wie czegoś więcej niż oni o skutkach wirusa w USA. Wygląda na to, że banki centralne nie będą w stanie samodzielnie przeciwdziałać niepokojom. Konieczne jest wsparcie fiskalne.
Dolar stracił po FED, co wspiera PLN
2020-03-04 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy handel na rynku FX przynosi podtrzymanie mocniejszego PLN wraz z podbiciem słabości USD po ruchu FED. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3054 PLN za euro, 3,8576 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0303 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9418 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,74% w przypadku obligacji 10-letnich.
Sytuacja na rynkach 3 marca
2020-03-03 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutPoniedziałek dobrze pokazał, że nastroje mogą być dość chwiejne i na ustabilizowanie sytuacji potrzeba będzie czasu. Dobre zamknięcie indeksów na Wall Street było wynikiem oczekiwań, że zaplanowane na dzisiaj spotkanie ministrów finansów i szefów banków centralnych (telekonferencja ma rozpocząć się o godz. 13:00) może przynieść zapowiedź podjęcia skoordynowanej akcji w postaci luzowania monetarnego (cięcia stóp), ...
Lek nie na całe zło
2020-03-03 Komentarz poranny TMS BrokersKolejne banki centralne poszły śladem Fed i zapowiedziały gotowość do podjęcia działań łagodzących ekonomiczne skutki koronawirusa, a Bank Rezerwy Australii poszedł dalej i dziś rano ściął stopę procentową o 25 pb. Ministrowie finansów G7 będą dziś rozmawiać o skoordynowanych działaniach, choć doniesienia, że żadna decyzja na polu wydatków rządowych nie zostanie podjęta, przygasiły wstępny optymizm.
Optymizm wrócił na rynki
2020-03-03 Poranny komentarz walutowy XTBPo mocnej wyprzedaży na rynkach w ostatnim tygodniu lutego początek marca przyniósł bardzo silne odbicie. Wczoraj amerykańskie indeksy zyskiwały blisko 5% w nadziei na dalszą stymulację, głównie ze strony banków centralnych. Pierwsze pozytywne informacje napływają też z frontu walki z koronawirusem. Czy to już zatem koniec problemów?
Wyraźne odbicie PLN , rynek czeka na działania G7
2020-03-03 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie wyraźnie mocniejszego PLN wobec funta oraz dolara. Główna para walutowa podbija do 1,1148 USD co jest najwyższym poziomem od początku roku. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3174 PLN za euro, 3,8728 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0424 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9455 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1.681% w przypadku obligacji 10-letnich.
Czy ONI staną na wysokości zadania?
2020-03-02 Raport DM BOŚ z rynku walutW poniedziałek na otwarciu rynków TO wystarczyło, ale czy ten tydzień rzeczywiście może być inny, niż poprzedni? Jerome Powell jeszcze w piątek zapewnił, że FED jest gotowy do działania, jeżeli zajdzie taka potrzeba, a później ponownie uczynili to też inni decydenci, jak Bank Japonii, czy też Bank Anglii. Co jednak rozumiemy przez „gotowość do działania” i czy nie słyszeliśmy tego już wcześniej?
Inwestorzy liczą na interwencję
2020-03-02 Poranny komentarz walutowy XTBZa nami najbardziej burzliwy tydzień na rynkach od kilkunastu lat. Poniedziałek zaczynamy jednak w kolorze zielonym. Inwestorzy liczą na interwencję banków centralnych. Koronawirus rozprzestrzenia się jednak coraz szybciej. Rekordowa liczba 1775 nowych przypadków poza Chinami w rekordowych 37 krajach – to statystyki za wczoraj, pokazujące, że na ten moment nie ma mowy o stabilizacji sytuacji w zakresie globalnej pandemii.
Jak trwoga to do…
2020-03-02 Komentarz poranny TMS BrokersLuzowanie przez banki centralne ponownie okazuje się jedynym panaceum na kolejne tarapaty światowej gospodarki i rynków finansowych. Najgorszy tydzień na Wall Street od 2008 roku zaktywizował Rezerwę Federalną. Na początku tygodnia murem z Fed staje Bank Japonii. Skoordynowana odpowiedź na paraliż globalnych łańcuchów dostaw i spiralę wyprzedaży na rynkach akcji ratuje nastroje.
Potencjalne odbicie na PLN, rynek liczy na banki centralne
2020-03-02 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia obrotu na rynku FX przynosi próbę lekkiego umocnienia pod globalne spekulacje dot. działań banków centralnych. EUR/USD oscyluje blisko 1,1047 USD na bazie oczekiwań, iż FED obniży wkrótce stopy. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3250 PLN za euro, 3,9125 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0622 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0266 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,784% w przypadku obligacji 10-letnich.
Raport miesięczny FX: luty 2020
2020-02-28 Komentarz miesięczny TMS BrokersWystarczył jeden weekend, by diametralnie odmienić postrzeganie wpływu koronawirusa na rynki. Wirus przestał być problemem wyłącznie Chin, a strach przed rozprzestrzenianiem dotyka całego świata. Wielką niewiadomą jest dalsza skala ewolucji epidemii i w jaki sposób wpłynie ona na globalną gospodarkę. W krótkim terminie powinniśmy obserwować defensywne podejście do ryzyka, a zmienność cen aktywów pozostanie podwyższona przy dużej wrażliwości na dobre i złe informacje.
Fala paniki, spirala wyprzedaży
2020-02-28 Komentarz poranny TMS BrokersLiczba potwierdzonych nowych przypadków Covid-19 w Chinach jest niższa niż liczba zachorowań poza Państwem Środka. Koronawirus dociera m.in. na Litwę, do Nowej Zelandii, czy Afryki Subsaharyjskiej. Łączna liczba przypadków przekracza 83 tysiące a zgonów 2 850. Wall Street długo wierzyło i chciało wierzyć, że wirus nie jest problem amerykańskim.
strach paraliżuje inwestorów
2020-02-28 Poranny komentarz walutowy XTBPrzez dużą część lutego w naszych komentarzach dziwiliśmy się obojętności rynków na rosnące zagrożenie koronawirusem. Jeszcze w ubiegłym tygodniu na Wall Street i w Europie Zachodniej panowała euforia. Ta bardzo szybko przerodziła się w panikę. Nie ma już wątpliwości, co do tego, że wirus rozprzestrzenia się globalnie, a zatem scenariusz, w którym jest to jedynie problem Chin jest już nieaktualny.
EUR/PLN przy 4,33 PLN, PKB w kalendarzu
2020-02-28 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie podaży wokół PLN przy jednoczesnym podbiciu kwotowań EUR/USD do okolic 1,10 USD. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,33 PLN za euro, 3,9375 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0700 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0712 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,764% w przypadku obligacji 10-letnich.