Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Wyhamowanie rajdu na ropie i potencjalne rozmowy USA-Chiny

Wyhamowanie rajdu na ropie i potencjalne rozmowy USA-Chiny

2021-09-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj wyhamowały zwyżkę. Istotną barierą dla cen tego surowca okazał się psychologiczny poziom 80 USD za baryłkę, osiągnięty podczas wtorkowej sesji przez ceny europejskiej ropy Brent. Dzisiaj rano notowania tego surowca oscylują już w rejonie 77 USD za baryłkę. O ile problemy z produkcją ropy naftowej w wielu miejscach na świecie bynajmniej nie zniknęły, to wątpliwości zaczęły pojawiać się w kwestii popytu.
Ropa naftowa Brent najdroższa od 3 lat

Ropa naftowa Brent najdroższa od 3 lat

2021-09-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej nie zatrzymują się w drodze na północ. Cena surowca gatunku WTI w Stanach Zjednoczonych zaliczyła pięć wzrostowych sesji z rzędu, a dzisiejsza sesja może być już szóstą – obecnie notowania przekroczyły już poziom 76 USD za baryłkę i oscylują w rejonie tegorocznych maksimów z lipca. Jeszcze bardziej widowiskowo prezentuje się sytuacja na rynku ropy naftowej Brent, gdzie bieżący tydzień rozpoczął się od luki wzrostowej, a dzisiaj mamy do czynienia z przekroczeniem poziomu 79 USD za baryłkę i zbliżeniem się do ważnej technicznej i psychologicznej bariery, czyli poziomu 80 USD za baryłkę.

Tydzień rozpoczęty zwyżką cen ropy naftowej

Tydzień rozpoczęty zwyżką cen ropy naftowej

2021-09-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po ubiegłotygodniowych zwyżkach cen ropy naftowej, nowy tydzień przynosi kontynuację wzrostów cen tego surowca. Cena ropy WTI zbliżyła się już do 75 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent wystrzeliły w górę do okolic 78 USD za baryłkę. W obu przypadkach, jest to już piąta sesja wzrostowa z kolei – o ile oczywiście zwyżka utrzyma się do końca dnia. Presja na wzrost cen ropy naftowej wynika głównie z obaw dotyczących produkcji tego surowca w obliczu wzmożonego ostatnio popytu.
Sprzedaż chińskich rezerw ropy naftowej

Sprzedaż chińskich rezerw ropy naftowej

2021-09-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Mimo poniedziałkowej przeceny, notowania ropy naftowej znajdują się na dobrej drodze do zakończenia bieżącego tygodnia na solidnym plusie. Kolejne dni przynoszą bowiem spore zwyżki notowań tego surowca. Ceny ropy naftowej WTI znajdują się już znacznie powyżej poziomu 73 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent istotnie przekraczają 76 USD a baryłkę.
Złoto: umiarkowana reakcja na komunikat Fed

Złoto: umiarkowana reakcja na komunikat Fed

2021-09-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku złota była praktycznie całkowicie podporządkowana wyczekiwaniu na komunikat ze strony Rezerwy Federalnej. Inwestorzy wypatrywali w nim konkretnych informacji na temat planowanego zacieśniania polityki monetarnej w USA – i w dużym stopniu, faktycznie się tego doczekali. Rezerwa Federalna potwierdziła zamiar rozpoczęcia taperingu QE w relatywnie nieodległej perspektywie.
Wzrostowa mieszanka czynników na rynku ropy naftowej

Wzrostowa mieszanka czynników na rynku ropy naftowej

2021-09-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Chociaż poniedziałkowa sesja przyniosła zniżkę notowań ropy naftowej, to ten negatywny akcent nie przełożył się na późniejszą sytuację na rynku tego surowca. Już wczoraj ceny ropy zawróciły w górę, a dzisiaj rano kontynuują stopniowe zwyżki. W rezultacie, ceny ropy nadrobiły już praktycznie w całości poniedziałkowe spadki.
Ostrożny optymizm na rynku ropy naftowej

Ostrożny optymizm na rynku ropy naftowej

2021-09-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Problemy chińskiego dewelopera Evergrande są pożywką dla strony podażowej na szerokich rynkach finansowych. Wpływają one na nastawienie risk-off wśród globalnych inwestorów – a to udziela się również inwestorom na rynku ropy naftowej. Notowania ropy rozpoczęły bieżący tydzień od około dwuprocentowej zniżki, bowiem cena ropy naftowej jest wrażliwa na oczekiwania dotyczące globalnej koniunktury.
Notowania miedzi pod presją podaży

Notowania miedzi pod presją podaży

2021-09-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie tygodnie na rynku miedzi przynoszą podwyższoną zmienność notowań i nerwowość inwestorów. W poprzednim tygodniu na rynku tym dominowała strona podażowa, a jej siła jest widoczna także na początku dzisiejszej sesji. Ceny miedzi w USA zakończyły poprzedni tydzień w okolicach 4,23 USD za funt, a dzisiaj schodzą już o kolejne 10 centów niżej, do rejonu 4,13 USD za funt. To najniższy poziom notowań miedzi w USA od prawie miesiąca.
Gaz ziemny w USA najdroższy od 2014 roku

Gaz ziemny w USA najdroższy od 2014 roku

2021-09-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie tygodnie i miesiące na rynku gazu ziemnego to ciąg systematycznych – i coraz bardziej dynamicznych – zwyżek. O ile jeszcze wiosną 2020 roku notowania gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych oscylowały w okolicach 1,60 USD za mln BTU, to obecnie przekraczają one 5 USD za mln BTU – a więc są ponad trzy razy wyższe.
Złoto w cieniu wyczekiwania na komunikaty Fed

Złoto w cieniu wyczekiwania na komunikaty Fed

2021-09-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W tym tygodniu na rynku złota jest dość nerwowo. Po zwyżkach cen tego kruszcu na początku bieżącego tygodnia, od wczoraj dominuje strona podażowa, która zdołała zniwelować już cały wzrost wypracowany podczas poniedziałkowej i wtorkowej sesji. W rezultacie, dzisiaj rano cena złota oscyluje w okolicach 1785-1786 USD za uncję. Notowania złota wahają się pod dyktando sytuacji na rynku amerykańskiego dolara, z którym kruszec wykazuje negatywną korelację.
Dalsza przewaga strony popytowej na rynku ropy naftowej

Dalsza przewaga strony popytowej na rynku ropy naftowej

2021-09-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły już trzy kolejne sesje na plusie. Dzisiejszy poranek także przynosi zwyżkę cen tego surowca, aczkolwiek już mniej dynamiczną. Notowania ropy naftowej WTI oscylują w okolicach 71 USD za baryłkę, podczas gdy ropa Brent porusza się na poziomach delikatnie przekraczających 74 USD za baryłkę.
Kolejny huragan zagrożeniem dla produkcji ropy w USA

Kolejny huragan zagrożeniem dla produkcji ropy w USA

2021-09-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej kontynuują zwyżkę, która wywołana jest przede wszystkim obawami dotyczącymi podaży ropy naftowej w USA. Wszystko za sprawą burzliwego (nomen omen) sezonu huraganowego w rejonie Zatoki Meksykańskiej, który negatywnie wpłynął na wydobycie i przerób ropy naftowej w południowej części Stanów Zjednoczonych. Od uderzenia huraganu Ida minęły obecnie już dwa tygodnie, jednak zniszczenia nim wywołane nadal dają o sobie znać.
Obawy o podaż w USA wsparciem dla cen ropy naftowej

Obawy o podaż w USA wsparciem dla cen ropy naftowej

2021-09-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły poprzedni tydzień wzrostowym akcentem. Poniedziałkowa sesja przynosi kontynuację nastrojów z poprzedniego tygodnia i dalszą zwyżkę cen ropy naftowej. W rezultacie, notowania ropy naftowej WTI na nowo przekroczyły barierę 70 USD za baryłkę, zaś ceny ropy Brent rozpoczęły dzień od luki wzrostowej i dotarcia do okolic 73,40-73,50 USD za baryłkę.
Wyraźny spadek zapasów paliw w USA na skutek huraganu

Wyraźny spadek zapasów paliw w USA na skutek huraganu

2021-09-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Sezon huraganowy w Stanach Zjednoczonych w tym roku dał o sobie znać wyjątkowo dotkliwie, także na rynku ropy naftowej. Huragan Ida uderzył szczególnie mocno w rejonie Zatoki Meksykańskiej, a później przeszedł także przez praktycznie całe wschodnie wybrzeże USA. Doprowadził on do największych zniszczeń od 2005 roku, czyli od czasu przejścia przez ten obszar serii huraganów i tropikalnych burz, ze słynnym huraganem Katrina na czele.
Ropa naftowa: sezon huraganowy o sobie przypomina

Ropa naftowa: sezon huraganowy o sobie przypomina

2021-08-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po mocnym rozpoczęciu bieżącego tygodnia, dynamika wzrostu notowań ropy naftowej wyhamowała. Nadal jednak na rynku tym delikatnie przeważa strona popytowa. W ostatnich godzinach kupujących na rynku ropy naftowej wspierają oczekiwania pojawienia się sporej tropikalnej burzy w rejonie Zatoki Meksykańskiej, także w miejscach wydobycia ropy naftowej. Według najnowszych prognoz, w weekend burza ta może przekształcić się w huragan.
Duża zmienność notowań ropy naftowej

Duża zmienność notowań ropy naftowej

2021-08-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich tygodniach na rynku ropy naftowej obserwujemy podwyższoną zmienność notowań – i niewiele wskazuje na to, aby to się zmieniło. Ceny tego surowca pozostają pod istotnym wpływem czynników cechujących się sporą nieprzewidywalnością – z pandemią na czele. Kwestia potencjalnych obostrzeń pandemicznych to kluczowy czynnik, który będzie wpływał na notowania ropy naftowej w najbliższych miesiącach.
Spokojna sesja na rynku ropy naftowej

Spokojna sesja na rynku ropy naftowej

2021-08-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po dwóch dniach dynamicznych zwyżek, dzisiaj rano notowania ropy naftowej wyhamowały ruch wzrostowy. Cena ropy naftowej WTI stabilizuje się tuż powyżej 67 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent powróciły ponad 70 USD za baryłkę. Wyraźne zwyżki notowań ropy naftowej były reakcją na wcześniejsze równie gwałtowne spadki – ale nie tylko. Z fundamentalnego punktu widzenia, wspierały je także informacje z Meksyku, gdzie w wyniku pożaru na platformie wiertnicznej zginęło 5 osób, a produkcja ropy naftowej w całym kraju spadła o jedną czwartą (czyli o ponad 400 tysięcy baryłek).
Wzrostowy początek tygodnia na rynku złota

Wzrostowy początek tygodnia na rynku złota

2021-08-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania złota rozpoczęły bieżący tydzień od solidnej zwyżki – wczoraj cena tego kruszcu przekroczyła na nowo poziom 1800 USD za uncję, który jeszcze w poprzednim tygodniu służył za psychologiczną barierę dla kupujących. Faktem jest, że w ostatnich dniach strona popytowa na rynku złota ma coraz więcej argumentów. Po pierwsze, inwestorzy na świecie boją się wpływu obecnej fali pandemii na globalną gospodarkę. Coraz więcej z nich zaczyna mieć raczej podejście risk-off, zakładając, że jesienią trudna sytuacja pandemiczna może zapanować nie tylko w Azji.
Ceny surowców idą w dół z trzech powodów

Ceny surowców idą w dół z trzech powodów

2021-08-23 Komentarz Saxo Bank
Sektor surowców poniósł ostatnio znaczne straty - przede wszystkim dotyczyło to surowców kluczowych dla Chin ze względu na obawy o wzrost gospodarczy w kraju będącym ich największym konsumentem. Ponadto w perspektywie krótkoterminowej bardziej niepokojące jest dalsze rozprzestrzenianie się wariantu Delta koronawirusa, prowadzące do tymczasowych lockdownów i ograniczenia mobilności w wybranych największych gospodarkach światowych.
Przerwana spadkowa seria na rynku ropy naftowej

Przerwana spadkowa seria na rynku ropy naftowej

2021-08-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej mają za sobą siedem kolejnych dziennych zniżek z rzędu. Na ich skutek, notowania ropy naftowej WTI zniżkowały do okolic 62 USD za baryłkę, a ceny ropy Brent spadły do rejonu 65 USD za baryłkę. W obu przypadkach mamy do czynienia z najniższymi notowaniami ropy naftowej od trzech miesięcy, a dokładniej od 21 maja br.