Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Trichet, prawdziwy jastrząb vs kroplówki w USA

Trichet, prawdziwy jastrząb vs kroplówki w USA

2008-01-24 X-Trade Brokers Daily
Spadek indeksu niemieckiej giełdy o ponad 4% to najlepszy komentarz odnośnie tego co inwestorzy ze strefy euro sądzą o konsekwencjach postawy prezesa ECB, który wczoraj przemawiał w Parlamencie Europejskim. Trichet użył dość mocnych słów, które mogłyby sugerować, iż nie do końca zgadza się z wtorkową decyzją Fed, a już na pewno nie zamierza jej replikować.
Będzie kolejna obniżka stóp w USA?

Będzie kolejna obniżka stóp w USA?

2008-01-23 Komentarz wieczorny Open Finance
Główny ekonomista banku Merrill Lynch uważa, że Fed obniży stopy także na swoim przyszłotygodniowym posiedzeniu - o 50 punktów bazowych. Gdyby to okazało się prawdą byłaby to naprawdę błyskawiczna reakcja banku centralnego. Ale wciąż bez gwarancji, że są to działania właściwe - analitycy amerykańscy różnią się w opiniach.

Wyższy od prognoz wzrost gospodarczy na Wyspach

Wyższy od prognoz wzrost gospodarczy na Wyspach

2008-01-23 X-Trade Brokers - Puls Rynku
Produkt krajowy brutto Wielkiej Brytanii wzrósł w IV kwartale 2007 roku o 0,6 proc. w relacji kwartalnej i 2,9 proc. w relacji rocznej, wobec wzrostu o odpowiednio 0,7 proc. i 3,3 proc. w III kwartale 2007 roku. Opublikowane wstępne dane o PKB są lepsze od prognoz, które zakładały jego wzrost na poziomie 0,5 proc. kwartał do kwartału i 2,8 proc. rok do roku.
Maksymalne rozchwianie

Maksymalne rozchwianie

2008-01-23 Komentarz Expandera
Rzadko się zdarza, by przy tak niewielkiej liczbie danych makroekonomicznych, jakie zostały opublikowane w pierwszych dwóch dniach tego tygodnia i do tego przy święcie w Ameryce, dochodziło do tak gwałtownych ruchów na giełdach, jakich byliśmy świadkami w poniedziałek i wtorek.
Zmiana nastrojów, Buffet kupuje

Zmiana nastrojów, Buffet kupuje

2008-01-23 Komentarz poranny Open Finance
Azjatyckie giełdy zyskują po tym, jak Fed obniżył stopy o 75 punktów. Inne są też komentarze analityków znad Pacyfiku, którzy sądzą, że dzięki obniżkom USA szybciej wyjdą z recesji. Kto wie, czy nie większy wpływ na psychikę inwestorów będzie miała wiadomość o nowych inwestycjach Warrena Buffeta.
Fed rzuca koło ratunkowe

Fed rzuca koło ratunkowe

2008-01-23 X-Trade Brokers Daily
Wydarzeniem tygodnia jest niewątpliwie wczorajsza niespodziewana obniżka stóp procentowych przez Fed – cięcie o 75 bp sprowadziło główną stopę do poziomu 3,5%. Pisaliśmy już o intencjach, możliwych skutkach i zagrożeniach związanych z takim ruchem.
Fed obniżył stopy o 75 punktów bazowych

Fed obniżył stopy o 75 punktów bazowych

2008-01-22 Komentarz wieczorny Open Finance
WYDARZENIE DNIA: Decyzja nie odniosła spodziewanego skutku, jeśli była obliczona na uspokojenie na rynkach akcji. Nastroje były rozchwiane jeszcze bardziej. Koniec końców przeważył optymizm. Główna stopa procentowa banku rezerw federalnych została obniżona do 3,5 proc. z 4,25 proc.
Fed gra Va-Banque

Fed gra Va-Banque

2008-01-22 Komentarz X-Trade Brokers
Polityka monetarna w Stanach Zjednoczoncyh zawsze była mniej przewidywalna niż w na starym kontynencie, jednak tym razem Fed zaskoczył wszystkich. Na „niedecyzyjnym” posiedzeniu obniżył stopy procentowe o 75 bp, i główna stopa wynosi obecnie 3,5%.
Katastrofy ciąg dalszy

Katastrofy ciąg dalszy

2008-01-22 Komentarz poranny Open Finance
WYDARZENIE DNIA: Przynajmniej żyjemy w ciekawych czasach. To jedyna pozytywna rzecz, którą mogę powiedzieć - tak puentuje sytuację na rynkach premier Luxemburga, Jean-Cloude Juncker. Nikkei ma za sobą największy dwudniowy spadek od 17 lat (krachu z lat 1990-1992), Hang Seng spadł dziś prawie o 8 proc., niepewność co do przyszłości rynków jest olbrzymia.
Zostały tylko emocje

Zostały tylko emocje

2008-01-22 Komentarz Expandera
Gwałtowna przecena, jaka przetoczyła się przez giełdy w poniedziałek nie mogła za bardzo dziwić biorąc pod uwagę przebieg wypadków w ostatnich dniach. Bardziej zaskakująca od ich wystąpienia była skala wyprzedaży, która w przypadku wielu rynków przekraczała 5%.
Jak zareagują Stany?

Jak zareagują Stany?

2008-01-22 X-Trade Brokers Daily
Po mrocznym poniedziałku na giełdach dookoła globu wszystkie oczy zwrócone będą na Wall Steet, która wczoraj miała dzień wolny. To iż ceny akcji spadały o 6-7% na rynkach wschodzących można by jeszcze uznać na nagły wzrost awersji do ryzyka i przepływ kapitałów w kierunku rynków rozwiniętych, ale solidarne spadki z ponad –7% we Frankfurcie świadczą już o czymś więcej.
Czerwony poniedziałek na światowych giełdach

Czerwony poniedziałek na światowych giełdach

2008-01-21 Komentarz popołudniowy Open Finance
WYDARZENIE DNIA: Gdzie nie spojrzeć, tam zagościły dziś duże spadki. Inwestorzy na całym świecie wykazują totalny brak zaufania do rynków akcji i boją się, że amerykańska recesja będzie miała zasięg globalny. Fatalną samą z siebie atmosferę potęgują inwestycyjne autorytety.
Tydzień: raporty kwartalne i niewiele danych makro

Tydzień: raporty kwartalne i niewiele danych makro

2008-01-21 Komentarz poranny Open Finance
WYDARZENIE DNIA: Dziś swój raport z wynikami za IV kwartał zaprezentuje Bank Millennium - jako pierwsza spółka z naszej giełdy. Publikacja może pomóc w ocenie w zatrzymaniu przeceny na GPW. W poniedziałek nie pracują giełdy amerykańskie, więc raport Millennium może odegrać pewną rolę na naszym rynku.
Spokojny tydzień z BoJ w tle

Spokojny tydzień z BoJ w tle

2008-01-21 X-Trade Brokers Daily
Nadchodzący tydzień będzie relatywnie spokojny, przynajmniej jeśli chodzi o publikację danych makroekonomicznych. Z tych mogących mieć rzeczywiście istotny wpływ na rynek kluczowe będą dopiero dane o sprzedaży domów w USA i niemieckim indeksie IFO – publikowane w czwartek.
Test siły rynku

Test siły rynku

2008-01-18 Komentarz Expandera
Piątkowe notowania na warszawskim parkiecie mają szanse stać się pierwszym poważnym testem siły naszego rynku. Inwestorzy będą musieli wybrać, czy pozostać pod wpływem negatywnych nastrojów związanych z kolejną odsłoną wyprzedaży na amerykańskiej giełdzie, czy skupić się na tym, że azjatyckie rynki nie zareagowały na ten ruch, a do tego S&P 500 znajduje się blisko silnego wsparcia, jakie wypada przy 1325 pkt.
Dziś produkcja przemysłowa w Polsce

Dziś produkcja przemysłowa w Polsce

2008-01-18 Komentarz poranny Open Finance
Według ekonomistów produkcja przemysłowa wzrosła w grudniu o 8,6 proc. (r/r), a jej ceny o 2,6 proc. W bilansie płatniczym za listopad ma pojawić się deficyt o wartości 1,04 mld euro. Na początku tygodnia Katarzyna Zajdel-Kurowska, wiceminister finansów powiedziała, że jeśli produkcja przemysłowa wzrosła w grudniu o 8,5 proc., to PKB w IV kwartale wzrósł o 6,3-6,6 proc., a więc powyżej jej własnych oczekiwań sprzed kilku tygodni (6,0 proc.).
Trzy do jednego dla złych informacji, dziś dane o nastrojach

Trzy do jednego dla złych informacji, dziś dane o nastrojach

2008-01-18 X-Trade Brokers Daily
W tym tygodniu w zasadzie każdy dzień dostarcza na rynek sporej ilości nowych informacji i danych, jednak te które podane zostały wczoraj z pewnością nie mogły przyczynić się do poprawy nastrojów wśród inwestorów.
Merrill Lynch też stracił 9,8 mld USD

Merrill Lynch też stracił 9,8 mld USD

2008-01-17 Komentarz popołudniowy Open Finance
WYDARZENIE DNIA: Kolejna po Citigroup instytucja finansowa przyznała się do miliardowych strat. Bank Merrill Lynch dokonał odpisu wartości aktywów na 16,7 mld dolarów - tyle kosztowały go inwestycje na rynku kredytów. A nie jest to wcale najgorsza wiadomość dnia.
Indeks Fed z Filadelfii najniżej od października 2001

Indeks Fed z Filadelfii najniżej od października 2001

2008-01-17 X-Trade Brokers - Puls Rynku
Indeks Fed z Filadelfii (Philadelphia Fed Index), pokazujący kondycję gospodarczą w stanach Pensylwania, New Jersey i Delaware, spadł w styczniu aż do -20,9 pkt. z poziomu -1,6 pkt. w grudniu. To najniższa wartość tego wskaźnika od października 2001 roku, gdy spadł do -23,6 pkt. Odczyt poniżej zera oznacza, że gospodarka w tym rejonie jest w recesji.
Silne wsparcie osiągnięte

Silne wsparcie osiągnięte

2008-01-17 Komentarz Expandera
Prezentowany przez nas od dłuższego czasu scenariusz spadku WIG w rejon 46 tys. pkt na wczorajszej sesji zrealizował się i w związku z tym powstaje pytanie co dalej? Czy zniżka dobiega końca, czy istnieje groźba przełamania tej bariery i kontynuowania ruchu w dół, jak silne może być odbicie od wsparcia, czy w ogóle do niego dojdzie?