Kolejny wiceprezes NBP złożył dymisję

Kolejny wiceprezes NBP złożył dymisję
Komentarz wieczorny Open Finance
Data dodania: 2008-01-24 (22:32)

Minęły trzy tygodnie od kiedy Krzysztof Rybiński zrezygnował z fotela wiceprezesa Narodowego Banku Polskiego nie podając przyczyn. Dziś na podobny krok zdecydował się Jerzy Pruski. Jerzy Pruski okazał się bardziej rozmowny. "Moja decyzja (...) wynika z braku możliwości sprawowania (...) urzędu w sposób efektywny".

Największy problem stanowią dla byłego już wiceprezesa zmiany organizacyjne w NBP, które pociągnęły zmiany kadrowe - na przestrzeni ostatniego roku, a więc od czasu kiedy prezesem banku centralnego został Sławomir Skrzypek. Wygląda więc na to, że kadrowo NBP jest coraz mocniej osłabiony, co może mieć swoje przełożenie na postrzeganie samego banku przez inwestorów. Z innych wydarzeń dnia warto dostrzec dane GUS o wzroście sprzedaży detalicznej o 12,4 proc. zamiast oczekiwanych 20,8 proc.

SYTUACJA NA GPW

Dziś pod zwykle szeroko rozumianym pojęciem zmienności, ukryły się dobre nastroje i silne zwyżki - przeszło stupunktowe. WIG20 zyskał 3,7 proc., RSI wygenerował pierwszy od sierpnia w miarę wiarygodny sygnał kupna. Obroty na całym rynku wyniosły 2,65 mld PLN, a więc potwierdziły apetyt inwestorów na akcje. Ta zwyżka nie byłaby możliwa gdyby nie poprawa nastrojów na świecie, a być może także, gdyby nie wczorajsze umówione transakcje na fixingu, które zdjęły spory ciężar podaży z rynku i TFI przestały w końcu zalewać rynek akcjami. Pytanie jak długo im się to uda pozostaje bez odpowiedzi. Niebawem zobaczymy pewnie realizację zysków (od wtorkowego dołka WIG20 zyskał już 300 punktów - ponad 10 proc.) i po jej sile poznamy siłę całego rynku. Oporem dla wzrostów jest strefa 3000-3045 punktów (luka bessy z ostatniej środy).

Podrożały akcje 294. spółek, potaniały 23.

GIEŁDY W EUROPIE

Giełdy europejskie silnie zyskują pomimo fatalnych informacji o 5 mld EUR straty francuskiego banku Societe Generale. Co ciekawe, jej wynikiem nie były zaangażowanie w ryzykowne kredyty subprime, ale nieautoryzowane transakcje jednego z traderów. W rezultacie bank zapowiedział emisję akcji w celu pozyskania dodatkowego kapitału, a jego akcje spadły dzisiaj o ponad 5 proc. Rynki podążały dzisiaj jednak w zupełnie przeciwnym kierunku - niemiecki DAX zyskał 5,6 proc., francuski CAC40 4,8 proc., a brytyjski FTSE 4,0 proc. w wyniku poprawy nastrojów za oceanem. Końcówka wczorajszej sesji na Wall Street była bardzo udana, co wraz z lekko dodatnim otwarciem daje nadzieje inwestorom, że spadki mamy już za sobą, przynajmniej na razie. Wprawdzie dane z rynku nieruchomości negatywnie zaskoczyły inwestorów, jednak rynek jest już na tyle wyprzedany, że potrzebuje odreagować.

WALUTY

Euro podrożało dziś do 1,471 USD, a więc o 0,6 proc. Z porannego spokoju niewiele zostało, inwestorzy na serio zaczynają rozważać grę carry trade przeciwko dolarowi - wykorzystując różnice w stopach procentowych w Europie i w Stanach. Być może proces ten będzie jeszcze mocniej widoczny, jeśli Fed zdecyduje się na kolejne obniżki stóp w Stanach. Na razie ruchy tej pary są zbyt chaotyczne, by jednoznacznie je interpretować.

Jen nie zmienił wartości do dolara, ale stracił pół centa do euro.

Dla złotego to dobra wiadomość - kurs dolara spadł do 2,457, euro spadło do 3,615 PLN, frank zatrzymał się na 2,26 PLN. Umocnienie złotego pozostaje bez związku z czynnikami krajowymi, a w całości podporządkowane jest przebiegowi notowań na świecie. I pozostaje się do tego przyzwyczaić.

SUROWCE

Ropa pozostaje w trendzie spadkowym pomimo znacznej poprawy nastrojów na rynkach akcji. Londyńska baryłka brent potaniała o 0,2 proc. w wyniku wzrostu zapasów paliw w Stanach, co pokazał dzisiejszy raport. Rynek jednak spodziewał się takiego wskazania, stąd reakcja nie była silna, niemniej potwierdza to obawy o spowolnienie, skoro zapasy rosną pomimo spadających cen i szczytu sezonu zimowego.

Zupełnie inaczej przebiegał dzień w przypadku notowań miedzi i złota. Pierwszy z metali silnie zwyżkował (towarzysząc rynkom akcji) po publikacji dynamiki PKB w czwartym kwartale w Chinach, która wyniosła 11,2 proc. To bardzo dużo, a biorąc pod uwagę, że Państwo Środka jest jednym z dwóch największych konsumentów miedzi (obok USA) inwestorzy zareagowali bardzo optymistycznie. Cena tony miedzi na londyńskim LME podskoczyła o 3,2 proc. do 7.090 USD.

Drożało również złoto. Jego uncja znów jest powyżej poziomu 900 USD, po wzroście o blisko 2 proc. do 906 USD, co można przypisać taniejącemu dolarowi.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.