Kolejny wiceprezes NBP złożył dymisję

Kolejny wiceprezes NBP złożył dymisję
Komentarz wieczorny Open Finance
Data dodania: 2008-01-24 (22:32)

Minęły trzy tygodnie od kiedy Krzysztof Rybiński zrezygnował z fotela wiceprezesa Narodowego Banku Polskiego nie podając przyczyn. Dziś na podobny krok zdecydował się Jerzy Pruski. Jerzy Pruski okazał się bardziej rozmowny. "Moja decyzja (...) wynika z braku możliwości sprawowania (...) urzędu w sposób efektywny".

Największy problem stanowią dla byłego już wiceprezesa zmiany organizacyjne w NBP, które pociągnęły zmiany kadrowe - na przestrzeni ostatniego roku, a więc od czasu kiedy prezesem banku centralnego został Sławomir Skrzypek. Wygląda więc na to, że kadrowo NBP jest coraz mocniej osłabiony, co może mieć swoje przełożenie na postrzeganie samego banku przez inwestorów. Z innych wydarzeń dnia warto dostrzec dane GUS o wzroście sprzedaży detalicznej o 12,4 proc. zamiast oczekiwanych 20,8 proc.

SYTUACJA NA GPW

Dziś pod zwykle szeroko rozumianym pojęciem zmienności, ukryły się dobre nastroje i silne zwyżki - przeszło stupunktowe. WIG20 zyskał 3,7 proc., RSI wygenerował pierwszy od sierpnia w miarę wiarygodny sygnał kupna. Obroty na całym rynku wyniosły 2,65 mld PLN, a więc potwierdziły apetyt inwestorów na akcje. Ta zwyżka nie byłaby możliwa gdyby nie poprawa nastrojów na świecie, a być może także, gdyby nie wczorajsze umówione transakcje na fixingu, które zdjęły spory ciężar podaży z rynku i TFI przestały w końcu zalewać rynek akcjami. Pytanie jak długo im się to uda pozostaje bez odpowiedzi. Niebawem zobaczymy pewnie realizację zysków (od wtorkowego dołka WIG20 zyskał już 300 punktów - ponad 10 proc.) i po jej sile poznamy siłę całego rynku. Oporem dla wzrostów jest strefa 3000-3045 punktów (luka bessy z ostatniej środy).

Podrożały akcje 294. spółek, potaniały 23.

GIEŁDY W EUROPIE

Giełdy europejskie silnie zyskują pomimo fatalnych informacji o 5 mld EUR straty francuskiego banku Societe Generale. Co ciekawe, jej wynikiem nie były zaangażowanie w ryzykowne kredyty subprime, ale nieautoryzowane transakcje jednego z traderów. W rezultacie bank zapowiedział emisję akcji w celu pozyskania dodatkowego kapitału, a jego akcje spadły dzisiaj o ponad 5 proc. Rynki podążały dzisiaj jednak w zupełnie przeciwnym kierunku - niemiecki DAX zyskał 5,6 proc., francuski CAC40 4,8 proc., a brytyjski FTSE 4,0 proc. w wyniku poprawy nastrojów za oceanem. Końcówka wczorajszej sesji na Wall Street była bardzo udana, co wraz z lekko dodatnim otwarciem daje nadzieje inwestorom, że spadki mamy już za sobą, przynajmniej na razie. Wprawdzie dane z rynku nieruchomości negatywnie zaskoczyły inwestorów, jednak rynek jest już na tyle wyprzedany, że potrzebuje odreagować.

WALUTY

Euro podrożało dziś do 1,471 USD, a więc o 0,6 proc. Z porannego spokoju niewiele zostało, inwestorzy na serio zaczynają rozważać grę carry trade przeciwko dolarowi - wykorzystując różnice w stopach procentowych w Europie i w Stanach. Być może proces ten będzie jeszcze mocniej widoczny, jeśli Fed zdecyduje się na kolejne obniżki stóp w Stanach. Na razie ruchy tej pary są zbyt chaotyczne, by jednoznacznie je interpretować.

Jen nie zmienił wartości do dolara, ale stracił pół centa do euro.

Dla złotego to dobra wiadomość - kurs dolara spadł do 2,457, euro spadło do 3,615 PLN, frank zatrzymał się na 2,26 PLN. Umocnienie złotego pozostaje bez związku z czynnikami krajowymi, a w całości podporządkowane jest przebiegowi notowań na świecie. I pozostaje się do tego przyzwyczaić.

SUROWCE

Ropa pozostaje w trendzie spadkowym pomimo znacznej poprawy nastrojów na rynkach akcji. Londyńska baryłka brent potaniała o 0,2 proc. w wyniku wzrostu zapasów paliw w Stanach, co pokazał dzisiejszy raport. Rynek jednak spodziewał się takiego wskazania, stąd reakcja nie była silna, niemniej potwierdza to obawy o spowolnienie, skoro zapasy rosną pomimo spadających cen i szczytu sezonu zimowego.

Zupełnie inaczej przebiegał dzień w przypadku notowań miedzi i złota. Pierwszy z metali silnie zwyżkował (towarzysząc rynkom akcji) po publikacji dynamiki PKB w czwartym kwartale w Chinach, która wyniosła 11,2 proc. To bardzo dużo, a biorąc pod uwagę, że Państwo Środka jest jednym z dwóch największych konsumentów miedzi (obok USA) inwestorzy zareagowali bardzo optymistycznie. Cena tony miedzi na londyńskim LME podskoczyła o 3,2 proc. do 7.090 USD.

Drożało również złoto. Jego uncja znów jest powyżej poziomu 900 USD, po wzroście o blisko 2 proc. do 906 USD, co można przypisać taniejącemu dolarowi.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku: