Amerykanie zarazili spokojem

Amerykanie zarazili spokojem
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-01-25 (09:26)

Końcówka tygodnia to zdecydowana poprawa sentymentu na rynkach akcji i zwiększenie apetytu na ryzyko. Ostatecznie okazało się, że amerykańscy inwestorzy dają kredyt takim działaniom jak duża obniżka stóp przez Fed, czy podwyższenie kapitału ubezpieczycieli emisji obligacji.

To, iż w USA uniknięto dużych spadków w tym tygodniu było wystarczającym powodem aby giełdy w Europie i Azji skorygowały bardzo duże spadki z początku tygodnia i tak się stało – wczoraj giełdy w Europie zyskiwały po ok. 5%, niemal 5% zyskała także giełda w Tokio. Rynkom nie przeszkodziły nawet kiepskie dane z USA dotyczące sprzedaży używanych domów, która w grudniu obniżyła się o ponad 2% m/m do 4,89 mln, podczas gdy rynek oczekiwał spadku jedynie o niecały 1%. Niemieckiej giełdzie pomogły za to dane dotyczące indeksu IFO, który dosyć niespodziewanie wzrósł do poziomu 103,4 pkt. Bez większego echa rozeszła się też informacja, iż francuski Societe Generale poniósł stratę tradingową w wysokości 7,2 mld USD, spowodowaną działaniami jednej tylko osoby. Jest to suma czterokrotnie większa, niż ta która doprowadziła do bankructwa Barrings w latach 90-tych i nie wykluczone, że rozwój wydarzeń wokół SG odbije się jeszcze na notowaniach rynkowych.

Na dziś nie są przewidziane publikacje kluczowych danych makroekonomicznych. Rynek żyje już powoli tym, co czeka nas w przyszłym tygodniu. Publikowane będą wtedy dane dotyczące PKB za czwarty kwartał oraz dane o zatrudnieniu w styczniu – obydwie figury oczywiście w USA. Dodatkowo zaplanowane mamy posiedzenie Fed, który znów nie może zawieść oczekiwań rynkowych na dalsze cięcie stóp.

Waluty – EURUSD wreszcie w górę, duży wzrost EURJPY

W ostatnim czasie krótka pozycja na EURJPY to niemal gwarantowany zarobek. Turbulencje na rynkach akcji oraz nieudane próby wzrostowe na EURUSD spowodowały spadek pary EURJPY z poziomu 166,45 28 grudnia minionego roku do zaledwie 152,28 we wtorek. Działania władz amerykańskich, które przynajmniej na razie pomagają rynkowi akcji, przyczyniły się do korekty i tutaj. Szczególnie silny był wzrost wczoraj i dziś podczas notowań w Azji, kiedy tracący wobec dolara jen i lekkie wzrosty na EURUSD doprowadziły do wzrostu EURJPY z poziomu 155 do 158,80. Ten ruch nie wyczerpał jeszcze swojego potencjału, gdyż na EURUSD znowu dominuje popyt. Para dziś rano testuje poziom 1,4760 co oznacza, że znowu rośnie prawdopodobieństwo trzeciego styczniowego ataku na poziom 1,49. Obecna sytuacja na EURUSD i nieco lepsze dane makroekonomiczne pomogły też znacząco funtowi. Para GBPUSD wybiła się wyraźnie z okolic 1,95 i dziś rano testuje poziom 1,9830 z szansami na test oporu na 1,9915.

Choć pewnie nie takie były intencje Bena Bernanke, jedną z walut która najbardziej zyskała po redukcji stóp przez Fed, była złotówka. Uwarunkowania zewnętrzne, które na początku tygodnia były dla złotego skrajnie niesprzyjające, zmieniły się dość diametralnie. Odrabianie strat przez giełdy w Europie – w tym GPW i wzrost EURUSD sprawiły, iż złoty zniwelował sporą część ostatnich spadków. Wczoraj kurs USDPLN obniżył się z 2,4750 w okolice 2,4470, zaś EURPLN z 3,6220 do 3,6135. Jako, że wczoraj sesja w USA zamknęła się nieźle, a Tokio dało silny sygnał do wzrostu i do tego EURUSD zmierza w kierunku 1,49, umocnienie złotego prawdopodobnie kontynuowane będzie także dziś. W średnim terminie rozstrzygnie jednak, czy EURUSD zdoła ustanowić nowe historyczne maksimum.

Surowce – Sentyment pomógł cenom ropy, nowe rekordy złota i platyny

W ostatnim czasie notowania ropy naftowej traciły w dużej mierze poprzez pogorszenie się perspektyw światowego wzrostu, co musiałoby się odbić na popycie na ten surowiec. Nie pomagał również niezdecydowany EURUSD. W rezultacie ceny ropy, które jeszcze na początku roku bliskie były 100 USD (w przypadku odmiany Brent), spadły aż do 85,15 USD za baryłkę. Mocne odbicie na rynkach akcji i ponowny wzrost EURUSD pomogły ropie odrobić część strat, nawet pomimo dość dużego wzrostu zapasów w USA (zapasy ropy wzrosły o 2,3 mln baryłek, zaś benzyny aż o 5 mln). Pomoc przyszła w samą porę, gdyż sytuacja techniczna nie wyglądała dobrze i ropie groziły spadki poniżej 80 USD. Pierwszą próbą tego, czy mamy szanse na większe odbicie jest opór w okolicach 90 USD. Dziś rano jesteśmy na poziomie 89,70 USD.

Wzrost EURUSD zwykle pomaga cenom kruszców, ale wczoraj był to zdecydowanie drugorzędny czynnik. Ceny platyny wzrosły od wtorku o 8% (do 1620 USD za uncję), przy czym prawie połowa wzrostu realizowana była wczoraj a przyczyna to... brak prądu w RPA. Dość silny rozwój gospodarki tego kraju i katastrofalna infrastruktura energetyczna sprawia, iż przerwy w dostawie prądu będą zdarzać się w tym kraju jeszcze przez przynajmniej 5 lat (problem znany skądinąd z azjatyckich gospodarek w latach 80-tych i 90-tych). Tak się jednak składa, iż 80% podaży platyny pochodzi właśnie z RPA, co w powiązaniu ze znacznym wzrostem portfeli inwestujących w surowce musiało doprowadzić do tak dużego wzrostu cen. Rekordy na platynie ciągną też ceny innych kruszców – złota do nowego rekordu (914,45 USD) i srebra blisko historycznych maksimów (16,40 USD).

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku: