Będzie kolejna obniżka stóp w USA?

Będzie kolejna obniżka stóp w USA?
Komentarz wieczorny Open Finance
Data dodania: 2008-01-23 (23:15)

Główny ekonomista banku Merrill Lynch uważa, że Fed obniży stopy także na swoim przyszłotygodniowym posiedzeniu - o 50 punktów bazowych. Gdyby to okazało się prawdą byłaby to naprawdę błyskawiczna reakcja banku centralnego. Ale wciąż bez gwarancji, że są to działania właściwe - analitycy amerykańscy różnią się w opiniach.

Część uważa działania Fed za właściwe i służące wyciągnięciu USA z recesji, część zwraca jednak uwagę na wysoką inflację i przyszłe konsekwencje obecnych doraźnych działań. Zdaniem Davida Rosenberga - wspomnianego wyżej ekonomisty z ML - docelowo stopy w Fed powinny zostać obniżone o 1,0 proc., z 3,50 proc. obecnie (po wczorajszej obniżce o 75 pkt).

SYTUACJA NA GPW

Kolejna sesja o dużej zmienności. Zaczęło się planowo - od sporych wzrostów. WIG20 zyskiwał na otwarciu ok. 2,5 proc. Do godz. 15 zrobiło się z tego 2,5 proc. na minusie, a dzienne wahania indeksu już wtedy przekraczały 180 punktów. Ale - rzecz ciekawa - nie towarzyszyły tej zmienności zbyt duże obroty. One pojawiły się dopiero na końcowym fixingu, który był chyba najbardziej zagadkową częścią notowań. Nie dość, że WIG20 ponownie został wyciągnięty na plus, to obroty w tym czasie podliczono na 1,3 mld PLN. Transakcje skupiły się na wybranych spółkach z WIG20 - oczywiście tych największych. Ze względu na ich skalę, można przyjąć, że były to transakcje umówione. Być może akcje sprzedawały TFI poszukujące gotówki na ewentualne umorzenia, a kupującymi mogły być OFE lub - co mniej prawdopodobne - inwestorzy zagraniczni. Tak czy inaczej ważne jest to, że pojawił się popyt zainteresowany przejęciem tanich akcji.

GIEŁDY W EUROPIE

Na rynkach europejskich jest ciągle bardzo nerwowo, co przekłada się na dalsze osuwanie się głównych indeksów. Niemiecki DAX stracił dzisiaj 3,9 proc., francuski CAC40 2,7 proc., a brytyjski FTSE zniżkował o 1,7 proc. Wczorajsza decyzja FED o obniżeniu stóp procentowych o 0,75 pkt. bazowych poprawiła nastroje na niecały dzień, bowiem po wysokim otwarciu indeksy zaczęły znów spadać, pomimo całkiem niezłych danych makro. PKB w Wielkiej Brytanii w czwartym kwartale spadło mniej od oczekiwań (dane wstępne), a listopadowe zamówienia przemysłowe w eurolandzie wzrosły, przy oczekiwanym spadku.

Cóż jednak z tego, skoro inwestorom doradzają emocje, a Wall Street rozpoczęła sesję od 2 proc. spadku. Miały na to wpływ gorsze wyniki koncernów Apple i Motorola oraz negatywna wypowiedź Georga Sorosa (biorąc pod uwagę przeszłość tego inwestora, zapewne nie bezinteresowna).

WALUTY

Na rynku walutowym wciąż nerwowo, choć amplituda wahań zmniejszyła się dziś do 1,6 centa z 3 centów wczoraj. Na koniec dnia jedno euro było wyceniane na 1,456 USD i to pomimo plotek o kolejnych obniżkach stóp procentowych w USA i dość czytelnych sygnałów z Europejskiego Banku Centralnego, który zdecydowany jest walczyć z inflacją, a nie słabnącym wzrostem gospodarczym.
Jen umocnił się dziś o 1 proc. do dolara i o 1,7 proc. wobec euro. Trudno więc mówić o spokojnym handlu - zmienność wciąż jest duża.

Jak zwykle umocnienie jena nam nie pomaga. Dolar podrożał do 2,492 PLN, euro do 3,629 PLN. Najmocniej zyskiwał frank, który w ciągu dnia znów otarł się o 2,30 PLN, ale ostatecznie zakończył dzień prawie półtora grosza niżej.

SUROWCE

Po ostatnich zawirowaniach rynek surowców uspokoił się, a inwestorzy czekają na kolejne impulsy. Dzień zaczęliśmy od lekkich spadków ropy i miedzi, które były spowodowane obawami o zachowanie inwestorów na rynku akcji. Indeksy giełdowe to najlepszy wskaźnik przyszłej kondycji gospodarki, więc ich silne spadki oznaczają niższe zapotrzebowanie na surowce za parę miesięcy.

W przypadku ropy, popyt już spada, co widać po ostatnich kilku tygodniach, w których zapasy benzyny w USA rosły. Kolejny raport poznamy jutro, a rynek oczekuje dalszego ich wzrostu, stąd ropa podrożała dzisiaj o 0,9 proc. do poziomu 87,40 USD za londyńską baryłkę brent.

Silniej potaniała miedź- marcowy kontrakt na ten surowiec na londyńskiej giełdzie potaniał o 2,3 proc. do poziomu 6.860 USD. Kurs miedzi jest znacznie bardziej skorelowany z rynkami akcji i dlatego spadki były silniejsze.

Wykres złota zatrzymał się po wczorajszych wzrostach na poziomie 888 USD, pomimo umocnienia dolara.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku: