Tydzień: RPP, Fed i mnóstwo danych z USA

Tydzień: RPP, Fed i mnóstwo danych z USA
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2008-01-28 (09:42)

WYDARZENIE DNIA: W środę decyzja RPP i FOMC o stopach procentowych w Polsce i w USA. Podwyżka stóp w NBP wydaje się przesądzona, rynek liczy też na kolejną obniżkę stóp Fed. Ale nie samymi decyzjami ciał monetarnych będziemy się emocjonować w tym tygodniu.

Już dziś dane o sprzedaży nowych domów w USA, jutro seria danych z Japonii (m.in. sprzedaż detaliczna), w USA zamówienia na dobra trwałego użytku i zaufanie konsumentów plus indeks cen domów S&P/CaseShiller. W środę PKB w USA za IV kwartał i raport ADP o zatrudnieniu w sektorze prywatnym plus seria raportów kwartalnych (m.in. Merck, Kodak). W czwartek sprzedaż detaliczna w Niemczech, styczniowa inflacja w strefie euro, przychody i wydatki Amerykanów, w piątek raport z rynku pracy w USA.

SYTUACJA NA GPW

W piątek WIG20 próbował przebić się przez opór w okolicach 3000 pkt. Ta sztuka się nie udała - już na otwarciu sesji. W rezultacie, choć w porównaniu do czwartku indeks wzrósł, to sesję zakończył niżej niż ją rozpoczął - nie jest to dobry sygnał, choć teoretycznie niczego nie przekreśla. Znacznie mocniejsze były indeksy mWIG i sWIG, które zyskały po ok. 1,5 proc. przy relatywnie wysokich obrotach. Ale także małe i średnie spółki taniały w ostatnich miesiącach najbardziej - stąd duża zmienność pojawia się także przy ruchach w drugą stronę. Samą sesję trudno jednak odebrać pozytywnie. WIG20 nie zdołał pokonać swojego poprzedniego szczytu - nie świadczy to bynajmniej o sile rynku i nie przesądza, że odbicie ma szanse na kontynuację. Zwłaszcza, jeśli zabraknie wsparcia w postaci dobrych nastrojów na światowych rynkach.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się 1,5-proc. minusami indeksów S&P i Dow Jones. Pomimo otwarcia na lekkich plusach po dobrych wynikach Microsoft oraz Caterpillar, sesja przebiegała pod dyktando spadków, którym jednak towarzyszyły malejące obroty, sugerujące kontynuację wzrostów na najbliższych sesjach. Obóz byków ma szansę na pozytywny początek tygodnia, bowiem w środę Fed podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych i rynek oczekuje ich obniżenia. Bardziej negatywnie do końcówki ubiegłego tygodnia za oceanem podeszli inwestorzy na rynkach azjatyckich, które dziś rano znów silnie traciły. Japoński Nikkei spadł o prawie 4 proc. w wyniku wypowiedzi Goldman Sachs sugerującej, że gospodarka Japonii już jest w stanie recesji. Równie silnie spadały rynki wschodzące regionu - Kospi stracił 3,9 proc., a Hang Seng 5,4 proc.

OBSERWUJ AKCJE

Bioton - przez ostatnie cztery sesje ubiegłego tygodnia kurs silnie odreagował ostatnie spadki, rosnąc przy wysokich obrotach o 20 proc. Został przy tej okazji przekroczony poziom oporu trendu spadkowego, wyznaczony przez szczyty z lipca i grudnia 2007 r. Dopóki jednak nie zostanie przekroczony opór ponad rocznego trendu spadkowego (obecnie na 1,25 PLN), nie ma mowy o jego odwróceniu. Kontynuację wzrostów sugerują wskaźniki MACD i DMI, które wygenerowały sygnały kupna.

GTC - spółka obroniła się na wsparciu na 32,30 PLN, wyznaczonym przez szczyt z marca 2006 r. Odbicie po silnych spadkach, które przeceniły spółkę do tego poziomu, może wywindować cenę akcji do przedziału 42,00-47,80 PLN. Sygnały kupna wygenerowane przez RSI, oraz MACD i DMI, które powinny dać takie wskazanie w najbliższych dniach, sugerują, że odrobienie chociażby 38 proc. spadków (czyli powrót do 42 PLN) jest bardzo prawdopodobny.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

BZWBK - podmiot, w którego radzie nadzorczej zasiada członek banku, kupił 42.481 akcji
o łącznej wartości 7,8 mln PLN.

Agora - fundusz BZ WBK AIB Asset Management zwiększyły zaangażowanie w spółkę do 18,4 proc.
LC Corp - spółka zależna (Projekt V) kupiła nieruchomości w Gdańsku o łącznej powierzchni 10,6 ha i wartości 43,6 mln PLN.

WSIP - podniósł prognozę zysku netto na 2007 r. do 40 mln PLN (wcześniej 30 mln PLN), pozostawiając jednocześnie prognozę przychodów na poziomie 163 mln PLN.

Enap - spółka przystąpiła z Elektromontażem Gdańsk (lider konsorcjum) do przetargu na roboty elektryczne i teletechniczne dla Grupy Lotos.

Jago - Stormm (spółka Elżbiety Sjoblom) kupiła 100.000 akcji spółki po 3,11 PLN (obecnie posiada 18,3 proc. akcji Jago).

Duda - osoba blisko związana z członkiem rady nadzorczej sprzedała 27.814 akcji po cenie 5,70 PLN.

Konsorcjum Stali - insider kupił 2.400 akcji po średniej cenie 57,49 PLN.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Sytuacja na światowych rynkach znów się odwróciła. Spadki na giełdach azjatyckich sprawiają złe wrażenie i pod tą presją przystąpimy do dzisiejszych notowań.

Oczywiście dzień rozpocznie się od zniżek, choć przez chwilę rynek może się bronić w okolicach 2915 pkt (dołek z czwartku) lub 2936 pkt (dołek z piątku), ale to nie są solidne poziomy wsparcia.

Nie sposób określić głębokości możliwych spadków, bo zapewne na rynek powrócą emocje. Po ich sile poznamy jednak siłę całego rynku. Pozostaje obserwować obroty i poziomy indeksów. Nie oczekujemy po dzisiejszej sesji zbyt wielu pozytywów. Już spadek obrotów byłby czynnikiem mobilizującym popyt na kolejne sesje.

WALUTY

Kurs euro spadł dziś rano nieco poniżej 1,47 USD i w tych okolicach znajduje względną równowagę. Wskaźniki techniczne RSI i MACD wskazują, że poziom ten jest neutralny dla obydwu stron rynku i być może - wobec krótkiego poniedziałkowego kalendarium - w tych właśnie okolicach przyjdzie spędzić dzień parze euro/dolar. Sam tydzień - z uwagi na bogaty w publikacje kalendarz, może być jednak bardzo zmienny.

Jen umacnia się w poniedziałek rano o 0,2 proc. i do euro i do dolara.

Ma to swoje przełożenie na notowania na naszym rynku. Dolar podrożał do 2,469 PLN, euro do 3,625 PLN, a frank do 2,258 PLN.

SUROWCE

Ropa odreagowała wzrosty z kocówki ubiegłego tygodnia i potaniała o 0,8 proc. Jest to związane z oczekiwaniami mniejszego popytu na ten surowiec przy spowolnieniu gospodarki USA, której dynamika w czwartym kwartale najprawdopodobniej zmalała do 1,2 proc. PKB. Stąd dziś rano zobaczyliśmy powrót ceny londyńskiej baryłki brent do poziomu 90,00 USD. Na tym samym poziomie handluje się nowojorską crude.

Z tych samych powodów o 2,1 proc. tanieją kontrakty (kwietniowe) na miedź na giełdzie w Szanghaju, na co wpływ mają również spadki na azjatyckich rynkach akcji. Niemniej, ceny na rynku kasowym (z dostawą natychmiastową) lekko rosną, w wyniku spadku zapasów tego surowca. Na giełdzie w Londynie miedź podrożała o 0,3 proc. do poziomu 7.040 USD.

Złoto rośnie trzeci dzień z rzędu w wyniku oczekiwań dotyczących osłabienia dolara oraz spadku rentowności obligacji amerykańskich po środowej decyzji Fed. Uncja tego kruszcu podrożała o 1 proc. do poziomu 919 USD pomimo że jak na razie dolar się umacnia.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku: