Nowe źródła niepokoju

Nowe źródła niepokoju
Komentarz Expandera
Data dodania: 2008-01-28 (09:30)

Mimo wyraźnego odbicia w drugiej połowie minionego tygodnia nasza giełda nie sforsowała żadnego istotnego oporu, co mogłoby dawać nadzieję na zażegnanie groźby dalszych zniżek i pojawienie się trwalszego ruchu w górę.

Dla WIG taką barierą jest ostatnia luka bessy z górną granicą przy 47,8 pkt. Piątkowe notowania odbywały się w jej pobliżu, ale kupującym nie wystarczyło animuszu, by ten opór zaatakować. Prawdopodobnie nie uda się to również na pierwszej sesji tego tygodnia. Negatywnie na nastroje będzie oddziaływać zakończenie piątkowej sesji w USA. Chodzi zarówno o solidny spadek, który stawia pod znakiem zapytania możliwość kontynuacji odbicia, jak i powody, dla których on wystąpił.

Inwestorów zaniepokoiły doniesienia o kolejnym potencjalnym obszarze kłopotów instytucji finansowych, jakim jest ubezpieczanie emisji obligacji. Obniżki ratingów obligacji mogą przełożyć się na spadek ich cen, a w efekcie kłopoty ich posiadaczy i ubezpieczycieli emisji. Banki posiadają papiery strukturyzowane gwarantowane przez ubezpieczycieli za 820 mld USD. To może stanowić argument za tym, że kłopoty branży finansowej nie odchodzą w przeszłość, a będą się nadal utrzymywać. Efektem staną się zwiększone potrzeby kapitałowe. Trudno w takiej sytuacji myśleć o ekspansywnej polityce kredytowej. W efekcie oddziaływanie niższych stóp procentowych na gospodarkę będzie ograniczone.

Piątek na rynkach był przeciwieństwem dwóch wcześniejszych dni, kiedy widoczna była większa skłonność do ryzyka. Na koniec tygodnia umacniał się dolar, w górę szła różnica w rentowności obligacji na rynkach wschodzących i dojrzałych. To jeszcze nie były przełomowe ruchy, tak samo, jak niewiele nowego do oceny sytuacji wniosły zmiany notowań z dwóch wcześniejszych dni. W związku z trwającą od wielu tygodni przewagą sprzedających to oni w dalszym ciągu są w lepszej sytuacji. Można jedynie przypomnieć o ważnej zasadzie mówiącej o tym, by nie walczyć z trendem. Jego specyfiką jest to, że dopóki nie zostaną pokonane istotne opory, łatwiej trend jest kontynuować niż go odwrócić. Pojawienie się wszelkich złych informacji w związku z tym, że spadki powiększają grono tych, którzy tracą na akcjach, przekłada się na zniżkę notowań. Potwierdziło się to w trakcie poniedziałkowych sesji w Azji. Po mocnym odbiciu z końca minionego tygodnia nastąpiła kolejna mocna wyprzedaż. Pozwala to przypuszczać, że nastroje w Europie też będą słabe.

Ten tydzień w przeciwieństwie do poprzedniego będzie stał pod znakiem publikacji sporej ilości danych makroekonomicznych. Dziś poznamy grudniową sprzedaż domów na rynku pierwotnym w USA. Dane z rynku wtórnego wyraźnie rozczarowały, więc tutaj też trzeba liczyć się z podobnym scenariuszem. Przy słabych nastrojach na rynkach wywoływałoby to dodatkowy niepokój. Tym bardziej, że coraz mocniej obecne są obawy przed spowolnieniem gospodarki na całym świecie. Z Wielkiej Brytanii płyną sygnały o dalszym spadku w styczniu cen domów. Pojawił się raport wskazujący na to, że zła sytuacja utrzyma się do połowy 2009 r. UBS w piątek zweryfikował w dół prognozy globalnego wzrostu gospodarczego. Goldman Sachs donosi dziś, że japońska gospodarka znalazła się w recesji.

Najważniejsze wydarzenia z 25 stycznia 2008 r.:

* Grudniowa inflacja w Kanadzie wyniosła tak, jak się spodziewano, 2,4%
* Lutowy indeks Gfk w Niemczech wypadł lepiej niż oczekiwano i wyniósł 4,5 pkt, inflacja bazowa spadła do 1,5%

Dziś na rynkach
28 I 2008 r.

* Grudniowa sprzedaż domów na rynku pierwotnym w USA
* Grudniowa podaż pieniądza w strefie euro

Źródło: Katarzyna Siwek, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku: