Tydzień kluczowych danych

Tydzień kluczowych danych
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-01-28 (09:06)

Miniony tydzień pokazał, iż dane makroekonomiczne nie są konieczne do zapewnienia inwestorom sporych emocji i to na wszystkich rynkach. Obniżka stóp przez Fed i inne starania amerykańskich władz pozwoliły rynkom akcji na złapanie nieco oddechu, a wraz z wypowiedziami przedstawicieli ECB przyczyniły się do wzrostów na EURUSD.

Jednak to publikowane w tym tygodniu dane przesądzą o sentymencie na obydwu rynkach w średnim terminie. Ważne informacje z USA płynąć będą w zasadzie codziennie. Już dziś poznamy dane dotyczące sprzedaży nowych domów w grudniu, zaś jutro wielkość zamówień dóbr trwałego użytku, również za grudzień. Kluczowa będzie środa, kiedy to najpierw poznamy dane dotyczące PKB za czwarty kwartał 2007 (rynek oczekuje wzrostu na poziomie 1,2%, po 4,9% odnotowanych w trzecim kwartale), a później decyzję Fed. Po tak niespodziewanym ruchu przed tym posiedzeniem mamy do czynienia z wyjątkową niepewnością. Pozostawienie stóp na niezmienionym poziomie byłoby jednak niejasne dla rynku, który oczekuje cięcia o 25 bądź 50 bp. W czwartek mamy grudniowe dane dotyczące wydatków i dochodów ludności, a w piątek znów bardzo ważne dane o zatrudnieniu i koniunkturze w przemyśle w styczniu. Przypomnijmy, iż w grudniu obydwie te figury były fatalne (wzrost zatrudnienia zaledwie o 18 tys. i ISM na poziomie 47,7 pkt. co oznacza recesję) i jeśli mielibyśmy obserwować większe wzrosty cen akcji potrzebne tu będzie pozytywne zaskoczenie. Konsensus zakłada wzrost zatrudnienia o 65 tys. i ISM na poziomie 47,2 pkt.

W strefie euro bardzo ważne będą wstępne dane dotyczące styczniowej inflacji, gdyż jeżeli ECB miałby nawet w bardziej odległej przyszłości spełnić oczekiwania rynku w zakresie obniżki stóp, konieczne jest zmniejszenie się presji inflacyjnej. Rynek oczekuje utrzymania się inflacji w styczniu na poziomie z grudnia – dane podane zostaną w czwartek.

W środę decyzja ws. stóp procentowych podjęta zostanie również w Polsce. Uważamy, że Rada zgodnie z oczekiwaniami rynku podniesie stopy procentowe do poziomu 5,25% i będzie to jeden z nielicznych przypadków zaostrzania polityki monetarnej na świecie. Pamiętajmy, że jakkolwiek globalne spowolnienie gospodarcze nie pozostaje bez wpływu na decyzje Rady, kluczowe w tym względzie będą dane dotyczące jednostkowych kosztów pracy oraz popytu wewnętrznego.

Waluty – Azja ponownie daje niedźwiedzi sygnał

Początek tego tygodnia bardzo wyraźnie przypomina to co działo się tydzień temu. Giełda w Tokio traci ponad 3,5% a ta w Hong-Kongu prawie 5%. Impulsem stały się obawy o recesję w Japonii, a także słabe zakończenie piątkowej sesji w USA. Piątkowe popołudnie to też czas kiedy skończyła się mini korekta na jenie związana z poprawą sentymentu na giełdzie. Jeszcze w piątek kurs USDJPY dochodził do poziomu 107,80, ale po raz kolejny w tych okolicach znalazł dość istotny opór i przy pomocy Wall Street zniżkował do 106,80 na koniec tygodnia i dalej do 106,10 dziś na otwarciu. Przy takich nastrojach kierunek „102” dalej jest podstawowym scenariuszem, choć ryzykiem dla takiej strategii będą dane z USA.

Więcej niezdecydowania jest na EURUSD, zwłaszcza, że w zeszłym tygodniu giełdy w Europie Zachodniej zachowywały się zdecydowanie najgorzej i wcale nie wiadomo, czy Europa wobec kryzysu zachowałaby się lepiej niż np. kraje azjatyckie. Przez większość piątkowych notowań kurs EURUSD zniżkował – z poziomu 1,4772 do 1,4670 gdzie znajdował się w zasadzie przez całą sesję w Azji. W obecnych uwarunkowaniach wiele zależeć będzie nie tyle od danych z USA, co od decyzji Fed, która wskaże, jak duża będzie różnica pomiędzy stopami w USA a eurolandzie. Najbliższe opory to 1,4770 i 1,4910, zaś wsparcia to 1,4510, 1,4377 i wreszcie 1,4320 po przełamaniu którego groziłyby nam znacznie głębsze spadki.

Po trzech dniach umocnienia w piątek złoty tracił na wartości, choć ruchy nie były duże. Złotówce sprzyjały ciągle niezłe nastroje na giełdzie, zwłaszcza, że sesja na foreksie skończyła się przed tym jak indeksy zaczęły wyraźnie zniżkować w USA. Czynnikiem oddziałującym negatywnie, który ma dodatkowo kluczowe znaczenie dla naszej waluty był kurs EURUSD. Spadek wartości euro przełożył się w zasadzie automatycznie na spadki na złotym. Kurs EURPLN otworzył się na poziomie 3,6075 i w pewnym momencie dochodził do poziomu 3,62, choć sesje zakończył nieco niżej. USDPLN otworzył się na poziomie 2,4460 i kurs wzrósł na koniec dnia do 2,4570. Słaba postawa giełd azjatyckich nie prorokuje dobrze dzisiejszemu otwarciu na złotym.

Surowce – W poszukiwaniu szczytu na platynie

W piątek nie obserwowaliśmy jednolitej tendencji na rynku surowców. Kolejny raz najciekawszym był rozwój wydarzeń na metalach szlachetnych, gdzie swoje pięć minut ma platyna. W piątek notowania tego kruszcu zaliczyły kolejny rajd w górę – tym razem oporem okazał się dopiero psychologiczny poziom 1700 USD za uncję (notowania zatrzymały się na 1698,75 USD) i koniec sesji przyniósł lekką korektę – do 1670 USD. Wspominaliśmy już i przyczyną wzrostów cen tego surowca są zakłócenia w produkcji w RPA, spowodowane głównie brakiem prądu. Dziś rano platyna ponownie drożej, choć wzrost jest umiarkowany – cena wzrosła do 1680 USD. To co dzieje się na platynie rzutuje na rynek złota i srebra. W tym pierwszym przypadku mieliśmy również kolejny rekord, tym razem na poziomie 923,35 USD za uncję i na otwarciu w Europie jesteśmy minimalnie poniżej tego poziomu. Srebro również jest blisko rekordowych poziomów oscylując wokół 16,50 USD.

Ciągle niepewny jest los odbicia na rynku ropy, które obserwowaliśmy od ponad tygodnia. W piątek cena baryłki Brent wzrastała jeszcze o 1% (do 90,82 USD), jednak dziś niemal cały ten wzrost został już skonsumowany przez podaż. Co prawda zasięg wzrostu powinien wynieść co najmniej 93 USD, jednak dane z USA i sytuacja na rynkach akcji mogą tez scenariusz pokrzyżować. Ciekawa jest też sytuacja na rynku miedzi, gdzie od pewnego czasu obserwujemy sporą zmienność wokół poziomu 7000 USD za tonę. W piątek na otwarciu metal ten zyskał ponad 2% (do 7148 USD), jednak później już tylko tracił i na koniec tygodnia cena wynosiła 7025 USD. Koniunktura obecnie zdecydowanie nie sprzyja notowaniom miedzi, ale pamiętajmy o bardzo niskich zapasach w regionie azjatyckim, które powinny wzmacniać wsparcia na poziomach 6785 i 6645 USD.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku: