PKB w Chinach wzrósł o 11,2 proc.

PKB w Chinach wzrósł o 11,2 proc.
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2008-01-24 (11:55)

Według wstępnych szacunków chińska gospodarka w czwartym kwartale rozwijała się tylko nieznacznie wolniej niż w trzecim, kiedy wzrost wynosił 11,5 proc. Spadła za to inflacja. Inflacja w Chinach wyniosła w grudniu 6,5 proc. wobec 6,9 proc. w listopadzie i oczywiście pozostaje wysoko poza celem banku Ludowego.

Chwilowo dla rynków światowych może liczyć się fakt, że amerykańskie spowolnienie jeszcze nie odcisnęło swojego piętna na chińskiej gospodarce, a być może także na innych rynkach wschodzących. Więcej pozytywnych informacji mogłoby poprawić nastroje rynkowe. U nas dziś GUS opublikuje dane o sprzedaży detalicznej i stopie bezrobocia, w USA publikacja raportu o sprzedaży liczby domów na rynku wtórnym.

SYTUACJA NA GPW

Za nami kolejna sesja o bardzo dużej zmienności nastrojów i pozostawiająca sporo miejsca na interpretację. W środę WIG20 zaczął dzień od wzrostu o 2,5 proc., co było próbą naśladowania giełd azjatyckich. Próbą niezbyt udaną, bo do godziny 15. trwał spadek, który sprowadził indeks 2,5 proc. poniżej zamknięcia z wtorku. Więc sprzedający znów byli w przewadze (choć obroty nie były w tym czasie wysokie), ośmieleni zapewne głębokimi zniżkami w Europie. Pod koniec notowań sytuacja raz jeszcze się odmieniła, a końcowy fixing wyciągnął WIG20 na plus. Wtedy też wzrosły obroty - inwestorzy instytucjonalni przeprowadzali w tej fazie notowań umówione transakcje. Najpewniej TFI sprzedawały akcje do OFE, ale pewności oczywiście nie ma. Podrożały akcje 186. spółek, potaniały 108., obroty 3,1 mld PLN.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Po pięciu spadkowych sesjach giełda amerykańska silnie odreagowała. S&P zyskał 2,1 proc., a Dow Jones 2,5 proc., oba przy kolosalnych obrotach - największych od ponad pół roku i dwukrotnie wyższych niż na przeciętnej sesji. Co wzbudziło aż tak dużą aktywność inwestorów? Jeszcze na godzinę przed końcem notowań wspomniane indeksy były na jednoprocentowych minusach, za sprawą rozczarowujących wyników finansowych Apple i kiepskich prognoz Motoroli. Inwestorzy najwidoczniej uznali, że jeśli indeksy spadną szóstą sesję z rzędu, na następnej musi nastąpić odbicie (tak negatywnej serii nie mieliśmy od 2002 roku), stąd szarża byków w ostatniej godzinie notowań. Pozytywne nastroje zza oceanu udzieliły się w Azji, gdzie główne indeksy rosną drugi dzień z rzędu. Nikkei zyskał 2,1 proc., Kospi 2,1 proc., a Hang Seng 0,1 proc.

OBSERWUJ AKCJE

Agora - kurs obronił się powyżej dołków z sierpnia 2007 r. na poziomie 40,40 PLN, a fakt, że nawet nie doszedł do tego wsparcia, jest pozytywnym sygnałem. Mniej ważne wsparcie zostało ustanowione w połowie wtorkowej białej świecy na poziomie 44,00 PLN i gracze krótkoterminowi mogą na nie zagrać, tym bardziej, że za odbiciem przemawia sygnał kupna wygenerowany przez RSI, MACD, które powinno również dać takie wskazanie, oraz pozytywna sesja w Stanach i Azji.

Cersanit - na wczorajszej sesji spółka odbiła się od oporu na poziomie 30,00 PLN wyznaczonego prze dołek z listopada 2007 r. (oraz szczyt z sierpnia 2006 r.) i silnie potaniała. Jeżeli nastroje na warszawskiej GPW się poprawią, kurs znów powinien spróbować z nim powalczyć, a jest szansa na takie odbicie (może nie na jednej sesji). Za wzrostami przemawiają bowiem dywergencja i sygnał kupna na RSI oraz wyprzedanie na MACD. Wsparciem przed dalszą przeceną jest poziom 25 PLN.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Polnord - Prokom Investments kupił 23.272 akcji po średniej cenie 111,92 PLN.

UniCredit - osoba z kierownictwa kupiła na włoskiej giełdzie 75.000 akcji banku o łącznej wartości 370 tys. EUR.

Seco/Warwick - sprzedało w wyniku kontraktu terminowego (typu forward) 3,4 mln EUR po kursie 3,71 PLN. Kontrakt zostanie rozliczony w styczniu 2009 r.

Comp - PZU Asset Management zwiększył zaangażowanie w spółkę powyżej progu 5 proc. Obecnie posiada 5,9 proc. akcji (przed zmianą 4,99 proc.).

Asseco Poland - wiceprezes zarządu kupił 257 akcji po cenie 61,93 PLN.

Eurofaktor - Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na spółkę karę 100 tys. PLN za nie przekazanie w formie raportu bieżącego korekty prognoz wyników finansowych za 2006 r.

Telestrada - oferta spółki została wybrana w przetargu zorganizowanym przez Gminę Wrocław na świadczenie usług telekomunikacyjnych. Wygrany kontrakt opiewa na 549 tys. PLN i został zawarty na 2 lata

PROGNOZA GIEŁDOWA

Skoro los sprezentował inwestorom tak piękną końcówkę notowań w USA, żal byłoby z niej nie skorzystać. Będziemy dziś mieli przedłużenie wzrostu na GPW, otwarte jest pytanie o jego skalę.

Wczoraj z rynku zdjęto część podaży - mowa i o dużych transakcjach na fixingu i o spadkach zaraz po otwarciu, więc możliwe, że uda się pokonać wczorajszy szczyt (2934 pkt dla WIG20). Prawdziwym oporem dla indeksu jest poziom 3 tys. pkt, ale do jego osiągnięcia - nie mówiąc o pokonaniu - potrzebny byłby wzrost o 5 proc., więc nie jest to zadanie na jedną sesję.

Zatem wzrost powyżej 2936 i później wahania na wysokim poziomie, lecz znaczniej poniżej 3000 pkt - to nasz scenariusz na dziś.

WALUTY

Kiedy zakres wahań euro/dolara spada do 0,4 centa, można już chyba mówić o prawdziwym uspokojeniu rynku. Zobaczymy na jak długo - w końcu pojawiają się głosy o kolejnych obniżkach stóp procentowych w USA już w przyszłym tygodniu. Choć pozostaje oczywiście pytanie, na ile Fed ma obowiązek wspomagać rynki finansowe, a na ile dbać o inflację.

Jen spada dziś 0,2 proc. do dolara i 0,3 proc. do euro., po tym jak jeszcze wczoraj wieczorem spadł znacznie mocniej.

U nas dolar wyceniany jest na 2,48 PLN, euro na 3,62 PLN, a frank na 2,275 PLN. Po wzroście o 15 groszy w ostatnich tygodniach, wskaźniki techniczne wskazują już na wykupienie franka i sugerują jego korektę w najbliższych dniach.

SUROWCE

Ropa odreagowała po ostatnich spadkach w wyniku nadziei rynku, że wysiłki amerykańskich instytucji państwowych przyniosą efekty i uchronią gospodarkę przed recesją. Na giełdzie w Nowym Jorku cena baryłki crude podrożała wczoraj o 1,2 proc. do poziomu 88,00 USD, londyńska brent o 1 proc. do 87,50 USD. Nadzieje inwestorów dotyczą jednak dalszej przyszłości, a już dziś będziemy mieli cotygodniowy raport o stanie zapasów paliw. Rynek spodziewa się ich wzrostu (kolejny tydzień z rzędu), co może pociągnąć ceny ropy w dół.

Złoto podrożało dziś rano o 1,2 proc. do poziomu 891 USD za uncję. Wprawdzie eurodolar pozostaje spokojny, ale inwestorzy zwiększają popyt na złoto, jako alternatywę do obligacji amerykańskich, których rentowność spada. Przy oczekiwaniach na kolejną obniżkę stóp na najbliższym posiedzeniu Fed, szanse na powrót kursu powyżej 900 USD są bardzo wysokie.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku: