Katastrofy ciąg dalszy

Katastrofy ciąg dalszy
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2008-01-22 (10:18)

WYDARZENIE DNIA: Przynajmniej żyjemy w ciekawych czasach. To jedyna pozytywna rzecz, którą mogę powiedzieć - tak puentuje sytuację na rynkach premier Luxemburga, Jean-Cloude Juncker. Nikkei ma za sobą największy dwudniowy spadek od 17 lat (krachu z lat 1990-1992), Hang Seng spadł dziś prawie o 8 proc., niepewność co do przyszłości rynków jest olbrzymia.

Kontrakty na indeksy giełd amerykańskich spadają o ponad 5 proc., o ponad 4 proc. spadają kontrakty na indeksy europejskie. - Jeśli naprawdę mamy recesję w USA, to oczywiście będzie ona odczuwana także w Europie - uważa Juncker, który jest także ministem finansów Luxemburga, po spotkaniu ministrów finansów krajów strefy euro. Lecz także on kilka dni temu powiedział, że PKB strefy euro wzrośnie w 2008 r. o 1,8 proc.

SYTUACJA NA GPW

Nasza giełda - choć wyczerpana spadkami z poprzednich tygodni - łatwo poddała się światowym nastrojom. Zniżki w Azji przełożyły się na wyprzedaż akcji w Europie. Prasa wyprzedza się w nagłówkach - "największe spadki od ... lat". Nie ma to jednak większego znaczenia, że kiedyś w historii było gorzej czy lepiej. Ważne jest to, że rynek ulega panice, inwestorzy nie chcą mieć akcji i nie chcą zastanawiać się, czy sprzedając je oddają je poniżej czy powyżej wartości. Chcą tylko zdążyć przed ewentualnym krachem, lub następnymi spadkami. Emocje nie są jednak dobrym doradcą, spadki są co prawda rzeczywiste, ale ich przyczyny fundamentalne chyba wyolbrzymione.

U nas obroty spadły wczoraj do 2 mld PLN, jakby rynek okazał się zbyt wąski na przyjęcie podaży. Podrożały akcje 33. spółek, potaniały 282. Nikt nie zapytał - Ludzie, co wy właściwie robicie?

GIEŁDY ZAGRANICZNE

W poniedziałek giełda na Wall Street odpoczywała podczas dnia Martina Lutera Kinga, co uchroniło inwestorów przed wysokimi stratami (przynajmniej na razie), bowiem giełdy na innych kontynentach załamały się. Brazylijski Bovespa stracił wczoraj 6,6 proc., co jest jego największym spadkiem od prawie roku.

Drugi dzień trwa exodus inwestorów w Azji. Kospi stracił 4,4 proc., a Hang Seng 6,9 proc. i brakuje mu zaledwie kilkunastu procent do wymazania całego 50 proc. wzrostu z okresu sierpień-październik w 2007 roku. Po euforii często następuje panika. Równie beznadziejne nastroje panują na giełdzie w Tokio. Tamtejszy Nikkei przedłużył wczorajszą stratę o 5,7 proc. do swojego największego dwudniowego spadku od ponad 17 lat. Co jest przyczyną takich zjazdów? Poza emocjami, winne są silnie spadki na giełdach towarowych oraz drożejący jen, na którym tracą japońscy eksporterzy.

OBSERWUJ AKCJE

Lotos - wczorajsza przecena obniżyła kurs poniżej wsparcia dwuletniego trendu bocznego i spółka jest najtańsza od września 2005 roku. Po fatalnej sesji w Azji nie wydaje się, żeby kurs wrócił do tego poziomu (teraz oporu), pomimo, że MACD i RSI pokazują spore wyprzedanie walorów Lotosu. Na to odreagowanie trzeba będzie zapewne poczekać do uspokojenia nastrojów wśród inwestorów. Przy tak rozgrzanych rynkach spółka może nawet spaść w okolice swoich historycznych minimów poniżej 30 PLN.

TPSA - na wczorajszej sesji spadła niecałe 3 proc., co potwierdza, że sektor telekomunikacyjny jest w Polsce sektorem defensywnym. Spółce udało się obronić na poziomie wsparcia na 20 PLN i formalnie ciągle pozostaje w trendzie wzrostowym. RSI i MACD pokazują spore wyprzedanie walorów spółki (podobnie jak na 99 proc. spółek notowanych na warszawskim parkiecie).

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

CEZ - złożył ofertę w przetargu na partnera strategicznego przy budowie elektrowni w Rumunii.

ATM - podał szacunkowe wyniki za 2007 rok. Przychody prawdopodobnie wyniosły 261 mln PLN, a zysk netto 20 mln PLN (to o 17 proc. więcej niż w prognozie na 2007 rok),

Gino Rossi - przychody grupy w 2007 roku wyniosły 180 mln PLN, czyli o 48 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Złożyła się na nie również sprzedaż spółki Simple Creative Products za 36 mln PLN.

Wasko - wygrał przetarg MEN na dostawę, instalację i integrację pracowni komputerowych dla szkół. Wartość uzyskanego kontraktu to 44,9 mln PLN.

AmRest - podpisał list intencyjny z Burger King Europe na prowadzenie restauracji tej sieci w Bułgarii.

Groclin - fundusze Commercial Union Polska TFI zmniejszyły zaangażowanie w spółką do 6,2 proc. (wcześniej 6,5 proc.).

Bankier.pl - wiceprezes zarządu kupił 2.173 akcje o łącznej wartości 19 tys. PLN.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Nie ma innego rozwiązania. Notowania rozpoczniemy od spadków i to zbliżonych do 4 proc. Tylko cud może uratować nas dziś od krachu. Może nie cud, ale odrobina zdrowego rozsądku. Na wykresie WIG20 pojawi się dziś luka bessy - trzecia z kolei w obecnym trendzie spadkowym. Książkowo, pojawienie się trzeciej luki bessy wyczerpuje trend - cokolwiek byśmy nie myśleli na ten temat w tym momencie.

Ponieważ wczoraj tak łatwo przełamaliśmy kolejne wsparcie, które kiedyś broniło rynku całymi miesiącami, wyznaczanie kolejnych wsparć zdaje się nieco irracjonalnym zajęciem. Dla porządku - jest nim dołek z czerwca 2006 roku czyli 2449 pkt (WIG20), czy mnie precyzyjnie okolice 2500 pkt.
Jedyna rozsądna rzecz, którą można dziś zrobić, to po prostu nie patrzeć na notowania. Ich przebieg to w tej chwili czyste emocje, reakcje inwestorów nie mają nic wspólnego z wartością przedsiębiorstw.

WALUTY

Minął ledwie tydzień od kiedy euro próbowało wyjść powyżej 1,49 USD, a dziś rano spada już poniżej 1,44 USD. Poziom 1,43 powinien spełnić rolę przynajmniej krótkoterminowego wsparcia dla euro. Jego przełamanie byłoby równoznaczne z wykrystalizowaniem się formacji podwójnego szczytu i byłoby zapowiedzią spadków euro co najmniej do 1,37 USD.

Jen zyskuje dziś 0,2 proc. do euro i spada o 0,1 proc. do dolara. Wahania nie są więc duże.
Dla złotego nie ma to jednak większego znaczenia. Kurs dolara wystrzelił do 2,55 PLN i jest najwyższy od trzech miesięcy. Euro kosztuje już prawie 3,67 PLN i jest najdroższe od końca listopada. Frank kosztuje 2,30 PLN i właśnie przełamuje linię wieloletniego trendu spadkowego, co może być zapowiedzią kłopotów dla osób spłacających kredyty w CHF.

SUROWCE

Panika na rynkach akcji ciągnie w dół ceny surowców na giełdach towarowych. Indeksy giełdowe są jednym z najlepszych wskaźników przyszłej koniunktury i ich silne spadki rodzą obawy inwestorów o popyt na surowce w najbliższych miesiącach. Do tego dochodzą silne spadki eurodolara, które czynią surowce wyceniane w amerykańskiej walucie relatywnie droższymi, więc ich ceny spadają.

Ropa po wczorajszym spadku o blisko 2 proc., dziś rano otworzyła się na giełdzie w Londynie 1 proc. niżej. Za tamtejszą baryłkę brent płacono 86,50 USD - najmniej od dwóch miesięcy.

Jeszcze silniej tanieje miedź (bardziej skorelowana z rynkiem akcji), która na giełdzie w Szanghaju spadła o dzienny 4 proc. limit. Lekkie odbicie po 3,8-procentowej zniżce mieliśmy natomiast w Londynie, gdzie tona miedzi podrożała o 0,6 proc. do poziomu 6.910 USD. Jak widać rynek patrzy jeszcze na fundamenty, bowiem impulsem do odreagowania był silny spadek zapasów tego surowca.

Złoto traci w związku z umocnieniem dolara. Uncja tego kruszcu potaniała dziś rano o 0,9 proc. schodząc do poziomu 855 USD i coraz bardziej zbliża się do silnego wsparcia znajdującego się 5 dolarów niżej.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.