Trichet, prawdziwy jastrząb vs kroplówki w USA

Trichet, prawdziwy jastrząb vs kroplówki w USA
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-01-24 (09:20)

Spadek indeksu niemieckiej giełdy o ponad 4% to najlepszy komentarz odnośnie tego co inwestorzy ze strefy euro sądzą o konsekwencjach postawy prezesa ECB, który wczoraj przemawiał w Parlamencie Europejskim. Trichet użył dość mocnych słów, które mogłyby sugerować, iż nie do końca zgadza się z wtorkową decyzją Fed, a już na pewno nie zamierza jej replikować.

Stwierdził on, iż w czasach szczególnej zmienności na rynkach finansowych bank centralny musi dbać o zakotwiczenie oczekiwań inflacyjnych na niskim poziomie, tak aby nie doprowadzić do rozchwiania gospodarki. Taka postawa jest szczególnie niewygodna dla niemieckich przedsiębiorców, którzy w największym stopniu mogą ucierpieć z powodu spowolnienia popytu poza strefą euro.

Skoro nie pomoże Trichet, europejskim rynkom – przynajmniej na krótką metę może pomóc poprawa sentymentu w USA. A ta kolejny raz spowodowana jest działaniem organów administracji USA, które za wszelką cenę nie chcą dopuścić do paniki na Wall Street (ta z poniedziałku ją ominęła ze względu na święto). Po nieudanej próbie z pakietem fiskalnym i trochę bardziej skutecznym ruchu Fed przyszedł czas na regulatorów, którzy spotkali się z czołowymi bankami ws. podniesienia kapitałów dla firm ubezpieczających emisje obligacji. Największa w ostatnich tygodniach straciła najwyższy rating AAA od agencji Fitch i Wall Street postanowiła zadziałać zanim komukolwiek w ogóle przyszło by do głowy jaką lawinę wywołałoby bankructwo MBIA czy Ambac Financial. Należy zaznaczyć, iż recesja w gospodarce czy bankructwo istotnej instytucji finansowej zawsze pociągają za sobą dodatkowe koszta i z tego punktu widzenia działania takie są uzasadnione. Racje ma również jednak Trichet mówiący, iż tego typu działania niosą istotne ryzyko przedłużenia okresu niestabilności finansowej i makroekonomicznej.

Dziś podawane będą najważniejsze w tym tygodniu dane makroekonomiczne – sprzedaż domów w Stanach Zjednoczonych w grudniu oraz indeks IFO w Niemczech. Przypomnijmy, iż w listopadzie sprzedaż używanych domów nieznacznie wzrosła (0,4% m/m), jednak tym razerm rynek oczekuje, iż dane będą powrotem do dłuższego trendu (konsensus to –1,0% m/m). Indeks IFO w grudniu wyniósł 103 pkt. i rynek oczekuje jego dalszego spadku – tym razem do 102,2 pkt.

Waluty – Silne wahania na rynku jena

W styczniu zdecydowana większość czynników fundamentalnych przemawiała za umocnieniem euro i tworzyła bardzo dobrą okazję do ataków na nowe szczyty. Takie próby euro podejmowało, ale dwukrotnie nieudanie. Wygląda na to, że nie zmieni tego również Fed, który co prawda osłabił dolara, ale jak na tak duży ruch stóp, reakcja rynku walutowego pozostała bardzo umiarkowana. Wczoraj podczas handlu w Europie można było mieć wrażenie, że obniżki stóp w USA w ogóle nie było. Para EURUSD zniżkowała z poziomu 1,4655 do 1,4530 co przypominało sytuację sprzed kilku dni. Dopiero w drugiej części dnia euro powróciło powyżej poziomu 1,46 częściowo dzięki Trichetowi. To, że euro jest słabe pokazują notowania franka, który po decyzji Fedu znów był blisko swoich historycznych maksimów wobec dolara. Kurs USDCHF zdołał obniżyć się do 1,0869 i choć potem ożywienie na rynku w USA spowodowało lekki wzrost nadal oscylujemy wokół 1,09 z szansą na nowy atak.

Sporą zmienność obserwujemy w notowaniach jena. Po tym jak kurs USDJPY wzrósł do poziomu 107 wczoraj rano obserwowaliśmy dość dynamiczne umconienie jena. W wyniku spadków na giełdach europejskich i słabego otwarcia w USA USDJPY zaliczył nowe ponad dwuletnie minimum na poziomie 105,10. Wspomniane spotkanie regulatorów z bankami odbiło się (poprzez rynek akcji) również na notowaniach jena sprowadzając kurs z powrotem do 106,85. Obecnie para ta notowana jest na 106,25.

W środę notowania złotego poruszały się w rytm eurodolara. To że wzrost EURUSD powoduje umocnienie złotego (również wobec euro) nie jest niczym nowym, ale wczoraj zjawisko to było wyjątkowo dobrze widoczne. W momencie kiedy nie mieliśmy do czynienia z dużymi wahaniami na rynkach akcji (przynajmniej w porównaniu z poprzednimi dniami) a na krajowym podwórku nie działo się nic szczególnego co mogłoby mieć wpływ na notowania złotego, nasza waluta odzwierciedlała wyłącznie to co działo się na parze EURUSD. Złoty otworzył się na poziomach z wtorkowego zamknięcia, czyli 3,62 w relacji do euro i 2,47 w relacji do dolara i wraz ze osłabieniem euro obydwa kursy wzrastały do odpowiednio 3,64 i 2,5076. Umocnienie się euro wobec dolara pod koniec dnia pozwoliło złotemu odrobić część strat więc dzień USDPLN kończy na poziomie 2,4928, zaś EURPLN 3,6305. Dziś z rana można spodziewać się lekkiego umocnienia złotówki, jednak w średnim okresie perspektywy dla złotówki nadal nie są jednak dobre, tak jak perspektywy euro na nowe rekordy wartości względem dolara.

Surowce – Tanieje żywność

Po raz kolejny spadały ceny ziaren – pszenicy, soi i kukurydzy. Wobec niepewnej sytuacji na EURUSD wiele funduszy postanawia zrealizować ciągle pokaźne zyski na tych towarach a pisaliśmy też, że część uczestników zamyka tu pozycje aby zapewnić środki na zwiększone wymagania depozytowe na rynku akcji związane z wyższą płynnością. Wczoraj cena kukurydzy spadła o 1,5% do 480 USD, pszenicy o prawie 3% do 914,25 USD, zaś soi o 3% do 1207,65 USD.

Zmiany na EURUSD oraz rynku akcji przekładają się na notowania ropy naftowej. Umocnienie dolara oraz spadki na giełdach w Europie sprowadziły wczoraj cenę baryłki Brent do 86,38 USD, zaś odbicie w USA pomogło i temu rynkowi. Niedawne lokalne minimum na poziomie 85,15 USD stanowi tu poziom wsparcia, jego przełamanie zwiastowałoby głębsze spadki na rynku ropy.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku: