Czy FOMC obniży dziś stopy?

Czy FOMC obniży dziś stopy?
Data dodania: 2007-09-18 (09:43) Raport poranny FMCM

Początek tygodnia upłynął inwestorom na oczekiwaniu na mającą dziś zapaść decyzję FOMC w sprawie stóp procentowych. Rozbudzone oczekiwania na rozluźnienie polityki wywołały gwałtowne wzrosty eurodolara w ostatnim tygodniu, jednak im bliżej decyzji, tym rynek był ostrożniejszy, co przełożyło się na wystąpienie spadkowej korekty na tym rynku.

Nadzieje na obniżkę stóp procentowych poprawiły też nieco sytuację na rynkach akcyjnych, gdyż uspokoiły nieco obawy inwestorów o negatywny wpływ rynku kredytów hipotecznych. Jak widać, dzisiejsza decyzja FOMC ma ogromne znaczenie dla rynków, które od dłuższego czasu kierują się głównie emocjami. Najpierw mieliśmy falę wyprzedaży pod wpływem obaw, którą po opublikowaniu raportu z amerykańskiego rynku pracy zastąpił optymizm związany z nadziejami na obniżkę stóp.
Warto się więc zastanowić jakie pole manewru ma dziś FOMC, gdyż w przypadku braku obniżki stóp w dniu dzisiejszym będziemy mieć do czynienia z silnym odreagowaniem przez kurs EURUSD ostatniej fali wzrostów. Na rzecz obniżki stóp procentowych przemawiają sierpniowe wyniki zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, na których odbił się panujący zastój w nieruchomościach oraz kryzys na rynku kredytów hipotecznych.

Rynek pracy czy inflacja?

Pogarszająca się sytuacja na rynku pracy jest czynnikiem, który może skłonić FOMC do lekkiego rozluźnienia polityki monetarnej, jednak pamiętajmy, że przy podejmowaniu takiej decyzji FOMC będzie brał również pod uwagę poziom inflacji i perspektywy jej rozwoju. Od początku roku szef FED, Ben Bernanke, jak mantrę powtarzał, że to inflacja jest najważniejszym zagrożeniem dla gospodarki USA i dlatego FED utrzymywał restrykcyjne nastawienie. Z drugiej strony, potwierdziły się też prognozy FED lekkiego spadku presji inflacyjnej, jednak pomimo tego presja cenowa i tak utrzymuje się powyżej 2%, co ogranicza pole manewru FED, gdyż ewentualna obniżka stóp mogłaby rozbudzić oczekiwania inflacyjne, a w konsekwencji doprowadzić do nadmiernego tempa wzrostu cen. Z tego powodu obcięcie stóp o 50 pkt. baz,. które jeszcze kilka dni temu dyskontował rynek jest mało prawdopodobne.

Czy FED pochyli się nad kredytobiorcami?

Do obniżki stóp procentowych skłaniać FED będzie też utrzymująca się zła sytuacja na rynku nieruchomości oraz problemy amerykanów z obsługą swoich zobowiązań z tytułu kredytów, które stały się przyczyną eksplozji obaw i awersji do ryzyka na przełomie lipca i sierpnia. Rozluźnienie polityki pieniężnej obniżyło by oprocentowanie kredytów a w konsekwencji ułatwiłoby spłatę rat przez kredytobiorców. Z drugiej strony, Ben Bernanke podkreślił, że co prawda FED jest gotowy do natychmiastowej interwencji w obronie płynności na rynku pieniężnym, jednak zaznaczył też, że nie jest zadaniem banku centralnego „wykupywanie” inwestorów, którzy podjęli złe decyzje. Podstawą dla decyzji w polityce monetarnej mają być dane z realnej sfery gospodarki a nie wydarzenia rynkowe.

Możliwe trzy scenariusze

W tej sytuacji najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest obniżka stóp procentowych o 25 pkt. baz., jednak taka decyzja będzie odzwierciedleniem nacisków na FED ze strony polityków oraz sytuacji na światowych rynkach finansowych, dlatego niewiele mniejszymi szansami cieszy się decyzja o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Najmniej prawdopodobna jest obniżka stóp aż o 0,5 pkt. proc., gdyż w sposób znaczący zagroziłaby stabilności cen. Jeżli chodzi o reakcje rynku, to najgwałtowniejszy przebieg będzie miał handel w przypadku braku obniżki stóp, gdyż wywoła to falę zakupów dolara. Na niekorzyść dolara będzie działać rozluźnianie polityki monetarnej w USA, jednak o wiele gwałtowniejsza będzie reakcja na obniżkę stóp aż o 0,5 pkt. proc.. W takim przypadku eurodolar dość szybko zaatakuje poziom 1,40.

Zachowanie złotego, jak i nastroje na rynkach akcyjnych będą zależały od decyzji FED. Rozluźnienie polityki pieniężnej będzie odebrane przez rynek jako szansa na rozruszanie amerykańskiej gospodarki i wyjście z kłopotów na rynku nieruchomości i kredytów hipotecznych, co powinno poprawić nastroje i zwiększyć apetyt inwestorów na ryzyko i tym samym pozytywnie wpłynąć na rynki akcji oraz waluty krajów wschodzących.

Źródło: Krzysztof Gąska, FMC Managament
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Na co wskazał Bostic?

Na co wskazał Bostic?

14:50 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie się dolara na szerokim rynku, po tym jak w środę po południu amerykańska waluta wyraźnie skorzystała na lepszych od spodziewanych danych makro z USA - zarówno ADP, jak i ISM dla usług wypadły powyżej słabych szacunków (choć nie są to szczególnie dobre dane) - które oddaliły perspektywę oczekiwanego przez rynku pivotu FED (zwrotu w polityce monetarnej). Wczoraj wieczorem agencje ponownie cytowały członków FED, którzy tradycyjnie już wybrzmieli "jastrzębio".
Czy to koniec podwyżek stóp procentowych w Polsce?

Czy to koniec podwyżek stóp procentowych w Polsce?

14:49 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas wczorajszej sesji Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła poziomu stóp procentowych, mimo że oczekiwania zakładały podwyżkę o 25 punktów bazowych (a niektóre mówiły nawet o 50 pb). Biorąc pod uwagę wciąż rosnącą inflację, która we wrześniu przyspieszyła do 17,2%, jest to niemałe zaskoczenie. Główna stopa procentowa w Polsce została więc utrzymana na poziomie 6,75%. Oznacza to, że realne stopy (stopa minus inflacja) wynoszą ponad 10% na minusie!
Dolar nie powiedział ostatniego słowa?

Dolar nie powiedział ostatniego słowa?

2022-10-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze dane JOLTS będące szeroką miarą rynku pracy na którą FED zwraca też uwagę (podkreślała to zwłaszcza poprzednia szefowa Janet Yellen) wypadły w sierpniu fatalnie, co dało po południu kolejny mocny impuls (po poniedziałkowych ISM dla przemysłu) za korektą dolara i obserwowanym odbiciem przecenionych we wrześniu ryzykownych aktywów (było widać rajd na giełdach i surowcach).
Twardy orzech do zgryzienia ma RPP

Twardy orzech do zgryzienia ma RPP

2022-10-05 Komentarz poranny TMS Brokers
Od RPP oczekuje się dzisiaj, że podniesie główną stopę procentową o przynajmniej 25 punktów bazowych. Wówczas koszt pieniądza urośnie z poziomu 6,75 proc. do 7 proc. Ostatnie dane, głównie niezwalniająca inflacja, potwierdzają słuszność tej decyzji. Rynek tak naprawdę bardziej ciekawy jest jednak tego, co zakomunikuje NBP – czy cykl się kończy w październiku czy jednak zostanie przedłużony. To ta decyzja powinna mieć większy wpływ na złotego niż sama dzisiejsza zmiana parametrów polityki monetarnej.
RPP w kalendarzu

RPP w kalendarzu

2022-10-05 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi wyhamowanie wzrostu eurodolara przy 1,0 USD oraz wytracenie dynamiki odbicia PLN. Złoty kwotowany jest następująco: 4,8129 PLN za euro, 4,8263 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,9225 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,5200 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,85% w przypadku obligacji 10-letnich. Od początku tygodnia obserwujemy relatywną poprawę nastrojów na globalnych rynkach, co pozwoliło na zauważalne odbicie również na wycenie złotego.
Cisza przed burzą?

Cisza przed burzą?

2022-10-04 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj mamy do czyniania z kolejnym dniem euforii na GPW, która udzieliła się również inwestorom zarówno z europejskich parkietów jak i z amerykańskiego. WIG20 zyskał 4,53%, z czego w największym stopniu urosły walory mBanku zyskując 7,57%. Powodem optymizmu były nie tylko wczorajsze dane z USA ale również znaczące sukcesy kontrofensywy wojsk ukraińskich w okolicach Chersonia. Oddziały wojskowe dotarły do granicy z obwodem ługańskim, natarcie na południu trwa. Ukraińska armia przełamała rosyjskie linie nad Dnieprem na północny wschód od Chersonia.
Dolar rozgrywa korektę

Dolar rozgrywa korektę

2022-10-04 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi wyraźną korektę dolara, która jest przedłużeniem ruchu z poniedziałkowego wieczora. Słabe dane ISM dla przemysłu stworzyły rynkom pole do ponownej dyskusji, co do perspektyw polityki FED (chociaż sami przedstawiciele tego gremium nadal trzymają "jastrzębią" linię - wczoraj przemawiali Williams i Barkin). Poza korektą dolara uwagę zwraca odbicie na giełdach i surowcach, co wpisuje się w poprawę globalnego sentymentu. Jak długo może ona potrwać?
Rynek ma nadzieję na koniec podwyżek

Rynek ma nadzieję na koniec podwyżek

2022-10-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Działania Banku Anglii i ostateczne wycofanie się rządu Wielkiej Brytanii z kontrowersyjnego planu zniesienia najwyższego progu podatkowego znacznie poprawiły nastroje na rynkach. Obserwujemy wyraźne spadki rentowności którym dodatkowo mogą służyć nawoływania ONZ dotyczące zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych na świecie. Czy Fed zdecyduje się na zmianę komunikacji? Czy RBA sygnalizuje bliski szczyt stóp procentowych? Czy RPP zdecyduje się na ostatnią podwyżkę?
Ożywienia na rynkach kapitałowych

Ożywienia na rynkach kapitałowych

2022-10-04 Komentarz poranny TMS Brokers
Ze swych piątkowych 22-miesięcznych minimów odbiły się wczoraj dosyć silnie główne amerykańskie indeksy (S&P 500 +2,59 proc., DJIA +2,66 proc., Nasdaq Composite +2,27 proc.). Dziś rano ta zwyżka była dosyć dynamicznie kontynuowana na rynku kontraktów na terminowych (S&P 500 +1,42 proc.). W Azji chińskie giełdy są zamknięte od 1 do 7 października z racjo obchodów chińskiego święta narodowego. Na pozostałych rynkach dominowały wzrosty (wyłamał się tylko nowozelandzki NZX50 -0,21 proc.). Najsilniejsze wzrosty – o 3,74 proc. i 3,53 proc. – notowały – odpowiednio – australijski All Ordinaries oraz filipiński PSEi.
Gdzie i jak kupić Ripple (XRP)?

Gdzie i jak kupić Ripple (XRP)?

2022-10-03 Materiał partnera
Ripple zostało wprowadzone na rynek w 2012 roku przez firmę Ripple Labs Inc., która ma swoją siedzibę w San Francisco. Sercem systemu jest blockchain Ripple, XRPL, który opiera się na unikalnym mechanizmie konsensusu Proof of History (PoH) do walidacji transakcji. To właśnie XRPL umożliwia walidację transakcji Ripple w ciągu średnio trzech do pięciu sekund. Oznacza to, że XRPL skaluje do 1500 transakcji na sekundę – to 100 razy więcej niż Ethereum.