W przeddzień decyzji Fed

W przeddzień decyzji Fed
Data dodania: 2007-09-17 (10:05) Codzienny Puls Rynku IDM SA

Ten tydzień jest szczególnie istotny ze względu na długo oczekiwane wtorkowe posiedzenie Fed oraz decyzje odnośnie stóp procentowych. Analitycy przewidują obniżkę o 25pb. Znaczny spadek wartości dolara, jaki obserwujemy od połowy sierpnia jest w dużej mierze konsekwencją wzrostu oczekiwań na obniżkę kosztu pieniądza w USA, a także pogarszających się perspektyw dla gospodarki amerykańskiej.

Ostatnie dane takie jak raport z rynku pracy w USA czy opublikowane w piątek dane na temat sprzedaży detalicznej pokazują, że kryzys na rynku nieruchomości ora kredytów subprime zaczyna negatywnie wpływać na realną gospodarkę, co uzasadnia obecne oczekiwania rynku odnośnie stóp procentowych. Obniżka stóp jedynie o 25 punktów bazowych jest już wyceniona i naszym zdaniem przyczyni się do korekty. Podobnego scenariusza spodziewamy się w przypadku pozostawienia przez Fed stóp na niezmienionym poziomie. Jedynie obniżka stóp o 50pb, co jest mniej prawdopodobne, może przyczynić się do większych ruchów i euforii w szczególności na rynku akcji. Sądzimy jednak, że do tego czasu inwestorzy będą woleli redukować swoje zaangażowanie i realizować zyski w krótkich pozycji w dolarze.

Z ważniejszych danych makroekonomicznych publikowanych w tym tygodniu poznamy inflację PPI i inflację CPI oraz dane z rynku nieruchomości.

EURPLN

W piątek złoty kontynuował osłabianie się w okolice linii poprowadzonej po ostatnich maksimach, po czym w rejonie 3,79 był chętnie kupowany, co zbiegało się z publikacja słabszych danych dla dolara amerykańskiego. Dzisiaj z Polski zostaną opublikowane dane odnośnie przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia. Uważamy, że w przeddzień decyzji Fed odnośnie stóp procentowych dolar może się korekcyjnie umacniać, w związku z czym złoty może znaleźć się pod presją. Wszelkie osłabienie złotego w rejon 3,79, gdzie znajduje się ostatnie lokalne maksimum i w rejonach których przebiega 100-okresowa średnia na wykresie dziennym. Dobrym poziomem do zakupu EURPLN wydaja się być poziom 3,7600, który obecnie stanowi solidne wsparcie.

EURUSD

Piątkowe dane na temat inflacji CPI wskazują, że presja cenowa nie jest tak silna jak uprzednio. Inflacja CPI spadła w sierpniu do poziomu 1,7% w skali roku. Dzisiaj jedynymi danymi z USA będzie indeks koniunktury NY Empire State, a rynek będzie już czekał prawdopodobnie na jutrzejszą decyzję Fed. Kurs znajduje się blisko oporu wynikającego z linii poprowadzonej po ostatnich maksimach Silna strefa oporu znajduje się pomiędzy 1,3930-50. Sadzimy, że dolar może korekcyjnie się umocnić na skutek zamykania pozycji przed posiedzeniem Fed, w związku z czym możnaby pokusic się o kupno dolara w rejonie 1,3890 z krótkim SL powyżej 1,3900. Dobrym poziomem do zakupu EURUSD są dopiero okolice 1,3760. Najbliższe wsparcie widzielibyśmy na poziomie 1,3820.

GBPUSD

Od momentu ogłoszenia informacji na temat kłopotów Banku Northern Rock, wynikających z zaangażowaniem na rynku kredytów hipotecznych, utrzymuje się presja na funta. Bank ten poinformował, że zwrócił się o pożyczkę z Banku Anglii, który zgodził się udzielić finansowego wsparcia Decyzja ta jest sygnałem, że również Wielka Brytania, podobnie jak USA, zaczyna mieć problemy na rynku kredytów hipotecznych. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami udany test okolic 2,0130 doprowadził do rozszerzenia sie ruchu korekcyjnego i wszytsko wskazujena to, że obecnie celem ruchu spadkowego na GBPUSD są okolice 61,8% zniesienia fib całości ostatnich wzrostów na poziomie 1,9923. Funt pozostaje słaby. Preferowalibyśmy sprzedaż GBPUSD na odbiciach korekcyjnych. 100-okresowa średnia na wykresie dziennym wyznacza opór na poziomie 2,0056.

USDJPY

W dniu dzisiejszym mamy święto bankowe w Japonii, z tego względu jen powinien pozostać bardzo stabilny. Jesteśmy w przeddzień decyzji Banku Japonii odnośnie stóp procentowych. Wszystko wskazuje na to, że główna stopa procentowa pozostanie na niezmienionym poziomie 0.5%. Raport na temat stanu gospodarki publikowany w środę nie powinien przynieść większych zmian. Ostatnie dane na temat produkcji przemysłowej w lipcu pokazały spadek o 0.4%. Powoli zbliżamy się do oporu wyznaczonego przez linię poprowadzoną po ostatnich maksimach, gdzie naszym zdaniem jen ponownie powinien być kupowany. Obecnie USDJPY ma spore trudności z pokonaniem oporu na poziomie 115,40 wynikajacego z 70,7% zniesienia ostatnich spadków z poziomu 116,60 na 112,60. Najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 114,30.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Na co wskazał Bostic?

Na co wskazał Bostic?

14:50 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie się dolara na szerokim rynku, po tym jak w środę po południu amerykańska waluta wyraźnie skorzystała na lepszych od spodziewanych danych makro z USA - zarówno ADP, jak i ISM dla usług wypadły powyżej słabych szacunków (choć nie są to szczególnie dobre dane) - które oddaliły perspektywę oczekiwanego przez rynku pivotu FED (zwrotu w polityce monetarnej). Wczoraj wieczorem agencje ponownie cytowały członków FED, którzy tradycyjnie już wybrzmieli "jastrzębio".
Czy to koniec podwyżek stóp procentowych w Polsce?

Czy to koniec podwyżek stóp procentowych w Polsce?

14:49 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas wczorajszej sesji Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła poziomu stóp procentowych, mimo że oczekiwania zakładały podwyżkę o 25 punktów bazowych (a niektóre mówiły nawet o 50 pb). Biorąc pod uwagę wciąż rosnącą inflację, która we wrześniu przyspieszyła do 17,2%, jest to niemałe zaskoczenie. Główna stopa procentowa w Polsce została więc utrzymana na poziomie 6,75%. Oznacza to, że realne stopy (stopa minus inflacja) wynoszą ponad 10% na minusie!
Dolar nie powiedział ostatniego słowa?

Dolar nie powiedział ostatniego słowa?

2022-10-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze dane JOLTS będące szeroką miarą rynku pracy na którą FED zwraca też uwagę (podkreślała to zwłaszcza poprzednia szefowa Janet Yellen) wypadły w sierpniu fatalnie, co dało po południu kolejny mocny impuls (po poniedziałkowych ISM dla przemysłu) za korektą dolara i obserwowanym odbiciem przecenionych we wrześniu ryzykownych aktywów (było widać rajd na giełdach i surowcach).
Twardy orzech do zgryzienia ma RPP

Twardy orzech do zgryzienia ma RPP

2022-10-05 Komentarz poranny TMS Brokers
Od RPP oczekuje się dzisiaj, że podniesie główną stopę procentową o przynajmniej 25 punktów bazowych. Wówczas koszt pieniądza urośnie z poziomu 6,75 proc. do 7 proc. Ostatnie dane, głównie niezwalniająca inflacja, potwierdzają słuszność tej decyzji. Rynek tak naprawdę bardziej ciekawy jest jednak tego, co zakomunikuje NBP – czy cykl się kończy w październiku czy jednak zostanie przedłużony. To ta decyzja powinna mieć większy wpływ na złotego niż sama dzisiejsza zmiana parametrów polityki monetarnej.
RPP w kalendarzu

RPP w kalendarzu

2022-10-05 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi wyhamowanie wzrostu eurodolara przy 1,0 USD oraz wytracenie dynamiki odbicia PLN. Złoty kwotowany jest następująco: 4,8129 PLN za euro, 4,8263 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,9225 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,5200 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,85% w przypadku obligacji 10-letnich. Od początku tygodnia obserwujemy relatywną poprawę nastrojów na globalnych rynkach, co pozwoliło na zauważalne odbicie również na wycenie złotego.
Cisza przed burzą?

Cisza przed burzą?

2022-10-04 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj mamy do czyniania z kolejnym dniem euforii na GPW, która udzieliła się również inwestorom zarówno z europejskich parkietów jak i z amerykańskiego. WIG20 zyskał 4,53%, z czego w największym stopniu urosły walory mBanku zyskując 7,57%. Powodem optymizmu były nie tylko wczorajsze dane z USA ale również znaczące sukcesy kontrofensywy wojsk ukraińskich w okolicach Chersonia. Oddziały wojskowe dotarły do granicy z obwodem ługańskim, natarcie na południu trwa. Ukraińska armia przełamała rosyjskie linie nad Dnieprem na północny wschód od Chersonia.
Dolar rozgrywa korektę

Dolar rozgrywa korektę

2022-10-04 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi wyraźną korektę dolara, która jest przedłużeniem ruchu z poniedziałkowego wieczora. Słabe dane ISM dla przemysłu stworzyły rynkom pole do ponownej dyskusji, co do perspektyw polityki FED (chociaż sami przedstawiciele tego gremium nadal trzymają "jastrzębią" linię - wczoraj przemawiali Williams i Barkin). Poza korektą dolara uwagę zwraca odbicie na giełdach i surowcach, co wpisuje się w poprawę globalnego sentymentu. Jak długo może ona potrwać?
Rynek ma nadzieję na koniec podwyżek

Rynek ma nadzieję na koniec podwyżek

2022-10-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Działania Banku Anglii i ostateczne wycofanie się rządu Wielkiej Brytanii z kontrowersyjnego planu zniesienia najwyższego progu podatkowego znacznie poprawiły nastroje na rynkach. Obserwujemy wyraźne spadki rentowności którym dodatkowo mogą służyć nawoływania ONZ dotyczące zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych na świecie. Czy Fed zdecyduje się na zmianę komunikacji? Czy RBA sygnalizuje bliski szczyt stóp procentowych? Czy RPP zdecyduje się na ostatnią podwyżkę?
Ożywienia na rynkach kapitałowych

Ożywienia na rynkach kapitałowych

2022-10-04 Komentarz poranny TMS Brokers
Ze swych piątkowych 22-miesięcznych minimów odbiły się wczoraj dosyć silnie główne amerykańskie indeksy (S&P 500 +2,59 proc., DJIA +2,66 proc., Nasdaq Composite +2,27 proc.). Dziś rano ta zwyżka była dosyć dynamicznie kontynuowana na rynku kontraktów na terminowych (S&P 500 +1,42 proc.). W Azji chińskie giełdy są zamknięte od 1 do 7 października z racjo obchodów chińskiego święta narodowego. Na pozostałych rynkach dominowały wzrosty (wyłamał się tylko nowozelandzki NZX50 -0,21 proc.). Najsilniejsze wzrosty – o 3,74 proc. i 3,53 proc. – notowały – odpowiednio – australijski All Ordinaries oraz filipiński PSEi.
Gdzie i jak kupić Ripple (XRP)?

Gdzie i jak kupić Ripple (XRP)?

2022-10-03 Materiał partnera
Ripple zostało wprowadzone na rynek w 2012 roku przez firmę Ripple Labs Inc., która ma swoją siedzibę w San Francisco. Sercem systemu jest blockchain Ripple, XRPL, który opiera się na unikalnym mechanizmie konsensusu Proof of History (PoH) do walidacji transakcji. To właśnie XRPL umożliwia walidację transakcji Ripple w ciągu średnio trzech do pięciu sekund. Oznacza to, że XRPL skaluje do 1500 transakcji na sekundę – to 100 razy więcej niż Ethereum.