Czekamy na ECB

Czekamy na ECB
Raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2023-09-14 (13:30)

Swoją decyzję po zakończonym posiedzeniu Europejski Bank Centralny ogłosi dzisiaj o godz. 14:15, a pół godziny później rozpocznie się konferencja prasowa Christine Lagarde. Dzisiaj poza tradycyjnym komunikatem o wysokości stóp procentowych i uzasadnieniu danej decyzji, poznamy też nowe projekcje makroekonomiczne dotyczące inflacji CPI, PKB, czy sytuacji na rynku pracy. Po "przecieku" jaki pojawił się we wtorek wieczorem, jakoby ECB zakładał, że w przyszłym roku inflacja CPI nie zejdzie w okolice 3,00 proc. i poniżej, ...

... wzrosły oczekiwania, że mogłoby dojść do kolejnej z rzędu podwyżki stóp procentowych o 25 punktów baz. - stopa depozytowa wynosiłaby wtedy 4,00 proc. Dzisiaj rano prawdopodobieństwo tego ruchu nieco spadło, ale nadal jest ono duże, bo wynosi 64 proc. Warto jednak pamiętać o tym, że "gołębie" mają coraz więcej argumentów za tym, aby do tego nie doszło - to wyraźne już sygnały słabnięcia koniunktury w gospodarce i potencjalne ryzyko obciążenia jej w 2024 r. w kontekście coraz bardziej widocznego pesymizmu odnośnie przyszłej sytuacji w Chinach. Jednocześnie, gdyby ECB jednak podniósł dzisiaj stopy, to byłaby to decyzja close-call (przepchnięta jednym, dwoma glosami) i wieńcząca cykl podwyżek. To może tłumaczyć dlaczego kurs EUR nie reaguje jakoś nazbyt optymistycznie na spekulacje wokół ECB.

Dzisiaj rano bilans dla dolara na szerokim rynku wypada mieszanie, podobnie jak wczorajsze zachowanie indeksów na Wall Street - indeksy nieco wzrosły, ale rynek nadal "dyskutuje" o wczorajszych danych o inflacji CPI za sierpień. Niby wyższa, głównie przez paliwa, ale nie wpłynęła na oczekiwania, co do ruchów FED na jesieni. To przesuwa akcenty na posiedzenie FED za niecały tydzień (20 września), kiedy to poznamy szczegółowe projekcje makroekonomiczne, w tym te dotyczące inflacji (czy decydenci uznają, że jej odbicie jest krótkotrwałe?), oraz kształtowania się stóp procentowych (wykres dot-plot).

Z danych makro, jakie pojawiły się w ostatnich godzinach trzeba wspomnieć o sytuacji na australijskim rynku pracy w sierpniu - bezrobocie pozostało na poziomie 3,7 proc., ale liczba nowych etatów wzrosła aż o 64,9 tys. (niestety głównie za sprawą wzrostu ofert na niepełny etat). Niemniej AUD jest dzisiaj w gronie najsilniejszych walut, choć zwyżka jest raczej symboliczna. Rano opublikowane zostały też dane o inflacji CPI w Szwecji - dane w lipcu wypadły poniżej prognoz, a bazowa CPIF spadła nawet o 0,3 proc. m/m. To redukuje szanse na ruchy ze strony Riksbanku. Korona szwedzka jednak nie straciła znacząco, a pozostała stabilna.
 
EURUSD - decyzja ECB przyniesie większą zmienność

Mimo, że oczekiwania, co do ewentualnej podwyżki stóp przez ECB o 25 punktów baz. na kończącym się dzisiaj posiedzeniu poszły ostatnio w górę, to nie widać tego zbytnio po kursie EURUSD. Być może jest to wynik świadomości inwestorów, że tak, czy inaczej byłaby to "gołębia" podwyżka stóp kończąca cały cykl. Jeżeli EBC nie zdecydowałby się dzisiaj na ruch, to jest mało prawdopodobne aby w długim terminie interpretować to jako pauzę, czyli dopuszczać sytuację w której podwyżka stóp mogłaby mieć miejsce jesienią. Każde kolejne dane makro będą pogłębiać wskazania słabości europejskiej gospodarki i stawiać coraz więcej pytań o jej perspektywy w 2024 r.
 
Dzisiaj EURUSD zachowuje się dość spokojnie, dopiero informacje z godz. 14:15 dadzą pretekst do wzrostu zmienności. Wsparcie to okolice 1,07, a opory to okolice 1,0770, potem mamy mocny poziom wokół 1,0830. Prognozy makro, które poznamy razem z decyzją o godz. 14:15 najpewniej dadzą impulsy do "dyskusji" na rynku jeszcze przed rozpoczęciem konferencji prezeski Christine Lagarde o godz. 14:45. Jej wystąpienie będzie również uważnie śledzone, każde stwierdzenie typu, że inflacja pozostaje wysoka, a polityka monetarna jeszcze nie jest mocno restrykcyjna, może być odebrane na korzyść euro.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Kierunek nada FED

Kierunek nada FED

2023-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Kluczowe wydarzenia są zaplanowane dopiero na dzisiejszy wieczór - o godz. 20:00 poznamy komunikat po posiedzeniu FED wraz z najnowszymi projekcjami makroekonomicznymi, oraz wykresem oczekiwań członków tego gremium, co do kształtowania się stóp procentowych (tzw. dot-plot), a 30 minut później rozpocznie się konferencja prasowa Jerome Powella. Podwyżki stóp nikt nie oczekuje, kluczowe będzie dzisiaj to, na ile taki ruch byłby możliwy w listopadzie.
Uwaga inwestorów skierowana na FED

Uwaga inwestorów skierowana na FED

2023-09-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Kluczowym wydarzeniem dnia, a może i nawet tego tygodnia jest decyzja FOMC w sprawie poziomu stóp procentowych. Decyzję poznamy o godzinie 20:00, a wraz z komunikatem zostaną zaprezentowane najnowsze projekcje makroekonomiczne oraz dot-plot, który pokaże oczekiwania członków FED co do kształtowania się stóp procentowych w przyszłości. Oczekuje się, że dziś stopy zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie i że w tym roku zobaczymy jeszcze jedną podwyżkę, prawdopodobnie w listopadzie.
Dalej relatywnie spokojnie...

Dalej relatywnie spokojnie...

2023-09-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek nie przyniósł większych zmian na rynku walut, a wtorkowy ranek na razie wygląda nieco podobnie. Zauważalna jest niewielka presja na słabszego dolara, ale nie na szerokim rynku, a zmiany są niewielkie. Nadal widać wyczekiwanie na informacje, które zaczną spływać od jutra - jeszcze w nocy zobaczymy doniesienia z Ludowego Banku Chin, ale kluczem będzie wieczorny przekaz FED.
Dolar czeka na decyzję Fed

Dolar czeka na decyzję Fed

2023-09-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajsza sesja nie przyniosła większych ruchów na rynku Forex, co było związane z niemal pustym kalendarzem makro, a także wyczekiwaniem na środową decyzję Fed. Dziś o poranku nastroje są podobne, zmienność na rynku walutowym jest niewielka, a dolar nieznacznie się osłabia. Widać wyraźnie, iż inwestorzy wyczekują na jutrzejszą sesję. Już w nocy poznamy decyzję Ludowego Banku Chin, z kolei wieczorem komunikat wyda Fed. Poza tym w najbliższych dniach poznamy decyzje Riksbanku, SNB, Boges Banku, BoE i BoJ, dlatego też większa zmienność przed nami.
Decyzja Fed kluczowym wydarzeniem tygodnia!

Decyzja Fed kluczowym wydarzeniem tygodnia!

2023-09-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynek powróciła zmienność. W piątek wobec rozliczania kontraktów terminowych obserwowaliśmy spore cofnięcie na rynku akcji, ale w tym tygodniu zmienność wcale nie musi być mniejsza. Czeka nas wiele decyzji banków centralnych, a wisienka zostanie zaserwowana zaraz na samym początku. Od dawna oczekiwana decyzja Rezerwy Federalnej będzie opublikowana w najbliższą środę o godzinie 20:00. To czy Fed stopy podniesie czy nie, nie ma większego znaczenia. Większe znaczenie ma retoryka, która zaserwuje nam najważniejszy bank centralny na świecie.
Kurs euro nurkuje po decyzji EBC

Kurs euro nurkuje po decyzji EBC

2023-09-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas wczorajszej sesji poznaliśmy decyzję Europejskiego Banku Centralnego ws. poziomu stóp procentowych. EBC zdecydował się podnieść stopy o 25 punktów bazowych. Obecnie stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących wynosi 4,50%, kredytu 4,75% i depozytu 4,00%. Wczorajsza podwyżka była dziesiątą z rzędu. EBC zaprezentował również prognozy gospodarcze na lata 2023-2025. Przewidywania dotyczące inflacji zostały podniesione dla 2023 i 2024 roku oraz obniżone dla 2025 roku, z kolei prognoza dotycząca wzrostu PKB została obniżona.
“Gołębia” podwyżka EBC

“Gołębia” podwyżka EBC

2023-09-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Europejski Bank Centralny zaskoczył mimo wszystko podwyżką stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Konsensus rynkowy wskazywał na brak zmian. Rynek jednak otrzymał sygnał, że wczorajszy ruch był prawdopodobnie ostatnim i to z tego powodu euro straciło na wartości a kurs EURUSD spadł w okolice 1,0630. Rentowności niemieckich 10 letnich obligacji obniżyły się zdecydowanie osiągając poziom poniżej 2,6 proc.
Reakcja rynkowa na pierwszy rzut oka mogła wydawać się niezrozumiała.
Cena kakao o krok od swego szczytu z 2011 roku

Cena kakao o krok od swego szczytu z 2011 roku

2023-09-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Na Wall Street po wczorajszej publikacji danych o CPI (roczna dynamika CPI drugi miesiąc z rzędu w górę do 3,7 proc., roczna dynamika bazowego CPI najniżej od prawie 2 lat na poziomie 4,3 proc.) brak było wczoraj jakiejś dominującej tendencji (S&P 500 +0,12 proc., DJIA -0,2 proc., Nasdaq 100 +0,38 proc.). Dziś rano kontrakty na amerykańskie indeksy notowały minimalne wzrosty (S&P 500 +0,15 proc.).
Dane CPI z USA za nami, czas na EBC!

Dane CPI z USA za nami, czas na EBC!

2023-09-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajsza sesja zainicjowała kluczowy dla rynków finansowych okres, w którym poznajemy najważniejsze odczyty makroekonomiczne oraz same decyzje banków centralnych w sprawie swojej polityki. Dane CPI za nami, a ich wydźwięk wydaje się mocno ograniczony (jeśli chodzi o okres krótkoterminowy), ale już bardziej istotny jeśli chodzi o dalsze (ewentualne) podwyżki FOMC. Dzisiaj napięcie na giełdach podniesie EBC, którego decyzja w sprawie stóp może być bardziej znacząca dla rynków niż samego FEDu w przyszłym tygodniu. Czego spodziewać się po rynkach w najbliższym czasie?
ECB podniesie jutro stopy?

ECB podniesie jutro stopy?

2023-09-13 Raport DM BOŚ z rynku walut
To trudno ocenić, chociaż to może być tzw. decyzja close-call, czyli osiągnięta minimalną przewagą głosów. Spekulacje na temat podwyżki o 25 punktów baz. do 4,00 proc. dla stopy depozytowej nasiliły się wczoraj wieczorem po tym, jak agencja Reuters powołując się na źródła w banku centralnym podała, że w nowe projekcje Europejskiego Banku Centralnego pokażą, że inflacja w 2024 r. pozostanie powyżej 3 proc. (w czerwcu tak nie było), co mogłoby legitymizować dalsze zacieśnienie polityki monetarnej.