Czekamy na ECB

Czekamy na ECB
Raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2023-09-14 (13:30)

Swoją decyzję po zakończonym posiedzeniu Europejski Bank Centralny ogłosi dzisiaj o godz. 14:15, a pół godziny później rozpocznie się konferencja prasowa Christine Lagarde. Dzisiaj poza tradycyjnym komunikatem o wysokości stóp procentowych i uzasadnieniu danej decyzji, poznamy też nowe projekcje makroekonomiczne dotyczące inflacji CPI, PKB, czy sytuacji na rynku pracy. Po "przecieku" jaki pojawił się we wtorek wieczorem, jakoby ECB zakładał, że w przyszłym roku inflacja CPI nie zejdzie w okolice 3,00 proc. i poniżej, ...

... wzrosły oczekiwania, że mogłoby dojść do kolejnej z rzędu podwyżki stóp procentowych o 25 punktów baz. - stopa depozytowa wynosiłaby wtedy 4,00 proc. Dzisiaj rano prawdopodobieństwo tego ruchu nieco spadło, ale nadal jest ono duże, bo wynosi 64 proc. Warto jednak pamiętać o tym, że "gołębie" mają coraz więcej argumentów za tym, aby do tego nie doszło - to wyraźne już sygnały słabnięcia koniunktury w gospodarce i potencjalne ryzyko obciążenia jej w 2024 r. w kontekście coraz bardziej widocznego pesymizmu odnośnie przyszłej sytuacji w Chinach. Jednocześnie, gdyby ECB jednak podniósł dzisiaj stopy, to byłaby to decyzja close-call (przepchnięta jednym, dwoma glosami) i wieńcząca cykl podwyżek. To może tłumaczyć dlaczego kurs EUR nie reaguje jakoś nazbyt optymistycznie na spekulacje wokół ECB.

Dzisiaj rano bilans dla dolara na szerokim rynku wypada mieszanie, podobnie jak wczorajsze zachowanie indeksów na Wall Street - indeksy nieco wzrosły, ale rynek nadal "dyskutuje" o wczorajszych danych o inflacji CPI za sierpień. Niby wyższa, głównie przez paliwa, ale nie wpłynęła na oczekiwania, co do ruchów FED na jesieni. To przesuwa akcenty na posiedzenie FED za niecały tydzień (20 września), kiedy to poznamy szczegółowe projekcje makroekonomiczne, w tym te dotyczące inflacji (czy decydenci uznają, że jej odbicie jest krótkotrwałe?), oraz kształtowania się stóp procentowych (wykres dot-plot).

Z danych makro, jakie pojawiły się w ostatnich godzinach trzeba wspomnieć o sytuacji na australijskim rynku pracy w sierpniu - bezrobocie pozostało na poziomie 3,7 proc., ale liczba nowych etatów wzrosła aż o 64,9 tys. (niestety głównie za sprawą wzrostu ofert na niepełny etat). Niemniej AUD jest dzisiaj w gronie najsilniejszych walut, choć zwyżka jest raczej symboliczna. Rano opublikowane zostały też dane o inflacji CPI w Szwecji - dane w lipcu wypadły poniżej prognoz, a bazowa CPIF spadła nawet o 0,3 proc. m/m. To redukuje szanse na ruchy ze strony Riksbanku. Korona szwedzka jednak nie straciła znacząco, a pozostała stabilna.
 
EURUSD - decyzja ECB przyniesie większą zmienność

Mimo, że oczekiwania, co do ewentualnej podwyżki stóp przez ECB o 25 punktów baz. na kończącym się dzisiaj posiedzeniu poszły ostatnio w górę, to nie widać tego zbytnio po kursie EURUSD. Być może jest to wynik świadomości inwestorów, że tak, czy inaczej byłaby to "gołębia" podwyżka stóp kończąca cały cykl. Jeżeli EBC nie zdecydowałby się dzisiaj na ruch, to jest mało prawdopodobne aby w długim terminie interpretować to jako pauzę, czyli dopuszczać sytuację w której podwyżka stóp mogłaby mieć miejsce jesienią. Każde kolejne dane makro będą pogłębiać wskazania słabości europejskiej gospodarki i stawiać coraz więcej pytań o jej perspektywy w 2024 r.
 
Dzisiaj EURUSD zachowuje się dość spokojnie, dopiero informacje z godz. 14:15 dadzą pretekst do wzrostu zmienności. Wsparcie to okolice 1,07, a opory to okolice 1,0770, potem mamy mocny poziom wokół 1,0830. Prognozy makro, które poznamy razem z decyzją o godz. 14:15 najpewniej dadzą impulsy do "dyskusji" na rynku jeszcze przed rozpoczęciem konferencji prezeski Christine Lagarde o godz. 14:45. Jej wystąpienie będzie również uważnie śledzone, każde stwierdzenie typu, że inflacja pozostaje wysoka, a polityka monetarna jeszcze nie jest mocno restrykcyjna, może być odebrane na korzyść euro.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Minutki potwierdzają jastrzębie stanowisko FED

Minutki potwierdzają jastrzębie stanowisko FED

14:26 Poranny komentarz walutowy XTB
Opublikowany wczoraj zapis protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC potwierdził ostatnie komentarze bankierów amerykańskich sugerujące utrzymanie stóp na wyższych poziomach przez dłuższy okres czasu. Dolar w pierwszej reakcji zyskał na wartości, co miało związek z podważeniem przez bankierów obecnego stopnia zacieśnienia gospodarki w pokonaniu presji inflacyjnej. Wstępne cofnięcie na rynku ryzyka zostało jednak szybko wymazane, w czym pomogły lepsze od oczekiwań wyniki Nvidii, rynkowego króla sektora AI.
Coraz mniej wiary w FED...

Coraz mniej wiary w FED...

14:25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wyniki spółki NVIDIA opublikowane po sesji na Wall Street zostały odebrane optymistycznie przez rynki - widać, że firma potrafi utrzymać wysokie marże - dodatkowym wsparciem okazała się też zapowiedź splitu akcji 1:10. W efekcie kontrakty na amerykańskie indeksy zapowiadają dzisiaj wyższe otwarcie, a zatem kontynuację hossy. NVIDIA nie popsuła więc sentymentu, ale rynki spoglądają też na przekaz, jaki idzie z FED.
Run na kryptowaluty

Run na kryptowaluty

2024-05-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
W tradycyjnej przestrzeni FX we wtorek rano jest relatywnie spokojnie - widać, że dolar czeka na nowe impulsy i zmiany są niewielkie. Najsilniejsze są dzisiaj korona norweska i japoński jen, choć ruch nie przekracza 0,2 proc. Mniejsze zmiany notuje dolar australijski, chociaż to on dzisiaj rano był potencjalnie w centrum uwagi - poznaliśmy zapiski z ostatniego posiedzenia RBA, jakie miało miejsce na początku maja.
Dane CPI z Kanady w cieniu hossy na towarach i kryptowalutach

Dane CPI z Kanady w cieniu hossy na towarach i kryptowalutach

2024-05-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Wtorkowa sesja na giełdach, podobnie jak i wczoraj nie będzie obfitować w kluczowe z punktu widzenia szerokiego rynku publikacje makro. Wyjątkiem może być tutaj raport CPI z Kanady, który najprawdopodobniej wpływać będzie jedynie na zmianę wyceny dolara kanadyjskiego na rynku walutowym. Inwestorzy natomiast z niecierpliwością oczekują na jutrzejszy raport kwartalny Nvidii, giełdowego króla technologii AI. Co więcej, niemałe poruszenie kreują potężne wzrosty obserwowane na rynku surowców oraz kryptowalut.
Dobre nastroje na rynkach oraz kolejny rekord złota

Dobre nastroje na rynkach oraz kolejny rekord złota

2024-05-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W miniony piątek indeksy z Wall Street uległy niewielkiej zmienności i pozostały w obrębie historycznie maksymalnych poziomów. Dow Jones urósł o 0,3 proc. i przekroczył poziom 40 tys. pkt., SP500 zamknął dzień na plusie z wynikiem +0,1 proc. Jedynie technologiczny Nasdaq100 spadł o 0,1 proc. W Europie DAX został przeceniony o 0,2 proc. Kurs EURUSD praktycznie nie uległ zmianie. Podczas gdy amerykańskie akcje straciły na sile w ubiegły czwartek i piątek, w ciągu tygodnia mocno wzrosły.
Rynki potrzebują

Rynki potrzebują "gołębiego" przekazu z FED

2024-05-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałkowy ranek nie przynosi większych zmian na rynku FX, widać wyczekiwanie na informacje, jakie napłyną w dalszej części tygodnia - dla dolara liczyć się będą zapiski z ostatniego posiedzenia FED w środę, szacunki indeksów PMI za maj w czwartek, oraz dane o nastrojach konsumenckich Uniwersytetu Michigan w piątek. Dzisiaj rano poznaliśmy decyzję Ludowego Banku Chin ws. stóp procentowych. Tak jak oczekiwano, decydenci w PBOC nie zmienili stóp procentowych, co powoduje, że rynek będzie koncentrował się na innych formach wsparcia tamtejszej gospodarki przez władze.
Złoty tak mocny jak w 2008?

Złoty tak mocny jak w 2008?

2024-05-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Niemal wszystko zdaje się sprzyjać złotemu – rekordy na Wall Street, przebudzenie rynków wschodzących, słabnący dolar, postawa RPP. Choć na ten moment nie widać istotnych zagrożeń, polska waluta staje się coraz bardziej przewartościowana. Możemy z pewnością mówić o okresie rekordów na rynkach finansowych. W ubiegłym tygodniu nowe rekordy odnotowane zostały na Wall Street w reakcji na nieco lepsze dane o inflacji z USA, a także pojawienie się nowego modelu od OpenAI, który rozbudził na nowa hossę sztucznej inteligencji.
Mieszane dane z Chin

Mieszane dane z Chin

2024-05-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane w piątek nad ranem dane z chińskiej gospodarki wypadły mieszanie - wyższa od oczekiwań była tylko dynamika produkcji przemysłowej (wzrosła w kwietniu o 6,7 proc. r/r), a pozostałe dane, jak sprzedaż detaliczna (2,3 proc. r/r), inwestycje (4,2 proc. r/r), czy też ceny nieruchomości (-3,1 proc. r/r) rozczarowały. Uwagę przykuwa ten ostatni odczyt, który pokazuje, że tamtejszy rynek zaczyna wchodzić w spiralę spadkową, która może być niebezpieczna dla tamtejszej gospodarki (ze względu na ogromne zalewarowanie tego sektora w ostatnich latach).
Wall Street w newralgicznym miejscu

Wall Street w newralgicznym miejscu

2024-05-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Czwartek przyniósł lekkie spadki indeksów z Wall Street po wcześniejszym wyznaczeniu nowych rekordowych poziomów. Kurs głównej pary walutowej po ustanowieniu lokalnego maksimum bliskiego 1,09 korygował się. Rentowności długu USA wzrosły. Wielu przedstawicieli Fed powtórzyło, że Fed będzie musiał uzbroić się w cierpliwość i utrzymać stopy procentowe na wyższym poziomie przez dłuższy czas. Dziś kalendarz makro jest zapełniony umiarkowanie. Z Europy poznamy finalny wskaźnik HICP a ze Stanów Zjednoczonych indeks wskaźników wyprzedzających Conference Board.
Zagadkowe zachowanie się jena?

Zagadkowe zachowanie się jena?

2024-05-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta jest dzisiaj rano najsilniejszą pośród walut G-10 w zestawieniach z dolarem, chociaż opublikowane w nocy wstępne dane nt. PKB w I kwartale w Japonii są negatywnym zaskoczeniem. Gospodarka skurczyła się o 0,5 proc. k/k i 2 proc. w ujęciu zanualizowanym, głównie za sprawą dalszego spadku dynamiki konsumpcji (o 0,7 proc. k/k), ale i i też wydatków kapitałowych (o 0,8 proc. k/k), czy też eksportu (aż o 5,0 proc. k/k).