Rentowności powyżej 4,00 proc.

Rentowności powyżej 4,00 proc.
Raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2023-03-02 (14:02)

Rentowności 10-letnich obligacji rządu USA wybiły barierę 4,00 proc. i jest to główny temat dnia, który jednocześnie tłumaczy powrót silnego dolara na szerokim rynku. Po "jastrzębich" komentarzach Neel'a Kashkari'ego z FED, który nie odrzucił możliwości poparcia wniosku o podwyżkę stóp o 50 punktów baz. w marcu i dał do zrozumienia, że ich docelowy poziom w tym roku może być wyższy od 5,4 proc. wycenianych do tej pory przez rynki, oczekiwania przesunęły się na 5,50-5,75 proc. w perspektywie do lipca.

A, zatem rynki oczekują teraz łącznie aż 4 ruchów o 25 punktów baz. w tym roku. Czy to dużo? Opublikowane wczoraj dane ISM dla przemysłu wskazały na mniejszy od spodziewanego wzrost w lutym, ale mocno w górę odbił subindeks cen płaconych, co odebrano jako sygnał utrzymującej się presji inflacyjnej. Dzisiaj w kalendarzu z USA nie ma aż tak istotnych danych - poznamy dane o cotygodniowym bezrobociu, oraz ostateczne odczyty dynamiki wydajności i kosztów pracy w IV kwartale. Dopiero jutro po południu opublikowane zostaną ważne dane ISM dla usług.

Czy "jastrzębia" polityka FED może doprowadzić do recesji? Niewątpliwie taki strach by się pojawił, gdyby rynki dostały serię słabych danych makro wyraźnie podważających scenariusz "miękkiego lądowania". Niemniej indeksy na Wall Street od pewnego czasu zachowują się słabiej, a wytłumaczeniem tego stanu rzeczy mogą nie być tylko rosnące rentowności obligacji, które mają wpływ na wycenę spółek.

Dzisiaj słabo wypadają te waluty, które wczoraj wyraźnie zyskiwały w relacji z dolarem. Pośród G-10 to NZD, korony skandynawskie, GBP i JPY. Niewielkie spadki notują EUR, AUD i CAD. Euro cofa się niewiele, gdyż ma wsparcie w postaci zmieniających się oczekiwań, co do działań ECB na stopach procentowych w tym roku. Rynek wycenia ruch do 3,75-4,00 proc. na stopie depozytowej, a pomagają w tym takie wypowiedzi jak dzisiejsza od Christine Lagarde - szefowa ECB otwarcie przyznała, że trudno ocenić, gdzie wypadnie szczyt dla stóp procentowych.

EURUSD - licytacja pomiędzy ECB, a FED

Czy EURUSD zakończył krótkoterminowe odbicie? Wczoraj cofnęliśmy się sprzed strefy oporu przy 1,0695-1,0735, ale dzisiaj nie zdołaliśmy zejść poniżej połowy białej świecy z wczoraj. Powód to pojawiające się często "jastrzębie" komentarze ze strony członków Europejskiego Banku Centralnego. W połączeniu z ostatnimi danymi o inflacji CPI za luty - dzisiaj o godz. 11:00 poznamy odczyt dla całej strefy euro - doprowadziły one już do przesunięcia oczekiwań, co do skali podwyżek stóp przez ECB w tym roku do 4,00 proc. (dla stopy depozytowej). Z drugiej strony "licytacja" zaczyna pojawiać się też w przypadku FED - na modelu CME FED Watch mamy przesunięcie do 5.50-5.75 proc. z ruchem w lipcu. To może przekładać się na dalsze "dostosowanie" się dolara. Inna sprawa to strach przed scenariuszem recesji do którego może doprowadzić restrykcyjna polityka banków centralnych. W takiej sytuacji tryb risk-off doprowadziłby do podbicia notowań dolara.

Technicznie w szerszym kontekście zaczyna pojawiać się koncepcja formacji głowy i ramion. Jej pełna realizacja z wybiciem linii szyi przy 1,0550 oznaczałaby zejście prawie w rejon parytetu, stąd też trudno ocenić jej szanse. Zwłaszcza, że silne wsparcia mamy wokół 1,0350.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Minutki potwierdzają jastrzębie stanowisko FED

Minutki potwierdzają jastrzębie stanowisko FED

2024-05-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Opublikowany wczoraj zapis protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC potwierdził ostatnie komentarze bankierów amerykańskich sugerujące utrzymanie stóp na wyższych poziomach przez dłuższy okres czasu. Dolar w pierwszej reakcji zyskał na wartości, co miało związek z podważeniem przez bankierów obecnego stopnia zacieśnienia gospodarki w pokonaniu presji inflacyjnej. Wstępne cofnięcie na rynku ryzyka zostało jednak szybko wymazane, w czym pomogły lepsze od oczekiwań wyniki Nvidii, rynkowego króla sektora AI.
Coraz mniej wiary w FED...

Coraz mniej wiary w FED...

2024-05-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wyniki spółki NVIDIA opublikowane po sesji na Wall Street zostały odebrane optymistycznie przez rynki - widać, że firma potrafi utrzymać wysokie marże - dodatkowym wsparciem okazała się też zapowiedź splitu akcji 1:10. W efekcie kontrakty na amerykańskie indeksy zapowiadają dzisiaj wyższe otwarcie, a zatem kontynuację hossy. NVIDIA nie popsuła więc sentymentu, ale rynki spoglądają też na przekaz, jaki idzie z FED.
Run na kryptowaluty

Run na kryptowaluty

2024-05-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
W tradycyjnej przestrzeni FX we wtorek rano jest relatywnie spokojnie - widać, że dolar czeka na nowe impulsy i zmiany są niewielkie. Najsilniejsze są dzisiaj korona norweska i japoński jen, choć ruch nie przekracza 0,2 proc. Mniejsze zmiany notuje dolar australijski, chociaż to on dzisiaj rano był potencjalnie w centrum uwagi - poznaliśmy zapiski z ostatniego posiedzenia RBA, jakie miało miejsce na początku maja.
Dane CPI z Kanady w cieniu hossy na towarach i kryptowalutach

Dane CPI z Kanady w cieniu hossy na towarach i kryptowalutach

2024-05-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Wtorkowa sesja na giełdach, podobnie jak i wczoraj nie będzie obfitować w kluczowe z punktu widzenia szerokiego rynku publikacje makro. Wyjątkiem może być tutaj raport CPI z Kanady, który najprawdopodobniej wpływać będzie jedynie na zmianę wyceny dolara kanadyjskiego na rynku walutowym. Inwestorzy natomiast z niecierpliwością oczekują na jutrzejszy raport kwartalny Nvidii, giełdowego króla technologii AI. Co więcej, niemałe poruszenie kreują potężne wzrosty obserwowane na rynku surowców oraz kryptowalut.
Dobre nastroje na rynkach oraz kolejny rekord złota

Dobre nastroje na rynkach oraz kolejny rekord złota

2024-05-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W miniony piątek indeksy z Wall Street uległy niewielkiej zmienności i pozostały w obrębie historycznie maksymalnych poziomów. Dow Jones urósł o 0,3 proc. i przekroczył poziom 40 tys. pkt., SP500 zamknął dzień na plusie z wynikiem +0,1 proc. Jedynie technologiczny Nasdaq100 spadł o 0,1 proc. W Europie DAX został przeceniony o 0,2 proc. Kurs EURUSD praktycznie nie uległ zmianie. Podczas gdy amerykańskie akcje straciły na sile w ubiegły czwartek i piątek, w ciągu tygodnia mocno wzrosły.
Rynki potrzebują

Rynki potrzebują "gołębiego" przekazu z FED

2024-05-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałkowy ranek nie przynosi większych zmian na rynku FX, widać wyczekiwanie na informacje, jakie napłyną w dalszej części tygodnia - dla dolara liczyć się będą zapiski z ostatniego posiedzenia FED w środę, szacunki indeksów PMI za maj w czwartek, oraz dane o nastrojach konsumenckich Uniwersytetu Michigan w piątek. Dzisiaj rano poznaliśmy decyzję Ludowego Banku Chin ws. stóp procentowych. Tak jak oczekiwano, decydenci w PBOC nie zmienili stóp procentowych, co powoduje, że rynek będzie koncentrował się na innych formach wsparcia tamtejszej gospodarki przez władze.
Złoty tak mocny jak w 2008?

Złoty tak mocny jak w 2008?

2024-05-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Niemal wszystko zdaje się sprzyjać złotemu – rekordy na Wall Street, przebudzenie rynków wschodzących, słabnący dolar, postawa RPP. Choć na ten moment nie widać istotnych zagrożeń, polska waluta staje się coraz bardziej przewartościowana. Możemy z pewnością mówić o okresie rekordów na rynkach finansowych. W ubiegłym tygodniu nowe rekordy odnotowane zostały na Wall Street w reakcji na nieco lepsze dane o inflacji z USA, a także pojawienie się nowego modelu od OpenAI, który rozbudził na nowa hossę sztucznej inteligencji.
Mieszane dane z Chin

Mieszane dane z Chin

2024-05-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane w piątek nad ranem dane z chińskiej gospodarki wypadły mieszanie - wyższa od oczekiwań była tylko dynamika produkcji przemysłowej (wzrosła w kwietniu o 6,7 proc. r/r), a pozostałe dane, jak sprzedaż detaliczna (2,3 proc. r/r), inwestycje (4,2 proc. r/r), czy też ceny nieruchomości (-3,1 proc. r/r) rozczarowały. Uwagę przykuwa ten ostatni odczyt, który pokazuje, że tamtejszy rynek zaczyna wchodzić w spiralę spadkową, która może być niebezpieczna dla tamtejszej gospodarki (ze względu na ogromne zalewarowanie tego sektora w ostatnich latach).
Wall Street w newralgicznym miejscu

Wall Street w newralgicznym miejscu

2024-05-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Czwartek przyniósł lekkie spadki indeksów z Wall Street po wcześniejszym wyznaczeniu nowych rekordowych poziomów. Kurs głównej pary walutowej po ustanowieniu lokalnego maksimum bliskiego 1,09 korygował się. Rentowności długu USA wzrosły. Wielu przedstawicieli Fed powtórzyło, że Fed będzie musiał uzbroić się w cierpliwość i utrzymać stopy procentowe na wyższym poziomie przez dłuższy czas. Dziś kalendarz makro jest zapełniony umiarkowanie. Z Europy poznamy finalny wskaźnik HICP a ze Stanów Zjednoczonych indeks wskaźników wyprzedzających Conference Board.
Zagadkowe zachowanie się jena?

Zagadkowe zachowanie się jena?

2024-05-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta jest dzisiaj rano najsilniejszą pośród walut G-10 w zestawieniach z dolarem, chociaż opublikowane w nocy wstępne dane nt. PKB w I kwartale w Japonii są negatywnym zaskoczeniem. Gospodarka skurczyła się o 0,5 proc. k/k i 2 proc. w ujęciu zanualizowanym, głównie za sprawą dalszego spadku dynamiki konsumpcji (o 0,7 proc. k/k), ale i i też wydatków kapitałowych (o 0,8 proc. k/k), czy też eksportu (aż o 5,0 proc. k/k).