EBC kradnie jastrzębie show!

EBC kradnie jastrzębie show!
Market News XTB
Data dodania: 2022-12-15 (19:49)

Wydawało się, że dzisiejsze spotkanie EBC nie przyniesie żadnego zaskoczenia i w zasadzie pozostanie w cieniu posiedzenia Rezerwy Federalnej czy nawet SNB. Chociaż wszystkie cztery duże banki centralne na świecie, czyli Fed, SNB, BoE i EBC podniosły stopy procentowe na poziomie 50 punktów bazowych, to jednak Europejski Bank Centralny będący bankiem centralnym dla wielu krajów Unii Europejskiej przejmuje pozycję lidera pod względem najbardziej jastrzębiej retoryki. To spore zaskoczenie, które może przynieść sporo różnych zmian na rynku.

Kluczowe jest to, że szefowa Christine Lagarde jasno zakomunikowała, że EBC nie dokonuje pivotu. Oznacza to, że EBC nie zmienia kierunku w swojej polityce i zmniejszenie tempa podwyżek jest jedynie małym dostosowaniem do długoterminowego planu. Zdaniem Lagarde przed EBC jeszcze kilka podwyżek, w zasadzie zostały zapowiedziane minimum 3 podwyżki o 50 punktów bazowych. Lagarde jednocześnie wskazała, że dotychczasowe oczekiwania rynkowe wskazujące na szczyt stóp na poziomie nieco poniżej 3% są błędne. To oznacza, że rynek mocno nie docenił tego, co może zrobić EBC. Nie jest to jednak koniec! EBC zmienił znacznie projekcje inflacyjne wskazując, że cel inflacyjny nie zostanie osiągnięty w horyzoncie prognozy, czyli do 2025 roku! To ważna informacja również w kontekście sytuacji w Polsce. Oczywiście EBC oczekuje inflacji rzędu 2,4% w 2025 roku, natomiast NBP oczekuje dojścia do celu inflacyjnego właśnie w tym roku, choć u nas ten cel jest nieco wyższy, na poziomie 2,5%. Niemniej może okazać się, że projekcje w Polsce są na ten moment nadmiernie optymistyczne, biorąc pod uwagę to, że czynniki gospodarcze dla Polski i innych krajów europejskich są do siebie bardzo podobne. Wracając jednak do projekcji Europejskiego Banku Centralnego, to pokazują one, że EBC nie może w tym momencie wycofać się z podwyżek, nawet jeśli inflacja w ostatnim czasie lekko się cofnęła (aktualnie wynosi 10%). Następuje teraz pytanie – czy EBC spóźnił się z podwyżkami, czy to jednak NBP zdecydował się na przedwczesne zatrzymanie podwyżek. Oczywiście są małe szanse na to, że stopy EBC przekroczą poziomy stóp w Polsce, ale jeśli doszłoby np. do 4 podwyżek 50 pb w EBC, to NBP musiałby się zastanowić nad wznowieniem ruchu w górę. Oczywiście wyższe stopy w strefie euro też w pewien sposób wpłyną na bardziej restrykcyjne warunki finansowe, co ostatecznie też może ograniczać u nas inflację. Niemniej pod względem przepływów finansowych, zbyt mała różnica między Polską i EMU, może nie być dla nas korzystna.

To jednak nie koniec wzmocnienia jastrzębiego tonu EBC. Europejski Bank Centralny rozpoczyna oficjalną redukcję bilansu, a konkretnie bilansu z programu APP. Redukcja ma rozpocząć się w marcu i ma przebiegać do połowy roku na poziomie 15 mld EUR. Oprócz tego redukcja bilansu w zasadzie już się rozpoczęła, ze względu na wcześniejsze spłaty programu TLTRO. Biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki, widać, że Europejski Bank Centralny chce odzyskać wiarygodność i zapewnić obywateli strefy euro oraz rynek, że jest w stanie przywrócić inflację do celu. To z kolei świetna informacja dla euro, które od 2 lat jest bardzo silnie wyprzedawane w stosunku do dolara, choć niekoniecznie dobra informacja dla europejskich rynków akcji. Wydaje się, że z zapowiedzianymi zmianami kurs EURUSD powinien powrócić przynajmniej w okolice 1,10. Jest to poziom, który przez wiele lat stanowił wsparcie dla pary, ale ostatnie zawirowania doprowadziły do przebicia tej wartości.

Christine Lagarde powiedziała dzisiaj, że EBC nie będzie patrzył się na to, kiedy Fed przestanie podwyższać stopy procentowe. „EBC jest w dłuższej grze i EBC nie dokonuje pivotu”. To zdanie można po części przyrównać do słów Mario Draghiego, który wskazał, że „zrobi wszystko, aby uratować euro”. Wtedy sytuacja była nieco inna i inflację trzeba było podbijać, ale ostatecznie do upadku strefy euro nie doszło. Czy tym razem Christine Lagarde uda się przywrócić wiarygodność w strefie euro i sprowadzić inflację do celu?

Źródło: Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wyczekiwanie...

Wyczekiwanie...

2023-06-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środowy poranek nie przynosi większych zmian na rynku FX. Uwagę zwraca przyspieszenie spadków tureckiej liry - czyżby rynki uznały w końcu, że sytuacja jest kryzysowa? W przestrzeni G-10 mamy dalszy wzrost dolara australijskiego po słowach szefa RBA (Lowe), który nie wykluczył dalszych podwyżek stóp procentowych - to zrównoważyło nieco słabsze odczyt danych PKB za I kwartał z Australii i wpływ słabych danych z Chin o bilansie handlowym (nadwyżka zmalała w maju do 66 mld USD).
RPP bez zmian. Australia zaskakuje, Kanada zdecyduje dziś

RPP bez zmian. Australia zaskakuje, Kanada zdecyduje dziś

2023-06-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś o 15:00 czasu lokalnego odbędzie się konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego. Zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe pozostały wczoraj bez zmian, a komunikat również nie pokazał nic nowego. Dzisiejsze wystąpienie będzie głównym punktem zainteresowania rynku i możemy spodziewać się raczej gołębiego tonu, wspieranego przez niższą niż oczekiwano inflację za maj. Jeśli otrzymamy jakieś przesłanki możliwego cięcia stóp jeszcze w tym roku, złoty może stracić na wartości.
Czy na konferencji RPP zasygnalizowane będą zmiany?

Czy na konferencji RPP zasygnalizowane będą zmiany?

2023-06-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczoraj RPP zgodnie z oczekiwaniami zadecydowała o utrzymaniu stóp procentowych bez zmian. W komunikacie również trudno było doszukiwać się jakichkolwiek zmian, oprócz zwrócenia uwagi na spadkowy trend inflacji. Czy jednak inflacja spadła już wystarczająco dużo, aby można było zakomunikować możliwe zmiany w polityce na koniec roku? Czy jednak szef NBP poczeka na lipcowe projekcje inflacyjne przed jakimikolwiek deklaracjami?
Dolar mocniejszy po NFP. Ropa droższa po decyzji OPEC+

Dolar mocniejszy po NFP. Ropa droższa po decyzji OPEC+

2023-06-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Miesięczny raport z amerykańskiego rynku pracy okazał się mieszany. Zmiana zatrudnienia wyniosła zdecydowanie więcej niż prognozy, z kolei wzrosła stopa bezrobocia i to zdecydowanie mocniej niż oczekiwano. Indeksy z Wall Street ostatecznie zamknęły dzień na plusie. Najlepiej poradził sobie Dow Jones, który ruszył „na północ” w momencie publikacji danych a następnie kontynuował zwyżki. Dolar jest silniejszy. Rynek daje w tym momencie ok 30 proc. szans na kolejną podwyżkę stóp o 25 pb w czerwcu przez Fed.
Czy RPP zaskoczy obniżką?

Czy RPP zaskoczy obniżką?

2023-06-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Przed nami skrócony tydzień na polskim rynku finansowym. Jednak już od jego początku inwestorzy nie mogą narzekać na nudę – czeka nas m.in. decyzja RPP. Czy tajemnicza publikacja NBP może zwiastować zaskoczenie obniżką stóp? W poniedziałek rano media społecznościowe obiegła informacja o komunikacie po czerwcowym posiedzeniu RPP, które… jeszcze przed nami.
Czy większość transakcji w Polsce jest realizowana cyfrowo?

Czy większość transakcji w Polsce jest realizowana cyfrowo?

2023-06-05 Informacje rynkowe
Jak wszyscy dobrze wiemy, w kwestii płacenia doszło w ostatnich dziesięcioleciach do istnej rewolucji. Nie musimy już posiadać pieniędzy fizycznie, zdecydowana ich większość występuje tylko w wirtualnej formie. Czy zatem większość Polaków preferuje płatności cyfrowe?
Dynamiczne zmiany oczekiwań dot. ruchów Fed

Dynamiczne zmiany oczekiwań dot. ruchów Fed

2023-06-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykański dolar pozostaje silny w relacji do pozostałych globalnych walut, jednak jego ruch w górę nieco przyhamował na fali niepewności dotyczącej kolejnych ruchów Fed. Sytuacja w Stanach Zjednoczonych obecnie dwutorowo wpływa na wycenę amerykańskiej waluty. Po pierwsze, przegłosowanie zmiany limitu zadłużenia USA przez Izbę Reprezentantów było pozytywnym akcentem, zwłaszcza że pojawiały się spory dotyczące wyglądu porozumienia.
Fed nie chce już podwyżek!

Fed nie chce już podwyżek!

2023-06-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynkach finansowych dzieje się sporo. Izba Reprezentantów przegłosowała zdecydowaną większością ustawę o limicie zadłużenia, która teraz została skierowana do Senatu. Wydaje się, że główne rynkowe ryzyko zostało zneutralizowane. Chociaż zniesienie limitu zadłużenia pozwoliłoby Fed na kolejną podwyżkę, to dwóch ważnych jastrzębi w FOMC wskazuje, że poparliby utrzymanie stóp bez zmian podczas najbliższego posiedzenia. Czy dane uzasadnią taką drogę?
Jak nauczyć się tradingu? Dołącz do AvaTrade School

Jak nauczyć się tradingu? Dołącz do AvaTrade School

2023-05-31 Poradnik inwestora
Rynek Forex kusi szybkimi zarobkami. W praktyce do osiągnięcia zysku nie wystarczy jednak dobre przeczucie. Trzeba dysponować niemałą wiedzą i doświadczeniem. Dzięki platformie AvaTrade School masz szansę zdobyć je zupełnie za darmo. Zarejestruj się i zyskaj dostęp do 50 godzin nagrań edukacyjnych!
EURUSD spada poniżej 1,07 USD, lira turecka w opałach

EURUSD spada poniżej 1,07 USD, lira turecka w opałach

2023-05-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajsza sesja na rynku finansowym przebiegała spokojnie, a to z racji świąt w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Dziś inwestorzy z USA i UK wracają na rynek po długim weekendzie, dlatego też zmienność powinna być większa. Oprócz danych makro, inwestorzy w ostatnim czasie śledzą uważnie doniesienia dotyczące podniesienia limitu zadłużenia w USA. Porozumienie, które wypracowali prezydent Biden oraz przewodniczący przewodniczącego Izby Reprezentantów Kevin McCarthy nie jest dla wszystkich zadowalające, jednak głosowanie zaplanowane na środę powinno powinno przynieść pozytywny rezultat.