Dolar dalej opada w dół

Dolar dalej opada w dół
Data dodania: 2022-12-05 (12:35) Raport DM BOŚ z rynku walut

Dane Departamentu Pracy USA, jakie poznaliśmy w piątek po południu nie były słabe i mogą mieć znaczenie dla FED - aż 263 tys. nowych etatów poza rolnictwem jest dowodem na to, że rynek pracy nadal pozostaje relatywnie silny. Rynek chyba woli to jednak zweryfikować przy okazji publikacji komunikatu i nowych projekcji makro ze strony FED, co będzie mieć miejsce 14 grudnia.

Wcześniej poznamy jednak wiele istotnych danych: ISM dla usług (dzisiaj), inflację PPI (piątek), inflację CPI (wtorek przed FED), chociaż trudno ocenić, na ile mogłyby one zmienić trend na dolarze. W piątek po danych z rynku pracy powróciły oczekiwania, co do sufitu dla stóp procentowych w maju 2023 r. na poziomie 5,00-5,25 proc., ale dzisiaj rano były one już słabsze. Niezależnie od faktu, że zdaniem wpływowego dziennikarza Wall Street Journal (Timiraos) istnieje ryzyko, że FED podniesie stopy procentowe w 2023 r. ponad poziom 5 proc.
W poniedziałek nad ranem dolar był jednak wyraźnie słabszy ze względu na optymizm inwestorów podczas handlu w Azji - wpływ na to miały doniesienia o poluzowaniu restrykcji pandemicznych w największych chińskich miastach. Widać, że tamtejsze władze chcą ograniczyć ich negatywny wpływ na społeczeństwo, choć rynek próbuje je dyskontować jako koniec epoki "zero-COVID", co może być nieco przedwczesne (wydaje się, że pełne odejście od tej polityki potrwa nawet kilka miesięcy). Dość niskie, jak na ostatnie tygodnie, poziomy dolara nie utrzymały się jednak długo i początek sesji europejskiej przyniósł jego nieznaczne odbicie od porannych dołków (ale nie na tyle, aby wymazać cały dzisiejszy ruch).

Z pozostałych informacji warto zwrócić uwagę na odczyty indeksów PMI dla usług, które będą dzisiaj spływać z wielu krajów i wspomniane już dane ISM z USA. W przypadku euro agencje przywołują dzisiaj komentarz przedstawiciela ECB (Villeroy), którego zdaniem nie jest obecnie czas na to, aby dyskutować o tym, gdzie cykl podwyżek stóp w strefie euro mógłby się zatrzymać. Ta "jastrzębia" wypowiedź kontrastuje z "gołębim" komentarzem przedstawiciela Banku Angli (Dhingra). Wedlug niego nazbyt agresywna polityka może prowadzić do "głębokiej" recesji. Przed negatywnym scenariuszem dla gospodarki przestrzegła też Konfederacja Brytyjskiego Przemysłu (CBI). Nie przeszkodziło to jednak w zwyżkach funta. Dzisiaj słabo wypada tylko jen. Zwyżka USDJPY może mieć związek z reakcją rentowności amerykańskich obligacji, które lekko podbiły w górę (dług bardziej słucha się tego co napisano we wspomnianym już Wall Street Journal?).

EURUSD - wzrosty nie potwierdzone technicznie?

Ostatnia zwyżka notowań eurodolara ponad poziom 1,05 nie jest już potwierdzana na wskaźnikach, co może zapowiadać potencjalny przełom w kolejnych dniach. Niemniej wydaje się, że na fali "uporu" rynku co do słabego dolara, mamy szanse przetestować strefę oporu 1,0600-1,0634, przy czym kluczowy jest ten drugi poziom bazujący na minimum z marca 2020 r. W temacie euro warto pamiętać o tym, że 15 grudnia (czyli dzień po FED) mamy posiedzenie ECB, ale tutaj ruch o 50 punktów baz. został już zdyskontowany, a co do przekazu (na ile będzie on "jastrzębi") jest wiele opinii. Wprawdzie mamy takie głosy jak Francois Villeroy'a - to nie jest czas na dyskusję o tym, gdzie mogłyby się zakończyć podwyżki stóp w 2023 r. - ale i też jest tzw. umiarkowane centrum reprezentowane przez szefową Christine Lagarde i grupka "gołębi". Warto mieć na uwadze to, że ECB zapowiedział już start programu QT (ograniczania bilansu banku centralnego) i to może być "zamiennik" dla bardziej zdecydowanych podwyżek stóp w nadchodzących miesiącach.

Technicznie - rejon 1,0634 jest dość silny i jego pokonanie raczej powinno mieć mocniejszy "podkład fundamentalny", a ten w przyszłym tygodniu może nieć być tak oczywisty, jak to się może wydawać - przyszłotygodniowy przekaz z FED może pokazać, że decydenci wolą wolniej przechodzić z restrykcyjnego do neutralnego nastawienia w polityce monetarnej w 2023 r., niż by tego oczekiwały rynki.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spekulacje wokół nowego szefa BOJ na ostatniej prostej?

Spekulacje wokół nowego szefa BOJ na ostatniej prostej?

12:24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wprawdzie plotki zostały zdementowane, ale balon próbny został wysłany na rynki. Według wielu źródeł cytowanych przez agencję Nikkei nowym szefem Banku Japonii po 8 kwietnia, kiedy to wygasa agencja Haruhiko Kurody, ma zostać jego zastępca, Masayoshi Amamiya. Rynki nie odebrały tych doniesień dobrze, gdyż Amamiya ma opinię "gołębia", co tym samym może mieć wpływ na oczekiwania, co do zmiany dotychczasowej ultra-luźnej polityki monetarnej. Jen zareagował na te doniesienia osłabieniem - kurs USDJPY ustanowił szczyt w okolicach 132,38, ale później ustabilizował się poniżej 132.
Kurs USD/JPY najwyżej od ponad 3 tygodni

Kurs USD/JPY najwyżej od ponad 3 tygodni

12:03 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
S&P 500 i Nasdaq Composite wzrosły w czwartek do najwyższych poziomów od sierpnia-września ub.r., ale w piątek korygowały tą zwyżkę (S&P 500 -1,04 proc., Nasdaq Composite -1,59 proc.). Średnia przemysłowa Dow Jonesa pozostawał wyraźnie w tyle – poniżej szczytów z ostatnich ponad 2 miesięcy i w piątek również spadła (-0,38 proc.). Dziś rano cena kontaktów n S&P 500 notowanych na CME spadła o 0,48 proc. ok. godz. 9:45.
Na giełdach Azji i Oceanii zwyżkował dziś jedynie japoński Nikkei 225 (+0,67 proc.). Wśród pozostałych spadających indeksów największą zniżkę notował dziś Hang Seng (-2,02 proc.).
Dolar wraca do gry

Dolar wraca do gry

09:07 Poranny komentarz walutowy XTB
Tuż po decyzji Fed w ubiegłą środę dolar kosztował 4,27 złotego i mogło wydawać się, że amerykańska waluta znalazła się „na deskach”. Jednak był to punkt zwrotny, od którego dolar wrócił do gry. Na jak długo? Ubiegły tydzień pełen emocji na rynkach finansowych – ważne dane i raporty kwartalne firm zostały przyćmione posiedzeniami Fed i EBC, na które czekali inwestorzy. Choć obydwa banki centralne podniosły stopy procentowe (odpowiednio o 25 i 50bp) rynki euforycznie przyjęły ich decyzje.
Zmiana narracji?

Zmiana narracji?

2023-02-03 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane w czwartek po sesji na Wall Street wyniki trzech głównych big-techów przypomniały inwestorom, że chociaż banki centralne zdają się brzmieć optymistycznie (w kontekście bliskiego końca cyklu podwyżek), to od zbliżającej się recesji uciec się zbytnio nie da. Można jednak oczekiwać, że będzie ona relatywnie płytka. Posiedzenia banków centralnych, jakie miały miejsce w tym tygodniu były w pewnym sensie jakimś zwieńczeniem oczekiwań rynków, co do globalnego pivotu.
Cena akacji Meta Platforms +23,28 proc.

Cena akacji Meta Platforms +23,28 proc.

2023-02-03 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Silnie – o 3,25 proc. - wzrósł wczoraj Nasdaq Composite (kurs akcji Meta Platforms będącej składnikiem tego indeksu wyskoczył w górę po publikacji wyników o 23,28 proc.). Indeks osiągnął najwyższy poziom od września ub.r. S&P 500 wzrósł o 1,47 proc. wychodząc na najwyższy poziom od sierpnia ub.r. Lekko spadła natomiast średnia przemysłowa Dow Jonesa (-0,11 proc.).
Ostatni jastrząb na scenie?

Ostatni jastrząb na scenie?

2023-02-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Zamykamy ten tydzień trzeba podwyżkami stóp procentowych z trzech dużych banków centralnych. Choć wszystkie z nich próbowały utrzymać jastrzębi ton, to rynek odczytał to zupełnie inaczej. Jednocześnie jednak jaśniejsze deklaracje dotyczące kontynuacji podwyżek płynęły ze strony Lagarde. Czy rynek jednak będzie się tym przejmował? Lagarde nie brzmiała z pewnością tak samo jastrzębio jak podczas grudniowego posiedzenia. Taki sam komentarz oczywiście mógłby być przypisany Powellowi, ale trzeba pamiętać, że Fed podnosi stopy już od dawna, redukuje bilans i osiągnął pierwsze sukcesy w ograniczeniu inflacji.
Powell widzi procesy dezinflacyjne, a Lagarde?

Powell widzi procesy dezinflacyjne, a Lagarde?

2023-02-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj FED zgodnie z oczekiwaniami podniósł stopy procentowe o 25 punktów baz., a w komunikacie nie wykluczył konieczności dalszego zacieśnienia polityki monetarnej. Niemniej podczas konferencji prasowej Jerome Powell nie brzmiał już tak "jastrzębio". O ile podczas wystąpienia w grudniu ani razu nie użył słowa "dezinflacja", to teraz padło ono kilkanaście razy, co może oznaczać, że decydenci zaczynają być bardziej pewni tego, że obserwowany spadek inflacji zaczyna być procesem stałym.
Po decyzji Fed czas na EBC i BoE

Po decyzji Fed czas na EBC i BoE

2023-02-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Kluczowym wydarzeniem tego tygodnia była decyzja Fed w sprawie poziomu stóp procentowych. Rynek spodziewał się podwyżki o 25 punktów bazowych i o tyle finalnie stopy procentowe w USA zostały podniesione. Pomimo, że decyzja nie była zaskoczeniem i była ona uwzględniona w cenach, tak wczoraj wieczorem obserwowaliśmy podwyższoną zmienność. Za ruchy oczywiście był odpowiedzialny Powell, którego wystąpienie zostało odebrane gołębio przez rynki.
Powell mówi o dezinflacji

Powell mówi o dezinflacji

2023-02-02 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed podniósł korytarz kluczowych stóp procentowych o 25 punktów bazowych (4,5 – 4,75 proc.) – nie było tu żadnego zaskoczenia. Po wcześniejszych silnych podwyżkach o 75 i 50 pb Rezerwa Federalna wróciła do tempa, które było standardem w poprzednich cyklach zacieśniania monetarnego. W opublikowanym po posiedzeniu oświadczeniu Fed nie wskazał na rychły koniec podwyżek stóp. Powell podkreślił, że USA są dopiero na początku procesu dezinflacyjnego. Ban centralny prawdopodobnie nie jest jednak zbyt daleko od szczytu stóp. Dolar osłabił się a giełdy w USA świeciły kolorem zielonym.
Pozycjonowanie przed FED

Pozycjonowanie przed FED

2023-02-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
W środę rano dolar nieco traci na szerokim rynku, ale nie są to duże zmiany. Najlepiej radzi sobie dolar australijski, który wczoraj był słaby po rozczarowujących danych o sprzedaży detalicznej w grudniu, która może wpłynąć na oczekiwania związane z decyzją RBA w przyszłym tygodniu. Odbija też dolar nowozelandzki, chociaż ten osłabił się po danych z tamtejszego rynku pracy, jakie napłynęły późnym wieczorem naszego czasu (godz. 22:45).