Kolejne 20-letnie minimum EUR/USD, USD/PLN powyżej 5 zł

Kolejne 20-letnie minimum EUR/USD, USD/PLN powyżej 5 zł
Data dodania: 2022-09-28 (13:51) Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers

Do średniej przemysłowej Dow Jonesa (DJIA, Dow Jones Industrial Average) i średniej transportowej Dow Jonesa (DJTA, Dow Jones Transportation Average), które ostatnio spadły do swoich najniższych poziomów od listopada 2020, dołączył we wtorek S&P 500, który również zaliczył wczoraj swój najniższy poziom od listopada 2020 (-0,21 proc.). Nadal ponad minimum z czerwca br. utrzymywał się Nasdaq Composite.

Dziś rano poza głównym indeksem indonezyjskiego rynku akcji (+0,46 proc.) spadały ceny akcji na wszystkich rynkach akcji Azji i Oceanii. Największą zniżkę – o 3,52 proc. – notował Hang Seng, który znalazł się na najniższym poziomie od 2011 roku. Swe nowe cykliczne minima osiągnęły dziś również tajwański TAIEX, koreański KOSPI, filipiński PSEi oraz malezyjski KLCI.

Spadki cen akcji były kontynuowane również na początku środowej sesji w Europie. Największą zniżkę notował ok. godz. 9:35 norweski OSE Index (-3,39 proc.). DAX i CAC 40 spadały o ok. 1,6 proc.

WIG-20 był drugim najsłabszym głównym indeksem w Europie (-2,3 proc. ok. 9:40). Najniżej od stycznia 2021 był dziś sWIG-80, który przełamał w tym tygodniu ważny poziom wsparcia wyznaczany przez tegoroczne minima. Wśród indeksów sektorowych swe nowe cykliczne minima osiągnęły dziś WIG-Banki i WIG-Górnictwo. Taniały dziś rano wszystkie składniki WIG-u 20. Kursy akcji PKO BP, Cyfrowego Polsatu oraz KGHM spadły do swych nowych cyklicznych minimów. Najniżej od maja 2020 był dziś kurs akcji GPW. O ponad 13 proc. drożały dziś rano akcje spółki Serinus.

Rentowność amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych osiągnęła dziś najwyższy od 2010 roku poziom 4,01 proc. Rentowność 10-latek brytyjskiego rządu była dziś najwyższa od 2008 roku. Swe nowe cykliczne maksima osiągały dziś również rentowności 10-letnich obligacji skarbowych krajów strefy euro.

Taniały dziś rano metale szlachetne. Złoto - -0,63 proc. ok. godz. 9:30 – było najtańsze od kwietnia 2020. Po eksplozjach zarejestrowanych wczoraj na Bałtyku, które uszkodziły rurociągu Nord Stream 1 i 2 o ponad 5 proc. podrożały wczoraj kontrakty na gaz ziemny w Europie. O nieco ponad 2 proc. taniały dziś rano kontrakty na ropę naftową.

Nadal w niezwykły sposób umacniał się amerykański dolar. Kurs EUR/USD spadł dziś rano do swego nowego 20-letniego minimum (-0,44 proc. do 0,9554 ok. godz. 9:20).

Kurs USD/PLN rósł rano o 0,7 proc. osiągając poziom 5,025. EUR/PLN było na poziomi 4,80 (+0,29 proc. ok. godz. 9:30).

Kurs BTC/USD próbował wczoraj powrócić powyżej poziomu 20000 USD, ale ta próba okazała się zupełnie nieudana. Dziś rano ok. godz. 9:20 kurs BTC/USD spadał o 1,33 proc. i wynosił 18740 USD.

Źródło: Wojciech Białek, Oanda TMS Brokers
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dolar dalej opada w dół

Dolar dalej opada w dół

12:35 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dane Departamentu Pracy USA, jakie poznaliśmy w piątek po południu nie były słabe i mogą mieć znaczenie dla FED - aż 263 tys. nowych etatów poza rolnictwem jest dowodem na to, że rynek pracy nadal pozostaje relatywnie silny. Rynek chyba woli to jednak zweryfikować przy okazji publikacji komunikatu i nowych projekcji makro ze strony FED, co będzie mieć miejsce 14 grudnia.
Tanieje gaz ziemny na NYMEX-ie

Tanieje gaz ziemny na NYMEX-ie

10:20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Piątek przyniósł niewielkie zmiany wartości głównych indeksów rynku akcji w USA (S&P 500 -0,12 proc., DJIA +0,1 proc., Nasdaq Composite -0,18 proc.). Dziś rano na giełdach Azji i Oceanii zwracał uwagę silny – 4,51 proc. – wzrost Hang Senga, który wyszedł na najwyższy poziom od 3 miesięcy. Na rynkach akcji w Europie brak było na początku nowego tygodnia jakiejś wyraźniejszej tendencji (DAX -0,36 proc., CAC 40 –0,25 proc.).
Czy Fed przejmie się rynkiem pracy?

Czy Fed przejmie się rynkiem pracy?

10:17 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z amerykańskiego rynku pracy za listopad okazały się być naprawdę imponujące. Mocny przyrost zatrudnienia przy potężnym wzroście dynamiki płac. To dobre dane z perspektywy gospodarki, ale z pewnością nie są zbyt optymistyczne pod względem ograniczenia inflacji. Fed od dłuższego czasu zmienił retorykę w stosunku do potrzeby mocnych podwyżek, dlatego ostatnie dane będą dla Fedu obciążeniem. Czy jednak na pewno?
Walka o pivot

Walka o pivot

2022-12-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Rynki przefiltrowały wczorajsze słowa szefa FED na swój sposób - Jerome Powell potwierdził, że rozsądnym byłoby przejście do umiarkowanego tempa podwyżek stóp procentowych, co kończy agresywny cykl posunięć o 75 punktów bazowych. Podwyżka stóp 14 grudnia o 50 punktów baz. jest już w pełni wyceniona i inwestorów będzie interesować to, co zobaczymy później.
Dolar por presją po słowach Powella

Dolar por presją po słowach Powella

2022-12-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Wydarzeniem wczorajszej sesji było wystąpienie prezesa Rezerwy Federalnej, które to dostarczyło ogromnej zmienności na rynku. Jerome Powell zapowiedział niższe tempo podwyżek stóp procentowych, czego od dłuższego czasu oczekiwali inwestorzy. Co prawda wielu uczestników rynku już od początku października wierzyło w tzw. pivot Fed czyli zmianę w polityce banku centralnego, niemniej wczorajsze potwierdzenie tej tezy przez Powella przyniosło euforię na rynku akcji i cofnięcie na dolarze amerykańskim.
Złoty mocniejszy po Powellu

Złoty mocniejszy po Powellu

2022-12-01 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi wyższe zakresu handlu na eurodolarze oraz zauważalnie mocniejszego PLN po wczorajszym wystąpieniu Powella. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6717 PLN za euro, 4,4750 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,7401 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4119 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,581% w przypadku obligacji 10-letnich.
Wydarzeniem ostatnich godzin na światowych rynkach było bez wątpienia wystąpienie Powella w USA.
Czy Powell potwierdzi pivot?

Czy Powell potwierdzi pivot?

2022-11-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Postawione pytanie może brzmieć absurdalnie biorąc pod uwagę to, że szef FED wielokrotnie w ostatnich miesiącach gasił aspiracje "gołębi", nieraz dość brutalnie, jak podczas sympozjum w Jackson Hole w końcu sierpnia. Dzisiaj Jerome Powell będzie przemawiał w Brooking Institution, a tematem będą sprawy dotyczące inflacji, oraz perspektyw dla rynku pracy i gospodarki w ogóle. Od 4 grudnia (niedziela) decydenci w FED mają tak zwany okres ciszy, kiedy to nie powinni wypowiadać się na tematy związane z polityką monetarną z racji posiedzenia zaplanowanego na 14 grudnia.
Inflacja niższa, ale to nie koniec

Inflacja niższa, ale to nie koniec

2022-11-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Według wstępnych szacunków w listopadzie inflacja w Polsce wyniosła 17,4% w skali roku i była niższa niż w październiku, kiedy to wynosiła 17,9%. To dobre dane, jednak górka inflacyjna nie jest jeszcze za nami. Spadek cen paliw, zatrzymanie wzrostu cen energii oraz częściowe wyhamowanie wzrostu cen żywności stały w listopadzie za spadkiem inflacji. Okazała się ona niższa nie tylko względem października, ale także oczekiwań rynku. Czy to oznacza, że szczyt inflacji w Polsce jest już za nami? Niestety nie.
Jakie są szanse na przełamanie 1,05 na eurodolarze?

Jakie są szanse na przełamanie 1,05 na eurodolarze?

2022-11-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Eurodolar dwukrotnie przetestował w ostatnim czasie poziom 1,05 ale nie zdołał go pokonać. Od dwóch tygodni obserwujemy konsolidacje notowań, rynek czeka na jakiś przełom w danych, żeby wygenerować kolejny zdecydowany impuls i wyznaczyć kierunek na najbliższy czas. Do końca tygodnia będziemy otrzymywać dużo publikacji makro. Dziś w centrum uwagi inflacja w Europie ale także przemówienie Powella w Brookings Institution.
Rynki kontra FED

Rynki kontra FED

2022-11-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Jeszcze wczoraj na rynkach pojawiły się spekulacje, że chińskie protesty społeczne mogą skłonić tamtejsze władze do zmiany podejścia w temacie polityki zero-COVID. W efekcie podczas handlu w Azji na rynkach widać było lepsze nastroje, ale konferencja prasowa zwołana dzisiaj rano nie wniosła wiele. Chińskie władze ograniczyły się do poinformowania o planach nasilenia akcji szczepień dla osób najstarszych, oraz dały też do zrozumienia, że wprowadzane obostrzenia mają być lepiej dopasowane (także w temacie lokalnym).