Szarża ropy podbija sektor energetyczny

Szarża ropy podbija sektor energetyczny
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2022-03-02 (20:41)

Oczy całego świata skierowane są nadal na Ukrainę, która bohatersko odpiera rosyjską ofensywę. Rosjanie uderzają już nie tylko w pozycje wojskowe, ale również w ludność cywilną, w tym używając zabronionej broni. Trybunał Sprawiedliwości w Hadze przyjął już do rozpatrzenia zgłoszony przez stronę ukraińską wniosek w tej sprawie. Tymczasem jesteśmy świadkami jak kolejne, nawet neutralne kraje jak Szwajcaria przyłączają się do coraz ostrzejszych sankcji wymierzonych w rosyjską gospodarkę.

Szwajcaria zamroziła aktywa należące do Władimira Putina i ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa oraz 650 innych oligarchów. Wielka Brytania zabroniła wpływać rosyjskim statkom do swoich portów i coraz więcej mówi się o tym, że statki te otrzymają podobny zakaz na terenie całej UE. Turcja definitywnie zamknęła wczoraj cieśniny Bosfor i Dardanele dla rosyjskich okrętów wojennych cofając do tej pory 3 z nich, które zamierzały wypłynąć na Morze Czarne. Technologiczny gigant Apple zawiesił świadczenie usług na terenie Rosji przez blokadę ApplePay oraz zawieszenie sprzedaży urządzeń na terenie kraju. Rosyjska giełda do tej pory pozostaje zamknięta, a rosyjski rubel potężnie stracił na wartości. Jednocześnie Bank Centralny Rosji zareagował podwyżką stóp procentowych z 9.5% do 20%, próbując ratować walutę. Widzimy zatem postępująca izolację Rosji od światowej, rozwiniętej gospodarki oraz załamywanie się rosyjskiego systemu finansowego (upadek Sbierbanku).

Tymczasem patrząc na globalne rynki warto wspomnieć o tym, że FED zamierza utrzymać w najbliższym czasie swoje pierwotne założenia podwyższając stopy procentowe nawet o 50 pb i redukując program skupu aktywów mimo trwającego na Ukrainie konfliktu zbrojnego i ,,wojny gospodarczej” Zachodu z Rosją. Jerome Powell przekazał też, że wpływ obecnych zdarzeń geopolitycznych na gospodarkę pozostaje niepewny, a FED musi być elastyczny, co pozwala spekulować nad ewentualną zmianą polityki monetarnej.

Uwagę inwestorów przyciąga sytuacja na rynku surowcowym, którego dalszy los stanowi na tę chwilę zagadkę dla zachodnich rynków w kontekście gospodarczego wykluczenia Rosji. Prawdopodobne są znaczne podwyżki cen węgla i gazu ziemnego przez odcięcie się od rosyjskich dostaw, nie wspominając o szalejących cenach ropy naftowej, która sięgnęła niemal 115 USD za baryłkę. Wysokie ceny ropy doprowadziły do mocnych wzrostów cen spółek z sektora ropy i gazu.

Sytuacja na rynku nadal jest bardzo napięta, jednak indeksy próbują odrabiać straty. Niemiecki DAX po nieudanym poranku odbił się od cenowego dołka na poziomie 13 700. Warto wspomnieć, że okolice te stanowią obecnie wsparcie, są to poziomy sprzed pandemicznego krachu z marca 2020 roku. DAX notowany jest dziś na 0,3% plusie. Na Wall Street nastroje są dziś minimalnie lepsze co też pomogło WIG20 pokonać psychologiczną barierę na poziomie 2000 punktów. WIG20 zyskuje dziś wyraźnie i notowany jest o 3,57% wyżej, co jest jednak związane z potężnym wzrostem cen spółek węglowych i energetycznych. Największe indeksy z Wall Street zyskują ponad 1,5%. Na prowadzenie wyrywa się S&P500, wyraźnie słabiej radzi sobie technologiczny NASDAQ, który zyskuje jedynie 1,0%.

Źródło: Dział Analiz XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Inflacja w Japonii zaczyna spadać?

Inflacja w Japonii zaczyna spadać?

2023-05-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Podczas sesji azjatyckiej głównym tematem były dane o inflacji konsumenckiej z Japonii, a konkretnie odczyty z rejonu Tokio. Inflacja w maju nieco się obniżyła do 3,2 proc. r/r z 3,5 proc. r/r (oczekiwano jej wzrostu do 3,9 proc. r/r). Zaskoczenie niższym odczytem mieliśmy też w przypadku inflacji bazowej bez cen żywności - cofnięcie do 3,2 proc. r/r z 3,5 proc. r/r przy prognozie 3,3 proc. r/r, ale na wysokich poziomach pozostała tzw. inflacja superbazowa, czyli liczona z pominięciem świeżej żywności i energii - tutaj odnotowano jej przyspieszenie do 3,9 proc. r/r z 3,8 proc. r/r, chociaż był to odczyt zgodny z prognozą.
USD ignoruje ryzyko niewypłacalności Stanów Zjednoczonych?

USD ignoruje ryzyko niewypłacalności Stanów Zjednoczonych?

2023-05-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kryzys zadłużeniowy w USA trwa ale rynek walutowy ignoruje to. W żaden sposób nie widać, żeby dolar reagował na napływające informacje o trwających negocjacjach. Widać również spokój na rynku opcji. Implikowana zmienność jest na najniższym poziomie od ponad roku. To raczej względy polityki pieniężnej a nie trwające rozmowy pomiędzy politykami USA napędzają spadki kursu EUR/USD, który wczoraj spadł poniżej poziomu 1,0720.
Platynowa moneta warta bilion dolarów

Platynowa moneta warta bilion dolarów

2023-05-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Wielkimi krokami zbliża się data potencjalnego bankructwa Stanów Zjednoczonych. Janet Yellen, szefowa Departamentu Skarbu ogłosiła, że 1 czerwca skończy się gotówka do obsługi zobowiązań USA. Chociaż wiele obserwatorów wskazuje na to, że data ta prawdopodobnie będzie znacznie późniejsza, a być może Stany Zjednoczone przetrwają do momentu ściągnięcia kwartalnych podatków 15 czerwca, to dodatkowo mówi się o innych metodach, takich jak 1 bilionowa platynowa moneta, która mogłaby rozwiązać wiele problemów obecnej administracji.
Czy USA stracą

Czy USA stracą "potrójne AAA"?

2023-05-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż na rynkach finansowych dzieje się sporo, to obecnie rozmawia się przede wszystkim o impasie politycznych w Stanach Zjednoczonych. Stany Zjednoczone osiągnęły limit zadłużenia już w styczniu i środki na rachunkach Departamentu Skarbu mają skończyć się już za tydzień. Teraz obniżką ratingu Stanów Zjednoczonych grozi Fitch, co mogłoby doprowadzić bardzo szybko do paniki rynkowej. Czy Stany Zjednoczone stracą swój „złoty standard” potrójnego najwyższego ratingu ze strony największych agencji ratingowych?
Karty White-Label: Jak ważne są dla Twojej firmy i jakie mają zalety?

Karty White-Label: Jak ważne są dla Twojej firmy i jakie mają zalety?

2023-05-25 Informacje rynkowe
Stały rozwój współczesnych firm i podejmowane przez nie próby wejścia w przestrzeń cyfrową sprawiają, że wygoda płatności staje się coraz ważniejsza. Dlatego coraz więcej firm szuka coraz bardziej korzystnych opcji dla swojego biznesu. Dziś powiemy ci wszystko, co musisz wiedzieć o kartach white-label i opowiemy o wszystkich zaletach tej wspaniałej funkcji.
Fed jest skłonny do „pauzy” w czerwcu

Fed jest skłonny do „pauzy” w czerwcu

2023-05-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj poznaliśmy protokół z majowego posiedzenia FOMC, na którym to podjęto decyzję o podniesieniu stóp procentowych o 25 punktów bazowych. W pewnym stopniu odzwierciedla on komentarze, które poznawaliśmy w ostatnim czasie od przedstawicieli Fed-u. Niektórzy z nich wyraźnie uważają, że jest jeszcze dużo do zrobienia, aby ograniczyć inflację. Z kolei kilku urzędników jest zdania, że Rezerwa Federalna do tej pory zrobiła już wystarczająco dużo. W tym momencie rynek w ok 30 proc. wycenia możliwy ruch w górę w kolejnym miesiącu oraz obniżki kosztu pieniądza w II połowie roku.
Miedź i KGHM najtańsze od pół roku

Miedź i KGHM najtańsze od pół roku

2023-05-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza spadkowa sesja na rynku akcji w USA (S&P 500 -1,12 proc., DJIA -0,69 proc., Nasdaq 100 -1,28 proc.) schłodziła dziś rano nastroje inwestorów na giełdach Azji i Oceanii (Nikkei 225 -0,89 proc.) oraz Europy (DAX -1,44 proc., CAC 40 -1,75proc. ok. godz. 9:40). Francuski indeks, który w kwietniu osiągnął swój najwyższy poziom w historii, spadł dziś do najniższego poziomu od końca marca.
Koniec podwyżek stóp procentowych w Nowej Zelandii? NZDUSD pod presją

Koniec podwyżek stóp procentowych w Nowej Zelandii? NZDUSD pod presją

2023-05-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajsza sesja przyniosła cofnięcie na rynku akcji oraz umocnienie amerykańskiej waluty. Tematem numer jeden w krótkim terminie pozostaje kwestia limitu zadłużenia w USA. Umówmy termin 1 czerwca zbliża się wielkimi krokami, jednak obie strony negocjacji wykluczają bankructwo USA. Wydaje się więc, że mimo impasu, już w wkrótce powinniśmy zobaczyć osiągnięcie porozumienia. Na razie dolar zachowuje się dość stabilnie, jednak w miare zblizania sie do ostatecznego terminu, USD może doświadczyć nieco większej zmienności.
Spadki na nowozelandzkim dolarze

Spadki na nowozelandzkim dolarze

2023-05-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Na globalnych rynkach walutowych trwa atmosfera wyczekiwania na rozstrzygnięcie kwestii związanych z limitem zadłużenia w USA. Do oficjalnego deadline został jeszcze ponad tydzień, więc póki co, notowania amerykańskiego dolara pozostają stabilne. Kurs EUR/USD wczoraj zniżkował, schodząc na nowo poniżej 1,08, ale w kontekście ostatnich dni mamy do czynienia raczej z konsolidacją i wyczekiwaniem na kolejne istotne informacje.
Brak porozumienia na linii Biden-McCarthy, kurs EURUSD bez kierunku

Brak porozumienia na linii Biden-McCarthy, kurs EURUSD bez kierunku

2023-05-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Głównym tematem na rynkach są w ostatnim czasie negocjacje w sprawie limitu długu w Stanach Zjednoczonych. Utrzymanie limitu mogłoby zagrozić wypłacalności USA, jednak jest to mało prawdopodobny scenariusz, biorąc pod uwagę, że limit zadłużenia był już podnoszony kilkadziesiąt razy w historii. Jak mówiła Janet Yellen nieprzekraczalny termin dla podniesienia limitu zadłużenia to 1 czerwca – później USA musiałby musiały ogłosić bankructwo, z powodu braku środków na obsługę długu.