Inflacja się nie zatrzymuje

Inflacja się nie zatrzymuje
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2022-02-11 (09:20)

Wysoki odczyt inflacji w Stanach Zjednoczonych wystraszył inwestorów na rynku akcji, jednocześnie umacniając dolara. Rosną oczekiwania na coraz bardzie jastrzębie zachowania ze strony Rezerwy Federalnej. Złoty radził sobie umiarkowanie dobrze, wspierany przez zmianę retoryki NBP. Inflacja konsumencka w USA, mierzona wskaźnikiem CPI, wyniosła w styczniu 7,5 proc. r/r. Wynik jest wyższy niż zakładano w prognozach (+7,3 proc. r/r).

Prognozy pobił również wskaźnik bazowy (6 proc. r/r vs 5,9 proc. r/r prognoza). Kolejny raz odczyt inflacji przebił wyraźnie oczekiwania rynku i wydaje się (patrząc na rozkład w poszczególnych kategoriach), że to jeszcze nie koniec. Wzrost cen w Stanach Zjednoczonych widoczny jest w niemal wszystkich kategoriach: żywność, czynsze i usługi medyczne, a także dobra konsumenckiej. W styczniowym badaniu wskazano na spadek usług hotelarskich, co przypuszczalnie związane jest z niepewnością wywołaną wariantem Omikron koronawirusa. Dynamika wzrostu cen w USA jest najwyższa od 1982 roku i daje silne wsparcie dolarowi, jednocześnie przeceniając obligacje skarbowe i akcje. Indeksy akcji w USA zostały mocno przecenione. Dow Jones tracił na koniec dnia 1,47 proc., a S&P500 zniżkował o 1,81 proc. Technologiczny Nasdaq100 cofnął się o 2,10 proc. Rentowności Amerykańskich 10-latek przebiły poziom 2 proc. i obecnie oscylują wokół 2,02 proc. Eurodolar na poziomie 1,1380.

Rynek obawia się, że coraz wyższa inflacja popchnie Rezerwę Federalną do bardziej agresywnych działań, co przełoży się w średnim terminie na pogorszenie koniunktury i przecenę ryzykownych aktywów. W czwartek James Bullard, szef oddziału Banku Rezerw Federalnych z St. Louis wezwał do dużej podwyżki stóp, przyznając, że w ostatnim czasie stał się zdecydowanie bardziej jastrzębi. W jego opinii do lipca (planowane 3 spotkania) stopy powinny wzrosnąć o 100pb. Tym samym coraz bardziej prawdopodobny staje się ruch w górę na marcowym posiedzeniu o całe 50 punktów bazowych. Ostrzejsze od pierwotnych oczekiwań zacieśnianie polityki pieniężnej w USA może spotkać się z dostosowaniem wycen większej części aktywów, w związku z czym zmienność na rynkach finansowych będzie podwyższona, a na szczególną uwagę zasługiwać będą wypowiedzi bankierów z Fed, po których rynek będzie się starał oszacować jak kształtować się będą główne parametry polityki pieniężnej w kolejnych miesiącach.

W Polsce złoty radził sobie wyjątkowo dobrze na tle rywali. Z pewnością pomocna dla PLN okazała się zmiana retoryki RPP ugruntowana na konferencji prezesa Glapińskiego. Prezes Glapiński stwierdził na środowej konferencji, że NBP nie ma interesu w słabym złotym i przypomniał, że kurs złotego jest płynny, choć NBP może okazjonalnie interweniować na rynku po to, aby spowalniać gwałtowne zmiany wyceny PLN. Deklaracja Glapińskiego o silniejszym złotym była na tyle wyraźna, że kurs EUR/PLN w trakcie konferencji spadł najniżej od września ubiegłego roku. Prezes przypomniał, że cykl zacieśniania polityki pieniężnej ma na celu zapobiegnięciu rozkręceniu się spirali płacowo-cenowej w średnim terminie. Prezes Glapiński stwierdził, że obecnie prezentuje jastrzębie podejście. W granicach rozsądku RPP zrobi wszystko aby sprowadzić inflację do celu, a złoty był silniejszy. Jednocześnie prezes wskazał, że napływ środków z KPO mógłby sprzyjać złotemu, gdyż nie można wykluczyć wymienianiu ich na rynku a nie przez NBP (zwracam na to uwagę od dawna). Jednocześnie prezes Glapiński, choć niewyraźnie, wskazywał, że cykl podwyżek może zatrzymać się w okolicy 4 proc. stopy referencyjnej (raczej z odchyleniem w górę). W piątek o poranku złoty kwotowany jest na: 3,9545 za dolara, 4,5020 za euro oraz 5,3524 za funta.

Źródło: Maciej Madej, Dom Maklerski TMS Brokers
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Inflacja w Japonii zaczyna spadać?

Inflacja w Japonii zaczyna spadać?

2023-05-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Podczas sesji azjatyckiej głównym tematem były dane o inflacji konsumenckiej z Japonii, a konkretnie odczyty z rejonu Tokio. Inflacja w maju nieco się obniżyła do 3,2 proc. r/r z 3,5 proc. r/r (oczekiwano jej wzrostu do 3,9 proc. r/r). Zaskoczenie niższym odczytem mieliśmy też w przypadku inflacji bazowej bez cen żywności - cofnięcie do 3,2 proc. r/r z 3,5 proc. r/r przy prognozie 3,3 proc. r/r, ale na wysokich poziomach pozostała tzw. inflacja superbazowa, czyli liczona z pominięciem świeżej żywności i energii - tutaj odnotowano jej przyspieszenie do 3,9 proc. r/r z 3,8 proc. r/r, chociaż był to odczyt zgodny z prognozą.
USD ignoruje ryzyko niewypłacalności Stanów Zjednoczonych?

USD ignoruje ryzyko niewypłacalności Stanów Zjednoczonych?

2023-05-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kryzys zadłużeniowy w USA trwa ale rynek walutowy ignoruje to. W żaden sposób nie widać, żeby dolar reagował na napływające informacje o trwających negocjacjach. Widać również spokój na rynku opcji. Implikowana zmienność jest na najniższym poziomie od ponad roku. To raczej względy polityki pieniężnej a nie trwające rozmowy pomiędzy politykami USA napędzają spadki kursu EUR/USD, który wczoraj spadł poniżej poziomu 1,0720.
Platynowa moneta warta bilion dolarów

Platynowa moneta warta bilion dolarów

2023-05-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Wielkimi krokami zbliża się data potencjalnego bankructwa Stanów Zjednoczonych. Janet Yellen, szefowa Departamentu Skarbu ogłosiła, że 1 czerwca skończy się gotówka do obsługi zobowiązań USA. Chociaż wiele obserwatorów wskazuje na to, że data ta prawdopodobnie będzie znacznie późniejsza, a być może Stany Zjednoczone przetrwają do momentu ściągnięcia kwartalnych podatków 15 czerwca, to dodatkowo mówi się o innych metodach, takich jak 1 bilionowa platynowa moneta, która mogłaby rozwiązać wiele problemów obecnej administracji.
Czy USA stracą

Czy USA stracą "potrójne AAA"?

2023-05-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż na rynkach finansowych dzieje się sporo, to obecnie rozmawia się przede wszystkim o impasie politycznych w Stanach Zjednoczonych. Stany Zjednoczone osiągnęły limit zadłużenia już w styczniu i środki na rachunkach Departamentu Skarbu mają skończyć się już za tydzień. Teraz obniżką ratingu Stanów Zjednoczonych grozi Fitch, co mogłoby doprowadzić bardzo szybko do paniki rynkowej. Czy Stany Zjednoczone stracą swój „złoty standard” potrójnego najwyższego ratingu ze strony największych agencji ratingowych?
Karty White-Label: Jak ważne są dla Twojej firmy i jakie mają zalety?

Karty White-Label: Jak ważne są dla Twojej firmy i jakie mają zalety?

2023-05-25 Informacje rynkowe
Stały rozwój współczesnych firm i podejmowane przez nie próby wejścia w przestrzeń cyfrową sprawiają, że wygoda płatności staje się coraz ważniejsza. Dlatego coraz więcej firm szuka coraz bardziej korzystnych opcji dla swojego biznesu. Dziś powiemy ci wszystko, co musisz wiedzieć o kartach white-label i opowiemy o wszystkich zaletach tej wspaniałej funkcji.
Fed jest skłonny do „pauzy” w czerwcu

Fed jest skłonny do „pauzy” w czerwcu

2023-05-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj poznaliśmy protokół z majowego posiedzenia FOMC, na którym to podjęto decyzję o podniesieniu stóp procentowych o 25 punktów bazowych. W pewnym stopniu odzwierciedla on komentarze, które poznawaliśmy w ostatnim czasie od przedstawicieli Fed-u. Niektórzy z nich wyraźnie uważają, że jest jeszcze dużo do zrobienia, aby ograniczyć inflację. Z kolei kilku urzędników jest zdania, że Rezerwa Federalna do tej pory zrobiła już wystarczająco dużo. W tym momencie rynek w ok 30 proc. wycenia możliwy ruch w górę w kolejnym miesiącu oraz obniżki kosztu pieniądza w II połowie roku.
Miedź i KGHM najtańsze od pół roku

Miedź i KGHM najtańsze od pół roku

2023-05-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza spadkowa sesja na rynku akcji w USA (S&P 500 -1,12 proc., DJIA -0,69 proc., Nasdaq 100 -1,28 proc.) schłodziła dziś rano nastroje inwestorów na giełdach Azji i Oceanii (Nikkei 225 -0,89 proc.) oraz Europy (DAX -1,44 proc., CAC 40 -1,75proc. ok. godz. 9:40). Francuski indeks, który w kwietniu osiągnął swój najwyższy poziom w historii, spadł dziś do najniższego poziomu od końca marca.
Koniec podwyżek stóp procentowych w Nowej Zelandii? NZDUSD pod presją

Koniec podwyżek stóp procentowych w Nowej Zelandii? NZDUSD pod presją

2023-05-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajsza sesja przyniosła cofnięcie na rynku akcji oraz umocnienie amerykańskiej waluty. Tematem numer jeden w krótkim terminie pozostaje kwestia limitu zadłużenia w USA. Umówmy termin 1 czerwca zbliża się wielkimi krokami, jednak obie strony negocjacji wykluczają bankructwo USA. Wydaje się więc, że mimo impasu, już w wkrótce powinniśmy zobaczyć osiągnięcie porozumienia. Na razie dolar zachowuje się dość stabilnie, jednak w miare zblizania sie do ostatecznego terminu, USD może doświadczyć nieco większej zmienności.
Spadki na nowozelandzkim dolarze

Spadki na nowozelandzkim dolarze

2023-05-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Na globalnych rynkach walutowych trwa atmosfera wyczekiwania na rozstrzygnięcie kwestii związanych z limitem zadłużenia w USA. Do oficjalnego deadline został jeszcze ponad tydzień, więc póki co, notowania amerykańskiego dolara pozostają stabilne. Kurs EUR/USD wczoraj zniżkował, schodząc na nowo poniżej 1,08, ale w kontekście ostatnich dni mamy do czynienia raczej z konsolidacją i wyczekiwaniem na kolejne istotne informacje.
Brak porozumienia na linii Biden-McCarthy, kurs EURUSD bez kierunku

Brak porozumienia na linii Biden-McCarthy, kurs EURUSD bez kierunku

2023-05-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Głównym tematem na rynkach są w ostatnim czasie negocjacje w sprawie limitu długu w Stanach Zjednoczonych. Utrzymanie limitu mogłoby zagrozić wypłacalności USA, jednak jest to mało prawdopodobny scenariusz, biorąc pod uwagę, że limit zadłużenia był już podnoszony kilkadziesiąt razy w historii. Jak mówiła Janet Yellen nieprzekraczalny termin dla podniesienia limitu zadłużenia to 1 czerwca – później USA musiałby musiały ogłosić bankructwo, z powodu braku środków na obsługę długu.