Czy możemy używać Twoich danych, by wybierać dla Ciebie reklamy? [ TAK, zgadzam się. ] [ Nie - zarządzam ustawieniami ]
Nasi partnerzy zbierają dane i używają plików cookie do personalizacji reklam i mierzenia ich skuteczności. Dowiedz się, jak MyBank.pl i nasi partnerzy zbierają i wykorzystują dane. W każdej chwili możesz zmienić to ustawienie w naszym centrum prywatności.
eToro

Jaki będzie ten wrzesień?

Jaki będzie ten wrzesień?
Data dodania: 2021-09-01 (12:16) Poranny raport DM BOŚ z rynku walut

Nowy miesiąc przynosi mieszane wskazania dla dolara. W środę rano amerykańska waluta najbardziej zyskuje do franka i jena, a traci wobec walut Antypodów - dla dolara australijskiego wsparciem okazały się lepsze dane PKB za II kwartał. Generalnie dynamika zmian kursów nie przekracza 0,4 proc. Słabość franka może wynikać ze słów przedstawiciela SNB, który dał do zrozumienia, że niskie stopy procentowe na świecie mogą się jeszcze utrzymywać przez dłuższy czas, a bank centralny nie ma zbytnio narzędzi, aby przeciwdziałać spekulacjom na rynku nieruchomości.

Z kolei słaby jen, to bardziej wynik ruchu USDJPY w ślad za odbiciem rentowności amerykańskich obligacji - 10-letnie powróciły ponad poziom 1,30 proc.

Wczoraj dolar zakończył dzień nieco silniejszy, niż był w trakcie dnia. Uwagę zwróciły słabsze dane Chicago PMI, oraz indeksu zaufania konsumentów Conference Board. Pogorszenie się nastrojów konsumenckich przywołało obawy związane z wariantem Delta i nieco pogorszyło nastroje na Wall Street po ostatnich wzrostach. Niemniej w środę rano indeksy powróciły w okolice ostatnich szczytów po tym jak sesja w Azji nie wypadła szczególnie źle. Wprawdzie chiński indeks PMI dla przemysłu liczony przez Caixin zanurkował w sierpniu poniżej 50 pkt., ale rynek już spekuluje na temat ewentualnego pakietu wsparcia dla gospodarki. Z kolei kolejne, niepokojące dane nt. COVID z Australii i Nowej Zelandii - zakażenia postępują mimo wprowadzanych obostrzeń, co wymusza ich wydłużanie - nie prowadzą do pogorszenia się perspektyw dla AUD i NZD.

Dzisiaj uwaga rynków skupi się na danych z USA - poznamy szacunki ADP o godz. 14:15, oraz przemysłowy ISM o godz. 16:00. Paradoksalnie więcej niespodzianek może przynieść ten drugi odczyt ze względu na ostatnie niepokojące informacje o globalnych problemach z łańcuchami dostaw. Stabilny pozostaje dzisiaj EURUSD, chociaż rano poznaliśmy gorsze dane z Niemiec nt. dynamiki sprzedaży detalicznej w lipcu (spadek o 5,1 proc. m/m). Słabiej wypadły też dane PMI dla przemysłu – wskaźnik liczony dla całej strefy euro osunął się do 61,4 pkt.

OKIEM ANALITYKA - jaki będzie ten wrzesień?

Początek nowego miesiąca wypada mieszanie - czy brak zdecydowania na dolarze zdominuje kolejne tygodnie? Jeszcze przez pewien czas bardziej prawdopodobna jest kontynuacja spadkowego trendu dolara i obserwowanego powrotu rajdu ryzyka, niż szybkie odwrócenie tych trendów. Tapering w wydaniu FED podczas posiedzenia zaplanowanego 22 września jest mało prawdopodobny, gdyż publikowane w najbliższych dniach dane makro raczej nie będą szczególnie dobre, choć rynek szybko wytłumaczy to Deltą. Obecna fala zakażeń w USA mogła jednak już minąć swój szczyt, a brak powrotu restrykcji może sprawić, że jej wpływ na gospodarkę będzie dość ograniczony. Tym samym rynek będzie uważnie analizował komunikat FED po 22 września, aby móc ocenić szanse na redukcję skupu aktywów 3 listopada. W centrum uwagi pozostaną waluty tych krajów, gdzie banki centralne pozostaną w "jastrzębim tonie" - w grupie G-10 są to korona norweska, oraz dolar nowozelandzki. Niespodziankę może zgotować USDJPY, jeżeli wrzesień potwierdzi obserwowane od kilku tygodni sygnały zmiany trendu na amerykańskim długu - powrót do wzrostów rentowności. Niemniej to może być domena drugiej połowy miesiąca.

Obserwowane wczoraj wybicie ponad poziom 1,1800-1,1810, gdzie przebiega spadkowa linia trendu nie było do końca udane. Euro zostało wsparte przez wyższe szacunki inflacji konsumenckiej w strefie euro (w sierpniu 3,0 proc. r/r), co podbiło spekulacje wokół potencjalnej dyskusji nad programem skupu aktywów PEPP, który prowadzi Europejski Bank Centralny. Ostatecznie rynek ocenił jednak, że "jastrzębich" głosów nawołujących do jego ewentualnego ograniczenia jest relatywnie mało, aby móc zbudować na tej bazie jakąś dłuższą strategię wobec wspólnej waluty. Temat najpewniej będzie powracał, ale na obecną chwilę zwyżki EURUSD będą budowane głównie na słabym dolarze. A ten wczoraj nieco odbił, co mogło mieć bardziej związek z przepływami na koniec miesiąca, niż publikacją danych z USA (Chicago PMI, zaufanie konsumentów Conference Board).

Co dalej? Dane makro ze strefy euro nie zachęcają dzisiaj do kupna euro (gorsza sprzedaż detaliczna w Niemczech i PMI), a odczyty z USA mogą rodzić niepewność - mamy ADP i ISM dla przemysłu, oraz zaczynamy się ustawiać pod piątkowe odczyty Departamentu Pracy USA. Teoretycznie figury z USA mogą być słabsze, co będzie tłumaczone obawami o wariant Delta. Tym samym raczej nie dadzą one argumentów za wrześniowym taperingiem (posiedzenie FED jest zaplanowane na 22 września). Tyle, że to rynek zdaje się, że już wie. Tym samym słabsze dane makro mogą nieco podkopać nastroje na Wall Street, którym mogą szkodzić też rosnące rentowności amerykańskich obligacji. Reasumując, jeżeli dolar będzie teraz mocniejszy, to przez słabszy sentyment na świecie. Z drugiej strony analiza techniczna podpowiada, że wsparciem mogą być okolice 1,1775 gdyby doszło do zejścia poniżej 1,18. W przypadku wzrostów rynek będzie kierował się na wczorajszy szczyt przy 1,1844, a w przypadku jego przebicia - w stronę 1,19.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Euforia nie udziela się walutom

Euforia nie udziela się walutom

2021-10-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Poniedziałek przebiegał na rynkach w szampańskich nastrojach. Gwiazdą notowań była Tesla – wartość firmy w spektakularny sposób przekroczyła bilion dolarów. Tej euforii nie widać jednak na rynkach walut – dolar umacniał się, a waluty rynków wschodzących pozostały słabe. Na Wall Street znowu mamy euforię, a wczoraj nie cegiełkę, ale potężną cegłę dołożyła Tesla, której akcje po wzroście ceny o ponad 12% są warte ponad 1000 dolarów za sztukę, a kapitalizacja firmy przekroczyła bilion dolarów. To efekt zamówienia złożonego przez wypożyczalnię Hertz na 100 tysięcy samochodów tej marki.
Euro słabe po Ifo

Euro słabe po Ifo

2021-10-26 Komentarz poranny TMS Brokers
Wczoraj na rynku stosunkowo niewiele się działo. Z danych makro poznaliśmy niemiecki indeks klimatu biznesowego Ifo. Poza tym nieco zamieszania na rynku akcyjnym wprowadziła informacja o planowanym zakupie przez Hertz pojazdów marki Tesla w liczbie 100 tys. Cyfra może imponować. Kto ma w portfelu akcje producenta elektrycznych samochodów ten powiększył swój zysk. Papiery spółki Elona Muska zyskały ponad 12 proc.
Co powiedział Powell?

Co powiedział Powell?

2021-10-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień zaczynamy ze słabszym dolarem, co można tłumaczyć relatywnie dobrymi nastrojami na rynkach akcji po tym jak indeksy na Wall Street pozostały przy szczytach. W Azji wpływ na sentyment miały niezłe informacje z Evergrande - spółka znów spłaciła część zaległych odsetek, a także poinformowała o wznowieniu 10 projektów deweloperskich - chociaż generalnie pozostałe firmy z branży były pod presją reform forsowanych przez chiński nadzór. Co ciekawe rynki na razie nie przejmują się globalną sytuacją COVID.
Ożywienie w Europie traci impet

Ożywienie w Europie traci impet

2021-10-25 Komentarz poranny TMS Brokers
W piątek Powell ponownie wypowiedział się na temat inflacji w USA i możliwych przyszłych działań Rezerwy Federalnej. Z indeksów amerykańskich najgorzej radził sobie NASDAQ, który stracił 0,87 proc. Przemysłowy Dow Jones zyskał jednak 0,21 proc. Jeśli chodzi o strefę euro widoczny jest spadek impetu ożywienia gospodarczego. Potwierdziły to wskaźniki PMI.
Fed otwiera drzwi do podwyżek

Fed otwiera drzwi do podwyżek

2021-10-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Piątkowy wieczór to nie jest dobra pora na zaskakiwanie rynków i być może dlatego reakcja na wystąpienie szefa Fed była tak krótkotrwała. A być może niewielu inwestorów wierzy, że Fed może jeszcze zmienić linię swojej polityki? Kiedy inflacja w USA wyraźnie wzrosła wiosną tego roku Fed określił ją mianem przejściowej. Argumentował to efektami bazy, głównie ze strony paliw (wiosną 2020 ceny ropy były bardzo niskie, zaś w tym nastąpiła ich normalizacja).
Markowany optymizm?

Markowany optymizm?

2021-10-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
W piątek na rynki próbuje wracać optymizm, co spycha dolara do defensywy. Wyraźnie odreagowują waluty Antypodów, ale do szczytów ze środy jest jeszcze daleko. Na kolejnych miejscach są korony skandynawskie, oraz dolar kanadyjski. Pozytywnej reakcji nie widać na funcie, chociaż główny ekonomista Banku Anglii (Huw Pill) podbił znaczenie listopadowego posiedzenia BOE zaznaczając, że inflacja CPI w Wielkiej Brytanii może na początku przyszłego roku przekroczyć barierę 5 proc.
Czy mamy spiralę płacowo-cenową w USA?

Czy mamy spiralę płacowo-cenową w USA?

2021-10-21 Komentarz poranny TMS Brokers
Dynamiczny wzrost wskaźników inflacyjnych w USA zwiększyło ryzyko, że wyższe ceny zostaną na dłużej. Głównym czynnikiem, od którego będzie to zależeć jest wysokość płac. W ostatnim czasie widać, że wykazują one silniejszy wzrost. Ryzyko spirali płacowo-cenowej stale rośnie. Wrześniowy CPI w Stanach Zjednoczonych wypadł na poziomie 5,4 proc. Był to już czwarty miesiąc z rzędu, kiedy dynamika wzrostu cen utrzymywała się powyżej 5 proc. Prognozy pokazują, że do końca roku wysokie poziomy raczej się utrzymają.
Fed nie zmienia zdania

Fed nie zmienia zdania

2021-10-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Wydawałoby się, że obecna euforia na Wall Street to idealny czas na ogłoszenie zmian w polityce pieniężnej. Nie zostałyby one przyjęte dobrze, ale nie wywołałyby krachu. Fed jednak woli iść w zaparte. Loretta Mester jest umiarkowanym członkiem Rezerwy Federalnej, dlatego jej słowa powinny dość dobrze odzwierciedlać konsensus w Fed. Powiedziała ona, że „test na ograniczenie QE” został zaliczony, co oznacza niemal pewną decyzję o rozpoczęciu zmniejszania dodruku na posiedzeniu 3 listopada.
Piłka leży po stronie FED?

Piłka leży po stronie FED?

2021-10-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
W środę dolar odbija na szerokim rynku, lepiej zachowują się tylko waluty Antypodów, oraz dolar kanadyjski i korona szwedzka, chociaż zmiany nie są duże (nie przekraczają 0,21 proc. w relacji do do USD). Siła amerykańskiej waluty to pokłosie nowych rekordów rentowności amerykańskich obligacji (10-letnie wybiły nowy szczyt przy 1,65 proc.). Takie zachowanie długu to pokłosie komentarzy przedstawicieli FED, którzy zamiast tonować oczekiwania, co do podwyżki stóp w 2022 r. sami zaczynają mieć wątpliwości, czy aby nie będzie ona konieczna w sytuacji, kiedy podwyższona inflacja może utrzymywać się przez dłuższy czas (Waller), ...
Czy to koniec wzrostów na EUR/USD?

Czy to koniec wzrostów na EUR/USD?

2021-10-20 Komentarz poranny TMS Brokers
Korekta na dolarze trwa. Wczoraj EUR/USD przetestował techniczny opór na 1,1660 po czym widoczne było dynamiczne odejście od tego poziomu. Pytanie teraz brzmi, czy to już koniec korekty i wracamy do spadków na głównej parze walutowej, czy jednak jest szansa na 1,17 w najbliższym czasie. Na wykresie dziennym wczorajsza świeca wzrostowa została mocno wygaszona co może świadczyć, że rynek nie ma siły w tym momencie na kolejne wzrosty.