Dolar słabszy po świętach

Dolar słabszy po świętach
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2007-12-27 (09:02)

Wraz z zakończeniem świąt Bożego Narodzenia, zakończyła się także siła dolara. Inwestorzy przestali kupować Amerykańską walutę w związku z zapotrzebowaniem na finansowanie na koniec roku. Przy poprawie sytuacji na rynkach pieniężnych i informacjach o inwestycjach zagranicznych funduszy w amerykańskie instytucje finansowe poprawił się także sentyment na rynkach akcji.

To z kolei osłabiło dolara poprzez spadek awersji do ryzyka i w związku z tym na popyt na krajowe, bezpieczne aktywa. Teraz nadzieje i obawy inwestorów powinny być skoncentrowane wokół wzrostów cen akcji. Czy są one do utrzymania, biorąc pod uwagę ryzyko pojawienia się kolejnych negatywnych informacji z rynków kredytowych, bądź rynku nieruchomości. Do obecnej słabości USD nie przywiązywalibyśmy na razie dużej wagi, gdyż nadal może to być tylko krótkoterminowa poświąteczna korekta. A są powody by móc oczekiwać większego umocnienia USD (bądź przynajmniej długiej konsolidacji) w dłuższym terminie. Pierwszym powodem może być odejście od inwestycji polegających na kupowaniu obarczonych wyższym ryzykiem aktywów, które rosną głównie dzięki łatwo dostępnej płynności. Powodem może być także zwiększone zainteresowanie aktywami z rynków G7 ze strony kapitału z rynków wschodzących, czego przykładem są inwestycje podmiotów azjatyckich w amerykańskie instytucje finansowe.

EURPLN

Lepszy sentyment na rynku akcji nadal sprzyja złotemu. Brak aktywności inwestorów z Europy w drugi dzień Świąt i związana z tym niska płynność, pomogły złotem zyskać w stosunku do euro i zbliżyć się do 3,60. Słabość USD, wzrosty cen akcji i złota będą pomagały złotemu – o ile będą kontynuowane. Należy także pamiętać, że przełom roku może istotnie sytuację zmienić. Należy w naszej opinii bacznie obserwować rynki zagraniczne, szczególnie rynek akcji i USD, gdyż ich zachowanie zadecyduje o tym, czy wraz z początkiem 2008 nastąpi na złotym korekta, czy najpierw osiągniemy nowe maksimum siły naszej waluty. Analiza techniczna na razie nie sugeruje okazji do otwierania pozycji na EURPLN, w krótkim terminie poziom kursu jest jeszcze neutralny.

EURUSD

Słabość dolara może być związana z faktem odwrócenia uwagi inwestorów od kwestii płynności, rynku pieniężnego i zapotrzebowania na finansowanie pod koniec roku i skierowania jej na rynek akcji, który najwyraźniej próbuje przedłużyć przedświąteczne wzrosty. W związku z tym słabość ta nie koniecznie musi być trwać długo. Bardziej prozaicznym powodem słabości USD mogła być słaba partycypacja inwestorów zagranicznych w aukcjach obligacji, gorsze niż w zeszłym roku dane na temat sprzedaży detalicznej w okresie świątecznym oraz oczekiwanie na dane makro: bezrobocie tygodniowe, zamówienia przemysłowe.

GBPUSD

Temat sprzedaży detalicznej, spowalniającej gospodarki i związanych z tym oczekiwań na obniżki stóp procentowych dominuje na rynku GBP. Inwestorzy zaczynają wyceniać poważne obniżki stóp procentowych i mają ku temu twarde podstawy. Ostatnie notatki z posiedzenia MPC BoE dają wyraźny sygnał, że członkowie MPC traktują aktualne problemy jako poważne zagrożenie dla wzrostu i są skłonni istotnie zmienić politykę monetarną by, nie dopuścić m.in. do realizacji scenariusza na rynku nieruchomości jaki miał miejsce w USA. Inwestorzy powinni w związku z tym wyceniać bardziej gołębie nastawienie BoE, większe obniżki i słabszego funta.

USDJPY

Notatki z ostatnich dwóch posiedzeń BoJ kolejny raz pokazują, że decydencie w BoJ nadal uważają, że głównym zagrożeniem dla japońskiej gospodarki jest koniunktura w USA oraz ceny ropy naftowej. Dodatkowo niepewność generowana jest przez rynek nieruchomości. Z jednej strony ceny ropy generują presję inflacyjną, z drugiej jednak pogarszają wyniki przedsiębiorstw. Czynniki te już wielokrotnie wskazywano jako główne determinanty polityki BoJ, a zatem nie należy oczekiwać tym razem jakichś efektów publikacji tych notatek. Wpływ wzrostu cen akcji (szczególnie przy rosnącej cenie ropy) powinien być dominujący, co przy pojawiających się negatywnych komentarzach przedstawicieli władz monetarnych na temat kondycji i przyszłości gospodarki, powinno oznaczać słabość JPY.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Przecena euro oraz ropy naftowej

Przecena euro oraz ropy naftowej

2023-12-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj euro straciło po danych inflacyjnych, które pokazały dalsze spowolnienie dynamiki wzrostu cen. Kurs EUR/USD spadł poniżej 1,09. Jak na razie na głównej parze walutowej mamy korektę spadkową, której rozmiary są jak na razie umiarkowane. Z kolei ropa naftowa została mocno przeceniona ponieważ rynek rozczarowany był wczorajsza decyzją OPEC+. WTI spadła do poziomu 75,5 USD za baryłkę.
Zdecydowanie lepsze nastroje w Europie

Zdecydowanie lepsze nastroje w Europie

2023-12-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż para EURUSD ostatecznie spadła poniżej poziomu 1,0900 i zalicza największy tygodniowy spadek od końcówki września, to jednak podczas ostatniej sesji tego tygodnia widzimy wzrost optymizmu. Idzie to w przez z publikacjami niezłych indeksów PMI z krajów europejskich, choć już wcześniej widzieliśmy lepsze odczyty od oczekiwań w przypadku krajów azjatyckich. Indeks PMI dla Niemiec wypadł na poziomie 42,6 przy wstępnym odczycie 42,3 oraz przy poprzednim za październik na poziomie 40,8.
Jastrzębie komentarze z FED napędzają dolara

Jastrzębie komentarze z FED napędzają dolara

2023-12-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przyniósł kontynuację ruchu dolara ze środy. Wpływ na to mogły mieć dane makro - odczyt PCE Core wypadł wprawdzie zgodnie z prognozami (zejście w październiku do 3,5 proc. r/r), ale w sytuacji, kiedy rynek chce widzieć aż pięć obniżek stóp ze strony FED w 2024 r., to powinniśmy mieć tutaj zaskoczenie niższym odczytem. Z kolei regionalny Chicago PMI mocno zaskoczył odbiciem do 55,8 pkt. w listopadzie z 44 pkt. w październiku, co może rodzić spekulacje, że dzisiejsze dane ISM dla przemysłu będą mocne (odczyt poznamy o godz. 16:00 i spodziewane jest odbicie do 47,6 pkt.).
Przesilenie na dolarze?

Przesilenie na dolarze?

2023-11-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Kończy się miesiąc, któy przyniósł dość dynamiczne ruchy na rynkach. Mocny spadek rentowności obligacji będący efektem wyraźnej zmiany oczekiwań rynków, co do przyszłej polityki FED, pociągnął w dół notowania dolara i dał paliwo do silnego odreagowania rynków akcji. Niemniej grudzień może być już inny, a na rynkach widać już pewne sygnały zbliżającego się przesilenia. Jednym z nich jest ... nadmierne skoncentrowanie się na temacie FED, które doprowadziło do tego, że rynki zaczęły wyceniać absurdalny scenariusz aż pięciu obniżek stóp w 2024 r. począwszy od maja.
Mocna wyprzedaż euro względem dolara

Mocna wyprzedaż euro względem dolara

2023-11-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Euro znajduje się dzisiaj pod sporą presją podaży, co jest efektem publikowanych danych makroekonomicznych z państw wspólnej strefy monetarnej. Oprócz tego obserwujemy mocnego dolara, na czym traci m.in. ostatnia gwiazda rynku walutowego, czyli polski złoty. To jednak nie koniec emocji na dzisiaj, gdyż czeka nas jeszcze sporo odczytów makroekonomicznych.
Gołębi FED, jastrzębi RBNZ...

Gołębi FED, jastrzębi RBNZ...

2023-11-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze słowa dotychczas "jastrzębiego" Christophera Wallera z FED o tym, że spadająca inflacja może pozwolić na obniżkę stóp procentowych za kilka miesięcy, stały się pretekstem do kolejnych spadków rentowności obligacji, co pociągnęło za sobą dolara. Rynki wyceniają już, że FED dokona pierwszej obniżki stóp już 1 maja 2024 r., a w całym przyszłym roku ruchów będzie aż pięć - łącznie na 125 punktów baz. Czy to nie za wiele?
Kurs euro do dolara cofa po przetestowaniu poziomu 1,10 USD

Kurs euro do dolara cofa po przetestowaniu poziomu 1,10 USD

2023-11-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas wczorajszej sesji mogliśmy obserwować słabość amerykańskiej waluty, przez co kurs EURUSD wzbił się powyżej 1,10 USD. Okrągły poziom został jednak tylko nieznacznie naruszony, po czym doszło do cofnięcia. Dziś o poranku także obserwowaliśmy próbę przebicia się wyżej, jednak podobnie zakończyła się ona niepowodzeniem i w momencie przygotowania tego komentarza, czyli przed godziną 11:00 kurs głównej pary walutowej cofa się w rejony 1,0970. Patrząc na sytuaKomentarz walutowy: Kurs euro do dolara cofa po przetestowaniu poziomu 1,10 USD.
Waller z Fed osłabia dolara i powoduje spadek rentowności obligacji USA

Waller z Fed osłabia dolara i powoduje spadek rentowności obligacji USA

2023-11-29 Komentarz poranny TMS Brokers
Kurs EURUSD przekroczył wczoraj psychologiczny poziom 1,10. Jak na razie jedynie na moment, ponieważ dziś rano główna para walutowa lekko skorygowała te wzrosty i spadła minimalnie poniżej tego poziomu. Słabszy dolar to nie efekt danych makro z USA. Te wypadły relatywnie dobrze. Tu o sile USD zaważyły słowa Christophera Wallera z Fedu, który jako pierwszy z urzędników wskazał na możliwe obniżki stóp procentowych w USA.
Czekamy na dane o inflacji

Czekamy na dane o inflacji

2023-11-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Złoty kontynuuje dobrą passę. Tematem numer jeden jest KPO, choć naszej walucie pomagają też nastroje na rynkach globalnych i wsparła ją listopadowa decyzja RPP. W tym tygodniu poznamy kolejne dane z Polski, w tym szczególnie wstępne dane o listopadowej inflacji. Inflacja w Polsce w ostatnim czasie mocno spadała. Z ponad 18,4% w lutym spadła do 6,6% w październiku i w najbliższych miesiącach będzie spadać dalej.
Kurs USD/JPY w pobliżu 33-letniego maksimum

Kurs USD/JPY w pobliżu 33-letniego maksimum

2023-11-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś rano kontrakty na S&P 500 cały czas utrzymywały się w okolicach swojego maksimum z 15 września br. Wczoraj Nasdaq 1000 osiągnął swój najwyższy poziom od stycznia 2022 roku, a brazylijska Bovespa znalazła się na najwyższym poziomie od lipca 2021. Na giełdach Azji i Oceanii brak było w czwartek dominującej tendencji. O 1,41 proc. wzrósł indonezyjski JCI, Hang Seng zyskał 0,99 proc., natomiast nieco przekraczające 0,5 proc. spadki notowały australijski All Ordinaries (-0,6 proc.) i tajlandzki SET Index (-0,52 proc.).