Dolar słabszy po świętach

Dolar słabszy po świętach
Data dodania: 2007-12-27 (09:02) Codzienny Puls Rynku IDM SA

Wraz z zakończeniem świąt Bożego Narodzenia, zakończyła się także siła dolara. Inwestorzy przestali kupować Amerykańską walutę w związku z zapotrzebowaniem na finansowanie na koniec roku. Przy poprawie sytuacji na rynkach pieniężnych i informacjach o inwestycjach zagranicznych funduszy w amerykańskie instytucje finansowe poprawił się także sentyment na rynkach akcji.

To z kolei osłabiło dolara poprzez spadek awersji do ryzyka i w związku z tym na popyt na krajowe, bezpieczne aktywa. Teraz nadzieje i obawy inwestorów powinny być skoncentrowane wokół wzrostów cen akcji. Czy są one do utrzymania, biorąc pod uwagę ryzyko pojawienia się kolejnych negatywnych informacji z rynków kredytowych, bądź rynku nieruchomości. Do obecnej słabości USD nie przywiązywalibyśmy na razie dużej wagi, gdyż nadal może to być tylko krótkoterminowa poświąteczna korekta. A są powody by móc oczekiwać większego umocnienia USD (bądź przynajmniej długiej konsolidacji) w dłuższym terminie. Pierwszym powodem może być odejście od inwestycji polegających na kupowaniu obarczonych wyższym ryzykiem aktywów, które rosną głównie dzięki łatwo dostępnej płynności. Powodem może być także zwiększone zainteresowanie aktywami z rynków G7 ze strony kapitału z rynków wschodzących, czego przykładem są inwestycje podmiotów azjatyckich w amerykańskie instytucje finansowe.

EURPLN

Lepszy sentyment na rynku akcji nadal sprzyja złotemu. Brak aktywności inwestorów z Europy w drugi dzień Świąt i związana z tym niska płynność, pomogły złotem zyskać w stosunku do euro i zbliżyć się do 3,60. Słabość USD, wzrosty cen akcji i złota będą pomagały złotemu – o ile będą kontynuowane. Należy także pamiętać, że przełom roku może istotnie sytuację zmienić. Należy w naszej opinii bacznie obserwować rynki zagraniczne, szczególnie rynek akcji i USD, gdyż ich zachowanie zadecyduje o tym, czy wraz z początkiem 2008 nastąpi na złotym korekta, czy najpierw osiągniemy nowe maksimum siły naszej waluty. Analiza techniczna na razie nie sugeruje okazji do otwierania pozycji na EURPLN, w krótkim terminie poziom kursu jest jeszcze neutralny.

EURUSD

Słabość dolara może być związana z faktem odwrócenia uwagi inwestorów od kwestii płynności, rynku pieniężnego i zapotrzebowania na finansowanie pod koniec roku i skierowania jej na rynek akcji, który najwyraźniej próbuje przedłużyć przedświąteczne wzrosty. W związku z tym słabość ta nie koniecznie musi być trwać długo. Bardziej prozaicznym powodem słabości USD mogła być słaba partycypacja inwestorów zagranicznych w aukcjach obligacji, gorsze niż w zeszłym roku dane na temat sprzedaży detalicznej w okresie świątecznym oraz oczekiwanie na dane makro: bezrobocie tygodniowe, zamówienia przemysłowe.

GBPUSD

Temat sprzedaży detalicznej, spowalniającej gospodarki i związanych z tym oczekiwań na obniżki stóp procentowych dominuje na rynku GBP. Inwestorzy zaczynają wyceniać poważne obniżki stóp procentowych i mają ku temu twarde podstawy. Ostatnie notatki z posiedzenia MPC BoE dają wyraźny sygnał, że członkowie MPC traktują aktualne problemy jako poważne zagrożenie dla wzrostu i są skłonni istotnie zmienić politykę monetarną by, nie dopuścić m.in. do realizacji scenariusza na rynku nieruchomości jaki miał miejsce w USA. Inwestorzy powinni w związku z tym wyceniać bardziej gołębie nastawienie BoE, większe obniżki i słabszego funta.

USDJPY

Notatki z ostatnich dwóch posiedzeń BoJ kolejny raz pokazują, że decydencie w BoJ nadal uważają, że głównym zagrożeniem dla japońskiej gospodarki jest koniunktura w USA oraz ceny ropy naftowej. Dodatkowo niepewność generowana jest przez rynek nieruchomości. Z jednej strony ceny ropy generują presję inflacyjną, z drugiej jednak pogarszają wyniki przedsiębiorstw. Czynniki te już wielokrotnie wskazywano jako główne determinanty polityki BoJ, a zatem nie należy oczekiwać tym razem jakichś efektów publikacji tych notatek. Wpływ wzrostu cen akcji (szczególnie przy rosnącej cenie ropy) powinien być dominujący, co przy pojawiających się negatywnych komentarzach przedstawicieli władz monetarnych na temat kondycji i przyszłości gospodarki, powinno oznaczać słabość JPY.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spekulacje wokół nowego szefa BOJ na ostatniej prostej?

Spekulacje wokół nowego szefa BOJ na ostatniej prostej?

12:24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wprawdzie plotki zostały zdementowane, ale balon próbny został wysłany na rynki. Według wielu źródeł cytowanych przez agencję Nikkei nowym szefem Banku Japonii po 8 kwietnia, kiedy to wygasa agencja Haruhiko Kurody, ma zostać jego zastępca, Masayoshi Amamiya. Rynki nie odebrały tych doniesień dobrze, gdyż Amamiya ma opinię "gołębia", co tym samym może mieć wpływ na oczekiwania, co do zmiany dotychczasowej ultra-luźnej polityki monetarnej. Jen zareagował na te doniesienia osłabieniem - kurs USDJPY ustanowił szczyt w okolicach 132,38, ale później ustabilizował się poniżej 132.
Kurs USD/JPY najwyżej od ponad 3 tygodni

Kurs USD/JPY najwyżej od ponad 3 tygodni

12:03 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
S&P 500 i Nasdaq Composite wzrosły w czwartek do najwyższych poziomów od sierpnia-września ub.r., ale w piątek korygowały tą zwyżkę (S&P 500 -1,04 proc., Nasdaq Composite -1,59 proc.). Średnia przemysłowa Dow Jonesa pozostawał wyraźnie w tyle – poniżej szczytów z ostatnich ponad 2 miesięcy i w piątek również spadła (-0,38 proc.). Dziś rano cena kontaktów n S&P 500 notowanych na CME spadła o 0,48 proc. ok. godz. 9:45.
Na giełdach Azji i Oceanii zwyżkował dziś jedynie japoński Nikkei 225 (+0,67 proc.). Wśród pozostałych spadających indeksów największą zniżkę notował dziś Hang Seng (-2,02 proc.).
Dolar wraca do gry

Dolar wraca do gry

09:07 Poranny komentarz walutowy XTB
Tuż po decyzji Fed w ubiegłą środę dolar kosztował 4,27 złotego i mogło wydawać się, że amerykańska waluta znalazła się „na deskach”. Jednak był to punkt zwrotny, od którego dolar wrócił do gry. Na jak długo? Ubiegły tydzień pełen emocji na rynkach finansowych – ważne dane i raporty kwartalne firm zostały przyćmione posiedzeniami Fed i EBC, na które czekali inwestorzy. Choć obydwa banki centralne podniosły stopy procentowe (odpowiednio o 25 i 50bp) rynki euforycznie przyjęły ich decyzje.
Zmiana narracji?

Zmiana narracji?

2023-02-03 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane w czwartek po sesji na Wall Street wyniki trzech głównych big-techów przypomniały inwestorom, że chociaż banki centralne zdają się brzmieć optymistycznie (w kontekście bliskiego końca cyklu podwyżek), to od zbliżającej się recesji uciec się zbytnio nie da. Można jednak oczekiwać, że będzie ona relatywnie płytka. Posiedzenia banków centralnych, jakie miały miejsce w tym tygodniu były w pewnym sensie jakimś zwieńczeniem oczekiwań rynków, co do globalnego pivotu.
Cena akacji Meta Platforms +23,28 proc.

Cena akacji Meta Platforms +23,28 proc.

2023-02-03 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Silnie – o 3,25 proc. - wzrósł wczoraj Nasdaq Composite (kurs akcji Meta Platforms będącej składnikiem tego indeksu wyskoczył w górę po publikacji wyników o 23,28 proc.). Indeks osiągnął najwyższy poziom od września ub.r. S&P 500 wzrósł o 1,47 proc. wychodząc na najwyższy poziom od sierpnia ub.r. Lekko spadła natomiast średnia przemysłowa Dow Jonesa (-0,11 proc.).
Ostatni jastrząb na scenie?

Ostatni jastrząb na scenie?

2023-02-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Zamykamy ten tydzień trzeba podwyżkami stóp procentowych z trzech dużych banków centralnych. Choć wszystkie z nich próbowały utrzymać jastrzębi ton, to rynek odczytał to zupełnie inaczej. Jednocześnie jednak jaśniejsze deklaracje dotyczące kontynuacji podwyżek płynęły ze strony Lagarde. Czy rynek jednak będzie się tym przejmował? Lagarde nie brzmiała z pewnością tak samo jastrzębio jak podczas grudniowego posiedzenia. Taki sam komentarz oczywiście mógłby być przypisany Powellowi, ale trzeba pamiętać, że Fed podnosi stopy już od dawna, redukuje bilans i osiągnął pierwsze sukcesy w ograniczeniu inflacji.
Powell widzi procesy dezinflacyjne, a Lagarde?

Powell widzi procesy dezinflacyjne, a Lagarde?

2023-02-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj FED zgodnie z oczekiwaniami podniósł stopy procentowe o 25 punktów baz., a w komunikacie nie wykluczył konieczności dalszego zacieśnienia polityki monetarnej. Niemniej podczas konferencji prasowej Jerome Powell nie brzmiał już tak "jastrzębio". O ile podczas wystąpienia w grudniu ani razu nie użył słowa "dezinflacja", to teraz padło ono kilkanaście razy, co może oznaczać, że decydenci zaczynają być bardziej pewni tego, że obserwowany spadek inflacji zaczyna być procesem stałym.
Po decyzji Fed czas na EBC i BoE

Po decyzji Fed czas na EBC i BoE

2023-02-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Kluczowym wydarzeniem tego tygodnia była decyzja Fed w sprawie poziomu stóp procentowych. Rynek spodziewał się podwyżki o 25 punktów bazowych i o tyle finalnie stopy procentowe w USA zostały podniesione. Pomimo, że decyzja nie była zaskoczeniem i była ona uwzględniona w cenach, tak wczoraj wieczorem obserwowaliśmy podwyższoną zmienność. Za ruchy oczywiście był odpowiedzialny Powell, którego wystąpienie zostało odebrane gołębio przez rynki.
Powell mówi o dezinflacji

Powell mówi o dezinflacji

2023-02-02 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed podniósł korytarz kluczowych stóp procentowych o 25 punktów bazowych (4,5 – 4,75 proc.) – nie było tu żadnego zaskoczenia. Po wcześniejszych silnych podwyżkach o 75 i 50 pb Rezerwa Federalna wróciła do tempa, które było standardem w poprzednich cyklach zacieśniania monetarnego. W opublikowanym po posiedzeniu oświadczeniu Fed nie wskazał na rychły koniec podwyżek stóp. Powell podkreślił, że USA są dopiero na początku procesu dezinflacyjnego. Ban centralny prawdopodobnie nie jest jednak zbyt daleko od szczytu stóp. Dolar osłabił się a giełdy w USA świeciły kolorem zielonym.
Pozycjonowanie przed FED

Pozycjonowanie przed FED

2023-02-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
W środę rano dolar nieco traci na szerokim rynku, ale nie są to duże zmiany. Najlepiej radzi sobie dolar australijski, który wczoraj był słaby po rozczarowujących danych o sprzedaży detalicznej w grudniu, która może wpłynąć na oczekiwania związane z decyzją RBA w przyszłym tygodniu. Odbija też dolar nowozelandzki, chociaż ten osłabił się po danych z tamtejszego rynku pracy, jakie napłynęły późnym wieczorem naszego czasu (godz. 22:45).