Rynki znów koncentrują się na problemach Europy

Rynki znów koncentrują się na problemach Europy
Codzienny Puls Rynku Futures IDMSA
Data dodania: 2012-07-23 (12:42)

Miniony tydzień odciągnął nieco uwagę od kryzysu w Europie, a inwestorzy koncentrowali się głównie wokół wystąpienia Bernanke w Kongresie, raportów kwartalnych spółek i danych z amerykańskiej gospodarki. Na rynkach utrzymywały się pozytywne nastroje, jedynie w piątek obserwowaliśmy wyraźny spadek apetytu na ryzyko.

Bieżący tydzień najprawdopodobniej będzie już bardziej nerwowy, gdyż od poniedziałku obserwujemy istotny wzrost awersji do ryzyka. To wszystko na skutek powrotu obaw o kondycję strefy euro, a przede wszystkim sytuację w Hiszpanii. Hiszpański region Walencja zwrócił się w piątek do rządu o pomoc w spłacie swojego zadłużenia. Jak donoszą media w niedzielę na taki krok zdecydowała się również Murcia, a w kolejce po wsparcie mogą ustawić się również kolejne regiony. Taki stan rzeczy powoduje, że być może wkrótce Hiszpania będzie zmuszona zwrócić się o pomoc finansową dla kraju. To z kolei przekłada się na wzrost rentowności hiszpańskich obligacji i silną wyprzedaż euro względem dolara.

Na ryzku znów powraca kwestia dalszego finansowania Grecji. Znany niemiecki tygodnik poinformował, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy zasygnalizował UE, że nie będzie dalszej uczestniczył w finansowaniu zagrożonej bankructwem Grecji. We wtorek do Aten uda się ponownie Troika, która zadecyduje, czy następna transza pomocy dla Grecji zostanie wypłacona, co z kolei będzie zależało od realizacji programów oszczędnościowych.

Spadek apetytu na ryzyko przekłada się na zainteresowanie bardziej bezpiecznymi aktywami. Na rynku walutowym na wartości silnie zyskują dolar amerykański i jen japoński. Eurodolar wybił się zdecydowanym ruchem dołem z zakresu wahań i jeszcze w piątek znalazł się na nowych lipcowych minimach w tym roku, co z technicznego punktu widzenia otwiera drogę do testu psychologicznego poziomu 1,20. Nasza krajowa waluta traci na wartości, zbliżając się w okolice istotnych oporów.
W tym tygodniu mamy sporo istotnych danych w kalendarium, z czego godne uwagi będą odczyty indeksów PMI z sektora produkcyjnego Niemiec, Chin i USA. Wydarzeniem tego tygodnia będzie natomiast publikacja wstępnych danych na temat PKB w II kwartale tego roku. Zgodnie z oczekiwaniami analityków tempo wzrostu spowolni.

EURPLN

Złoty pozostaje słabszy w dniu dzisiejszym. Para EURPLN zbliża się w okolice górnego ograniczenia kanału spadkowego, które wyznacza najbliższe wsparcie w rejonie 4,1900. Aktualnym wsparciem pozostaje minimum lokalne z zeszłego tygodnia na poziomie 4,1450.

EURUSD

Piątek przyniósł silny ruch kierunkowy na eurodolarze. Para przełamała z impetem dolne ograniczenie zakresu wahań, tym samym negując scenariusz korekcyjnego odbicia w rejon 1,2380. Obecnie EURUSD handlowany jest poniżej poziomu 1,21, co sprzyja kontynuacji spadków w rejon najbliższego wsparcia na poziomie 1,2060 w postaci projekcji 161,8% całości wzrostów z okolic 1,2160.

GBPUSD

Pogorszenie nastrojów na rynkach światowych sprzyja umocnieniu USD. Na parze GBPUSD obserwujemy spadki. Wygenerowana korekta wzrostowa na funtdolarze w zeszłym tygodniu nie przyniosła testu maksimów lokalnych z czerwca 2012r. W najbliższych dniach najprawdopodobniej powrócimy w rejon wsparcia na poziomie 1,5450 w postaci linii poprowadzonej po ostatnich minimach na wykresie dziennym.

EURJPY

EURJPY znajduje się na coraz to niższych poziomach cenowych. Para handlowana jest poniżej poziomu 95 jenów za dolara, a projekcja 127,2% całości ostatniej korekty wzrostowej na wykresie dziennym wyznacza najbliższe wsparcie na poziomie 93,88. Zwrot zainteresowania w stronę problemów zadłużeniowych strefy euro będzie sprzyjał spadkom na tej parze.

Źródło: Anna Wrzesińska, Dom Maklerski IDM SA
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dolar chwilowo bez kierunku?

Dolar chwilowo bez kierunku?

2025-04-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
W poniedziałek amerykańska waluta straciła, dzisiaj zyskuje. Widać, ze rynkom brakuje kierunku i mocnych argumentów. Uwagę zwraca przyzwoite zachowanie się indeksów na Wall Street (wczorajsza korekta po zwyżkach z ubiegłego tygodnia była płytka), oraz utrzymujący się umiarkowany popyt na amerykański dług. Wygląda na to, że inwestorzy nie chcą podejmować decyzji biorąc pod uwagę kluczowe, cenotwórcze wątki - wyczekiwanie na odwilż we wzajemnych relacjach handlowych pomiędzy USA, a Chinami, ...
Obawy o stagflację w USA pogłebiają się

Obawy o stagflację w USA pogłebiają się

2025-04-29 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Indeks aktywności przemysłowej Fed z Dallas przyniósł mocno negatywne zaskoczenie. To kolejna czerwona lampka dla amerykańskiej gospodarki. Wcześniej otrzymaliśmy serię rozczarowujących wskaźników nastrojów. Indeks osiągnął poziom około -36, czyli blisko 19 punktów poniżej oczekiwań. Jeszcze bardziej niepokojące są jego składowe – zamówienia nowych towarów gwałtownie spadły, podczas gdy ceny płacone przez producentów istotnie wzrosły. Dolar znalazł się pod lekką presją spadkową.
Wąskie zwycięstwo Liberałów w Kanadzie bez większego wpływu na rynek

Wąskie zwycięstwo Liberałów w Kanadzie bez większego wpływu na rynek

2025-04-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Dolar kanadyjski osłabił się po ogłoszeniu przewidywanego wąskiego zwycięstwa Partii Liberalnej w wyborach krajowych. Partia Liberalna Kanady ma wygrać czwarte z rzędu wybory, dając mandat byłemu prezesowi banku centralnego Markowi Carneyowi, który w kampanii obiecywał pobudzenie wzrostu gospodarczego i przeciwstawienie się prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi w wojnie handlowej. Margines zwycięstwa wydaje się być jednak wąski, co zmusi rząd do współpracy z innymi partiami w celu uchwalania budżetów i innych ustaw.
Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

2025-04-28 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wzrost długoterminowych oraz krótkoterminowych oczekiwań inflacyjnych w USA, rejestrowany przez Uniwersytet Michigan, przestaje wyglądać na statystyczną anomalię. Dane z drugiej rundy kwietniowych badań jedynie potwierdzają tendencję, którą wskazywały już wcześniejsze wyniki z marca i początku kwietnia: konsumenci wyraźnie zaczęli spodziewać się wyższej cen w krótkim oraz długim horyzoncie czasowym. To znacząca zmiana, zwłaszcza w zestawieniu z okresem inflacji po pandemii covid, kiedy wzrost oczekiwań był stosunkowo niewielki.
Wyczekiwanie na kolejne wieści

Wyczekiwanie na kolejne wieści

2025-04-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
Sekretarz Skarbu Scott Bessent poinformował agencje o spotkaniu z przedstawicielami Chin, po którym stwierdził, że tak wysokie, wzajemne stawki celne są nie do utrzymania, co podbiło spekulacje, co do ich obniżenia. Presja rynków na konkretne działania rośnie, choć trudno ocenić, kiedy pojawiłyby się konkrety. Niemniej administracja Trumpa zdaje się czuć naciski z Wall Street, gdyż pojawiły się doniesienia, że urzędnicy chcieliby zawrzeć nowe umowy handlowe z niektórymi krajami nawet w tym tygodniu, chociaż mogą pojawić się opóźnienia - innymi słowy: chcemy, rozumiemy i pracujemy nad jak najszybszą finalizacją.
Intensywna majówka

Intensywna majówka

2025-04-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Dość spokojnie jest w poniedziałkowy poranek na rynkach finansowych, szczególnie jak na wydarzenia ostatnich tygodni. Wyprzedaż dolara zatrzymała się, zaś indeksy odbiły wobec pewnego rodzaju odwilży w polityce celnej Waszyngtonu, choć sytuacja może się szybko zmienić. Paradoksalnie główne wydarzenia tego tygodnia czekają nas w okresie polskiego majowego weekendu. Kwiecień był drugim kolejnym miesiącem intensywnej wyprzedaży dolara amerykańskiego, a kurs EURUSD dotarł w okolice 1,15 – poziomu niewidzianego od końca 2021 roku.
Deeskalacja i doważanie USA

Deeskalacja i doważanie USA

2025-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińczycy temu zaprzeczają, ale prezydent Trump twierdzi, że prowadzone są już zakulisowe rozmowy z Chinami na temat obniżenia stawek celnych po obu stronach i progres w tym temacie jest widoczny. Chiny mają rozważyć zwolnienia dla amerykańskiego sprzętu medycznego i chemikaliów przemysłowych, podczas kiedy USA mogą wprowadzić zwolnienia na wybrane półprzewodniki i układy scalone.
Rynkowe światełko w tunelu?

Rynkowe światełko w tunelu?

2025-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na międzynarodowych rynkach finansowych rozpoczyna się pozytywnie, ponieważ dobre wyniki kwartalne Alphabet oraz informacje o możliwych luzowaniach celnych ze strony Chin zmniejszają szansę wystąpienia globalnej recesji, która jeszcze ostatnio jako temat przewodni stanowiła główny element wywołujący paniczne wyprzedaże rynku.
Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

2025-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.
Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

2025-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W środę ceny złota doświadczyły największego jednodniowego spadku od prawie czterech lat, co wywołało pytania o trwałość dotychczasowego rajdu cenowego na tym rynku. Gwałtowny spadek był bezpośrednią reakcją na złagodzenie retoryki prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł wobec Chin oraz na rosnącą niepewność dotyczącą przyszłości szefa Rezerwy Federalnej.