Presja na USD utrzymuje się

Presja na USD utrzymuje się
Data dodania: 2007-11-21 (09:37) Codzienny Puls Rynku IDM SA

Wczorajsze notatki z posiedzenia FOMC nie pomogły dolarowi. W dalszym ciągu niepewność związana z tempem wzrostu gospodarczego stawiania jest na pierwszym miejscu przed inflacją. Prognozy dla wzrostu gospodarczego na 2008r. zostały zrewidowane w dół do 1.8%-2.5% z 2.5%-2.75%, głównie za sprawą spowolnienia na rynku nieruchomości, trudniejszych warunków kredytowania oraz wysokich cen surowców.

Niższe tempo wzrostu gospodarczego zdaniem Fed przyczyni się do wzrostu stopy bezrobocia z obecnych poziomów do 4.8%-4.9% w 2008r., a co za tym idzie przyczyni się do pogorszenia warunków na rynku pracy. W dół zrewidowana została również projekcja inflacji PCE. Z protokołu jednak dowiedzieliśmy się, że władze monetarne nie sa chętne po raz kolejny obniżać stopy. Wobec powyższych kwestii perspektywy dla waluty amerykańskiej nie są dobre, a więc Fed może być zmuszony kontynuować nieco luźniejszą politykę monetarną. Po publikacji protokołu USD znalazł się na nowych minimach w stosunku do euro. Giełda w USA na początku kontynuowała spadki, końcówka sesji była natomiast nieco lepsza. Sądzimy, że w dalszym ciągu utrzyma się przewaga po stronie sprzedających dolara.

EURPLN

EURPLN kontynuował w dniu wczorajszym wzrosty tuż poniżej silnego oporu w postaci 38,2% zniesienia fib całości ostatnich spadków z poziomu 3,8540 znajduje się na poziomie 3,6970. Na wykresie w skali godzinowyej widoczny jest lekki kanał wzrostowy, w którym obecnie porusza się eurozłoty. Sytuacja techniczna wskazuje na możliwość testu górnego ograniczenia tego kanału przebiegającego obecnie na poziomie 3,70. Najbliższe wsparcie wyznacza 100-okresowa średnia na wykresie godzinowym (okolice 3,6620). Najlepszą strategią wydaje się być obecnie handel w kanale wzrostowym, czyli kupno EURPLN blisko 3,6450 i sprzedaż w rejonie 3,70.

EURUSD

W dniu wczorajszym zostało ustanowione nowe minimum na dolarze w stosunku do euro, w związku z czym kurs EURUSD znalazł się powyżej 1,4800.Dużo lepsza kondycja gospodarki w strefie euro i słabsze perspektywy dla wzrostu gospodarczego w USA, powodują, że brakuje chętnych do kupna dolara. Pojawia się również niepokój ze strony inwestorów trzymających swoje aktywa w USD. Obecnie silny geometryczny opór widzielibyśmy dopiero w rejonie 1,4917, gdzie znajduje się projekcja 161.% zniesienia całości fali spadkowej z początku 2005r. Wszelkie ruchy korekcyjne w rejon 1,4730-60 wykorzystywalibyśmy do zakupu eurodolara. Silne wsparcie wyznacza 100-okresowa średnia na wykresie godzinowym.

GBPUSD

W dniu dzisiejszym zapoznamy się z notatkami Banku Anglii z ostatniego posiedzenia . Najbardziej interesujący będzie wynik głosowania członków MPC odnośnie stóp procentowych. Jeśli pojawią się kolejne głosy przemawiające za obniżką stóp, to wzrosną oczekiwania inwestorów na to, że wkrótce BoE rozluźni swoją politykę monetarną. Pomimo wzrostu inflacji powyżej celu na poziomie 2%, ostatni kwartalny raport na temat inflacji był gołębi. Bardzo możliwe, że funt pozostanie słabszy w oczekiwaniu na tą publikację. Ponadto znajdujemy się blisko górnego ograniczenia kanału wzrostowego na wykresie godzinowym, co również może przyczynić się do jakiegoś ruchu korekcyjnego z okolic 2,07, gdzie dodatkowo znajduje się opór wynikający z geometrii.

USDJPY

Opublikowane dziś w nocy dane z Japonii odnośnie bilansu handlowego i indeksu aktywności w przemyśle były nieco słabsze. Jednak to, co teraz nadaje kierunek ruchu na jenie to sytuacja na giełdzie. Indeks Nikkei zniżkował do najniższego poziomu zamknięcia od 16 miesięcy z powodu obaw o spowolnienie wzrostu gospodarczego w USA. Na skutek nerwowości na giełdach na wartości zyskiwał jena. !00-okresowa średnia na wykresie godzinowym wraz z linią poprowadzoną po ostatnich maksimach stanowią obecnie istotny opór. USDJPY kontynuował spadki, testując ostatnie minima. Sądzimy, że inwestycje typu carry-trade wciąż nie są atrakcyjne. Widzielibyśmy możliwość kontynuacji umacniania jena w okolice 108,40 wynikającego z projekcji 127,2% zniesienia.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spekulacje wokół nowego szefa BOJ na ostatniej prostej?

Spekulacje wokół nowego szefa BOJ na ostatniej prostej?

12:24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wprawdzie plotki zostały zdementowane, ale balon próbny został wysłany na rynki. Według wielu źródeł cytowanych przez agencję Nikkei nowym szefem Banku Japonii po 8 kwietnia, kiedy to wygasa agencja Haruhiko Kurody, ma zostać jego zastępca, Masayoshi Amamiya. Rynki nie odebrały tych doniesień dobrze, gdyż Amamiya ma opinię "gołębia", co tym samym może mieć wpływ na oczekiwania, co do zmiany dotychczasowej ultra-luźnej polityki monetarnej. Jen zareagował na te doniesienia osłabieniem - kurs USDJPY ustanowił szczyt w okolicach 132,38, ale później ustabilizował się poniżej 132.
Kurs USD/JPY najwyżej od ponad 3 tygodni

Kurs USD/JPY najwyżej od ponad 3 tygodni

12:03 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
S&P 500 i Nasdaq Composite wzrosły w czwartek do najwyższych poziomów od sierpnia-września ub.r., ale w piątek korygowały tą zwyżkę (S&P 500 -1,04 proc., Nasdaq Composite -1,59 proc.). Średnia przemysłowa Dow Jonesa pozostawał wyraźnie w tyle – poniżej szczytów z ostatnich ponad 2 miesięcy i w piątek również spadła (-0,38 proc.). Dziś rano cena kontaktów n S&P 500 notowanych na CME spadła o 0,48 proc. ok. godz. 9:45.
Na giełdach Azji i Oceanii zwyżkował dziś jedynie japoński Nikkei 225 (+0,67 proc.). Wśród pozostałych spadających indeksów największą zniżkę notował dziś Hang Seng (-2,02 proc.).
Dolar wraca do gry

Dolar wraca do gry

09:07 Poranny komentarz walutowy XTB
Tuż po decyzji Fed w ubiegłą środę dolar kosztował 4,27 złotego i mogło wydawać się, że amerykańska waluta znalazła się „na deskach”. Jednak był to punkt zwrotny, od którego dolar wrócił do gry. Na jak długo? Ubiegły tydzień pełen emocji na rynkach finansowych – ważne dane i raporty kwartalne firm zostały przyćmione posiedzeniami Fed i EBC, na które czekali inwestorzy. Choć obydwa banki centralne podniosły stopy procentowe (odpowiednio o 25 i 50bp) rynki euforycznie przyjęły ich decyzje.
Zmiana narracji?

Zmiana narracji?

2023-02-03 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane w czwartek po sesji na Wall Street wyniki trzech głównych big-techów przypomniały inwestorom, że chociaż banki centralne zdają się brzmieć optymistycznie (w kontekście bliskiego końca cyklu podwyżek), to od zbliżającej się recesji uciec się zbytnio nie da. Można jednak oczekiwać, że będzie ona relatywnie płytka. Posiedzenia banków centralnych, jakie miały miejsce w tym tygodniu były w pewnym sensie jakimś zwieńczeniem oczekiwań rynków, co do globalnego pivotu.
Cena akacji Meta Platforms +23,28 proc.

Cena akacji Meta Platforms +23,28 proc.

2023-02-03 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Silnie – o 3,25 proc. - wzrósł wczoraj Nasdaq Composite (kurs akcji Meta Platforms będącej składnikiem tego indeksu wyskoczył w górę po publikacji wyników o 23,28 proc.). Indeks osiągnął najwyższy poziom od września ub.r. S&P 500 wzrósł o 1,47 proc. wychodząc na najwyższy poziom od sierpnia ub.r. Lekko spadła natomiast średnia przemysłowa Dow Jonesa (-0,11 proc.).
Ostatni jastrząb na scenie?

Ostatni jastrząb na scenie?

2023-02-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Zamykamy ten tydzień trzeba podwyżkami stóp procentowych z trzech dużych banków centralnych. Choć wszystkie z nich próbowały utrzymać jastrzębi ton, to rynek odczytał to zupełnie inaczej. Jednocześnie jednak jaśniejsze deklaracje dotyczące kontynuacji podwyżek płynęły ze strony Lagarde. Czy rynek jednak będzie się tym przejmował? Lagarde nie brzmiała z pewnością tak samo jastrzębio jak podczas grudniowego posiedzenia. Taki sam komentarz oczywiście mógłby być przypisany Powellowi, ale trzeba pamiętać, że Fed podnosi stopy już od dawna, redukuje bilans i osiągnął pierwsze sukcesy w ograniczeniu inflacji.
Powell widzi procesy dezinflacyjne, a Lagarde?

Powell widzi procesy dezinflacyjne, a Lagarde?

2023-02-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj FED zgodnie z oczekiwaniami podniósł stopy procentowe o 25 punktów baz., a w komunikacie nie wykluczył konieczności dalszego zacieśnienia polityki monetarnej. Niemniej podczas konferencji prasowej Jerome Powell nie brzmiał już tak "jastrzębio". O ile podczas wystąpienia w grudniu ani razu nie użył słowa "dezinflacja", to teraz padło ono kilkanaście razy, co może oznaczać, że decydenci zaczynają być bardziej pewni tego, że obserwowany spadek inflacji zaczyna być procesem stałym.
Po decyzji Fed czas na EBC i BoE

Po decyzji Fed czas na EBC i BoE

2023-02-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Kluczowym wydarzeniem tego tygodnia była decyzja Fed w sprawie poziomu stóp procentowych. Rynek spodziewał się podwyżki o 25 punktów bazowych i o tyle finalnie stopy procentowe w USA zostały podniesione. Pomimo, że decyzja nie była zaskoczeniem i była ona uwzględniona w cenach, tak wczoraj wieczorem obserwowaliśmy podwyższoną zmienność. Za ruchy oczywiście był odpowiedzialny Powell, którego wystąpienie zostało odebrane gołębio przez rynki.
Powell mówi o dezinflacji

Powell mówi o dezinflacji

2023-02-02 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed podniósł korytarz kluczowych stóp procentowych o 25 punktów bazowych (4,5 – 4,75 proc.) – nie było tu żadnego zaskoczenia. Po wcześniejszych silnych podwyżkach o 75 i 50 pb Rezerwa Federalna wróciła do tempa, które było standardem w poprzednich cyklach zacieśniania monetarnego. W opublikowanym po posiedzeniu oświadczeniu Fed nie wskazał na rychły koniec podwyżek stóp. Powell podkreślił, że USA są dopiero na początku procesu dezinflacyjnego. Ban centralny prawdopodobnie nie jest jednak zbyt daleko od szczytu stóp. Dolar osłabił się a giełdy w USA świeciły kolorem zielonym.
Pozycjonowanie przed FED

Pozycjonowanie przed FED

2023-02-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
W środę rano dolar nieco traci na szerokim rynku, ale nie są to duże zmiany. Najlepiej radzi sobie dolar australijski, który wczoraj był słaby po rozczarowujących danych o sprzedaży detalicznej w grudniu, która może wpłynąć na oczekiwania związane z decyzją RBA w przyszłym tygodniu. Odbija też dolar nowozelandzki, chociaż ten osłabił się po danych z tamtejszego rynku pracy, jakie napłynęły późnym wieczorem naszego czasu (godz. 22:45).