Notatki z posiedzenia FOMC mogą nadać kierunek USD

Notatki z posiedzenia FOMC mogą nadać kierunek USD
Data dodania: 2007-11-20 (10:23) Codzienny Puls Rynku IDM SA

Początek tygodnia przebiegał bardzo spokojnie na większości rynków. Brak danych makroekonomicznych sprawił, że kursy pozostawały dość stabilne. Dość gwałtowny wzrost awersji do ryzyka obserwowany był w trakcie sesji amerykańskiej, kiedy to nastąpiły silne spadki indeksów akcji.

Rentowności obligacji amerykańskich spadały, umacniały się waluty niskooprocentowane – w tym jen, który istotnie zyskał na wartości. W takiej sytuacji korzystał również trochę dolar, choć tutaj nie można mówić o jakiś silniejszych ruchach. Na skutek silnej wyprzedaży akcji i mniejszej skłonności inwestorów do ryzyka dość istotnie osłabiły się waluty rynków wschodzących.

Inwestorzy ,oprócz obaw o rynek kredytowy, niepokoją się również sytuacją w sektorze nieruchomości. Pomimo nieco lepszego odczytu indeksu nieruchomości podawanego przez NAHB, w dalszym ciągu jest to wartość bardzo niska i nie nastraja optymizmem. Dziś z kolei poznamy ilość wydanych pozwoleń na budowę i rozpoczętych budów. Kluczowym wydarzeniem będzie jednak publikacja notatek z posiedzenia FOMC, które miało miejsce 31 października. Uważamy, że z dużym prawdopodobieństwem notatki te wyznaczą krótkoterminowy kierunek do dalszych ruchów na dolarze. Poznamy zrewidowane prognozy co do dalszego wzrostu gospodarczego i inflacji. Pomimo tego, że rynek wycenia kolejną obniżkę stop procentowych w USA w grudniu, to pamiętajmy że w swoich ostatnich wypowiedziach Bernanke zasugerował, iż bank centralny jest niechętny dalszemu obniżaniu kosztu pieniądza, jako że prognozy dla wzrostu gospodarczego są niższe przy utrzymującym się ryzyku wzrostu inflacji. W związku z tym bardziej jastrzębi komentarz może pomóc dolarowi. Z drugiej jednak strony, jeśli obawy o kondycję gospodarki staną na pierwszym miejscu, to Bernanke może być zmuszony podjąć decyzje zgodną z oczekiwaniami rynku.

EURPLN

Eurozloty zachowywał się dość stabilnie przez większość dnia. Gwałtowny wzrost awersji do ryzyka i towarzysząca temu silna wyprzedaż akcji po otwarciu giełdy w USA związana z rosnącym niepokojem o rynek kredytowy w USA wywołał istotne pogorszenie sentymentu do walut rynków wschodzących. Złoty dość istotnie stracił na wartości. Przełamana została linia oporu wyznaczona geometrie na poziomie 3.6880. Chociaż przełamanie 3,65 nie doprowadziło do gwałtownego ruchu w okolice 3,70, to jednak EURPLN obecnie realizuje ten ruch. Silny opór w postaci 38,2% zniesienia fib całości ostatnich spadków z poziomu 3,8540 znajduje się na poziomie 3,6970 i tam obecnie złoty powinien kontynuować osłabiania się. Okolice 3,70 bedą stanowiły atrakcyjne poziomy do sprzedaży EURPLN. Najbliższe wsparcie wyznacza poziom 3,6770.

EURUSD

W ciągu kliku ostatnich dni zakres ruchu na eurodolarze istotnie się zawęził. Wczoraj pozostawaliśmy za zakresach wyznaczonych przez granice trójkąta –rynek czekał na jakiś impuls. Dziś nastąpiło wybicie z formacji i kontynuacja ruchu zgodna z trendem spadkowym na dolarze. Opublikowane zostały lepsze dane na temat inflacji PPI z Niemiec. Inflacja w październiku wzrosła zarówno w ujęciu miesiąc do miesiąca jak i rok do roku. Silny opór wyznacza obecnie maksimum z 9 listopada na poziomie 1,4750, który przy utrzymującym się słabym sentymencie do waluty USD najprawdopodobniej będzie testowane. Zwolennicy słabszego dolara zdobywają przewagę. Wsparcie wyznacza obecnie poziom 1,4680. Jeśli notatki z posiedzenia FOMC będą skupiały się wokół słabej kondycji gospodarki amerykańskiej, to utwierdzi inwestorów w przekonaniu, że Fed będzie zmuszony obniżyć stopy, co z kolei wywoła presję na USD.

GBPUSD

Funt w dalszym ciągu pozostaje słaby, jednak spadki na GBPUSD nieco wyhamowały. W ostatnim czasie średnia 100-okresowa na wykresie godzinowym wyznaczała silny opór. Dziś GBP wzrósł powyżej ostatnich lokalnych maksimów. Napływające fundamenty z gospodarki brytyjskiej są coraz gorsze. Podobnie jak w USA, sytuacja w sektorze nieruchomości nie jest najlepsza. Dziś od rana sentyment do funta pozostaje nieco lepszy, jednak strefa 2,0680-2,07 wyznacza już silne opory. Tam znajduje się 61,8% zniesienia fib całości spadków z poziomu 2,0838, a także nastąpi zrównanie się poprzedniego impulsu wzrostowego z poziomu 2,0353 na 2,0566 z obecnym impulsem wzrostowym w 100%. W dniu dzisiejszym poznamy wiele danych makroekonomicznych z UK, które zaważą o dalszych losach funta.

USDJPY

W dalszym ciągu utrzymuje się odwrotna korelacja pomiędzy jenem a giełdą. Silne spadki indeksów akcji wywołane spadkiem apetytu inwestorów na ryzyko i niepokojącymi informacjami z sektora bankowego USA przyczyniły się do słabości inwestycji typu carry trade. Jen istotnie zyskał na wartości w trakcie sesji amerykańskiej, przełamując linie wyznaczona po ostatnich minimach z listopada. Obecnie USDJPY wsparł się na 78,6% zniesienia fib całości impulsu wzrostowego z rejony 109. Obecnie możliwy jest powrót w okolice oporu wyznaczonego przez linię przebiegającą na poziomie 110,80. W dalszym ciągu obserwowalibyśmy giełdę. Dziś poznamy kolejne dane z rynku nieruchomości w USA. Słabsze dane powinny w dalszym ciągu przyczyniać się do słabości USD.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spekulacje wokół nowego szefa BOJ na ostatniej prostej?

Spekulacje wokół nowego szefa BOJ na ostatniej prostej?

12:24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wprawdzie plotki zostały zdementowane, ale balon próbny został wysłany na rynki. Według wielu źródeł cytowanych przez agencję Nikkei nowym szefem Banku Japonii po 8 kwietnia, kiedy to wygasa agencja Haruhiko Kurody, ma zostać jego zastępca, Masayoshi Amamiya. Rynki nie odebrały tych doniesień dobrze, gdyż Amamiya ma opinię "gołębia", co tym samym może mieć wpływ na oczekiwania, co do zmiany dotychczasowej ultra-luźnej polityki monetarnej. Jen zareagował na te doniesienia osłabieniem - kurs USDJPY ustanowił szczyt w okolicach 132,38, ale później ustabilizował się poniżej 132.
Kurs USD/JPY najwyżej od ponad 3 tygodni

Kurs USD/JPY najwyżej od ponad 3 tygodni

12:03 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
S&P 500 i Nasdaq Composite wzrosły w czwartek do najwyższych poziomów od sierpnia-września ub.r., ale w piątek korygowały tą zwyżkę (S&P 500 -1,04 proc., Nasdaq Composite -1,59 proc.). Średnia przemysłowa Dow Jonesa pozostawał wyraźnie w tyle – poniżej szczytów z ostatnich ponad 2 miesięcy i w piątek również spadła (-0,38 proc.). Dziś rano cena kontaktów n S&P 500 notowanych na CME spadła o 0,48 proc. ok. godz. 9:45.
Na giełdach Azji i Oceanii zwyżkował dziś jedynie japoński Nikkei 225 (+0,67 proc.). Wśród pozostałych spadających indeksów największą zniżkę notował dziś Hang Seng (-2,02 proc.).
Dolar wraca do gry

Dolar wraca do gry

09:07 Poranny komentarz walutowy XTB
Tuż po decyzji Fed w ubiegłą środę dolar kosztował 4,27 złotego i mogło wydawać się, że amerykańska waluta znalazła się „na deskach”. Jednak był to punkt zwrotny, od którego dolar wrócił do gry. Na jak długo? Ubiegły tydzień pełen emocji na rynkach finansowych – ważne dane i raporty kwartalne firm zostały przyćmione posiedzeniami Fed i EBC, na które czekali inwestorzy. Choć obydwa banki centralne podniosły stopy procentowe (odpowiednio o 25 i 50bp) rynki euforycznie przyjęły ich decyzje.
Zmiana narracji?

Zmiana narracji?

2023-02-03 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane w czwartek po sesji na Wall Street wyniki trzech głównych big-techów przypomniały inwestorom, że chociaż banki centralne zdają się brzmieć optymistycznie (w kontekście bliskiego końca cyklu podwyżek), to od zbliżającej się recesji uciec się zbytnio nie da. Można jednak oczekiwać, że będzie ona relatywnie płytka. Posiedzenia banków centralnych, jakie miały miejsce w tym tygodniu były w pewnym sensie jakimś zwieńczeniem oczekiwań rynków, co do globalnego pivotu.
Cena akacji Meta Platforms +23,28 proc.

Cena akacji Meta Platforms +23,28 proc.

2023-02-03 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Silnie – o 3,25 proc. - wzrósł wczoraj Nasdaq Composite (kurs akcji Meta Platforms będącej składnikiem tego indeksu wyskoczył w górę po publikacji wyników o 23,28 proc.). Indeks osiągnął najwyższy poziom od września ub.r. S&P 500 wzrósł o 1,47 proc. wychodząc na najwyższy poziom od sierpnia ub.r. Lekko spadła natomiast średnia przemysłowa Dow Jonesa (-0,11 proc.).
Ostatni jastrząb na scenie?

Ostatni jastrząb na scenie?

2023-02-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Zamykamy ten tydzień trzeba podwyżkami stóp procentowych z trzech dużych banków centralnych. Choć wszystkie z nich próbowały utrzymać jastrzębi ton, to rynek odczytał to zupełnie inaczej. Jednocześnie jednak jaśniejsze deklaracje dotyczące kontynuacji podwyżek płynęły ze strony Lagarde. Czy rynek jednak będzie się tym przejmował? Lagarde nie brzmiała z pewnością tak samo jastrzębio jak podczas grudniowego posiedzenia. Taki sam komentarz oczywiście mógłby być przypisany Powellowi, ale trzeba pamiętać, że Fed podnosi stopy już od dawna, redukuje bilans i osiągnął pierwsze sukcesy w ograniczeniu inflacji.
Powell widzi procesy dezinflacyjne, a Lagarde?

Powell widzi procesy dezinflacyjne, a Lagarde?

2023-02-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj FED zgodnie z oczekiwaniami podniósł stopy procentowe o 25 punktów baz., a w komunikacie nie wykluczył konieczności dalszego zacieśnienia polityki monetarnej. Niemniej podczas konferencji prasowej Jerome Powell nie brzmiał już tak "jastrzębio". O ile podczas wystąpienia w grudniu ani razu nie użył słowa "dezinflacja", to teraz padło ono kilkanaście razy, co może oznaczać, że decydenci zaczynają być bardziej pewni tego, że obserwowany spadek inflacji zaczyna być procesem stałym.
Po decyzji Fed czas na EBC i BoE

Po decyzji Fed czas na EBC i BoE

2023-02-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Kluczowym wydarzeniem tego tygodnia była decyzja Fed w sprawie poziomu stóp procentowych. Rynek spodziewał się podwyżki o 25 punktów bazowych i o tyle finalnie stopy procentowe w USA zostały podniesione. Pomimo, że decyzja nie była zaskoczeniem i była ona uwzględniona w cenach, tak wczoraj wieczorem obserwowaliśmy podwyższoną zmienność. Za ruchy oczywiście był odpowiedzialny Powell, którego wystąpienie zostało odebrane gołębio przez rynki.
Powell mówi o dezinflacji

Powell mówi o dezinflacji

2023-02-02 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed podniósł korytarz kluczowych stóp procentowych o 25 punktów bazowych (4,5 – 4,75 proc.) – nie było tu żadnego zaskoczenia. Po wcześniejszych silnych podwyżkach o 75 i 50 pb Rezerwa Federalna wróciła do tempa, które było standardem w poprzednich cyklach zacieśniania monetarnego. W opublikowanym po posiedzeniu oświadczeniu Fed nie wskazał na rychły koniec podwyżek stóp. Powell podkreślił, że USA są dopiero na początku procesu dezinflacyjnego. Ban centralny prawdopodobnie nie jest jednak zbyt daleko od szczytu stóp. Dolar osłabił się a giełdy w USA świeciły kolorem zielonym.
Pozycjonowanie przed FED

Pozycjonowanie przed FED

2023-02-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
W środę rano dolar nieco traci na szerokim rynku, ale nie są to duże zmiany. Najlepiej radzi sobie dolar australijski, który wczoraj był słaby po rozczarowujących danych o sprzedaży detalicznej w grudniu, która może wpłynąć na oczekiwania związane z decyzją RBA w przyszłym tygodniu. Odbija też dolar nowozelandzki, chociaż ten osłabił się po danych z tamtejszego rynku pracy, jakie napłynęły późnym wieczorem naszego czasu (godz. 22:45).