Rynki czekają na decyzję FOMC

Rynki czekają na decyzję FOMC
Data dodania: 2007-10-31 (09:34) Codzienny Puls Rynku IDM SA

Wczorajszy dzień i sesja azjatycka upłynęły pod znakiem konsolidacji. Większość rynków ustabilizowała się, a zmienność była bardzo niewielka. Najwyraźniejsza była słabość dolara, który nie zdołał się nawet korekcyjnie umocnić się do najbliższych oporów i przez ostatnie dwa dni znajdował się blisko maksimów.

Nawet decyzja BoJ by utrzymać stopy procentowe na nie zmienionym poziomie nie była w stanie popchnąć kursu USDJPY powyżej najbliższych oporów. Te fakty dowodzą, że inwestorzy oczekują obniżki i prawdopodobnie gołębiego komunikatu. Skorygowały się jednak inne mocno powiązane z dolarem rynki – ropy naftowej i złota. Ropa zgodnie z naszymi oczekiwaniami zareagowała dość gwałtowną korektą na pozytywne informacje na temat produkcji ropy w Meksyku i spadła poniżej 90 USD za baryłkę. Większość rynków jednak nadal szukała kierunku, a szczególnie rynek akcji, który wytracił impet po wyższym otwarciu, co mogło być reakcją na artykuł prasowy sugerujący, że FED może wcale stóp teraz nie obniżyć. Takie obrót spraw z pewnością spowodowałby korektę ostatnich wzrostów na giełdzie i umocnienie dolara, jednak taka byłaby pierwsza reakcja. Większa korekta zależna byłaby od komunikatu i raczej nie nastąpiłaby jeśli komunikat sugerowałby późniejsze obniżki. Inwestorzy mogli by także potraktować taki wyniki jako sygnał, że FOMC tak bardzo się nie obawia o gospodarkę lub/i uważa, że sytuacja na rynkach kredytowych jest bliska uspokojenia się. My uważamy, że jest szansa na kupno EURUSD w trakcie korekty, jaka może nastąpić w okolicy publikacji wyników posiedzenia. Po decyzji jednak uwaga inwestorów skup się na danych makro. Komunikat może zawierać pewne odniesienia do tych danych, a w szczególności uzależniać od nich następną decyzję.

EURPLN

Korekta na rynku złotego trwała nadal, lecz kurs nie zdołał dotrzeć do kolejnego oporu. Przełamany został opór w okolicy 3,6260 i nowe maksima osiągnięte zostały jeszcze przed oporem przy 3,64. Korekta jest w naszej opinii związana z generalnym uspokojeniem i korektami trendów na innych rynkach i nie stanowi fali ruchu do góry. Uważamy, że minima będą jeszcze testowane, szczególnie jeśli decyzja FOMC będzie bardzo negatywna dla dolara. Technicznie rejonem oporu jest linia trendu spadkowego po szczytach korekt oraz przełamane wsparcie przy 3,64. Nie jest to bardzo silny opór, gdyż linia trendu jest bardzo (nawet zbyt) stroma i powinna być naruszona. Ponieważ oczekujemy, że będzie kontynuować trend spadkowy po decyzji FOMC (pod warunkiem, że FOMC obniży stopy) to wykorzystywalibyśmy wymienione rejony oporu do sprzedaży EURPLN.

EURUSD

EURUSD znajduje się w bardzo newralgicznej pozycji, kurs osiągnął nowe maksimum w oczekiwaniu na decyzję FOMC, jednak zabrakło mu impetu na wybiciu i obecnie jest spore ryzyko, że kurs wróci poniżej starych maksimów. Decyzja FOMC może popchnąć kurs do góry, jeśli będzie duża obniżka lub/i gołębi komunikat, szczególnie, że mogą znajdować się powyżej 1,4460 stop-loss. Jednak obniżka o co najmniej 25 pkt powinna być już wyceniona (szczególnie, że dwulatki trochę się skorygowały już) i realizacja tego scenariusza raczej wywoła realizację zysków – czyli spadek. Nie powinien on jednak być bardzo duży, gdyż komunikat uzależniać następną decyzję od nadchodzących danych makro, a do końca tygodnia będzie ich sporo, a więc niepokój inwestorów po decyzji nie zniknie.

GBPUSD

Trend jest twoim przyjacielem- ta zasada sprawdza się bardzo dobrze, jeśli chodzi o ostatnie klika dnia na GBPUSD. Waluta brytyjska kontynuuje umacnianie się, zbliżając się do 200% projekcji fali korekcyjnej na wykresie dziennym wyznaczającej poziom 2,0741 oraz górnej granicy kanału wzrostowego, jaki możemy wyrysować na wykresie o tym interwale czasowym. Dodatkowo dziś zostały opublikowane dane na temat cen domów w Wielkiej Brytanii, które wzrosły o 1,1% w ujęciu miesiąc do miesiąca i 9,7% licząc rok do roku, co przemawia za pozostawienie przez BoE stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Oczekiwania na dzisiejszą decyzję FOMC odnośnie stóp procentowych (rynek spodziewa się kolejnej obnizki) sprawiają, że sentyment do dolara jest zły. Wsparcie widzielibysmy na poziomie 2,0680. Obecnie warto byłoby poczekać na ruch korekcyjny, by zająć pozycję zgodną z trendem.

USDJPY

Bank Japonii przewiduje wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego oraz nie oczekuje dalszego wzrostu cen konsumentów w tym roku, co oddala perspektywę podwyżek stóp procentowych. Z półrocznego raportu BoJ dowiedzieliśmy się, że gospodarka japońska będzie rozwijała się w tempie 1.8% w tym roku, a więc wolniej niż przewidywane 2.1% jeszcze sześć miesięcy temu. W czasie sesji azjatyckiej opublikowany został indeks aktywności gospodarczej oraz dane z rynku nieruchomości. Indeks PMI w październiku ukształtował się na poziomie 49,8pkt, a więc w dalszym ciągu poniżej bariery 50pkt. Dane na temat ilości rozpoczętych budów również rozczarowały (spadek o 44%r/r). Jen nie znajduje wsparcia w postaci publikowanych danych makroekonomicznych. USDJPY w dalszym ciągu konsoliduje się w zakresie 114,40-115,00. Uważamy, że udany test 38,2% zniesienia fib ostatnich spadków z poziomu 117,96 przyniesie dalsze osłabienie waluty japońskiej.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spekulacje wokół nowego szefa BOJ na ostatniej prostej?

Spekulacje wokół nowego szefa BOJ na ostatniej prostej?

12:24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wprawdzie plotki zostały zdementowane, ale balon próbny został wysłany na rynki. Według wielu źródeł cytowanych przez agencję Nikkei nowym szefem Banku Japonii po 8 kwietnia, kiedy to wygasa agencja Haruhiko Kurody, ma zostać jego zastępca, Masayoshi Amamiya. Rynki nie odebrały tych doniesień dobrze, gdyż Amamiya ma opinię "gołębia", co tym samym może mieć wpływ na oczekiwania, co do zmiany dotychczasowej ultra-luźnej polityki monetarnej. Jen zareagował na te doniesienia osłabieniem - kurs USDJPY ustanowił szczyt w okolicach 132,38, ale później ustabilizował się poniżej 132.
Kurs USD/JPY najwyżej od ponad 3 tygodni

Kurs USD/JPY najwyżej od ponad 3 tygodni

12:03 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
S&P 500 i Nasdaq Composite wzrosły w czwartek do najwyższych poziomów od sierpnia-września ub.r., ale w piątek korygowały tą zwyżkę (S&P 500 -1,04 proc., Nasdaq Composite -1,59 proc.). Średnia przemysłowa Dow Jonesa pozostawał wyraźnie w tyle – poniżej szczytów z ostatnich ponad 2 miesięcy i w piątek również spadła (-0,38 proc.). Dziś rano cena kontaktów n S&P 500 notowanych na CME spadła o 0,48 proc. ok. godz. 9:45.
Na giełdach Azji i Oceanii zwyżkował dziś jedynie japoński Nikkei 225 (+0,67 proc.). Wśród pozostałych spadających indeksów największą zniżkę notował dziś Hang Seng (-2,02 proc.).
Dolar wraca do gry

Dolar wraca do gry

09:07 Poranny komentarz walutowy XTB
Tuż po decyzji Fed w ubiegłą środę dolar kosztował 4,27 złotego i mogło wydawać się, że amerykańska waluta znalazła się „na deskach”. Jednak był to punkt zwrotny, od którego dolar wrócił do gry. Na jak długo? Ubiegły tydzień pełen emocji na rynkach finansowych – ważne dane i raporty kwartalne firm zostały przyćmione posiedzeniami Fed i EBC, na które czekali inwestorzy. Choć obydwa banki centralne podniosły stopy procentowe (odpowiednio o 25 i 50bp) rynki euforycznie przyjęły ich decyzje.
Zmiana narracji?

Zmiana narracji?

2023-02-03 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane w czwartek po sesji na Wall Street wyniki trzech głównych big-techów przypomniały inwestorom, że chociaż banki centralne zdają się brzmieć optymistycznie (w kontekście bliskiego końca cyklu podwyżek), to od zbliżającej się recesji uciec się zbytnio nie da. Można jednak oczekiwać, że będzie ona relatywnie płytka. Posiedzenia banków centralnych, jakie miały miejsce w tym tygodniu były w pewnym sensie jakimś zwieńczeniem oczekiwań rynków, co do globalnego pivotu.
Cena akacji Meta Platforms +23,28 proc.

Cena akacji Meta Platforms +23,28 proc.

2023-02-03 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Silnie – o 3,25 proc. - wzrósł wczoraj Nasdaq Composite (kurs akcji Meta Platforms będącej składnikiem tego indeksu wyskoczył w górę po publikacji wyników o 23,28 proc.). Indeks osiągnął najwyższy poziom od września ub.r. S&P 500 wzrósł o 1,47 proc. wychodząc na najwyższy poziom od sierpnia ub.r. Lekko spadła natomiast średnia przemysłowa Dow Jonesa (-0,11 proc.).
Ostatni jastrząb na scenie?

Ostatni jastrząb na scenie?

2023-02-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Zamykamy ten tydzień trzeba podwyżkami stóp procentowych z trzech dużych banków centralnych. Choć wszystkie z nich próbowały utrzymać jastrzębi ton, to rynek odczytał to zupełnie inaczej. Jednocześnie jednak jaśniejsze deklaracje dotyczące kontynuacji podwyżek płynęły ze strony Lagarde. Czy rynek jednak będzie się tym przejmował? Lagarde nie brzmiała z pewnością tak samo jastrzębio jak podczas grudniowego posiedzenia. Taki sam komentarz oczywiście mógłby być przypisany Powellowi, ale trzeba pamiętać, że Fed podnosi stopy już od dawna, redukuje bilans i osiągnął pierwsze sukcesy w ograniczeniu inflacji.
Powell widzi procesy dezinflacyjne, a Lagarde?

Powell widzi procesy dezinflacyjne, a Lagarde?

2023-02-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj FED zgodnie z oczekiwaniami podniósł stopy procentowe o 25 punktów baz., a w komunikacie nie wykluczył konieczności dalszego zacieśnienia polityki monetarnej. Niemniej podczas konferencji prasowej Jerome Powell nie brzmiał już tak "jastrzębio". O ile podczas wystąpienia w grudniu ani razu nie użył słowa "dezinflacja", to teraz padło ono kilkanaście razy, co może oznaczać, że decydenci zaczynają być bardziej pewni tego, że obserwowany spadek inflacji zaczyna być procesem stałym.
Po decyzji Fed czas na EBC i BoE

Po decyzji Fed czas na EBC i BoE

2023-02-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Kluczowym wydarzeniem tego tygodnia była decyzja Fed w sprawie poziomu stóp procentowych. Rynek spodziewał się podwyżki o 25 punktów bazowych i o tyle finalnie stopy procentowe w USA zostały podniesione. Pomimo, że decyzja nie była zaskoczeniem i była ona uwzględniona w cenach, tak wczoraj wieczorem obserwowaliśmy podwyższoną zmienność. Za ruchy oczywiście był odpowiedzialny Powell, którego wystąpienie zostało odebrane gołębio przez rynki.
Powell mówi o dezinflacji

Powell mówi o dezinflacji

2023-02-02 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed podniósł korytarz kluczowych stóp procentowych o 25 punktów bazowych (4,5 – 4,75 proc.) – nie było tu żadnego zaskoczenia. Po wcześniejszych silnych podwyżkach o 75 i 50 pb Rezerwa Federalna wróciła do tempa, które było standardem w poprzednich cyklach zacieśniania monetarnego. W opublikowanym po posiedzeniu oświadczeniu Fed nie wskazał na rychły koniec podwyżek stóp. Powell podkreślił, że USA są dopiero na początku procesu dezinflacyjnego. Ban centralny prawdopodobnie nie jest jednak zbyt daleko od szczytu stóp. Dolar osłabił się a giełdy w USA świeciły kolorem zielonym.
Pozycjonowanie przed FED

Pozycjonowanie przed FED

2023-02-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
W środę rano dolar nieco traci na szerokim rynku, ale nie są to duże zmiany. Najlepiej radzi sobie dolar australijski, który wczoraj był słaby po rozczarowujących danych o sprzedaży detalicznej w grudniu, która może wpłynąć na oczekiwania związane z decyzją RBA w przyszłym tygodniu. Odbija też dolar nowozelandzki, chociaż ten osłabił się po danych z tamtejszego rynku pracy, jakie napłynęły późnym wieczorem naszego czasu (godz. 22:45).