Jakie będą dalsze losy dolara?

Jakie będą dalsze losy dolara?
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2007-10-24 (09:34)

Dolar kontynuował osłabianie się we wtorek, w dzień po dość nagłej fali wzrostu awersji do ryzyka. Waluta amerykańska znajduje się w silnym trendzie spadkowym i wszystkie umocnienia USD były krótkotrwałe i miały jak na razie charakter korekty.

Fundamenty pozostają słabe. Kryzys na rynku nieruchomości i związane z nim problemy na rynkach kredytowych przyczyniają się do spadku koniunktury w USA. Dodatkowo wysokie ceny surowców i rosnące ceny żywności pogarszają perspektywy gospodarcze. Dzisiaj zostaną opublikowane dane o wielkości sprzedaży domów na rynku wtórnym, a jutro na rynku pierwotnym. Dane te mogą, zdaniem wielu analityków, wykazać dalszy spadek aktywności na rynku mieszkaniowym w USA, co wywarłoby dodatkową presję na Fed do kolejnej obniżki stóp procentowych na posiedzeniu w przyszłym tygodniu i przyczyniło się do dalszej deprecjacji dolara. Generalnie sytuacja na rynku nieruchomości jest znana, jednak słabsze dane będą dodatkowym bodźcem pchającym kurs dolara w kierunku zgodnym z tym, który wyznacza analiza techniczna. Rozwojowi takiego scenariusza mógłby jedynie zaszkodzić nagły istotny wzrost awersji do ryzyka i kolejna fala wyprzedaży na rynku akcji.

Uważamy, że USD będzie doświadczał krótkoterminowych wahań, jednak z dużym prawdopodobieństwem możemy spodziewać się nowego minimum w najbliższym czasie.

EURPLN

Wzrost awersji do ryzyka, powrót obaw o możliwość dalszego rozlania się kryzysu na rynku kredytowym spowodowały silne umocnienie jena i spadek cen akcji. Wtorek przyniósł nieznaczne odreagowanie poniedziałkowych wzrostów na rynku złotego. Dobry sentyment do złotego utrzymuje się, na co wskazywała siła złotego przy nagłym wzroście awersji do ryzyka. Naszej walucie pomagają publikacje danych makroekonomicznych a także oczekiwania na kolejną podwyżkę stóp procentowych jeszcze w tym roku. Maksymalna korekta w obecnej fali spadkowej z poziomu 3.8540 wynosiła około 350pkt. Tak więc obecnie nie należy się spodziewać większego odbicia na EURPLN niż do poziomu 3,6760, gdzie nastąpiłoby zrównanie się w 100% obecnego ruchu z maksymalną korektę całości spadków od początku sierpnia tego roku. Tam ponownie sprzedawalibyśmy EURPLN. Silny opór wyznacza linia poprowadzona po ostatnich maksimach.

EURUSD

Pomimo tego, że skala poniedziałkowego ruchu korekcyjnego na eurodolarze była dość zaskakująca, to jednak we wtorek kurs zdołał odrobić większość strat. Znajdujemy się blisko oporu wynikającego z 70,7% zniesienia fib, co może wywołać chwilowy powrót w okolice istotnego wsparcia na 1.4200, gdzie znów skłonni bylibyśmy otwierać długie pozycje w EURUSD. Dziś zapoznamy się z indeksem aktywności gospodarczej w sektorze wytwórczym i sektorze usług (PMI). Najważniejsze jednak będą opublikowane dane z rynku nieruchomości w USA, które najprawdopodobniej będą impulsem do ruchu wzrostowego w okolice 1.43.

GBPUSD

GBPUSD pozostaje od końca września w trendzie bocznym. Wyraźnie można wyznaczyć dolną i górną granice szerokiego pasma wahań. Kurs zdołał obronić istotne wsparcie na poziomie 2,0245, co w dalszym ciągu sprzyja długim pozycjom w funt dolarze. 38,2% zniesienia fib z poziomu 2,0257 wyznacza poziom 2, 0420, gdzie ponownie kupowalibyśmy funta. 20-okresowa średnia na wykresie dziennym wyznacza wsparcie w rejonie 2.04, natomiast opór stanowi ostatnie maksimum. Obecnie testowana jest linia wyznaczona po maksimach z 1 i 10 października, skad może nastąpic już odbicie. W tym tygodniu nie ma już żadnych publikacji z Wielkiej Brytanii, więc GBPUSD będzie pod wpływem danych napływających z gospodarki amerykańskiej.

USDJPY

Wczoraj para USDJPY zanegowała lukę cenową, co było dość pozytywnym sygnałem świadczącym o chęci powrotu do ruchu wzrostowego. Kurs testował wczoraj okolice 115,00, gdzie znalazł opór w postaci 100-okresowej średniej na wykresie dziennym. Dzisiejsze lepsze dane na temat bilansu handlowego umocniły jena. Silną strefę wsparcia wyznacza rejon 114.10/20, tam też przebiega 50% zniesienia fib całości wzrostów z początku tego tygodnia. Jeśli dolarjen zatrzymałby spadki w tym rejonie, to poziom ten może okazać się dobrym do wznawiania długich pozycji w USDJPY. Jedynie wzrost awersji do ryzka mógłby doprowadzić do dalszych gwałtownych spadków na USDJPY, bo same fundamenty nie przemawiają za umocnieniem się waluty japońskiej. W tym tygodniu zostanie opublikowana jeszcze inflacja CPI i dane na temat produkcji przemysłowej w Japonii.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy dolar pociągnie w dół?

Czy dolar pociągnie w dół?

2024-03-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze odczyty inflacji wydatkowej PCE za luty wypadły dokładnie tak, jak tego oczekiwali ekonomiści. Dane nie podbiły zmienności, jak się tego obawiano, a wręcz stworzyły pole do osłabienia się dolara. Dlaczego? Bo nie można mówić o zahamowaniu tendencji dezinflacyjnych w amerykańskiej gospodarce i czerwcowa obniżka stóp procentowych przez FED, nadal pozostaje w grze. Szanse na cięcie stóp procentowych wynoszą 65 proc.
Wczorajszy wskaźnik PCE przyniósł rynkom ulgę

Wczorajszy wskaźnik PCE przyniósł rynkom ulgę

2024-03-01 Komentarz poranny TMS Brokers
Rynki z zadowoleniem przyjęły publikację deflatora PCE dla USA za styczeń. Wyniki były w dużej mierze zgodne z oczekiwaniami. Po wcześniejszych wyższych odczytach wskaźników CPI oraz PPI urosły obawy, że preferowana przez Fed miara inflacji również pokaże wyższe liczby. Indeksy giełdowe zakończyły dzień na plusach. Dolar stracił po publikacji danych. Kurs EURUSD urósł do 1,0850 po czym spadł ponownie do 1,08 w drugiej części dnia, na skutek wypowiedzi przedstawicieli Fed-u.
Jak dzisiejsze dane na temat inflacji wpłyną na dolara?

Jak dzisiejsze dane na temat inflacji wpłyną na dolara?

2024-02-29 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wall Street wczoraj zabarwiła się na kolor czerwony ale w umiarkowany sposób. Redukcja ryzyka nastąpiła na dzień przed publikacją raportu nt wydatków Amerykanów, który zawierać będzie preferowaną przez Fed miarę inflacji. Kurs EUR/USD spadł do poziomu 1,08 po czym w drugiej części dnia odbił w okolice 1,0840. Rentowności amerykańskich obligacji obniżyły się. Poszczególni przedstawiciele Rezerwy Federalnej opowiedzieli się wczoraj za obniżkami stów procentowych w tym roku.
Zmiana retoryki BoJ?

Zmiana retoryki BoJ?

2024-02-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek czwartkowej sesji na rynkach finansowych stoi pod znakiem BoJ oraz RBNZ. Przedstawiciele obydwu banków wygłosili przemówienia, które swoim wydźwiękiem w sposób szczególny zmieniły nastawienie inwestorów do jena japońskiego oraz dolara nowozelandzkiego. Wydarzeniem dnia podczas sesji na rynkach APAC było bez wątpienia przemówienie Hajime Takaty z BoJ, który zasygnalizował, że bank centralny musi elastycznie wychodzić z ultra luźnej polityki monetarnej i tym samym zakończyć ujemne stopy procentowe przeplatane z programem kontroli krzywej dochodowości.
RBNZ nie podniósł stóp

RBNZ nie podniósł stóp

2024-02-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
Posiedzenie banku centralnego Nowej Zelandii, jakie miało miejsce w nocy, nie przyniosło decyzji o podwyżce stóp procentowych - rynek dawał tylko 23 proc. szans na taki ruch. Prezes Adrian Orr przyznał podczas konferencji prasowej, że temat zacieśnienia polityki został podniesiony, ale ostatecznie pojawił się wyraźny konsensus za tym, aby nie dokonywać zmian, gdyż obecny poziom stóp procentowych jest wystarczający. Dodał, że choć presja inflacyjna pozostaje znacząca, to jednak widać sygnały zmiany.
Słabsze dane z USA nie osłabiły dolara

Słabsze dane z USA nie osłabiły dolara

2024-02-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar jest dziś jedną z najmocniejszych walut i co ciekawe, sytuacja ma miejsce pomimo wczorajszych, słabszych odczytów sentymentu konsumentów wg. Conference Board i zamówień na dobra trwałe. Rentowności 10-letnich obligacji skarbowych USA osunęły się wczoraj tylko nieznacznie poniżej 4,3% i nie wpłynęły pozytywnie na eurodolara. Zamiast tego, od wczorajszych godzin porannych obserwujemy silną presję spadkową na parze EURUSD, która cofnęła się z poziomów bliskich 1,087 do okolic 1,082 obecnie.
Dolar przyspieszy spadki?

Dolar przyspieszy spadki?

2024-02-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi cofnięcie się dolara na szerokim rynku. Nieźle radzi sobie jen, którego wsparły dane o inflacji CPI za styczeń. Ta cofnęła się, ale mniej niż oczekiwano, co teoretycznie może podbijać szanse na podwyżkę stóp procentowych przez Bank Japonii jeszcze przed wakacjami - rynek daje 1/3 szans, że dojdzie do tego w marcu i 2/3 w temacie końca kwietnia. Z drugiej strony JPY to waluta chętnie wykorzystywana do finansowania spekulacyjnych transakcji, a tryb risk-on na globalnych rynkach staje się coraz bardziej widoczny.
Indeksy wciąż w obrębie historycznych rekordów

Indeksy wciąż w obrębie historycznych rekordów

2024-02-27 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Giełda na Wall Street rozpoczęła tydzień od niewielkiej zmienności. Co prawda Sp500 spadł o 0,4 proc., Dow Jones o 0,2 proc. a Nasdaq Composite o 0,1 proc. ale wciąż indeksy znajdują się w niedalekiej odległości od historycznych rekordów. W Europie Dax zakończył dzień bez zmian a WIG20 stracił ok. 0,5 proc. Duży ruch wzrostowy miał miejsce na bitcoinie. Główna kryptowaluta zyskała prawie 5,8 proc. a dziś rano wzrosty są kontynuowane. Kurs EUR/USD zyskał, notowania z poziomu 1,0815 urosły do 1,086. Inwestorzy czekają na czwartkowy raport nt. wydatków Amerykanów.
Wymiana walut dla firm - Wpływ wyboru kantoru na biznes zajmujący się eksportem lub importem

Wymiana walut dla firm - Wpływ wyboru kantoru na biznes zajmujący się eksportem lub importem

2024-02-26 Poradnik przedsiębiorcy
Import i eksport to kluczowe elementy wielu firm, wymagające precyzyjnego planowania oraz skutecznego zarządzania finansami. Jednym z najważniejszych czynników wpływających na powodzenie przedsięwzięć międzynarodowych jest wybór odpowiedniego kantoru wymiany walut dla firm. W tym artykule przyjrzymy się, jak wybór kantoru przez takie firmy może wpływać na działanie marki, jak duży wpływ wywiera taka decyzja i podpowiemy, na co zwrócić uwagę wybierając kantor do rozliczeń walutowych.
Spadek rentowności amerykańskich obligacji

Spadek rentowności amerykańskich obligacji

2024-02-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż oczekiwania, co do rychłych cięć stóp procentowych w USA sukcesywnie maleją, to rentowności amerykańskich obligacji w ostatnich dniach spadły. W przypadku papierów 10-letnich zdaje się to pokazywać, że rynek respektuje ważny rejon oporu przy 4,35 proc. jaki bazuje na szczytach z jesieni 2022 r. Tymczasem niższe rentowności to teoretycznie lepsza narracja dla rynków akcji, czyli rajdu ryzyka, a tym samym słabsza dla dolara. W piątek indeksy na Wall Street jednak nieco spadły.