Dolar zyskuje przed publikacją danych

Dolar zyskuje przed publikacją danych
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2007-10-16 (11:16)

Obserwowane od kilku tygodniu umocnienie złotego na wczorajszej sesji jeszcze przybrało na sile. Po opublikowaniu dobrych danych kursu USD/PLN spadł do poziomu 2,60 natomiast EUR/PLN do 3,70. Tak niskie kursy jeszcze miesiąc temu wydawały się raczej dość odległą perspektywą.

Obecnie jednak jest wiele czynników sprzyjających rodzimej walucie dlatego też, naszym zdaniem jej aprecjacja może jeszcze potrwać. Już w przyszłym tygodniu w przypadku utworzenia stabilnego rządu i utrzymaniu obecnego silnego trendy wzrostowego na parze EUR/USD będziemy prawdopodobnie świadkami utrzymania PLN na mocnym poziomie.

W najbliższych dniach wskazana jednak była by korekta kursu ze względu na duże wyprzedanie rynku. Jeśli jednak nawet takowa wystąpi, będzie prawdopodobnie krótkotrwała.

Opublikowane wczoraj dane makroekonomiczne z Polski były bardzo sprzyjające złotemu. Wyższa od prognoz inflacja oraz sporo niższy od prognozowanego bilans obrotów bieżących są argumentami za podwyższeniem stopy procentowej. Przeciwko takiej decyzji przemawia natomiast niższa od prognoz dynamika płac. Podczas gdy prognozy zakładały wzrost o 10,7% w rzeczywistości było to 9,5%.

We wczorajszej wypowiedzi członek RPP Stanisław Nieckarz powiedział, że cykl zaostrzania polityki monetarnej rozpoczęty w kwietniu pomógł zapanować nad presją inflacyjną ale generalnie w jego opinii Rada była zbyt restrykcyjna.

Ważna była też wypowiedź wiceminister finansów Katarzyny Zajdel- Kurowskiej. Stwierdziła ona, że przyśpieszenie inflacji jest wynikiem głównie wzrostu cen żywności, pomimo tego prognoza średnioroczna nie jest zagrożona.

Inwestorzy oczekiwać będą teraz na czwartkowe dane o inflacji PPI oraz produkcji przemysłowej we wrześniu. Gdyby i te dane okazały się wyższe od prognoz, znacznie wzrośnie prawdopodobieństwo podwyżki stopy procentowej w Polsce.

Podczas wczorajszej sesji kurs EUR/USD po nieudanej próbie przebicia oporu 1,4240 powrócił w okolice 1,4210 i utrzymuje się na tym poziomie również dzisiaj. Jeśli kolejne podejście w pobliże rekordowych wartości się nie powiedzie bardzo możliwa stanie się silniejsza korekta, aż do 1,39 USD. Wesprzeć taki scenariusz mogą dzisiejsze dane makro ze Stanów Zjednoczonych na temat produkcji przemysłowej we wrześniu oraz jutrzejsze odnośnie inflacji CPI. Jeśli wartość tych wskaźników okaże się wyższa od oczekiwań zmniejszą się szanse na obniżkę stóp procentowych w USA, co powinno umocnić walutę amerykańską. Silniejszemu umocnieniu amerykańskiego dolara nie sprzyjają natomiast wczorajsze doniesienia z sektora finansowego. Jeden z największych banków w Stanach Zjednoczonych Citigroup ogłosił znaczny spadek swych zysków w związku z zawirowaniami na rynku kredytowych. Fakt ten był już zapowiadany wcześniej więc nie przełożył się w znaczny sposób na zachowanie rynku. Dopiero obawy o wyniki innych największych amerykańskich instytucji finansowych takich jak np. Bank of America, które zostaną przedstawione pod koniec bieżącego tygodnia, popsuły nastroje inwestorów i przełożyły się na spadki na giełdach w USA. Wsparła je jeszcze wypowiedź szefa FED Bena Bernanke, który powtórzył, że kryzys sektora nieruchomości może negatywnie oddziaływać na wzrost gospodarczy USA w przyszłym roku. Dodał jednak, że w dalszym ciągu trudno jest ocenić jak duży będzie to wpływ.

Doniesienia te nie były natomiast wystarczającym impulsem do osłabienia amerykańskiej waluty i jeśli dzisiejsze i jutrzejsze dane z USA okażą się proinflacyjne, bardzo prawdopodobna stanie się długo wyczekiwana korekta kursu EUR/USD. Obecnie za euro płaci się 1,4170 USD. Do czasu publikacji danych ze Stanów Zjednoczonych kurs EUR/USD nie powinien ulegać większym wahaniom pozostając w zakresie 1,4150-1,4210.

Źródło: Marcin Ciechoński, Tomasz Regulski, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Przecena euro oraz ropy naftowej

Przecena euro oraz ropy naftowej

2023-12-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj euro straciło po danych inflacyjnych, które pokazały dalsze spowolnienie dynamiki wzrostu cen. Kurs EUR/USD spadł poniżej 1,09. Jak na razie na głównej parze walutowej mamy korektę spadkową, której rozmiary są jak na razie umiarkowane. Z kolei ropa naftowa została mocno przeceniona ponieważ rynek rozczarowany był wczorajsza decyzją OPEC+. WTI spadła do poziomu 75,5 USD za baryłkę.
Zdecydowanie lepsze nastroje w Europie

Zdecydowanie lepsze nastroje w Europie

2023-12-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż para EURUSD ostatecznie spadła poniżej poziomu 1,0900 i zalicza największy tygodniowy spadek od końcówki września, to jednak podczas ostatniej sesji tego tygodnia widzimy wzrost optymizmu. Idzie to w przez z publikacjami niezłych indeksów PMI z krajów europejskich, choć już wcześniej widzieliśmy lepsze odczyty od oczekiwań w przypadku krajów azjatyckich. Indeks PMI dla Niemiec wypadł na poziomie 42,6 przy wstępnym odczycie 42,3 oraz przy poprzednim za październik na poziomie 40,8.
Jastrzębie komentarze z FED napędzają dolara

Jastrzębie komentarze z FED napędzają dolara

2023-12-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przyniósł kontynuację ruchu dolara ze środy. Wpływ na to mogły mieć dane makro - odczyt PCE Core wypadł wprawdzie zgodnie z prognozami (zejście w październiku do 3,5 proc. r/r), ale w sytuacji, kiedy rynek chce widzieć aż pięć obniżek stóp ze strony FED w 2024 r., to powinniśmy mieć tutaj zaskoczenie niższym odczytem. Z kolei regionalny Chicago PMI mocno zaskoczył odbiciem do 55,8 pkt. w listopadzie z 44 pkt. w październiku, co może rodzić spekulacje, że dzisiejsze dane ISM dla przemysłu będą mocne (odczyt poznamy o godz. 16:00 i spodziewane jest odbicie do 47,6 pkt.).
Przesilenie na dolarze?

Przesilenie na dolarze?

2023-11-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Kończy się miesiąc, któy przyniósł dość dynamiczne ruchy na rynkach. Mocny spadek rentowności obligacji będący efektem wyraźnej zmiany oczekiwań rynków, co do przyszłej polityki FED, pociągnął w dół notowania dolara i dał paliwo do silnego odreagowania rynków akcji. Niemniej grudzień może być już inny, a na rynkach widać już pewne sygnały zbliżającego się przesilenia. Jednym z nich jest ... nadmierne skoncentrowanie się na temacie FED, które doprowadziło do tego, że rynki zaczęły wyceniać absurdalny scenariusz aż pięciu obniżek stóp w 2024 r. począwszy od maja.
Mocna wyprzedaż euro względem dolara

Mocna wyprzedaż euro względem dolara

2023-11-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Euro znajduje się dzisiaj pod sporą presją podaży, co jest efektem publikowanych danych makroekonomicznych z państw wspólnej strefy monetarnej. Oprócz tego obserwujemy mocnego dolara, na czym traci m.in. ostatnia gwiazda rynku walutowego, czyli polski złoty. To jednak nie koniec emocji na dzisiaj, gdyż czeka nas jeszcze sporo odczytów makroekonomicznych.
Gołębi FED, jastrzębi RBNZ...

Gołębi FED, jastrzębi RBNZ...

2023-11-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze słowa dotychczas "jastrzębiego" Christophera Wallera z FED o tym, że spadająca inflacja może pozwolić na obniżkę stóp procentowych za kilka miesięcy, stały się pretekstem do kolejnych spadków rentowności obligacji, co pociągnęło za sobą dolara. Rynki wyceniają już, że FED dokona pierwszej obniżki stóp już 1 maja 2024 r., a w całym przyszłym roku ruchów będzie aż pięć - łącznie na 125 punktów baz. Czy to nie za wiele?
Kurs euro do dolara cofa po przetestowaniu poziomu 1,10 USD

Kurs euro do dolara cofa po przetestowaniu poziomu 1,10 USD

2023-11-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas wczorajszej sesji mogliśmy obserwować słabość amerykańskiej waluty, przez co kurs EURUSD wzbił się powyżej 1,10 USD. Okrągły poziom został jednak tylko nieznacznie naruszony, po czym doszło do cofnięcia. Dziś o poranku także obserwowaliśmy próbę przebicia się wyżej, jednak podobnie zakończyła się ona niepowodzeniem i w momencie przygotowania tego komentarza, czyli przed godziną 11:00 kurs głównej pary walutowej cofa się w rejony 1,0970. Patrząc na sytuaKomentarz walutowy: Kurs euro do dolara cofa po przetestowaniu poziomu 1,10 USD.
Waller z Fed osłabia dolara i powoduje spadek rentowności obligacji USA

Waller z Fed osłabia dolara i powoduje spadek rentowności obligacji USA

2023-11-29 Komentarz poranny TMS Brokers
Kurs EURUSD przekroczył wczoraj psychologiczny poziom 1,10. Jak na razie jedynie na moment, ponieważ dziś rano główna para walutowa lekko skorygowała te wzrosty i spadła minimalnie poniżej tego poziomu. Słabszy dolar to nie efekt danych makro z USA. Te wypadły relatywnie dobrze. Tu o sile USD zaważyły słowa Christophera Wallera z Fedu, który jako pierwszy z urzędników wskazał na możliwe obniżki stóp procentowych w USA.
Czekamy na dane o inflacji

Czekamy na dane o inflacji

2023-11-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Złoty kontynuuje dobrą passę. Tematem numer jeden jest KPO, choć naszej walucie pomagają też nastroje na rynkach globalnych i wsparła ją listopadowa decyzja RPP. W tym tygodniu poznamy kolejne dane z Polski, w tym szczególnie wstępne dane o listopadowej inflacji. Inflacja w Polsce w ostatnim czasie mocno spadała. Z ponad 18,4% w lutym spadła do 6,6% w październiku i w najbliższych miesiącach będzie spadać dalej.
Kurs USD/JPY w pobliżu 33-letniego maksimum

Kurs USD/JPY w pobliżu 33-letniego maksimum

2023-11-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś rano kontrakty na S&P 500 cały czas utrzymywały się w okolicach swojego maksimum z 15 września br. Wczoraj Nasdaq 1000 osiągnął swój najwyższy poziom od stycznia 2022 roku, a brazylijska Bovespa znalazła się na najwyższym poziomie od lipca 2021. Na giełdach Azji i Oceanii brak było w czwartek dominującej tendencji. O 1,41 proc. wzrósł indonezyjski JCI, Hang Seng zyskał 0,99 proc., natomiast nieco przekraczające 0,5 proc. spadki notowały australijski All Ordinaries (-0,6 proc.) i tajlandzki SET Index (-0,52 proc.).