Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Postawa konsumentów w Polsce pozostaje mocna!

Postawa konsumentów w Polsce pozostaje mocna!

2022-12-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Nie da się ukryć, że dane z polskiej gospodarki, które poznaliśmy w dwóch ostatnich sesjach naprawdę napawają optymizmem. Silna produkcja przemysłowa, mocne płace, a dzisiaj utrzymanie wysokiej dynamiki sprzedaży detalicznej. Pomimo wysokiej inflacji Polacy wciąż utrzymują mocną postawę konsumencką, co na ten moment pokazuje, że recesja w Polsce może się nie zrealizować. Czy jest to jednak przedwczesny optymizm? Sprzedaż detaliczna w Polsce wzrosła o 18,4% r/r przy poprzednim poziomie 18,3% r/r oraz przy oczekiwaniu wyraźnego spadku dynamiki do 16,1% r/r.
Lekkie umocnienie dolara...

Lekkie umocnienie dolara...

2022-12-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
W środę rano dolar jest nieco mocniejszy na szerokim rynku, chociaż zmiany są kosmetyczne (+/-0,1 proc.) z wyjątkiem mocniej tracącego NZD po publikacji słabszych danych indeksu zaufania konsumentów w Nowej Zelandii za grudzień. Rynki wyciszyły się po wczorajszym zamieszaniu wywołanym decyzją Banku Japonii o rewizji parametrów programu kontroli krzywej rentowności obligacji, co odebrano jako zapowiedź wzrostu presji na BOJ w 2023 r.

Uspokojenie na rynkach

Uspokojenie na rynkach

2022-12-21 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Główne indeksy amerykańskiego rynku akcji spadały od wtorku osiągając najniższe poziomu od miesiąc, ale wczoraj ten spadek został zahamowany (S&P 500 +0,1 proc., DJIA +0,28 proc., Nasdaq Composite +0,01 proc.). Dziś rano w Azji brak było dominującej tendencji na rynkach akcji. Najsilniejszy wzrost – o 1,3 proc. – notował australijski All Ordinaries, najsilniej – o 1,14 proc. – notował indyjski SENSEX 30. Dziś rano ok. godz. 9:40 kontrakty na S&P 500 rosły o 0,29 proc.
Gazowe porozumienie w UE zawarte

Gazowe porozumienie w UE zawarte

2022-12-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po wielu tygodniach rozmów i negocjacji, wczoraj ministrowie energii krajów Unii Europejskiej doszli do kompromisu w sprawie narzucenia limitu cenowego na gaz ziemny. To kolejna próba poradzenia sobie Europy z kryzysem energetycznym, wyniszczającym przedsiębiorstwa na Starym Kontynencie i prowadzącym do znaczącego wzrostu kosztów życia konsumentów. Ministrowie wyrazili zgodę na limit cenowy uaktywniający się przy cenie gazu ziemnego na poziomie 180 EUR/MWh (około 55,90 USD/mmBTU), przy czym benchmarkiem pozostaje cena gazu w holenderskim hubie Title Transfer Facility, czyli tzw. TTF.
BOJ przestał być

BOJ przestał być "gołębi"!

2022-12-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiejsza decyzja Banku Japonii jest chyba największą niespodzianką tego miesiąca. Jest też to dowód na to, że tamtejsi decydenci zaczynają dostrzegać problem jakim jest prowadzona ultra-luźna polityka monetarna w kontekście rosnącej inflacji. Zmiana parametrów programu kontroli krzywej rentowności obligacji (YCC) to pierwszy etap do rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp procentowych, chociaż prezes Haruhiko Kuroda wyraźnie temu dzisiaj zaprzeczał. I tak górny poziom bandy dla rentowności 10-letnich obligacji to obecnie 0,50 proc. (do tej pory było to 0,25 proc.), co w pewnym sensie jest ekwiwalentem podwyżki stóp procentowych o 25 punktów baz.
Giełdy wracają do spadków

Giełdy wracają do spadków

2022-12-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Amerykańska giełda radziła sobie wczoraj lekko gorzej od europejskich parkietów. Wszystkie główne indeksy wczoraj zaliczyły ujemną sesję. Rynek obawia się recesji i trwa wyprzedaż, która została zapoczątkowana przez banki centralne w ubiegłym tygodniu. Mocno „jastrzębie” stanowisko Fed-u i EBC oraz świadomość, że wysokie stopy pozostaną utrzymane przez dłuższy czas, powodują, że jesienne odreagowanie pomału się kurczy i coraz mniej z niego pozostaje. Dziś nad ranem jastrzębi sygnał wysłał Bank Japonii. Negatywny sentyment nie został poprawiony przez lekkie odbicie indeksu Ifo.
Rewolucja w Banku Japonii?

Rewolucja w Banku Japonii?

2022-12-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska agencja Kyodo podała dzisiaj, że japoński rząd mógłby zlecić tzw. przegląd mandatu banku centralnego, czego celem byłaby rewizja dotychczasowego celu inflacyjnego, co mogłoby doprowadzić do rewolucji w temacie dotychczasowej polityki monetarnej BOJ. Na swoje źródła powołał się też Reuters dodając, że dotychczasowe zapisy uzgodnione w 2013 r. mogą być zmienione w kontekście wygasającego w przyszłym roku mandatu obecnego szefa BOJ.
Zapowiedzi skupu ropy naftowej w USA

Zapowiedzi skupu ropy naftowej w USA

2022-12-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ubiegłotygodniowe podwyżki stóp procentowych przez kluczowe banki centralne przyczyniły się do pogorszenia nastrojów na światowych rynkach finansowych. Dzisiaj indeksy akcyjne w Azji rozpoczęły tydzień od zniżki, a pesymizm udziela się także inwestorom na rynku ropy naftowej. Kwestia ogólnej kondycji globalnej gospodarki jest kluczowa dla wyceny ropy naftowej, ponieważ jest to jeden z surowców, na które popyt jest najsilniej powiązany z koniunkturą. Z tej przyczyny, presja na notowania ropy jest widoczna, nawet mimo faktu, że na początku bieżącego tygodnia kilka informacji sprzyja wyższym cenom tego surowca.
Główne indeksy były w piątek najniżej od miesiąca

Główne indeksy były w piątek najniżej od miesiąca

2022-12-19 Komentarz poranny TMS Brokers
Główne indeksy amerykańskiego rynku akcji spadły w piątek do najniższy poziomów od miesiąca (S&P 500 -1,11 proc., DJIA –0,85 proc., Nasdaq Composite -0,97 proc.). Trend spadkowy był dziś kontynuowany na rynkach akcji Azji i Oceanii. Najsilniejszą zniżkę notował dziś Shanghai Composite (-1,92 proc.). Dziś rano ceny kontraktów na amerykańskie indeksy próbowały się odbijać w górę (S&P 500 +0,34 proc. ok. godz. 9:45).
EBC wspiera złotego

EBC wspiera złotego

2022-12-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Nastroje na globalnych rynkach uległy w ubiegłym tygodniu zdecydowanemu pogorszeniu, ale złoty trzyma się mocno. Naszą walutę wspiera globalne osłabienie dolara, a tu spore zasługi ma ostatnio EBC. Ostatnie dwa tygodnie roku to mniej danych i wydarzeń, ale na rynku walutowym to często okres sporych zmian. Wysoka inflacja i zakończony cykl podwyżek stóp procentowych w Polsce – wiele osób spodziewa się, że taka kombinacja musi oznaczać osłabienie złotego. Tak się jednak nie dzieje. Złoty w ostatnim czasie radził sobie bardzo dobrze, szczególnie w relacji do dolara. Czy wysoka inflacja nie jest dla naszej waluty problemem?
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Banki centralne utrzymują jastrzębie stanowisko

Banki centralne utrzymują jastrzębie stanowisko

2022-12-16 Poranny komentarz walutowy XTB
W środę Fed zdecydował o 50 punktowej podwyżce stóp procentowych, z kolei wczoraj tego samego ruchu dokonały BoE i EBC. O ile sam fakt podniesienia stóp o 50 punktów bazowych nie był dla uczestników rynku zaskoczeniem, tak słowa prezes EBC - Christine Lagarde już tak. Szefowa banku powiedziała, że następnym posiedzeniu należy spodziewać się kolejnej podwyżki o 50 punktów bazowych, a także podobnego ruchu na kolejnym i jeszcze następnym posiedzeniu.
Spokojne zakończenie nerwowego tygodnia na złocie

Spokojne zakończenie nerwowego tygodnia na złocie

2022-12-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku złota był czasem podwyższonej zmienności – to jednak nie jest żadnym zaskoczeniem, bowiem pojawiły się istotne decyzje i komunikaty ze strony banków centralnych. Po środowym, jastrzębim komunikacie ze strony Rezerwy Federalnej, wczoraj oczy inwestorów były skupione na Europie. Europejski Bank Centralny także wystosował zaskakująco jastrzębi komunikat wczoraj – co jednak nie zaburzyło istotnie sytuacji na rynkach walutowych. O ile tuż po nim notowania eurodolara zwyżkowały, to szybko zostały skontrowane przez siłę amerykańskiego dolara. Jest to sygnał, że inwestorzy bardziej wierzą w jastrzębie działania Fed niż ECB.
Rynki akcji źle zniosły kolejne podwyżki stóp głównych banków centralnych

Rynki akcji źle zniosły kolejne podwyżki stóp głównych banków centralnych

2022-12-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Rynki akcji źle zniosły środową podwyżkę stóp Rezerwy Federalnej w USA o pół punktu procentowego (do przedziału 4,25-4,5 proc.; 7-ma podwyżka w tym cyklu) oraz podobne decyzje o półpunktowych podwyżkach wysokości podstawowych stóp w Szwajcarii (do 1 proc.; 3-cia podwyżka w tym roku), w Wielkiej Brytanii (do 3,5 proc.; 9-ta podwyżka) i strefie euro (do 3 proc.; 4-ta podwyżka). Po silnych spadkach głównych indeksów w Europie (DAX -3,28 proc., CAC 40 -3,09 proc.) przyszły wczoraj podobne zniżki głównych amerykańskich indeksów (S&P 500 -2,49 proc., DJIA -2,25 proc., Nasdaq Composite -3,23 proc.).
Stare demony znów straszą na giełdach

Stare demony znów straszą na giełdach

2022-12-15 Komentarz giełdowy XTB
Rynki, które oczekiwały na stopniowe hamowanie jastrzębiej narracji centralnych banków, ponownie zderzają się ze ścianą. Dzisiejsza sesja mija pod znaką jastrzębiego EBC, który choć podniósł stopy zgodnie z oczekiwaniami o 50 pb to Christine Lagarde wyraźnie zaznaczyła, że nie bierze pod uwagę pivotu. Wydźwięk konferencji prezes Lagarde był bardzo jastrzębi, a EBC wygląda jakby chciał przejąć pozycję lidera pod względem jastrzębiej polityki monetarnej.
EBC kradnie jastrzębie show!

EBC kradnie jastrzębie show!

2022-12-15 Market News XTB
Wydawało się, że dzisiejsze spotkanie EBC nie przyniesie żadnego zaskoczenia i w zasadzie pozostanie w cieniu posiedzenia Rezerwy Federalnej czy nawet SNB. Chociaż wszystkie cztery duże banki centralne na świecie, czyli Fed, SNB, BoE i EBC podniosły stopy procentowe na poziomie 50 punktów bazowych, to jednak Europejski Bank Centralny będący bankiem centralnym dla wielu krajów Unii Europejskiej przejmuje pozycję lidera pod względem najbardziej jastrzębiej retoryki. To spore zaskoczenie, które może przynieść sporo różnych zmian na rynku.
Powell zawiódł

Powell zawiódł "gołębi"?

2022-12-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
FED zrobił wczoraj to, co sam zapowiadał - stopy procentowe zostały podniesione tylko o 50 punktów baz. do 4,25-4,50 proc., a w przekazie zabrakło stricte "gołębich" akcentów. Projekcja dotycząca stóp procentowych (na bazie ankiet wśród członków FED) wskazała medianę na koniec 2023 r. na poziomie 5,10 proc., pokazując jednocześnie, że FED widzi o jedną podwyżkę więcej, niż rynki (te dalej trzymają się przedziału 4,75-5,00 proc.). Pokazała jednocześnie duże niezdecydowanie,  co do tego jak może wyglądać sytuacja w 2024 r.
To jeszcze nie koniec podwyżek stóp w USD

To jeszcze nie koniec podwyżek stóp w USD

2022-12-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Kluczowym wydarzeniem wczorajszej sesji była decyzja FOMC w sprawie poziomu stóp procentowych. Fed zgodnie z oczekiwaniami podniósł stopy o 50 punktów bazowych do przedziału 4,25-4,5%, jednak w przekazie zabrakło gołębich stwierdzeń. Wręcz przeciwnie nadzieje szybkie zakończenie procesu zacieśniania zostały odłożone w czasie, a sam komunikat miał jastrzębi wydźwięk. Po pierwsze najnowsza projekcja dotycząca poziomu stóp procentowych wskazuje na medianę na poziomie 5,1% na koniec 2023 roku.
Spadkowe akcenty na rynku ropy naftowej

Spadkowe akcenty na rynku ropy naftowej

2022-12-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po trzech wzrostowych sesjach, na rynku ropy naftowej dziś rano znów pojawiły się zniżki. Cena ropy tym samym pozostaje w pobliżu tegorocznego minimum. Za przełamaniem ciągu zwyżek przemawia kilka czynników. Po pierwsze, umocnienie amerykańskiego dolara po deklaracji prezesa Fed, dotyczącej planów dalszych podwyżek stóp procentowych w USA, wywiera presję na ceny wielu surowców. Jastrzębia polityka Fed zwiększa bowiem szanse na dotkliwsze spowolnienie gospodarcze w USA.
Z dużej chmury mały deszcz

Z dużej chmury mały deszcz

2022-12-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Zgodnie z oczekiwaniami Fed podniósł wczoraj kluczową stopę procentową o 50 punktów bazowych. Mediana oczekiwań członków FOMC dotycząca przyszłej ścieżki stóp procentowych została wyraźnie podniesiona. Zmianie uległy również projekcje makro na ten rok i kolejna lata. Mimo jastrzębich przesłanek dolar nie umocnił się. Rynek nadal wycenia, że na koniec 2023 roku poziom głównej stopy procentowej spadnie w okolice 4,37 proc. Nie otrzymaliśmy żadnych sygnałów o wstrzymaniu cyklu podwyżek stóp. Dolar jest handlowany na tych samych poziomach jak przed decyzją.