Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Bank Anglii rozbudza nadzieje

Bank Anglii rozbudza nadzieje

2022-09-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Od dramatu do euforii – tak wyglądał wczorajszy dzień na rynkach. Wszystko za sprawą kontrowersyjnej decyzji Banku Anglii, który chcąc zapobiec efektowi domina wznowił… dodruk. Inwestorzy uznali to za oznakę słabości oraz zapowiedź działań innych banków. Chaos na brytyjskim rynku ma miejsce od wyboru nowej premier, która zapowiedziała finansowane deficytem cięcia podatkowe na dużą skalę. W reakcji funt zaczął tonąć, a rentowności obligacji mocno rosnąć, przypominając bardziej rynek wschodzący niż kolebkę rynków finansowych.
Nieszczęścia chodzą trójkami

Nieszczęścia chodzą trójkami

2022-09-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja upływa pod znakiem spadków na GPW spowodowanych niepewnością wokół wprowadzenia podatku od zysków nadzwyczajnych, niejasności w kwestii sposobu jego naliczania oraz konkretnych kwot, które będą musiały zapłacić spółki. Niepewności wokół ogólnego sentymentu giełdowego sprzyja również incydent, jaki miał miejsce w przypadku Nord Stream 1 i Nord Stream 2.

Amerykanie nie widzą problemu w tym, że dolar jest bardzo silny

Amerykanie nie widzą problemu w tym, że dolar jest bardzo silny

2022-09-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środa przynosi kolejne zwyżki amerykańskiej waluty na szerokim rynku, z tego wyłamuje się tylko jen, co można wiązać z rynkowymi obawami, co do potencjalnej interwencji Banku Japonii (pytanie, czy słusznie). Ostatnie dni przyniosły wyraźne ruchy na globalnym rynku długu, silnie w górę poszły rentowności obligacji rządowych, co można tłumaczyć perspektywą dalszych, agresywnych posunięć banków centralnych, które koncentrują się na walce z inflacją, ale i też lokalnymi problemami, jak to ma miejsce w Wielkiej Brytanii.
Kolejne 20-letnie minimum EUR/USD, USD/PLN powyżej 5 zł

Kolejne 20-letnie minimum EUR/USD, USD/PLN powyżej 5 zł

2022-09-28 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Do średniej przemysłowej Dow Jonesa (DJIA, Dow Jones Industrial Average) i średniej transportowej Dow Jonesa (DJTA, Dow Jones Transportation Average), które ostatnio spadły do swoich najniższych poziomów od listopada 2020, dołączył we wtorek S&P 500, który również zaliczył wczoraj swój najniższy poziom od listopada 2020 (-0,21 proc.). Nadal ponad minimum z czerwca br. utrzymywał się Nasdaq Composite.
Dolar po 5 złotych?

Dolar po 5 złotych?

2022-09-27 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi nieśmiałe odreagowanie fatalnych nastrojów choć lekarstwo na bolączki rynków finansowych wciąż nie dotarło. Dotarły za to mocne dane z USA, gdzie nieoczekiwanie wzrosła sprzedaż jednorodzinnych domów, a wskaźnik pewności konsumentów okazały się być lepsze od prognoz. Takie odczyty wydają się wodą na młyn jastrzębiego Fedu. Patrząc na zniżkujące od wielu dni indeksy atak kupujących wydaje się uzasadniony choć jego trwałość zapewne zostanie ponownie przetestowana. Amerykańskie indeksy znajdują się o krok od spadku poniżej czerwcowych minimów, jednak byki wciąż walczą o powrót do wzrostów.
Powiew optymizmu?

Powiew optymizmu?

2022-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorkowy handel jest jak na razie przeciwieństwem poniedziałku, w ślad za odreagowaniem na giełdach i surowcach, widać też cofnięcie się dolara na szerokim rynku. Inwestorzy nagle zaczęli znów "kupować ryzyko"? Zobaczymy, choć na razie wygląda to bardziej na klasyczną korektę i sygnał, że rynek wyczerpał limit negatywnych informacji w krótkim terminie. W przestrzeni FX królują dzisiaj korony skandynawskie, waluty Antypodów, oraz funt. Dwie pierwsze sygnalizują powiew globalnego optymizmu (zwyczajowo są wrażliwe na wahania ryzyka), z kolei brytyjska waluta próbuje odreagowywać ostatnią przecenę, chociaż tutaj zmienność pozostaje duża.
Czy jest szansa na parytet funta?

Czy jest szansa na parytet funta?

2022-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczoraj byliśmy świadkami totalnego załamania brytyjskiego funta. Sytuacja poprawiła się od tego czasu, ale na rynku pojawiły się spekulacje, że może to nie być koniec słabości tej waluty. Czy funt zrówna się wartością z dolarem i w Polsce będziemy płacić tyle samo za wszystkie najważniejsze waluty świata? Dolar, euro, frank i funt po 5 zł? Nie jest to tak nieprawdopodobne jak mogłoby się to wydawać jeszcze kilka miesięcy temu.
Słaby jak funt

Słaby jak funt

2022-09-27 Komentarz poranny TMS Brokers
Funt szterling nie radzi sobie najlepiej w ostatnim czasie. Para walutowa GBPUSD spadła czasie do poziomów nienotowanych od połowy lat 80-tych ubiegłego wieku. Do tej pory GBP cierpiał z powodu małego zdecydowania Banku Anglii, który potrafił kilkukrotnie rozczarować rynki. Funt również zbierał żniwa brexit-u. Deprecjacja waluty przyspieszyła, kiedy rząd brytyjski ogłosił cięcia podatkowe, które mogą doprowadzić do większej inflacji i spowodować jeszcze większe zadłużenie kraju.
Pogrom na spółkach energetycznych

Pogrom na spółkach energetycznych

2022-09-26 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja upływa pod znakiem drastycznych spadków na GPW spowodowanych zapowiedziami rządu o wprowadzeniu podatku od zysków nadzwyczajnych w wysokości aż 50%. W efekcie WIG20 traci ponad 1,69%, z czego największe spadki odnotowuje JSW , które jest 9.73% na minusie, PGE z wynikiem 6.75% pod kreską oraz PKN Orlen, który traci 6.14%. Absolutnym faworytem sesji jest CD Projekt, który opiera się spadkom, zyskując 13.47%.
Cena ropy WTI poniżej 80 USD za baryłkę

Cena ropy WTI poniżej 80 USD za baryłkę

2022-09-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły poprzedni tydzień mocnym spadkowym akcentem – w piątek notowania ropy naftowej WTI zeszły dynamicznie poniżej 80 USD za baryłkę, przełamując tym samym kolejną psychologiczną barierę i schodząc na najniższe poziomy od pierwszej połowy stycznia tego roku. Dzisiaj trend spadkowy już nieco wyhamował, ale nadal dominuje strona podażowa, a notowania amerykańskiej ropy poruszają się w rejonie 77-78 USD za baryłkę. W przypadku ropy gatunku Brent, wycena jest nieco wyższa, oscylująca dzisiaj rano w okolicach 84-85 USD za baryłkę.
Nowe cykliczne minima DJIA i DJTA

Nowe cykliczne minima DJIA i DJTA

2022-09-26 Komentarz poranny TMS Brokers
Piątkowa słabość amerykańskiego rynku akcji sprowadziła średnią przemysłową Dow Jonesa (DJIA; -1,62 proc.)) i średnią transportową Dow Jonesa (DJTA; -1,83 proc.) do najniższych poziomów od końca 2020 roku. Nad poziomami czerwcowych minimów zdołały się natomiast utrzymać S&P 500 (-1,72 proc.) i Nasdaq Composite (-1,8 proc.). Dziś rano ceny kontraktów na główne amerykańskie indeksy giełdowe minimalnie rosła (S&P +0,17 proc. ok. godz. 9:50).
Krach na rynku funta

Krach na rynku funta

2022-09-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki generalnie lubią cięcia podatków – o ile nie są one finansowane skokowym wzrostem deficytu w okresie wysokiej inflacji. Czy ambicje premier Liz Truss zmuszą Bank Anglii do zwołania nadzwyczajnego posiedzenia? A może wyjątkowo szybko zakończą jej karierę? Na razie wywołały załamanie funta. Program nowej premier obejmuje m.in. obniżenie najwyższej stawki PIT z 45 do 40%, rezygnację z planowanych podwyżek stawek dla biznesu i zmniejszenie podatków od zakupu nieruchomości.
Mocno

Mocno "jastrzębi" Powell

2022-09-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
FED dokonał wczoraj trzeciej z rzędu podwyżki stóp procentowych o 75 punktów bazowych. Dla rynku nie było to zaskoczeniem (szanse na taki ruch wyraźnie przekraczały 80 proc.). Co innego przekaz, który towarzyszył tej decyzji. Można odnieść wrażenie, ze niektórzy nadal nie wierzą, że Jerome Powell stał się już zdeklarowanym "jastrzębiem". Jego wczorajsze wystąpienie przypominało słowa, jakie padły niecały miesiąc temu w Jackson Hole.
Wyjątkowo niskie zapasy miedzi na świecie

Wyjątkowo niskie zapasy miedzi na świecie

2022-09-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania miedzi utrzymują się pod presją podaży. Cena tego metalu w Stanach Zjednoczonych oscyluje obecnie w okolicach 3,46 USD za funt, co oznacza, że od początku bieżącego roku wycena tego metalu spadła o około jedną piątą. Spadek notowań miedzi wpisuje się w pesymistyczną narrację, która dominuje na globalnych rynkach finansowych w związku z oczekiwaniami znaczącego spowolnienia gospodarczego na świecie.
Dolar rekordowo drogi

Dolar rekordowo drogi

2022-09-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Fed nie rozczarował, przynajmniej mnie, gdyż spodziewałem się niezwykle jastrzębiego przekazu. Rozczarował za to Wall Street, która chyba powoli wyzbywa się złudzeń odnośnie „Fed put”. Problem przy okazji ma RPP – dolar jest rekordowo drogi, a to nie będzie pomagać w obniżaniu inflacji. Do tej pory myślenie rynków było takie: Fed podnosi stopy, ale jak tylko zobaczy zwalniającą gospodarkę wystraszy się, zakończy cykl, a być może nawet wznowi luzowanie.
Fed dostarczył to, na co liczył rynek

Fed dostarczył to, na co liczył rynek

2022-09-22 Komentarz poranny TMS Brokers
Fed zrobił to co zapowiadał. Podniósł główną stopę procentową o 75 punktów bazowych do przedziału 3,00 – 3,25 proc. Powell podtrzymał perspektywę dalszych znaczących podwyżek. Rezerwa Federalna jest gotowa zaakceptować recesję, jeśli będzie to konieczne do walki z wysoką inflacją. Zaskakująca była mocna zmiana na „wykresie kropkowym”. EUR/USD spadł na nowe długoterminowe minima osiągając poziom bliski 0,9800.
Wczorajszy ruch był trzecią z rzędu tak wysoką podwyżką.
Rekordy słabości wobec dolara po Fed

Rekordy słabości wobec dolara po Fed

2022-09-22 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi wyznaczenie nowych ponad 20-letnich szczytów na koszyku dolarowym oraz rekordy słabości PLN względem USD. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,7731 PLN za euro, 4,8591 PLN względem dolara amerykańskiego, 5,0075 PLN wobec franka szwajcarskiego oraz 5,4784 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,103% w przypadku obligacji 10-letnich. Wydarzeniem ostatnich godzin na rynkach była bez wątpienia decyzja FOMC w zakresie stóp procentowych.
Mobilizacja Putina

Mobilizacja Putina

2022-09-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiaj wieczorem zobaczymy kluczowy komunikat FED z najnowszymi prognozami makroekonomicznymi i tradycyjnie wysłuchamy tego, co ma do powiedzenia Jerome Powell. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to trzecia z rzędu podwyżka stóp procentowych o 75 punktów bazowych i utrzymanie agresywnego podejścia na przyszłość, dopóki nie pojawią się wiarygodne sygnały, że inflacja zaczyna hamować.
Putin rano, Fed wieczorem

Putin rano, Fed wieczorem

2022-09-21 Komentarz poranny TMS Brokers
Poranne umocnienie USD to nie reakcja rynku na wieczorną decyzję Fed-u. Zmienność od rana jest podwyższona ze względu na słowa Putina, który wezwał do mobilizacji. EUR/USD spada poniżej 0,99, tracą indeksy giełdowe, zyskuje ropa, pszenica oraz złoto. Wystąpienie Putina miło się odbyć wczoraj. Po kilkugodzinnym wyczekiwaniu zostało odwołane i przełożone na dzisiaj. Prezydent Rosji wezwał do częściowej mobilizacji (od dziś). Ma zostać powołanych 300 tys. rezerwistów.
Dolar silny przed decyzją Fed

Dolar silny przed decyzją Fed

2022-09-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Kluczowym wydarzeniem dzisiejszej sesji jest wieczorna decyzja FOMC w sprawie poziomu stóp procentowych. Komunikat banku centralnego poznamy o godzinie 20:00, z kolei konferencja prasowa, której będzie przewodniczył Jerome Powell, rozpocznie się o 20:30. Rynek oczekuje, że dzisiejszy przekaz będzie jastrzębi, co widać po zachowaniu dolara, jak i indeksów giełdowych.