Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Dolar zaczął marsz w górę?
2023-05-17 Raport DM BOŚ z rynku walutOpublikowane wczoraj po południu dane z USA dotyczące sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej za kwiecień zaczynają skłaniać do wniosku, że FED może utrzymać stopy procentowe na wysokich poziomach przez dłuższy czas. Na razie wciąż wyceny zakładają pierwsze obniżki stóp już od września, ale to może się zmienić, dając dodatkowy bodziec do umocnienia dolara. Amerykańska waluta zyskała wczoraj po południu i dzisiaj ruch ten jest kontynuowany na szerokim rynku.
Spór o zadłużenie USA wciąż nierozwiązany. Dolar zyskuje
2023-05-17 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersZgodnie z oczekiwaniami szczyt w sprawie podniesienia pułapu zadłużenia w USA nie przyniósł porozumienia. Rynek walutowy jednak nie wykazuje żadnych oznak nerwowości w związku ze zbliżającym się terminem spłaty długu. Dolar kontynuuje dziś rano ruch umacniający, który rozpoczął się dzień po ostatniej decyzji Fed-u.
Im dłużej trwa szukanie rozwiązania sporu dotyczącego zadłużenia USA, tym bardziej to napięcie może wpływać na nastroje w Stanach Zjednoczonych.
Im dłużej trwa szukanie rozwiązania sporu dotyczącego zadłużenia USA, tym bardziej to napięcie może wpływać na nastroje w Stanach Zjednoczonych.
Cena złota znów w okolicach 2000 USD za uncję
2023-05-17 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania złota znalazły się wczoraj pod większą presją podaży – cena tego kruszcu tym samym zeszła nieznacznie poniżej 2000 USD za uncję i dziś rano porusza się w wąskiej konsolidacji w okolicach wtorkowego zamknięcia. Przed nami nerwowy okres na rynku złota. Istnieje duża szansa na to, że ceny tego surowca będą walczyły o powrót ponad barierę 2000 USD za uncję, jednak duży będzie w tym udział danych makroekonomicznych oraz deklaracji ze strony przedstawicieli banków centralnych, z Fed na czele.
Polska gospodarka nie taka słaba!
2023-05-17 Poranny komentarz walutowy XTBChociaż na pierwszy rzut oka może wydawać się, że z polską gospodarką nie jest wcale dobrze, gdyż zaliczyła spadek w ujęciu rocznym, to jednak patrząc na krótsze dynamiki czasowe, sytuacja prezentuje się znacznie lepiej. Polska wyrwała się z potencjalnej technicznej recesji, choć kolejne kwartały wciąż mogą przynieść mieszane odczyty. Niemniej złoty korzysta na fali dobrych danych, nawet przy niesprzyjających warunkach rynkowych.
Słabe Chiny, słabe USA? WIG zieloną wyspą w Europie
2023-05-16 Komentarz giełdowy XTBGłówny, polski benchmark WIG20 zamknął dziś sesję blisko 0,43% wzrostem, który wyróżnił go na tle głównych, europejskich benchmarków jak DAX, FTSE czy CAC40. Wszystkie one traciły. Nastroje wsparł wyższy od oczekiwań odczyt PKB Polski. Niepokojąco wygląda jednak problem z przebiciem się do 2000 pkt. Byki są regularnie powstrzymywane w okolicach 1950 pkt. co może zwiastować zbliżające się wyczerpanie sił popytowych jeśli zabraknie pozytywnego katalizatora. Uwaga globalnych inwestorów skierowała się dziś przede wszystkim na odczytach danych makro z Chin i Stanów Zjednoczonych.
Inflacja spada, ale czy to powód do cięcia stóp procentowych?
2023-05-16 Poranny komentarz walutowy XTBOficjalnie inflacja spadła poniżej 15% za kwiecień, co pokazały wczoraj dane z GUSu. Inflacja bazowa wypadła minimalnie niżej, ale nie oznacza to, że nie pozostaje na rekordowych poziomach. Prezes Glapiński brzmiał nadzwyczaj jastrzębio podczas ostatniego posiedzenia wskazując, że bliżej wciąż jest do podwyżek niż do obniżek, a z kolei premier Morawiecki widzi szanse na cięcie stóp procentowych pod koniec roku. Do tego wszystkiego nowe obietnice dotyczące benefitów na dzieci, które w dłuższym terminie mogą opóźnić dojście celu do inflacji. Jak w końcu będzie z tymi stopami i jak zachowa się polski złoty?
Czy Stany Zjednoczone mogą zbankrutować?
2023-05-15 Komentarz giełdowy XTBTeoretycznie tak, praktycznie jest to jednak mało prawdopodobne. Od początku tego roku dyskutuje się na temat potrzeby podniesienia limitu zadłużenia w Stanach Zjednoczonych, ale w ostatnich dniach intensyfikuje się narracja potrzeby podniesienia limitu zadłużenia, aby amerykański rząd nie zbankrutował. Czy w zasadzie jest to jednak możliwe? Jak zachowa się rynek obligacji i jak może reagować na to Wall Street?
Korekcyjne osłabienie dolara
2023-05-15 Raport DM BOŚ z rynku walutAmerykańska waluta koryguje w poniedziałek umocnienie obserwowane w końcówce ubiegłego tygodnia. Ruch ten nie jest jednak duży. Uwagę zwracają doniesienia Financial Times o możliwym zbliżeniu stanowisk pomiędzy Republikanami, a Białym Domem w kwestii tzw. limitu zadłużenia, chociaż szanse na porozumienie jeszcze przed zaplanowanym na 19-21 maja szczytem G-7 są nikłe. Jednak o tym, że jakiś "progres" w tej sprawie jest informowała też telewizja CNN.
Spokojny początek tygodnia na rynku ropy naftowej
2023-05-15 Komentarz surowcowy DM BOŚPoprzedni tydzień na rynku ropy naftowej zakończył się zniżką. Druga połowa tygodnia była okresem nieprzerwanych spadków notowań tego surowca, a nowy tydzień rozpoczyna się od wyhamowania zniżek w okolicach piątkowego zamknięcia. Cena ropy WTI oscyluje tuż powyżej bariery 70 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 74 USD za baryłkę.
Złoty i forint najmocniejsze względem euro od ponad 2 lat
2023-05-15 Komentarz poranny TMS BrokersNa rynkach akcji Azji i Oceanii brak było w pierwszym dniu nowego tygodnia dominującej tendencji, ale zwracał uwagę kolejny 1,5 roczny rekord japońskiego Nikkei 225. Wydaje się, że w przypadku wykresu tego indeksu możliwe są dwie interpretacje. W pierwszej indeks zbliża się do znajdującego się w okolicach 30000 pkt. stanowiącego opór górnego ograniczenia kanału średnioterminowego trendu wzrostowego, w obrębie którego Nikkei przebywa od marca ub.r. W drugiej dochodzi na tym rynku do wybicia z kilkunastomiesięcznej konsolidacji w strefie 24698-29223 pkt.
Złoty zadziwia skalą umocnienia
2023-05-15 Poranny komentarz walutowy XTBNiemal dwadzieścia groszy w pięć tygodni, o tyle potaniało euro w relacji do polskiego złotego. Być może jeszcze dziś zobaczymy kurs poniżej psychologicznych 4,50, gdyż jesteśmy tuż powyżej tej bariery. Globalny kapitał wraca na nasz rynek – pytanie czy na stałe? Początek października ubiegłego roku – euro kosztuje 4,85 złotego, WIG20 spada poniżej 1400 punktów. To był moment największego pesymizmu dotyczącego europejskiej gospodarki.
Dolar na drodze do największej tygodniowej zwyżki od lutego
2023-05-12 Raport DM BOŚ z rynku walutW ostatnich dniach dolar próbuje odwrócić negatywną passę. Pojawiające się na nowo obawy związane z globalną koniunkturą podtrzymują wycenę amerykańskiej waluty na relatywnie wysokim poziomie. Wczoraj indeks amerykańskiego dolara zwyżkował do okolic niemal 102 pkt. – obecnie poziom ten służy jako najbliższy techniczny opór, ponieważ jest on górnym ograniczeniem ruchu bocznego, trwającego już od miesiąca.
Prezes NBP nie taki gołębi?
2023-05-12 Poranny komentarz walutowy XTBNa globalnych rynkach finansowych dzieje się sporo. Fed najprawdopodobniej zakończył podwyżki stóp procentowych, a Bank Anglii zdecydował się na kolejny ruch o 25 punktów bazowych i najprawdopodobniej ścieżkę podwyżek będzie kontynuował. W Polsce stopy pozostają stabilne od września zeszłego roku i inwestorzy oraz przede wszystkim kredytobiorcy zastanawiali się, czy ta stabilność utrzyma się do końca tego roku, czy jednak RPP zdecyduje się na cięcia stóp procentowych. Okazuje się, że profesor Glapiński, szef Rady oraz NBP może być bardziej jastrzębi niż się wydawało.
Nikkei najwyżej od 1,5 roku, rand najsłabszy w historii
2023-05-12 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersKurs podejrzewanego ostatnio o to, że może podzielić niebawem los kilku poprzednich banków regionalnych w USA, które upadły, PacWest Bancorp spadł wczoraj o 22,7 proc. Najwyraźniej nerwowość na rynku tych akcji nadal się utrzymuje na bardzo wysokim poziomie. Dziś rano cena kontraktów na S&P 500 lekko rosła o 0,22 proc. ok. godz. 9:30. Dziś na rynkach akcji w Azji i Oceanii Nikkei 225 osiągnął najwyższy poziom od 1,5 roku. Większość pozostałych indeksów tego regionu jednak dziś spadła.
Niezmienne prognozy OPEC dotyczące popytu na ropę
2023-05-12 Komentarz surowcowy DM BOŚPogorszenie nastrojów na rynkach finansowych oraz powrót do siły amerykańskiego dolara mają negatywne przełożenie na ceny ropy naftowej. Druga połowa bieżącego tygodnia na tym rynku upływa na spadkach notowań, a cały tydzień ma dużą szansę zakończyć się na minusie. Wczoraj raport dotyczący sytuacji na światowym rynku ropy oraz prognoz na bieżący rok, przedstawił kartel OPEC. Nie był on jednak zaskakujący: instytucja ta utrzymała swoje prognozy globalnego popytu na ropę naftową w 2023 roku na niezmienionym poziomie – według kartelu, w 2023 r. wzrośnie on o 2,33 mln baryłek dziennie, a więc o około 2,3%.
Dzień po inflacji CPI
2023-05-11 Raport DM BOŚ z rynku walutPo opublikowanych wczoraj danych o kwietniowej inflacji CPI w USA mało kto oczekuje, że FED mógłby jeszcze podnieść stopy procentowe. Prawdopodobieństwo takiego ruchu w czerwcu powróciło w okolice 8 proc. obserwowanych na początku tygodnia, wobec 20 proc. jeszcze wczoraj rano. Nick Timiraos z Wall Street Journal podał powołując się na swoje źródła, że utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie przez wakacje jest preferowanym scenariuszem dla członków FED, którzy poczuli się bardziej komfortowo po wczorajszych danych CPI.
Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek
2023-05-11 Komentarz surowcowy DM BOŚPo mocnej końcówce poprzedniego tygodnia, w bieżącym tygodniu ceny ropy naftowej rosną. Co prawda wczorajsza sesja zakończyła się na tym rynku na minusie, jednak już dzisiaj nastąpił powrót do zwyżek. Ceny ropy WTI oscylują w okolicach poziomu 73 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy Brent poruszają się w rejonie 77 USD za baryłkę.
Inflacja w USA słabnie, ale to powolny proces
2023-05-11 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersWczoraj Stany Zjednoczone zaprezentowały po raz kolejny wskaźnik cen konsumpcyjnych za kwiecień. Miesięczna dynamika zmian uplasowała się na podobnym poziomie co poprzednio. Zmiana roczna uwzględniająca ceny energii i żywności wskazała spadek z 5 proc. do 4,9 proc. a wskaźnik bazowy spadł z 5,6 proc. do 5,5 proc. Dolar na skutek publikacji danych stracił na wartości a główna para walutowa zbliżyła się ponownie do poziomu 1,10.
Czy kryzys bankowy może nam osobiście zaszkodzić?
2023-05-11 Poradnik inwestoraMarzec 2023 roku przejdzie do historii jako miesiąc, w którym zaczęły się problemy sektora bankowego. Najpierw zbankrutował bank SVB, a następnie znacznie bardziej znany Credit Suisse. Ten ostatni został odkupiony przez swojego wiecznego konkurenta UBS, aby uniknąć katastrofalnego upadku. Choć przyczyna upadku obu banków była zupełnie inna, obu przypadkom towarzyszy to samo zjawisko, a mianowicie utrata zaufania do systemu bankowego.
Inflacja w USA potwierdza zwrot ze strony Rezerwy Federalnej
2023-05-11 Poranny komentarz walutowy XTBWczoraj poznaliśmy inflację CPI ze Stanów Zjednoczonych, która okazała się być niższa od oczekiwań, pomimo spekulacji, że podobnie jak w Europie, inflacja może drgnąć w kierunku północnym. Niższa inflacja daje szanse na potwierdzenie zwrotu ze strony Rezerwy Federalnej, co również może stanowić kolejną podstawę do utrzymania stóp procentowych w Polsce i być może powolnej sygnalizacji potencjalnych obniżek stóp przez RPP na koniec tego roku. Czy tak będzie, dowiemy się na dzisiejszej konferencji RPP.