Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Słaby początek tygodnia na rynku ropy, dane z Chin w centrum uwagi
2023-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚObecnie chińskie rafinerie wyraźnie zwiększają swoją aktywność – w marcu br. przerób ropy w nich był rekordowy i wynosił średnio 14,9 mln baryłek dziennie. To o 8,8% więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Zwiększenie aktywności rafinerii wynika z dwóch głównych czynników. Po pierwsze, wzrósł popyt na paliwa, w tym paliwo lotnicze, na eksport. Po drugie, rafinerie nastawiają się na uzupełnienie zapasów paliw w Chinach przed planowanymi pracami konserwacyjnymi w największych z nich.
Chińskie ożywienie gospodarcze potwierdzone
2023-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersDziś nad ranem poznaliśmy tempo wzrostu gospodarczego Chin. Odczyt ten znalazł się w centrum uwagi inwestorów, ponieważ pokazuje on, jak postępuje ożywienie w Państwie Środka po zniesieniu restrykcji covidowych, które obowiązywały przez prawie 3 lata. Wynik okazał się najwyższy od I kwartału ubiegłego roku i wyniósł 4,5 proc. Giełdy w Azji nie wpadły jednak w euforię. Indeksy odnotowują umiarkowane spadki. Hang Seng traci 0,81 proc.
Kurs Ten Square Games idzie na dno?
2023-04-17 Komentarz giełdowy XTBDzisiejsza sesja giełdowa przyniosła istotną informację ze spółki Ten Square Games, która od dłuższego czasu boryka się z kolejnymi przeciwnościami. Nie tak dawno poznaliśmy informację o tym, iż gra Fishing Clash, będąca głównym motorem napędowy spółki odpowiadającym za wiekszość uzyskiwanych przychodów od 22 maja przestanie być dostępna w Chinach.
Rynek wycenia mniej obniżek stóp przez FED
2023-04-17 Raport DM BOŚ z rynku walutW piątek amerykańska waluta nieco zyskała po "jastrzębich" komentarzach Christophera Wallera z FED, którego zdaniem być może potrzeba będzie jeszcze więcej podwyżek, niż jedna, oraz zaskakujących danych z Uniwersytetu Michigan, które pokazały zmianę krótkoterminowych oczekiwań inflacyjnych konsumentów z 3,6 proc. do 4,6 proc. To nieco przesunęło ścieżkę oczekiwań wobec posunięć FED, ale nadal scenariusz bazowy zakłada, że majowa podwyżka o 25 punktów baz. będzie ostatnią w cyklu (jej prawdopodobieństwo skoczyło do 85 proc. wg. modelu CME FED Watch).
Kurs EUR/USD ponownie poniżej 1,10
2023-04-17 Komentarz poranny TMS BrokersS&P 500 i średnia przemysłowa Dow Jonesa próbowały w piątek utrzymać się na swoich najwyższych od lutego br. poziomach, ale ta próba się nie powiodła (odpowiednio -0,21 proc. i -0,42 proc.). Nasdaq Composite spadł o 0,35 proc. Dziś ok. godz. 9:40 cena kontraktów na S&P 500 na CME rosła o 0,26 proc. Na giełdach Azji i Oceanii przeważały dziś zwyżki głównych indeksów. Najsilniejszą - +1,67 proc. – notował Hang Seng, który osiągnął najwyższy poziom od 7 marca.
Cisza przed burzą?
2023-04-17 Poranny komentarz walutowy XTBNa rynkach panują leniwe nastroje. Narracja w ostatnich tygodniach zdecydowanie się zmieniła. Panuje przekonanie, że gospodarczy dołek za nami, a za chwilę czekają nas obniżki stóp. To zdecydowanie pomaga złotemu. Czy ten optymizm będzie trwały? Publikowane dane o inflacji z USA w ubiegłym tygodniu wpisały się w pozytywną narrację. Obecnie w ujęciu rocznym porównujemy się do okresu bardzo drogiej ropy po agresji wobec Ukrainy.
Na rynku ropy spokojnie mimo obaw o podaż
2023-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od konsolidacji. Cena surowca gatunku WTI w Stanach Zjednoczonych oscyluje w okolicach 82,40 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy naftowej Brent poruszają się w okolicach 86,20 USD za baryłkę. W przypadku obu tych gatunków ropy, podobne poziomy cenowe były widoczne także pod koniec poprzedniego tygodnia.
Końcówka tygodnia rozpala nadzieje byków na GPW
2023-04-14 Komentarz giełdowy XTBInwestorzy z polskiego parkietu mają za sobą kolejną udaną sesję. Końcówka tygodnia upływała pod znakiem danych o sprzedaży detalicznej z USA oraz wyników sektora bankowego i przedłuża bycze momentum na WIG20. Główny, polski benchmark zyskuje dziś znacznie więcej niż francuski CAC40, niemiecki DAX czy brytyjski FTSE. WIG20 notowany jest w okolicach 1860 pkt i wciąż rozpala wyobraźnię rodzimych inwestorów, dając powody do marzeń o ataku w okolice 2000 pkt.
kolejne dane, dalsza słabość dolara?
2023-04-14 Raport DM BOŚ z rynku walutWczoraj dolar mocno tracił po publikacji danych o inflacji PPI, które razem z wcześniejszymi odczytami CPI, wpisują się w scenariusz w którym FED w maju zakończy cykl podwyżek stóp procentowych. Dzisiaj po południu rynek otrzyma kolejną paczkę ważnych danych - o godz. 14:30 będzie to dynamika sprzedaży detalicznej (oczekiwania zakładają jej spadek w marcu o 0,4 proc. m/m), o godz. 15:15 dynamika produkcji przemysłowej (prognoza mówi o jej wzroście o 0,2 proc. m/m), a o godz. 16:00 dowiemy się jaki był wskaźnik nastrojów konsumenckich sporządzany przez Uniwersytet Michigan (szacunki mówią o lekkim odbiciu do 62,2 pkt. w połowie kwietnia).
Złoty korzysta ze wzrostu kursu EURUSD
2023-04-14 Poranny komentarz walutowy XTBPo publikacji wczorajszych danych o inflacji PPI z USA mogliśmy obserwować wyraźne osłabienie się amerykańskiej waluty, jak i wzrosty na rynku akcji. Główny odczyt inflacji producenckiej spadł z 4,6% r/r do 2,7% r/r przy oczekiwaniach zakładających spadek do 3,0% r/r. Dane zwiększają więc prawdopodobieństwo scenariusza zakładającego, że Fed zakończy w przyszłym miesiąc cykl zacieśniania polityki monetarnej.
Nowe roczne maksimum EUR/USD
2023-04-14 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersS&P 500 (+1,33 proc.) i średnia przemysłowa Dow Jonesa (+1,14 proc.) osiągnęły wczoraj swe najwyższe poziomy od lutego. Nasdaq Composite (+1,99 proc.) pozostawał tuż poniżej swoich lokalnych maksimów z początku lutego i końca marca. Na giełdach Azji i Oceanii przeważył dziś wzrosty głównych indeksów. Największy – o 1,2 proc. – notował japoński Nikkei 225.
Wyczekiwanie na kolejne raporty na rynku ropy
2023-04-14 Komentarz surowcowy DM BOŚW tym tygodniu na rynku ropy naftowej przeważa strona popytowa. Niemniej, wczoraj zwyżka cen tego surowca wyhamowała, a dzisiaj notowania poruszają się w spokojnej konsolidacji. Ogólnie, wzrostom cen ropy naftowej sprzyja panujące na szerokim rynku nastawienie risk-on, podsycane niższymi od oczekiwań odczytami inflacji w USA i oczekiwaniami łagodniejszego podejścia Fed do polityki monetarnej w tym kraju. Obecnie inwestorzy na rynku ropy naftowej wyczekują kolejnych impulsów, które nadałyby kierunek cenom tego surowca.
Dolar coraz słabszy
2023-04-13 Raport DM BOŚ z rynku walutAmerykańska waluta dalej słabnie po tym, jak wczorajsze dane CPI za marzec pokazały większe od oczekiwanego wyhamowanie wskaźnika cen - do 5,0 proc. r/r wobec oczekiwanych 5,2 proc. r/r. Niemniej inflacja CPI wzrosła zgodnie z oczekiwaniami (5,6 proc. r/r). W efekcie oczekiwania, co do podwyżki stóp w maju cofnęły się tylko nieznacznie - do 65 proc. (model CME FED Watch).
Czy to koniec podwyżek w USA?
2023-04-13 Poranny komentarz walutowy XTBInflacja w USA zaskoczyła mocniejszym spadkiem od oczekiwań, a dodatkowo wielu bankierów z Fed rozważało utrzymanie stóp procentowych bez zmian podczas marcowego posiedzenia. Czy niższa inflacja, sporo niepewności w stosunku do sektora bankowego oraz wystarczająco wysoki poziom stóp procentowych doprowadzi do tego, że Fed zakończy swój cykl podwyżek? Co to oznacza dla amerykańskiego dolara? Inflacja w USA spadła do 5,0% r/r z poziomu 6,0% r/r. To naprawdę spory spadek, pomimo tego, że oczekiwano zejścia do 5,2% r/r.
Niższe zapasy ropy w USA, wyższy import do Chin
2023-04-13 Komentarz surowcowy DM BOŚW tym tygodniu na rynku ropy naftowej dominują zwyżki. Notowania tego surowca pną się w górę za sprawą niższej wyceny dolara amerykańskiego, powracającego (aczkolwiek póki co nietrwałego) optymizmu na światowych rynkach finansowych oraz obaw związanych z podażą ropy naftowej. Wczoraj uwagę inwestorów na rynku ropy naftowej przyciągnął raport Departamentu Energii USA, dotyczący zapasów paliw w tym kraju.
Wczoraj CPI dzisiaj PPI. Dane z USA w centrum uwagi
2023-04-13 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersOdczyt inflacji w USA osłabił dolara amerykańskiego, spowodował spadek rentowności amerykańskich obligacji i wzrost cen złota. Z kolei indeksy giełdowe z Wall Street zamknęły dzień na umiarkowanych stratach. Rynek poznał również „minutki” z marcowego posiedzenia FOMC. Reakcja na nie była jednak bardzo stonowana. Fed prawdopodbnie podniesie stopy procentowe w maju o kolejne 25 bps. Zakładam, że będzie to ostatni ruch w całym, agresywnym cyklu zacieśniania monetarnego, który trwa od marca 2022 roku.
Inflacja będzie kluczowa
2023-04-12 Raport DM BOŚ z rynku walutMowa o danych, które poznamy dzisiaj o godz. 14:30, czyli odczycie marcowej inflacji CPI z USA. Oczekiwania zakładają, że wyhamowała ona z 6,0 proc. r/r do 5,2 proc. r/r, a w ujęciu miesięcznym dynamika wyniosła 0,2 proc. m/m. Biorąc pod uwagę obecne nastawienie rynku, gdzie ponownie wycenia się szanse na podwyżkę stóp o 25 punktów baz. w maju, wydaje się, że tylko odczyty niższe od zakładanych przyniosłyby reakcję w postaci dalszego osłabienia dolara i zwyżek na giełdach.
Kraje spoza OPEC motorem wzrostu produkcji ropy naftowej na świecie
2023-04-12 Komentarz surowcowy DM BOŚNastroje inwestorów na rynku ropy naftowej są dobre – od wczoraj cena tego surowca rośnie na fali większego globalnego apetytu na ryzyko przed dzisiejszymi danymi dotyczącymi inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych. Inwestorzy oczekują bowiem, że spowalniająca inflacja skłoni Fed do łagodniejszego podejścia do polityki monetarnej w USA, co z kolei miałoby pozytywny wpływ na wzrost gospodarczy, a w tym także na popyt na ropę naftową.
Kurs BTC/USD osiągnął 30000 USD
2023-04-12 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersKurs Bitcoina względem amerykańskiego dolara, który w połowie marca przełamał kluczowy poziom oporu wyznaczany w okolicach 250000 USD przez swego maksima z sierpnia ub.r. i lutego br., wykorzystał okres świąt wielkanocnych do zdobycia nowego terytorium. Zwyżka rozpoczęła się w sobotę i w ciągu 4 sesji kurs BTC/USD wzrósł o 8,3 proc.
WIG20 bliski przełamania stagnacji przed sezonem wyników w USA
2023-04-11 Komentarz giełdowy XTBDziś główny benchmark polskiego parkietu, WIG20 odnotował 1,66% wzrost wobec wzrostu sentymentu do ryzyka na globalnych parkietach giełd. Byki prawdopodobnie będą chciały wznieść indeks powyżej 1800 punktów, skąd może pojawić się apetyt na test granicy 2000 punktów, jeśli dopisze optymizm na światowym rynku akcji. Mieszane nastroje obserwujemy dzisiaj na Wall Street, gdzie zyskują S&P500 i Dow Jones, przy niewielkiej słabości spółek z Nasdaq.